Καλύτερα albums των '00s

ναι, προσέξτε όμως.μιλάμε για αγαπημένους δίσκους μιας δεκαετίας.
θεωρώ πολύ δύσκολο μέσα στους αγαπημένους σου δίσκους από μια ολόκληρη δεκαετία να είναι τρείς από ένα συγκρότημα.
μην το κάνουμε σαν το χάμμερ.ας μπούν και κάποια πέρα από τα συνηθισμένα.

edit: καλά, να δω αν συμφωνούν και άλλοι και ίσως το κάνω μάξιμουμ 3.

edit:2 καλά τα λέει ο dude.αν μέσα στους 20 αγαπημένους σου δίσκους της δεκαετίας οι 6 είναι από δύο μπάντες το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

Επεσα μεσα…:slight_smile:

ας είναι και λίγο πολυσυλλεκτική η λίστα σας ρε παιδιά, δε χάθηκε ο κόσμος.

Σιγουρα 3 απο Muse παίζει να είναι και απο άλλους όπως το σκέφτομαι…

Εννοια σου και θα βαλω εγω…:smiley:

δεν λεω μπορω να βρω και απο αλλες μπαντες αλμπουμ που μου αρεσαν ,αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω τα αλμπουμ των system και των muse,στους mars volta μπορω να βγαλω δυο.

παω στοιχημα οτι ο faid85 θα βαλει chinese democracy,το σολο του σλας,to contraband,το σολο του duff με τους loaded και κανενα σολο του izzy:p

μοκο λεμε, δω μονο λιστες

και τωρα ησυχια, συγκεντρωνομαι

:D:D:D

Κοντα επεσες αλλα μονο chinese democracy και contraband.8)
Το σολο του Slash ανηκει σε αλλη δεκαετια.:wink:

Αψογη ιδέα το δημοψήφισμα αυτό. Κατά τη γνώμη μου:

  1. 3 δίσκοι από μία μπάντα είναι ελεεινή υπερβολή. Θα καταλήξουμε χαλαρά να βλέπουμε 6 - 7 μπάντες να παίζουν μπάλα, και το δημοψήφισμα θα αποδειχθεί μούφα. Το θέμα είναι να παίζει ποικιλία, αλλιώς σιγά τη διαφοροποίηση από άλλα δημοψηφίσματα, τα ίδια θα βγάλουμε κι εμείς. 2 δίσκοι μόνο, όχι παραπάνω

  2. Σωστός ο μη διαχωρισμός ροκ /μέταλ. Θα είναι πολύ πιο τούμπανο το δημοψήφισμα με όλα μαζί, και εννοείται και με ηλεκτρονιές και τζαζιές και τέτοια. Να γίνει χαμός

  3. Πιστεύω ότι η βαθμολόγηση ανά θέση είναι πολύ δύσκολο πράγμα, κάποιος είδα ότι είναι της άποψής μου. Το θέμα είναι να δούμε πόσοι δίσκοι είναι κοινοί στις προτιμήσεις μεταξύ ακροατών, αυτό είναι αρκετό σαν κριτήριο για να ικανοποιηθεί και ο τίτλος του φορουμ, δλδ. ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΤΩΝ 00’, ε Horror? Μια χαρά τακτοποιημένο θα είναι το δημοψήφισμα κι έτσι. Τα καλύτερα να προκύψουν απο το πλήθος των κοινών δίσκων στις λίστες, όχι να μετράμε ποντάκια-ποντάκια, ε τι μπάσκετ παίζουμε?

Ηδη είναι πάνω απο 30, πρέπει να αρχίσει το τσεκούρι…

Aμάν πια με τα top10. Επιτέλους ένα τοπ20. Επιστρέφω όταν φτιάξω λίστα.

Χόρο, κρισπ, δουδ μπράβο για τους κανόνες. Ισως να μην έχω καμια ενσταση (μόνο οι πόντοι ίσως)

Με το να χωρέσουμε ολόκληρη του μουσική παραγωγή δέκα (10!) ετών σε ένα θρεντ και ένα πολλ, πρακτικά αρνούμαστε στη μουσική την εξέλιξή της, τη στιγμή που στα 80’ς πηγαίναμε χρονιά χρονιά και πάλι υπήρξαν παραλείψεις.

Έχω μπει στη διαδικασία να “ψηφίσω” σημαντικά (δεν ταυτίζεται με το αγαπημένα, ε) άλμπουμ των 00’ς στο παρελθόν και 4 άτομα είχαμε καταλήξει σε ένα 70άρι δίσκους χαλαρά, από όλα τα είδη του μέταλ, εκ των οποίων όλα είχαν κάτι σημαντικό να πουν.

Δεν βρίσκω νόημα στο να συμμετέχω με τόσο ευρεία κριτήρια, σόρυ…[-X

Εγώ πάντως προτιμώ να ψηφίσεις τα αγαπημένα σου. Αμά είναι τα πιο σημαντικά όντως μη μιφήσεις.

  1. Δηλαδή ποιες 6-7 μπάντες θα βλέπαμε κατά τη γνώμη σου?

  2. Ναι! Και τζαζ και μπλουζ και γκόσπελ και όπερα! Και να καταλήξουμε ο πρώτος δίσκος από τον 200ο να έχουν διαφορά καμιά 30αριά βαθμούς. Εκπληκτική αξιοπιστία.

  3. Το ίδιο με το (2).

Γενικά για να στηθεί μια δημοσκόπηση πρέπει να υπάρχει και μία ιδέα από στατιστική.

Nατος ακομη ενας που βλεπει το παραλογο των ποντων. :wink:

εγώ θα κάνω την καταμέτρηση οπότε μην ανησυχείτε.καλύτερα με πόντους.έχει περισσότερη πλάκα και είναι πιο επίσημο…

20 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ άλμπουμς των 00’s.βγάλε το τοπ 100 και γράψε στο thread τα 20 πρώτα.και για μένα το ίδιο δύσκολο είναι, αλλά ψήφισα.το thread θα ισχύει μέχρι τέλος του χρόνου, οπότε με το πάσο σου…

  1. Δεν φαντάζεσαι ε? Έχουν ήδη πει τις 2-3.
  2. Καλύτερους δίσκους των 00’ εἰπατε. Ε δεν έχουν όλοι οι δίσκοι κιθάρες, τι να κάνουμε τώρα
  3. Τεσπα, ας πάμε έτσι, με πόντους.

Αυτά. Τώρα χρειάζεται σκέψη

Πάντως σχετικά με το νούμερο 2, εγώ που δεν ακούω πολύ μέταλ, μπορεί να μη μπορώ να φτιάξω μεταλ 20αδα γι’ αυτό το λέω. Ο,τι θέλετε πάντως…

Γι’ αυτό προτιμώ μία 20αδα και τέλος

μια 20άδα και τέλος είναι παιδιά.από οποιοδήποτε είδος.δεν είναι μόνο μέταλ το δημοψήφισμα.μέχρι στιγμής έχουμε αυτές τις δύο λίστες.και το “oceanic” παίρνει κεφάλι.8)