Κορυφαια albums/τραγουδια apo uriah heep

July Morning,Sympathy,Stealin τα καλύτερα τους για μένα…

προσωπικα, το easy livin και july morning . :smiley:

Thread-άρα!Τα πέντε πρώτα σκίζουν.Και το Firefly.Από κομμάτια(ειδικά από τα άλμπουμς αυτά)η σωστή ερώτηση θα ήταν ποια ΔΕΝ σκίζουν.Έχω κόλλημα αλλά δεν βρίσκω πραγματικά κάποιο σε αυτά που να κουράζει.Και να ξαναθυμήσω το ακυκλοφόρητο διαμάντι Why που έχει κάποιες καταπληκτικές μπασογραμμές!
Μιλάμε για την μπάντα που με έσπρωξε στα 70s πιο πολύ από Sabbath,Floyd,Zeppelin κτλ.Θεοί.

Έχω ακούσει τα 11 πρώτα άλμπουμς τους (εκτός από το High And Mighty) και από αυτά έχω να προτείνω τα
Look At Yourself
Demons And Wizards (για μένα το καλύτερο τους)
The Magician’s Birthday
Wonderworld (αυτό είναι προσωπικό κόλλημα)

τραγουδάρες πάμπολλες :

Gypsy
Come Away Melinda
Look At Yourself
Shadows of Grief
July Morning
I Wanna Be Free
What Should Be Done
July Morning
The Wizard
Traveller In Time
Easy Livin
Circle Of Hands
Rainbow Demon
Paradise/The Spell
Sunrise
Rain
The Magician’s Birthday
Stealin’
Wonderworld
The Shadows And The Wind
The Easy Road
I Won’t Mind
+
Illussion

wow! Το αγαπημένο μου 70’ς συγκρότημα, μαζι με τους θεούς φυσικά! (Όποιος ρωτήσει ποιούς δε θα απαντήσω!). Λοιπόν επειδή έχω τρελή αδυναμία σε byron και hensley θα ασχοληθώ λίιιιιιιιγο παραπάνω:

Αγαπημένο άλμπουμ: με δυσκολία αλλά θα πω το Look At Yourself.
2o όλα τα άλλα μαζί!! πλην των πολύ καλών αλλά όχι σαν τα πρώτα Wonderworld, Return To Fantasy, High And Mighty.

Τρελά αδικημένη δισκάρα το Sweet Freedom, άλλωστε περιέχει και ένα από τα 5 καλύτερα κομμάτια τους (Pilgrim). καραντουμιά του θανατά στο τέλος!!!

Από τα καλύτερα έπη που έχουν γραφτεί στο σύμπαν είναι το Salisbury και επίσης το Wake Up (Set Your Sights) από το ντεμπούτο τους…τι άλλο να γράψω ρε? ε?:smiley:

πωπω αυτο το τοπικ τα χα ανοιξει πριν 4 χρονια περιπου…ουτε κανα το θυμομουν…:D:D:D

Ποιοι είναι οι θεοί?:stuck_out_tongue:
Το Wake up είναι τεράστιος ύμνος.Και το πειραματικό Salisbury(alooone aaaagain,how could you leave me…)!!!Ύμνοι!

Πόσο με νιώθεις!! :D:D:D:D

τι κομματαρα ειναι το wizard (δυστυχως δεν το απολαυσαμε live φετος), το εβαλα κ στην τοπ 30αδα μου στο μεταλ χαμερ…

Μεγάλη αγάπη οι Heep από τα παιδικά ακόμα χρόνια. Το Lady In Black ήταν από τα πρώτα ροκ κομμάτια που άκουσα και ένα μπεστ τους από τα πρώτα ροκ άλμπουμ. Χωρίς να έχω ακούσει και τα πάντα, νομίζω Salisbury, Look At Yourself είναι τα αγαπημένα μου. Gypsy το αγαπημένο μου κομμάτι τους. Επίσης εκείνο το live με το μαύρο εξώφυλλο έχει στοιχειώσει την εφηβεία μου.

Δυστυχως περα απο Salisbury και Wonderwold (δισκαρες αμφοτερα) δεν εχω ακουσει παραπανω. Παντως αυτοι οι 2 δισκοι μετρανε παρα πολυ και με εχουν πεισει να ψαχτω περαιτερω…

Α και οταν ακουσα την εισαγωγη του Bird of Prey (νταξει πορωση τρελη) σκεφτηκα αμεσως WASP - Arena Of Pleasure.:stuck_out_tongue: