Alpha Tiger-Beneath The Surface

Ε δεν πειράζει, κι η ομοφυλοφιλία ένα είδος ερωτισμού προϋποθέτει.

Για το πρώτο, αν εννοείς σε φάση Άγκρον-Νασίρ, δεν ψήνομαι. Είμαι σε φάση Γκάνικους.

To ‘‘Man or Machine’’ ειναι πολυ ευχαριστος δισκος !
Αμα το καινουριο ειναι οντως πολυ καλυτερο, τοτε πρεπει να ακουστει !

Νομίζω ότι η συζήτηση ξεφευγει από την ουσία της, που είναι αν και γιατί μας αρέσει ο δίκος ή όχι.
Αμφιβάλλω αν υπάρχει ένας δίσκος στην ιστορία της μουσικής που να έχει λάβει [B]ακριβώς[/B] την αναγνώριση που άξιζε.
Το τί αξίζει είναι αρκετά υποκειμενικό, ενώ το εάν και το πως και μπορείς να μετρήσεις την αναγνώριση παίζεται.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το νέο των Alpha Tiger και κάθε καινούριο album που κυκλοφορεί από μια γνωστή εταιρία θα πρέπει να συγκρίνεται με δίσκους που είτε είχαν περιορισμένη κυκλοφορία είτε δεν είχαν την αναγνώριση που κάποιοι πιστεύουν ότι άξιζαν.
Γνώμη μου είναι ότι ειδικά ένα νέο album θα πρέπει να το κρίνεις κατ’αρχήν χωρίς υπερβολές και ν’ αφήνεις το χρόνο να κάνει τη δουλειά του.
Επειδή το Alpha Tiger το άκουσα πολλές φορές θέλω να σημειώσω ότι:
Σίγουρα είναι καλύτερο απ’το νεμπούτο τους.
Σίγουρα ο τραγουδιστής ακούγεται καλύτερος.
Σίγουρα είναι ένας δίσκος που θα ξανακούσω.
Όπως και αν περάσει πάντως στη συνείδηση του κόσμου, θα υπάρχουν και αυτοί που θα πουν ότι άξιζε να ακουστεί περισσότερο και αυτοί που θα πουν ότι δεν άξιζε και τόσο.

Ωραίος ήχος αλλά ο τραγουδιστής τους δεν ταιριάζει.Έπρεπε να έχουν έναν τυπου hansi.O ήχος τους πάντως είναι όντως 80…

Ξέχασες τους darkthrone!! Χαχαχα!!

Για τούς alpha tiger τώρα, το προηγούμενο τους δεν με είχε κρατήσει, δε ξέρω, το άκουσα κάνα δυο φορές κ το παράτησα. Ελπίζω αυτό να είναι ανώτερο!!

Εγώ θα κράταγα από αυτό το άλμπουμ τα εξής:

Αυτό που λέει ο Μάνος ότι δεν βγαίνουν και πολλά του είδους για να τα συχτηρίζουμε (αυτό πάει σε μένα), τα Waiting for a sign, Eden lies in ruins kai We came from the gutter καθώς και το πολύ ενδιαφέρον rhythm section.

Ο άλλος πάντως μας φλόμωσε στη μία φωνητική γραμμή που αισθάνεται άνετα.

Αυτά και χωρίς οφ τόπικ αντεκλήσεις…:wink:

Το άηκ’σα χτες τελικά. Ωραίο άλμπουμ. Πολλές καλές ιδέες. Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι θα μίκραινα λίγο τη διάρκειά του και τον ήχο του, ειδικά στα ντραμς. Μου θυμίζει ενοχλητικές power μπάντες σε σημεία.
Ο τραγουδιστής καλός αν και νομίζω πως παίρνει βελτίωση ακόμα, δεν μπορώ να εντοπίσω σε τι. Tο Εden Lies In Ruins και το We Came From The Gutter ξεχώρισα. Θα ακουστεί ξανά και ξανά, έχει ζουμί επαέ.

Ο vocalist δε παλεύεται, κατα τ’άλλα πολύ καλή μπάντα.

ρε παιδια στο βιντεο κλιπ δεν φαινονται λιγο φλωροι???

Ήταν λίγο αισθητική Steel Panther, αλλά κλάιν, 80᾽ς παίζουν.

εντάξει, πιτσιρικάδες είναι, η μουσική είναι τους μια χαρά σοβαρή, και το στυλ τους δεν είναινα κρατάνε τσεκούρια και να παίρνουνε κεφάλια…

Ω θεοί…γαμημένα late 90s-early 00s…γαμημένε πλανήτη γη…ω θεοί ξανά…ω θεοί…

Επίσης ερωτικέ, καλά σου λέει ο Μάνος για τον Tate, αν και θα είχε ενδιαφέρον να παραθέσεις πιο αναλυτικά στο thread των Queensryche αλλά τώρα κόπασε το κράξιμο που του ρίχναμε όταν είχε φύγει από τη μπάντα και γινόταν της πουτάνας στα φόρουμς τους…κρίμα, θα έπεφτε τρελό ξυλίκι…

On topic, δεν έχω ακούσει πολύ προσεκτικά το άλμπουμ, όπως δεν έχω ακούσει πολύ προσεκτικά ούτε το ντεμπούτο τους αλλά το καινούριο δείχνει πως θα με κρατήσει και θα του δώσω κάποιες ακροάσεις…αν και γενικά δεν εμπιστεύομαι τους γερμανούς στο θέμα US-ίζον power…

Γιατί έτσι;
Όσες γερμανικές μπάντες έχω εγώ υπ’ όψιν μου που ο ήχος τους είναι “αμερικάνικος” (π.χ. Brainstorm, Sinner, Scanner, Chinchilla, Metal Inquisitor) είναι από αξιοπρεπείς έως γαμάτες.
Εσύ έχεις υπ’ όψιν σου κάποιες άλλες σ’ αυτό το ύφος που να τα κάνουνε σκατά;

Ε οι Sacred Steel ειναι αρκετα πιο κοντα στον γιουες ηχο απ’οτι οι Scanner πχ και ειναι κατσαπλαιουρες ολκης.Αλλα νταξει, οι Γερμανοι οταν μιλαμε για χεβι/παουερ/σπιντ σπανια λαθευουν.

Το Beneath ειναι κουραστικο=/

νομίζω εδώ συνοψίζονται όλα
και η παραγωγή σε σημεία ενοχλητική

Σωστός, τους είχα ξεχάσει αυτούς. Καθόλου τυχαία κιόλας :razz:

Ναι οι Sacred Steel είναι τελείως για τον πούτσο. Δε διαφωνώ.
Αλλά δε μου ρχεται άλλο για τον πούτσο αμερικανιζέ γερμανικό πάουερ συγκρότημα.

Εμένα προσωπικά μου φτάνουν αυτά που προσέφεραν στις μέρες τους, δεν θέλω άλλα.
Τόπος στα νιάτα, αναφέρεσαι και εσύ σε ΕΤ channel και τετοιες καταστάσεις που εμένα δεν με απασχολούν.
Καλά ο Μάνος ήδη έχει προχωρήσει στις επόμενες 200 μπάντες του πλεηλιστ του, σιγά μην ακούει ακόμα ΑΤ, τώρα θα τον μάθω :stuck_out_tongue:

ναι
μουσικα ειναι κομπλε
αλλα επειδη ειδα και κατι βιντεακια απο λαιβ τους
δεν το πολυκατεχουν το θεμα "σκηνικη παρουσια"
ισως φταει και το ενδυματολογικο που προσωπικα με παραπεμπει περισσοτερο
σε glam/poser μπαντες
ισως να μην εχουν και πολυ λαιβ εμπειρια (σχεδον ολοι ειναι φοιτητες, οπωτε παιζει να μην μπορει να αφιερωνουν χρονο για συναυλιες)
δειχνουν πιτσιρικια, αλλα ειναι στα mid20s τους και εχουν και μερικα δισκογραφικα χρονακια στην πλατη τους…
οχι οτι δεν γουσταρουν αυτο που κανουν
απλα…:slight_smile:

Πιο πολύ προσωπικό κόλλημα και προκατάληψη είναι…ίσως επειδή τους Γερμανούς τους αγάπησα ή με τις thrash-ιές τους ή με το ευρωπαϊκό τους speed-power (λέγε με Blind Guardian ή Running Wild)…βέβαια καλές μπάντες σίγουρα θα υπάρχουν όπως υπάρχουν και για τον πέο αμερικάνικες (οι Metal Inquisitor πχ τα σπάνε, τις υπόλοιπες τις έχω ακούσει πολύ λίγο για να κρίνω). Το κόλλημα είναι πιο πολύ με τη μορφή δυσπιστίας όταν αρχίζει το κομμάτι να παίζει, και όχι θέμα καθαρά μουσικό…:slight_smile: