Amenra + Syndrome live in Athens, 22/09/12

The Pain
De Dodenakker
Razoreater
Ακυκλοφόρητο (Dearborn μάλλον θα λέγεται)
Terziele
Die Straffe
Golden Nail

σωραιος

τπτ αλλο

Ρε σεις, εχω την εντυπωση πως πραγματικα δεν εχετε καταλαβει καθολου πως το εννοω. Εννοειται πως ειναι τελειως διαφορετικη μπαντα, με πολυ διαφορετικη φιλοσοφια. Ουτε νομιζω πως θυμιζουν Neurosis μουσικα, βγαζουν αλλο συναισθημα, ουτε εννοησα πως εχουν “αναγκη” καποιον, γενικα αναφερομαι σε πραγματα γυρω απο τη μουσικη, οχι προς τη μουσικη καθαυτη. Και οι δυο μπαντες εχουν τον κυκλο τους, και οι δυο πορευονται ως συνολο, και οι δυο βγαζουν ενα πολυ συγκεκριμενο βαθμο “ζωντανης” εντασης ανομοιο με κατι αλλο, απο εκει και περα δεν το λεω για να τους μειωσω, ουτε για να τους ανεβασω, ειναι απλα ενα μοτιβο που παρατηρησα. Οταν δλδ δω ξανα τους Neurosis, το πιθανοτερο ειναι να σκεφτω το ακριβως αντιστροφο, ειναι μια σκεψη που μου σκαει αυτοματα οταν σκεφτομαι το ζωντανο κομματι και νομιζω πως ενας τετοιος συνδεσμος ειναι κατι πολυ ομορφο. Απο εκει και περα ο καθενας εχει τη δικη του οπτικη φανταζομαι, αν καταλαβαινει κανεις τη δικη μου δατς κουλ.

Μα κανένα βίνδεο ρε μπούστη μ’; :frowning:

Αυτό τώρα είναι ένα επεξηγηματικό ποστ για τα προηγούμενα;

Ναι, γιατι; Αν και η Church of Ra δεν ειναι ακριβως εταιρια, αλλα ουτε και τη Neurot την λες “εταιρια” ακριβως, απο την αποψη πως τα μισα πραγματα που εχει κυκλοφορησει εχουν να κανουν ειτε με τους Neurosis, ειτε με παρακλαδια τους.

δηλαδή εσύ θα κράταγες κινητό ψηλά σε αυτο το live ? :stuck_out_tongue:

ήλπιζα να το’χει κάνει κανας άλλος από τα ψηλά πατώματα… :stuck_out_tongue:

Αυτά στα 20 χρόνια Φοίβος :Pp

δείτε : http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151018019496371&set=a.486517191370.263200.101163036370&type=3&theater

edit:
αλλά κυρίως δείτε εδώ: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151017264131371&set=a.408209051370.188383.101163036370&type=1&theater

Πρίν το τελευταίο κομμάτι είχα ήδη γίνει τόσο σκατά που χρειάστηκε να πάω να κρυφτώ κάπου.
Χωρίς ιδιαίτερη μεσολάβηση ουσιών, χωρίς περάμβαση σωματικής άσκησης (βλέπε ξύλο μπροστά).
Παραπάνω δεν θα μπορούσα να έχω αντέξει, emotionally speaking.
Και αυτό χωρίς να είναι μέσα στα αγαπημένα μου συγκροτήματα, με όση προσοχή τους είχα δώσει το τελευταίο 3μηνο.

Στη συναυλια ηταν να ερθει ενα φιλαρακι, οπου δυστηχως δεν τα καταφερε. Λυπηθηκα γιατι στηριζουμε amenra. Στο τελος της συναυλιας, τον λυπηθηκα περισσοτερο απο εννεα χιλιαδες φορες γιατι η τελετη για το τελος του κοσμου μολις ειχε τελειωσει…
Ισως, αν οχι πιθανοτατα, γινομαι γραφικος, αλλα οι ανθρωποι δεν υπαρχουν. Συμφωνοι, υπαρχουνε (παρα) πολλα συγκροτηματα με εντονο συναισθηματικο φορτισμο στην ατμοσφαιρα, δυναμικη και επιθετικη παρουσια κτλ, αλλα οι amenra το πανε λιγο παραπερα. Λιγο ακραια παραπερα θα προσθετα.
Και αν τοσα χρονια πανευρωπαικα το ειχανε παει καπου, εδω στην Ελλαδα το πηγανε καπου προς το απειρο.
Αν και ειμαι υπερευχαριστημενος με την αποδοση του συγκροτηματος, ο Colin του Σαββατου δεν υπηρχε. Ειχανε μπει δαιμονια μεσα του για περιπου μια ωρα και εκανε τα δικα του πανω στη σκηνη. Και εμεις οι απο κατω, ειμασταν μερος της τελετουργιας.
Περι καποιων πραγματων που θιχτηκαν τωρα. Ναι, το εισητηριο ειχε 22?. Δεν φυτρωνουν 22?υρα στα δεντρα, ουτε μας περισσεουν. Και το λεω ως επαγγελματιας ανεργος και οχι επειδη μπορω. Αλλα αυτο το πραγμα που εγινε στις 22/09/2012… Το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι, πως ειναι τα καλυτερα 22? που εχω δωσει ποτε στη ζωη μου. Και θα τα ξαναδινα χωρις σκεψη. Περιπου μια ωρα συναυλια, εφτα κομματια. Εξωτερικο παιζουν απο 4 κομματια, περιπου επισης μιας ωρας, η συνηθως, επτα οπως και παιξανε εδω. Οχι ομως οι amenra που υπαρχουν πχ στο youtube. Δεν ξερω πια σφραγιδα της αβυσσου ανοιξε, αλλα δεν πλησιαζει οτιδηποτε εχω παρακολουθησει απο τους ιδιους…
Ναι εφυγα και ηθελα και αλλα. Δεν θα πω ψεματα. Ενα κομματι ακομα θελω να πιστευω οτι το αξιζαμε. Αλλα μηπως και εμεις να βλεπαμε λιγο τα πραγματα πιο αντικειμενικα;
Γιατι ρε μαγκες δεν κλεινατε το ρημαδι το στομα σας οταν επαιζε ο Mathieu ως Syndrome; Γιατι γαμησατε αυτο που προσπαθουσε φιλοτιμα να κανει;
Απο την εναρξη και για εικοσι περιπου λεπτα στο χωρο υπηρχε μια [U][B]αηδιαστικη[/B][/U] βαβουρα. Ειναι πολλα τα 22? για syndrome + ameran; Δεκτο. Ειναι καλυτερα τα 22? ομως για να κανεις μια πολυ ξεχωριστη συναυλια, τσατρουμ; Δεν μπορεις να πας με τα 22? σου να πεις καπου φραπογαλο να πεις οτι στο καλο θες; Πρεπει να σου φωναζουμε σουτ και σου για εικοσι λεπτα ρε γαμωτο μεχρι να το καταλαβεις; Και στη τελικη, αν ημουν εγω ο Mathieu van de Kerckhove, δεν θα επαιζα κανενα encore σε κανενα κοινο που δεν σεβεται αυτο το απλο πραγμα που προσπαθουσε να κανει, ν[U][B]α παιξει μουσικη[/B][/U]!
Ακομα περι encore… Ναι θελαμε παραπανω, ναι γουσταραμε στο απειρο, ναι φωναζαμε.
Για 20 δευτερολεπτα.
Ε οταν ειμαστε πεντε ατομα που φωναζουμε απο εκει και περα, τι encore να γινει, για εμας τους πεντε;
Καλως η κακος, οι amenra δεν ειναι συγκροτημα που παιζει κρυφτουλη στο παιχνιδακι του encore. Ειχαμε την ευκαιρια μας, μπορω να πω, πως ειμασταν στη θεση να τους καταφερουμε για ενα κομματι, και την αφησαμε.
Μαλακια; Μεγαλη. Συμβαινει ομως, δυστηχως δεν μπορουμε να αλλαξουμε το παρελθον. Γιαυτο λοιπον, [U][I][B]μην χασετε[/B][/I][/U] την επομενη συναυλια που θα κανουν στα μερη μας. Μονο ετσι θα καταλαβετε τι εγινε…
υγ) Εκανα τρεις φορες την κινηση να προσπαθησω να γραψω κατι, αλλα δεν τα καταφερα… Δεν μπορουσα παιδια, συγνωμη. Ηταν πραγματικα απο τις στιγμες που λες “επρεπε να ησουν εκει”.
Υγ2. Με ρωτησανε πολλοι τι εγινε εκει. Το κοντινοτερο που μπορω να αποδωσω ειναι, επαιξαν ακραια βιαια μουσικη, βγαλμενη απο ασπρομαυρη πειραματικη ταινια τρομου. Κατι τετοιο…