All time μουσικα παλτα!

Μιας που ξυπνησα νωρις λεω να ξεσκονισουμε ολοι μαζι το χρονοντουλαπο των αναμνησεων και να γραψουμε για τα all time classics παλτα που μας εχουν εντυπωσιασει με την καλλιτεχνικη τους ιδιοφυια!!! :twisted:
Ξεκιναω λοιπον

Boy george
village people
george michael
abba
βικτωρια χαλκιτη
michael jackson
bee gees
new kids on the block
a-ha
fame story-dream show απαντα!!!
elton john
pet shop boys
σαρμπελ η οπως αλλιως λεγεται
τριανταφυλλοπουλος
φυσικα οι one
και πολλα αλλα που δεν μου ερχονται στο μυαλο για τωρα…
Aααα…ξεχασα τις αγαπημενες μου λας κετσαπ!!! :-({|=

Ααααα, για τη Βικτώρια φίλε διαφωνώ καθώς είναι μ…άρα!
Όπως και για τον Michael Jackson που και με αυτόν μεγάλωσα (ποιος δε θυμάται άλλωστε το σόλο του Eddie Van Halen στο Beat It…).
Όσο για παλτά… Βέρα, Στέλλα, Φλωρινιώ…η λίστα είναι ατελείωτη…

Gigatron δυστυχως θα διαφωνησω για την Βικτωρια διοτι υπαρχουν πολυ ομορφοτερες απο εκεινην.Μη ξεχναμε οτι εχει και μια ηλικια… (κακιες! :stuck_out_tongue: )

Οσο για Βερα και Στελλα,συμφωνω απολυτα.Die sluts!
:stuck_out_tongue:

:lol: :lol:
Καλή είναι ρε γιατί ξηγιέσαι έτσι;

Τα πάτησε τα 30; :roll:

(Λίγο ακόμα και θα γίνουμε Τατιάνες…)

Aν σκεφτεις οτι οταν πρωτοβγηκε,τη δεκαετια του '90 δηλαδη (στις αρχες μαλιστα),
ηταν γυρω στα 20 - 25 (δεν νομιζω να ηταν κατω των 20…), κανε αφαιρεση/προσθεση και θα βρεις την ηλικια!Lol :stuck_out_tongue:
(Oντως, γιναμε Τατιανες! :roll: )
Το θεμα ειναι οτι μου τη βιδωνουν οι μετριοτητες,που επειδη βγαζουν κωλο και βυζι γινονται θεες!
:wink:

Έτσι είναι…

Μήπως εννοείς τον καμμένο Τριαντάφυλλο?
Ή εννοείς τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο, νομίζω ότι έβγαλε και αυτός κάποτε δίσκο, το διαφήμιζε συνέχεια στο ΑΛΤΕΡ με συμπαθητικά τραγουδάκια…

Επίσης διαφωνώ και εγώ για Jackson, ο ανθρώπος είναι μεγάλο κεφάλαιο στην μουσική.

Απο την λίστα λείπει ο τραγουδιστής - ηθοποιός - καμικάζι - ΤΑΜΠΑΚΗΣ, χωρίς αυτόν και τους ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥΣ η λίστα σου είναι φτωχή πραγματικά.

Πάντως ρε μάγκες ένα σχετικό αφιέρωμα είχε πέρυσι το MAXIM!
Είχε κάτι σούργελα μιλάμε… :lol:
Και μου έκανε εντύπωση ένα όνομα…Τζον Τίκης…πρέπει να ήταν το παλτό των 80’s! 8)

__Λυπάμαι, φίλε, μπορεί να είσαι πολύ καλό παιδί, να είσαι και γαμώ τα παιδιά, αλλά μου θυμίζεις έναν φίλο μου, και γαμώ τα παιδιά που είχε πει (και ήταν ~24, όχι κανα 13χρονο), “ποιος είναι ο Μπάουϊ, σιγά”. Πραγματικά, είναι πολλά μάλλον που δεν ξες και αφορίζεις με άνεση, μόνο που έτσι δείχνεις πολύ άσχετος.

__Εχεις μπλέξει τα σκατά με το μέλι. Και επειδή φοβάμαι, ότι θα νομίζεις ότι σου κάνω επίθεση, άστο, είσαι πολύ φάουλ, ίσως δεν έχει νόημα… Αλλο τι μας αρέσει εμάς (προσωπικό γούστο) και άλλο το ποιος είναι ο άλλος απένταντί μας, ειδικά όταν κάνει ΚΑΡΑμπαμ (όπως με τον Δαβίδ και τον φίλο μου -τον οποίο φίλο φυσικά και τον συμπαθώ το ίδιο, αλλά η κοτsάνα, κοτσάνα. Ολοι λέμε μεν, αλλά τουλάχιστον ας ξέρουμε ποιον κρίνουμε ΠΡΙΝ τον κρίνουμε!), ότι ΔΕΝ έχεις ιδέα για το ποιος είναι ο άλλος για τον οποίο μιλάς.

Shadowcaster =D> =D> =D> =D> =D>
To ότι κάτι δεν μας αρέσει δεν σημαίνει ότι είναι πάλτο! Να δώ πότε θα μάθουμε να ρίχνουμε τον “εγωισμό” μας πού και πού! :? :? :?

ωπα παιδια…
Θα συμφωνησω οτι τα γουστα ειδικοτερα σε οτι αφορα την μουσικη ειναι απολυτως προσωπικα…Ο σκοπος ανοιγματος ενος τετοιου θεματος απο την πλευρα μου ηταν για το χαβαλε…Και εμενα μου αρεσει ο jackson γουσταρα τα κομματια του παρολα αυτα των θεωρω παλτο…Το να αναλυσουμε ομως το τι σημαινει παλτο ειναι λιγο οξυμωρο…
Φιλε shadowcaster το καταλαβαινω οτι δεν μου κανεις επιθεση ουτε επιθυμω να σε κανω να αλλαξεις την γνωμη την οποια σχηματισες,απλως τονιζω οπως και πριν οτι το εκανα χιουμοριστικα και μονο…Θα με ενδιεφερε να λεγαμε ολοι μας ποιους θεωρουμε μουσικα παλτα και τιποτα αλλο…
Αν η λεξη το κανει να ακουγεται σκληρο ας το αλλαξουμε και να το κανουμε κερχανατζηδες,τζαναμπετηδες μουσικοι-τραγουδιστες.
Μπορει να το διατυπωσα εγω λαθος!
trustno1 ναι τον μακη εννοω!
Την καλημερα μου μαγκες

οποιος ειναι απο πατρα ενα ονομα θα πω…

DINO COSTMAN…

μεγας ερμηνευτης…

φυσικα ξεχασα και στελλα μπεζαντακου!!! :smiley:

__Καλημέρα φίλε Sleeper! 8)

__Ok, το χιουμοριστικό του θέματος το κάνει λίγο πιο ανάλαφρο, αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα να μας εξηγήσεις και πως το εννοείς το παλτά. Κι αν απάντησα έτσι, είναι γιατί πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει κάποιον να λέει “οι Dream Theater είναι ατάλαντοι, οι AC/DC, τους ΤΟΤΟ δε τους ξέρει ούτε η μάνα τους” κλπ κλπ…

__Είναι αυτό που έγραψε ο Eagle, αυτός ο εγωισμός και τα προσωπικά γούστα, μου έχουν σπάσει τα νεύρα, ο κάθε βλάκας, επειδή γουστάρει το στιλ μίας μπαντούλας (π.χ. Darkness, που κι εγώ τους γουστάρω), του συγκρίνει π.χ. με θηρία όπως oi Queen και βγάζει τους δεύτερους μηδενικά. Η συγκρίνει μεγάλες μπάντες με άλλες μεγάλες (λες και όλα μπορούμε να τα βάλουμε στο ίδιο καζάνι). Δε σου αρέσουν, δικαίωμά σου, σεβασμός όμως στην ιστορία τους, στο ποιοι είναι κλπ, αλλά φυσικά οι περισσότεροι απ’ αυτούς δεν έχουν ιδέα ποιοι είναι και απλά γράφουν τις βλακείες τους.

oi abba pantws - analafra patane ta daxtyla - polwn - brwmerwn rockadwn… ktl ktl.
oi typoi htan apisteutoi - synthetes.

Θεωρω πως αν ειναι να μιλισουμε για μουσικα παλτα, καλυτερα να μιλησουμε για αυτα του δικου μας χωρου γιατι εκει μπορουμε να κρινουμε καλυτερα και επισης γιατι δεν εχει καθολου νοημα να μιλισουμε για Μπεζετακου και σια. Επισης οι ΑΒΒΑ και ο O Michael Jackson δεν ηταν παλτα, μπορει να μην τρελενομαι για αυτα που επαιζαν αλλα αυτους τους σεβομαι γιατι ειχαν σοβαρη μουσικη ( Ο Jackson τα χαλασε τα τελευταια χρονια με τις βλακειες που κανει αλλα στην αρχη τουλαχιστον ειχε σοβαρη μουσικη, αν και, επαναλαμβανω πως, δεν ειναι του γουστου μου).

oi Abba kai o M.Jackson(oson afora th mousikh tou) einai korifaioi. mousika palta kai XL megethos malista thewrw tous Olympians kai alla popoeides ellhnofwna sxhmata ths epoxhs, pou to xeirotero pragma pou ekanan htan na berdevun to kainurgio kai aniksero tote ellhniko koino, kanodas tous na pistevun oti ola einai pop kai eftasan malista mexri to shmeio na nomizun oti oi Socrates einai pop kai phgainan se sinavlies tous gia na xorepsun adi na pane feripin se mia disco.

φιλε shasowcaster
πιστεψε με και λογω ηλικιας ξερω ποιοι ειναι ολοι αυτοι για τους οποιους εγραψα!!!Τουλαχιστον για τα ξενα ονοματα…Το θεμα το ανοιξα για καθαρα χιουμοριστικους λογους τουλαχιστον με αυτο το πνευμα καταρτισα την λιστα!!!Ισως να μην εβαλα της λεξεις κλειδια ωστε να το θεωρησεις αναλαφρο εξ αρχης!
Παλτο ειναι μια ορολογια που λιγο πολυ ολοι την χρησιμοποιουμε και φερνοντας σου ενα παραδειγμα θα καταλαβεις αμεσως τι εννοω.Βλεπεις ενα χ ποδοσφαιριστη στο γηπεδο και μετα απο ενα εντονο σε συγκινησεις αγωνα και εκει που η ομαδα σου θελει το γκολ για την νικη τσουπ ανεπαναληπτο τετ α τετ πλασαρει και εξω.Εσυ σαν φιλαθλος παλτο τον ανεβαζεις παλτο τον κατεβαζεις και ας ξερεις κατα βαθος οτι αμα παιξτε ενα 5*5 και εσυ τον μαρκαρεις πολυ απλα θα σε ξεφτιλησει!!Αρα παλτο κατα την δικη μου αποψη ειναι καποιος που ενω κατεχει το σπορ για αγνωστους λογους η και γνωστους αν θελεις δεν τραβαει!! :smiley:
Οσο για το θεμα εγωισμου και σεβασμου που ανεφερες ναι καλος ειναι ο σεβασμος και χρειαζεται ειδικα για τους καλλιτεχνες αλλα στην θεματικη ενοτητα μαυρη λιστα δεν γραφουμε…κοιτα π.χ. το θεμα για τον axl ολοι τον λατρευουμε κατα βαθος παρολαυτα του τα χωνουμε αλυπητα!Με αλλα λογια δεν προσπαθω ουτε να σου επιβαλλω την γνωμη μου ουτε να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου απλως πιστευω οτι θα ηταν πιο ωραιο την επομενη φορα που θα απαντησεις να γραψεις και εσυ μια λιστα με μουσικους παλτα που θεωρεις εσυ και πιστεψε με θα γουσταρουμε ολοι και ας διαφωνουμε με τα κριτηρια επιλογης του καθενος!!!Ο σκοπος ανοιγματος αυτου το topic αλλωστε ηταν για να θυμηθουμε αυτους που για τους δικους μας καθαρα λογους μας καναν να βγαλουμε γελιο,κ το τονιζω για τους δικους μας καθαρα λογους!!
:wink:

P.s.Ξεχασα να συμπεριλαβω τον μεγιστο παναγιωτη Ψωμιαδη ο οποιος κατα την γνωμη μου κακως ασχοληθηκε με την πολιτικη! :smiley:

__Ok φίλε μου, κατάλαβα πως το εννοείς, κάτι σα το πέναλντι που έχασε ο Beckam με την εθνική Αγγλίας ή το άλλο το παλτό (ο ξυλοκόπος) ο Σταμ με την εθνική Ολλανδίας… :wink: :lol: 8)

__Μουσικά παλτά…; Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό τώρα… Ερως Ραμαζότι ίσως (τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου) κι ένα βλάκας απ’ το fame story (Πετρέλης μάλλον), που με έναν - δύο δίσκους βγαίνει και λέει, τώρα που είμαι πρώτο όνομα δεν έχω καβαλήσει το καλάμι… :twisted:

Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως κ διαγωνίως!!! 8)