Κορυφαια albums/τραγουδια apo uriah heep

ακουω τη γνωμη σας για αυτο το ανεπαναληπτο epic/group/ που ειναι μεσα στα 5 αγαπημενα μου.

αγαπημενα albums

1)look at yourself(αριστουργημα μεσα στα 20 κορυφαια hard/heavy all time albums.
2)salisbury
3)demons and wizards
4)firefly
5)the magicians birthday

αγαπημενα τραγουδια με τυχαια σειρα

look at yourself
lady in black
july morning
salisbury
easy living
sympathy
firefly
wonderworld
shadows of grief
gypsy

Καλα, γαμησε τα γκρουπ. Το πιο αδικημενο ισως. Οι 5 πρωτοι τους δισκοι για μενα ειναι και οι καλυτεροι, απο τραγουδια δεν μπορω να ξεχωρισω. Το Gupsy στην 6λεπτη του version ισως να ειναι και το αποκορυφωμα.

Βασικά συμφωνώ μαζί σου πάνω κάτω. Τους θεωρώ μαζί με Rush & Blue Oyster Cult από τα πιο υποτιμημένα συγκροτήματα των 70’s [size=1](Bluezlick πάρ’τα! :stuck_out_tongue: )[/size]
Κι εννοείται πώς μου αρέσουν πολύ περισσότερο από άλλα “μεγαθήρια” της εποχής τους (Purple με Gillan, Sabbath)

στα 70,ς Ηταν φοβεροι αλλα ολο το group ηταν ο Hensley για αυτο κ μολις εφυγε πηραν την κατηφορα… Αδικημενο καθολου. ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω.
70’ς Hard Rock group(me prog στοιχεια) χωρις κιθαριστα να σπερνει? Γιατι καλος χρυσος ο Mick Box αλλα τπτ … εδω κιθαριστικα κοματια τα εγραφε ο Hensley…
κοματια που γουσταρω:
July Morning(με το θεικο σολο στο MIni Moog του Manfred man)
Look At YourShelf
Gypsy
sympathy
k oλο το the magicians birthday που ειναι απο τους πιο καλους prog δισκους.

The Magicians Birthday

Τα λόγια είναι περιττά…

σωστος εισαι σε ολα.αδικημενοι δεν ηταν αφου στα 70ες γνωρισαν πολυ μεγαλη επιτυχια.παντως και χωρις πολυ μεγαλο κιθαριστα εμενα παντα με τρελαιναν οι επικες του συνθεσεις…και οι δυο τραγουδιστες byron,leiton fantastikoi

αυτες ειναι φωνες οχι σαν το vliman…
:stuck_out_tongue:

eagle εχεις δωρακι… :stuck_out_tongue:

Μα τι νόμιζες ότι δεν γουστάρω καθόλου 70’s;
Kαι Rush και Blue Oyster Cult, Uriah Ηeep, Thin Lizzy, Bad Company, Rainbow, Led Zeppelin, Jethro Tull, Deep Purple (Με Coverdale στα φωνητικά :smiley: ) Nazareth, ZZ Top γουστάρω!

[size=1]Κάτα τα άλλα όμως, 80’s και 90’s ρε! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/size]

Sympathy
Lady in black

Lady in Black
Look at yourself
July Morning
Gypsy

να προσθεσω τα εκπληκτικα

rolling on
rainbow demon
sunrise
the wizard
pilgrim

με λυπη μου βλεπω οτι η γκρουπαρα αυτη ειναι υποτιμιμενη και αγνωστη στο ελληνικο κοινο. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

με καλυψαν οι περισσοτεροι!
απλα θα προσθεσω το “falen angel” που μου αρέσει παρα πολυ
κ την κομματαρα love or nothing απο τον ιδιο δισκο
κ απο την προσφατη σχετικα δισκογραφια τους μου αρεσει πολυ το sea of light
k ξεχωριζω απο αυτο το fires of hell ιδιαιτερα!

Το “Shadows Of Grief” είναι ατελείωτο ΕΠΟΣ. Για μένα το καλύτερό τους.
Τους έχω δει 3 φορές, μου αρέσουν πάρα πολύ ακόμα και τώρα, στα live τους τα δίνουν όλα, ο Bernie Shaw είναι πολύ ταλαντούχος frontman και ο Trevor Bolder τεράστιος μπασίστας! (και μη ξεχνάτε ότι έπαιζε και στους Spiders From Mars του Bowie έτσι;;). Τσεκάρετε τον προτελευταίο δίσκο τους, “Sea Of Light” του '95. Υπέροχος δίσκος με εξαιρετικό εξώφυλλο από πίνακα του Roger Dean!!

φιλαρακι μηπως εισαι απο αμπελοκηπους???

φοβερα Uriah Heep κομματια ειναι:rain,traveller in time,circle of hands και το Time Of Revelation

+1

Δύσκολα ξεχωρίζεις τα καλύτερα…Ειδικά στους πρώτους δίσκους…

Να πω Firefly για album και sympathy για τραγουδι…

φιλαρακι μηπως εισαι απο αμπελοκηπους???[/quote]
nai!!apo thn apanthsh to katalabes :?

ALBOUM: -Fallen Angel-

SONG: -Come back to me-

An einai i agapi amartia…axxx!!THN AGAPAO!!!