Alcest- Les Voyages De L'âme

εγω γενικα προσυπογραφω αλλα το παω και στο πιο αρνητικα λεγοντας το πολυ μετριο:(

Αναλογως τι περιμενατε. Κακο δισκο δεν το θεωρω σε καμια περιπτωση. Απλα απο Alcest περιμενεις περισσοτερα πραγματα.

Προσωπικα δεν ειχα ιδιαιτερες προσδοκιες, γι’ αυτο και το βλεπω μαλλον ετσι.

Πρώτες ακροάσεις και δεν μπορώ να πω ότι με έχει απογοητεύσει. Έχω ξεχωρίσει και 2 κομμάτια (Autre Temps, Faiseurs de mondes) και τον ακούω πολύ ευχάριστα. Ταιριάζει και με το κρύο που έχει αυτές τις μέρες

Ορίστε η κριτική που έκανα για το δίσκο, ελπίζω να συμφωνείτε! :slight_smile: Check!
http://www.subexistance.com/reviews/alcest-les-voyages-de-l-âme

:roll:

Πολύ ωραίος δίσκος…ταξιδιάρικος!
Προσωπικά δε βαρέθηκα καθόλου, ακούγεται πολύ ευχάριστα. Mόνο με 9 ευρώ από το play? το ψησα πολύ για παραγγελία λοιπόν!
Πάντως στα εξώφυλλά τους είναι σταθεροί…πανέμορφα!:slight_smile:

ΔΙΣΚΑΡΑ, μεχρι και γκομενα παιζει να ριξετε με αυτο ( για οσους το τσιγκουνευεστε :Ρ )

ναι και μαλιστα το στελνουν πριν γινει release, οποτε μου ηρθε σπιτι πριν το φερουν ελλαδα… οχι ασχημα…

ωραιος, καλογραμμενο. τσεκαρε μερικα ορθογραφικα γιατι χανεις στις εντυπωσεις (beatufiful ,mysitcal, conncetion, etherial, airy=eerie?)

Καλή φάση, θα κυκλοφορώ με το cd στο χέρι.

Έχει έρθει Ελλάδα.

Το βρήκα σε δισκάδικο του κέντρου.

Ότι πρέπει ο δίσκος για ακροάσεις μέσα στο κρύο.:stuck_out_tongue:

Καλύτερα βινύλιο, είναι πιο εντυπωσιακό.

Ετσι.
Ωραιο αλμπουμ,στα χναρια του προηγουμενου…οτι πρεπει για τις πιο αναλαφρες/ταξιδιαρικες ωρες :slight_smile:
Μακαρι να τους ξαναφερουν (χλωμο) και με μπαντα που να ταιριαζουν.

ναι, οι ANAAL NATHRAKH τους σβήσανε χαλαρά μετά :slight_smile:

πάντως δε μου έχει κάτσει καλά ο δίσκος, λιγότερο εμπνευσμένος από τα προηγούμενα θα ξεφουσκώσει γρήγορα…

χαχα thanks man για την γνώμη, για τα ορθογραφικά δεν ευθύνομαι εγώ αλλα ο web designer που περνάει τα αρχεία στο site, ευχαριστώ πάντως που αφιέρωσες χρόνο να το διαβάσεις.Τα etherial και airy δεν είναι λάθος πάντως, για τα άλλα συμφωνώ και συγγνώμη. Δισκάρα πάντως, μ άρεσε πολύ προσωπικά. :slight_smile:

:!:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Δε ξερω τι εκανα αλλα ηταν ο λογος που δε πηγα :frowning:


δυσκολα θα με ταξιδεψει περισσοτερο φετος κομματι
ειδικα απ το 6 και μετα μονο ανατριχιλα:)

κατωτερος του προηγουμενου για εμενα.
εχει σημεια εκπληκτικης ομορφιας,αλλα και καποια που βαριεμαι.δεν θα τον ελεγα μετριο σε καμια περιπτωση παντως.επισης κατα τη γνωμη μου τα 2 τραγουδια με βλακ φωνητικα ειναι τα καλυτερα.θα θελα περισσοτερα:(

Προσυπογράφω κάθε λέξη!! :D:D

Ο δίσκος για μένα έχει μπεί στα καλύτερα της χρονιάς απο τώρα 8)8)

Τελικα δν ακουγεται μονο με κρυο,αρκει να ειναι βραδυ…

Πανεμορφο αλμπουμ που εμενα με κραταει ακομα.

Η μονη μου ενσταση ειναι πως θα ηθελα περισσοτερα black φωνητικα και γι αυτο το λογο μαλλον πρεπει να ακουσω το προηγουμενο τους .

Les Voyages de l’ame και Faiseurs de mondes τα καλυτερα για μενα .

Μετά από μισό χρόνο αξιώθηκα να ακούσω τον δίσκο. Είναι η τρίτη κυκλοφορία του 2012 που άκουσα μετά από αυτές των Anathema και Paradise Lost! :?

Για πρώτη ακρόαση οι εντυπώσεις μου είναι πάρα πάρα πολύ θετικές, θα το ξανακούσω βέβαια σύντομα, χρειάζεται πολλές ακροάσεις ακόμα. Σίγουρα είναι από τους ομορφότερους δίσκους που κυκλοφόρησαν φέτος (αυτό λέει η διαίσθησή μου). Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ και από τα “tragic idol” και “weather systems”. Ίσως να μην είναι πολύ εύστοχη η σύγκριση, γιατί πρόκειται για τελείως διαφορετικά είδη, αλλά από την πρώτη κιόλας ακρόαση δεν υπήρχε στιγμή που να με κουράσει -σε αντίθεση με τα παραπάνω. Θα ακούσω, επίσης, και τις άλλες κυκλοφορίες (ολόκληρες) για να έχω μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη! :stuck_out_tongue: