Alcest- Les Voyages De L'âme

1.Autre Temps
2. Là Où Naissent Les Couleurs Nouvelles
3. Les Voyages de L’Âme
4. Nous Sommes L’Emeraude
5. Beings of Light
6. Faiseurs de Mondes
7. Havens
8. Summer’s Glory

το προηγουμενο ηταν μελαγχολικα ομορφος δισκος.οποτε περιμενω κατι αντιστοιχο.
εχει κυκλοφορησει και ενα σινγκλ οποτε ειπα να ανοιξω ενα θρεντακι

δυστυχως το πρωτο τραγουδι με απογοητευσε λιγο =(
εδω και το βουκολικο κλιπ
http://www.youtube.com/watch?v=85c-P9hbmBg

Aπο τους πιο αναμενόμενους δίσκους για μένα. Ο προκάτοχός του θεωρώ πως ήταν αριστούργημα.
Ελπίζω να μην εκλείψουν τα όποια black στοιχεία από τον ήχο τους.

Καλά που άνοιξες θέμα εδώ φίλε, γιατί στο black metal thread θα χανόταν απ’τις πολλές μαλακίες, άσε που δε μπορείς να κάνεις συζήτηση εκεί.

Για μένα μάλλον αυτός θα είναι ο πρώτος γαμάτος δίσκος του 2012. Το κομμάτι μαζί με το βίντεοκλιπ με άφησε λίγο μαλάκα απ’τη παραγωγή, και να εκλείψουν τα black στοιχεία ειδικά στα φωνητικά δε με νοιάζει καθόλου!

Περιμένουμε κι ανυπομονούμε…

κοιτα παντως δεν τους λες και τελειως μπλακ μεταλ,αλλο αν εχουν τετοια φωνητικα.οποτε λογικο να μην πολυταιριαζει στο αλλο θρεντ.:stuck_out_tongue:

Το βιντεο και το κομματι ειναι ωραια.Αναμενουμε…

Νταμπλ ποστ αλλα εχει περασει καιρος…
Ηρθε ο αγιος βασιλης στους ρωσους…

win:D
το κατεβαζω και θα την πεσω για υπνο ακουγοντας το!

Εγώ μόλις το άκουσα. Τελικά είχα δίκιο είναι ο πρώτος γαμάτος δίσκος του 2012! Πολύ όμορφο και γλυκό. Παρατηρήθηκαν ελάχιστα growls στη μέση του Là Où Naissent Les Couleurs Nouvelles και κοντά στην αρχή του Faiseurs De Mondes, άν θυμάμαι σωστά, μαζί με black metal στοιχεία τα οποία πιστεύω θα ικανοποιήσουν. Πολύ καλά γυναικεία φωνητικά στο Nous Sommes L’Emeraude, το οποίο είναι και το κομμάτι που ξεχωρίζω μάλλον. Γενικά ωραία κιθαρούλα που για μένα φτάνει αυτό που λέμε ψυχεδελική, με τη κλασική ατμόσφαιρα όμως που έχει το είδος. Δε γινόταν και διαφορετικά. Άν υπήρχε και η παραμικρή αμφιβολία ότι ξεπεράστηκαν από κάποιο άλλο συγκρότημα, με αυτό το δίσκο τη παίρνουμε πίσω. Θα πέσει λιώσιμο σίγουρα, κι ευτυχώς πάνω στην ωρα γιατί το νέο Kickback δε μας τα είπε καλά.

και πολυ αργησα.κατεβαζω και ακουω στα καπακια:D

Αυτό το Faiseurs De Mondes…

Βουαλά!

το ομωνυμο ειναι πανεμορφο κομματι.Συνολικα πολυ θετικες εντυπωσεις και σιγουρα θα ακολουθησουν πολλες ακροασεις.

προχειρη ακροαση αλλα αυτο

Το 2012 μπήκε πολύ καλά με ένα όμορφο άλμπουμ, το οποίο ζωγραφίζει πάνω στην μελαγχολία που αφήνει. Τα black metal στοιχεία πλέον μετρούνται στα δάκτυλα αλλά δεν πειράζει, τους ταιριάζει και αυτός ο ήχος. Είμαι στην δεύτερη ακρόαση ακόμα και ήδη έχω κολλήσει με την μουσική των alcest εδώ.

Μόνο εγώ βαρέθηκα;
Δε λέω, 1,5 ακρόαση του έκανα αλλά δεν με εντυπωσίασε όπως το προηγούμενο

δε χρειαζονται πολλες ακροασεις, κατευθειαν προπαραγγελια με… μιση ακροαση
9? play.com

Για άλλη μια φορά έβγαλαν δίσκαρο…
Θέλω να το ακούσω αρκετές φορές για να πώ ολοκληρωμένες εντυπώσεις, αλλά προς το παρόν νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με άλλη μια εξαιρετική δουλειά.

Κ εγω τον λατρεψα τον δίσκο με την πρώτη ακρόαση. Θέλει πολυ λιώσιμο ακόμα βέβαια! :stuck_out_tongue:

Για να πω την αληθεια λιγο που το ακουσα μου φανηκε καπως νεροβραστο κι οι μελωδιες σε πολλα τους σημεια περισσοτερο up tempo απ οσο θα τις ηθελα. Καλος δισκος συνολικα, αλλα “καθε περσι και καλυτερα” για να το θεσω απλα.

Ετσί μου κάνει μια χαρά :slight_smile: