Albums σε βινύλιο

Ε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί θα πρέπει να τρέξω να προλάβω μια κυκλοφορία.Δεν έχω πάντα τα χρήματα να αγοράσω εκείνη τη στιγμή ή μπορεί να αργήσω να ανακαλύψω κάποιο συγκρότημα.Πρέπει να πληρώσω 3 κ 4 φορές την αξία του?Σε όλη αυτή την παράνοια έχουν μεγάλη ευθύνη οι εταιρίες κ φυσικά οι οπαδοί που δίνουν τα ποσά που παίζουν σε ebay,discogs…

Κοιτα εμενα τα περισσοτερα πραματα του Ancient μ αρεσουν, αλλα περισσοτερο, αλλα λιγοτερο. Οποτε απο τη στιγμη που ξερω οτι θα μ αρεσει σε καποιο βαθμο και δεν θα το βρισκω αργοτερα, πρεπει να το παρω, γιατι ξερω οτι μετα θα το θελω. Μετα απο ενα σημειο ομως καπου μου την εδωσε, ημουν σε φαση δε θα κατσω να γαμηθω επειδη ο αλλος θελει να χτισει hype οποτε και το cdακι, καλο ειναι, στα 500 κομματια ειναι αυτα και βρισκονται για πανω απο χρονο επειτα απο την ημερομηνια κυκλοφοριας τους. Για το Beketh παντως το ψιλομετανοιωσα, γιατι μετα το ακουσα και ειναι πολυ καλυτερο του πρωτου… αμα το ξερα θα το χα χτυπησει…

Κυρίως φταίει το κοινό που αγοράζει ό,τι είναι λίμιτεντ και όχι ό,τι του αρέσει. Αυτό το εκμεταλλεύονται οι έμπορες που παίρνουν τα limited με το που κυκλοφορήσουν και μετά περιμένουν να εξαντληθει και να το πουλήσουν Χ φορές πάνω.

Όπως λέει κι ο Angmar, παίρνεις το cd που βρίσκεται ευκολότερα/φτηνότερα. Και αν ποτέ πετύχεις το βινύλιο σε καλή τιμή (πχ επανακυκλοφορία) το χτυπάς.

Γενικά μόνο northern heritage σε τέτοια θέματα, τα χουμε πει.

Έχω την εντύπωση ότι ο συγκεκριμένος δεν βγάζει επανεκδόσεις.Δεν λέω ότι έχετε άδικο,απλά από την στιγμή που αποφασίζω να στηρίξω ένα label κ τις κυκλοφορίες του,με τον τρόπο που θέλω(είτε λέγεται cd είτε βινύλιο),δεν πρέπει να έχω κ πρόσβαση στο φορμάτ που θέλω?Το όλο θέμα με τις limited εκδόσεις είναι γελοίο,με το hype που έχει δημιουργηθεί γύρω από συγκεκριμένες εταιρίες κ μπάντες.

Το θεμα ειναι γελοιο, οταν τα βινυλια που ειναι limited στα 250 γινονται sold out σε μια-δυο βδομαδες και τα cd που ειναι στα 500 καθονται και μαζευουν σκονη εναμιση χρονο. Ειναι καθαρα για τη φαση τα παιρνω για να τα βγαλω φωτογραφια να τα ποσταρω στο ιντερνετ. Στα παπαρια μας λοιπον.

Δεν υπάρχει “πρέπει”, δεν μπορείς να υποχρεώσεις ένα label να κόψει σε περισσότερες ή λιγότερες κόπιες μια κυκλοφορία. Μπορείς όμως αν σε ενοχλούν κάποιες πρακτικές να μην στηρίζεις με τις αγορές σου.

Έτσι ακριβώς.

κουβέντα κάνουμε,μην τρελαίνεσαι.
Για τον Άνγκμαρ πήγαινε

Εμένα προσωπικά το θέμα μου από την αρχή πήγαινε στην κοροιδία της έκφρασης “limited”. Όταν μου λες ότι κόβεις κάτι limited σε 500 κομμάτια ας πούμε και εγώ τρέχω να το προλάβω σα μαλάκας, δε μπορεί μετά από δύο μήνες να ξανακόβεις την ίδια κόπια και να μου λες πάλι limited. Μα είναι ίδιο, πως σκατά είναι Limited? Τι το κάνει να διαφέρει από το προηγούμενο?
Κόψτο κανονικά και πες ότι όσο πουλάει θα επανεκδίδεται. Τόσο απλά.

Καλα απο τετοια γινονται διαφορα. Θα χει πλακα το Burial που σκοτωθηκαμε να το παρουμε να το ξανακοψουν μετα απο κανα 6μηνο. Το καλυτερο ηταν με το Utumno, απ τα αγαπημενα μου ep EVER, ειχα κοψει το κωλο μου να το παρω και μετα απο κανα τριχρονο βγηκε δευτερο πρεςς με τα δυο πρωτα ντεμο τους σαν μπονους, φαση οτι εγω πρεπει να το ξαναπαρω δηλαδη. Δεν το πηρα, εμεινα με το πρωτο.

Αυτο που εχει εξαφανιστει απο προσωπου γης ειναι το καινουριο Evergrey. Δεν το βρισκω πουθενα. Αν το δειτε πουθενα ριξτε ενα πμ. Και χαμος εγινε με το box ακι των Ulver. Ευτυχως που εβγαλε κ παλι η CM κ το προλαβα.

Πράγματι έχει εξαφανιστεί. Εγώ δεν το έβρισκα ούτε στα online shops και τυχαία βρήκα μια κόπια στο reload πριν 2-3 μήνες και το τσίμπησα από εκεί.
Κατά τα λοιπά, δε ξέρω πόσοι το γνωρίζουν αλλά η Bowel of noise κυκλοφόρησε σε βινύλιο το ομώνυμο ντεμπούτο των Gra κανονικά με στίχους κτλ. 50 κόπιες είναι όλες αν και το 30άρι πονάει. Όσοι πιστοί…

Δεν το ηξερα αλλα τωρα που το εψαξα δν το βρηκα. Κριμα

Αφού είναι 250 μαύρο και 250 χρυσό τι να βρείς πλέον…

Αν ενδιαφερεται κανεις για Evergrey εβαλαν καποιες κοπιες στο site τους. Βεβαια ειναι πανακριβα τα μεταφορικα