Alejandro Jodorowsky

…ποιος είναι πάλι αυτός; (θα ρωτήσετε).
Alejandro Jodorowsky λεπόοοον. Είναι σκηνοθέτης κινηματογράφου.
Γράψε λάθος: είναι αιρετικός σκηνοθέτης κινηματογράφου. Και αν πάλι δεν σας κάνει το “αιρετικός” για μια σειρά λόγων, γράψτε ανατρεπτικός,αντισυμβατικός (ή οτιδήποτε από…“α” :p)
Και πάλι, θα αδικήσω το ατομό του, αν περιοριστώ σ αυτή την ιδιότητά του: μουσικός (αμ πως!) ,κομίστας (ναι), γκουρού (ναι-ναι) και κάμποσα άλλα.
Υπερδραστήριος, τέρμα δημιουργικότατος, αναρχικός (με ή χωρίς εισαγωγικά), ενέμπνευσε ουκ ολίγους δημιουργούς (σινεμά και κομικς) με τη δουλειά του.
Καθώς όμως το θρεντ ανήκει στη κατηγορία Κινηματογράφος & Τηλεόρασηθα περιοριστώ στη φιλμογραφία του:

1957 ~La cravate
1968 ~Fando y Lis / Spanish
1970 ~El Topo / Spanish
1973 ~The Holy Mountain / English
1978 ~Tusk / English / French
1989 ~Santa Sangre /English / Spanish
1990 ~The Rainbow Thief /English
2013 ~ The Dance of Reality /Spanish

Αγαπημένες μου ταινίες (αν και όλα γαμάνε -μόνο τη τελευταία του δεν είδα ακόμα) απ’ αυτόν είναι το θεϊκό The Holy Mountain και το αλησμόνητο Santa Sangre .
Για πείτε (μιας και δεν υπάρχει θρεντ του εδώ);

για περισσότερα:

Είναι απ’τους σκηνοθέτες που συμπαθώ και θα ήθελα να δω περισσότερες δουλειές.
Προσωπικά λάτρεψα το The Holy Mountain και παραμένει μία απ’τις αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών! Ένα χτύπημα κατά του χριστιανισμού και των θρησκειών γενικότερα. Επίσης έχω δει και τα Santa Sangre και El Topo. Ήλπιζα να κυκλοφορούσε και το Dune κάποια στιγμή γιατί έλεγε θα το έκανε σαν να έχουμε πάρει LSD. Περιμένω και το φετινό του, αν και είναι περισσότερο κάτι σαν αυτοβιογραφία του νομίζω.

Αγαπάω ότι έχω δει από Jodorowsky, μοναδικός σκηνοθέτης. The Holy Mountain -βαριά ναρκωτικά :D- , El Topo και τέλος το αγαπημένο μου Santa Sangre -το grotesque σε όλο του το μεγαλείο- είναι όλα ένα κι ένα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει αλλά αν θέλει κάποιος ας γράψει εντυπώσεις.

Δεν εχω ψαχτει ιδιαιτερα…Εχω δει το ‘’[B]El Topo[/B]’’,το οποιο με κουρασε αφανταστα την πρωτη φορα που το ειδα ,αλλα λεω να το ξαναπροσπαθησω καποια στιγμη.
Βεβαια,λατρευω το απιστευτο soundtrack της ταινιας,το οποιο εχει συνθεσει ο ιδιος ο σκηνοθετης…

Aπο την αλλη εχω δει και το ‘’[B]Santa Sangre[/B]’’ το οποιο ομως ειναι μεγαλη ταινιαρα!!!

jiopa αν γούσταρες Santa Sangre το The Holy Mountain θα σε ξετρελάνει ακόμα περισσότερο!!!

ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ‘ΣΙΝΕΜΑ’ ΕΝΑ 2ΠΛΟ DVD
ΜΕ PROFONDO ROSSO/ SANTA SANGRE ΜΑΖΙ
Κ ΝΟΜΙΖΑ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ. :stuck_out_tongue:

AYTA EINAI:

ξερει κανεις αν θα γινει προβολη Ελλαδα το καινουριο? η καποιο τροπο τελος παντων να το δουμε???

El Topo και τα μυαλα στα καγκελα
οποια ειδα μαρεσε, δεν ηξερα οτι εβγαλε καινουργια θα τσεκαριστει.
και fando y lis καλο εχει μια τραγουδαρα μεσα

  1. πως θα ηταν αραγε το dune…
    holy mountain ταινιαρα οπως και το el topo
    αναμενουμε για την καινουρια του

Θα βγει κι ένα ντοκιμαντέρ φέτος http://www.imdb.com/title/tt1935156 που θα απαντάει στο πρώτο ερώτημα.

Μέγας σουρεαλιστής και μάγος αλχημιστής ο Jodorrowsky. Είχα δει πριν λίγα χρόνια τα εξαιρετικά El Topo και Holy Mountain και βλακωδώς δεν ψάχτηκα κι’άλλο.

Πριν λίγες μέρες όμως είδα το Santa Sangre που έχει κάποιες εικόνες που απλά καρφώνονται στο ασυνείδητο. Πραγματικά αναρωτιέμαι αν είχε κάνει το Dune όπως σχεδίαζε ( δείτε το σχετικό ντοκιμαντέρ που βγήγε πρόσφατα , αξίζει ) πόσους εγκεφάλους θα είχε κάψει…

'Έχει “φύσημα” πάντως ο τύπος και είναι αυθεντικός. Τα τελευταία βράδια πριν κοιμηθώ, διαβάζω το Ινκαλ(κόμικ) στο οποίο συνεργάστηκε με τον Moebius. Τα όνειρα που βλέπω είναι υπερκαμμένα. Άρα κάτι κάνει σωστά :slight_smile:

Δείτε εδώ τυπάκι από τα λίγα vimeo.com/77435018