Americans

Εμένα με είχαν χαλάσει δηλώσεις μερικών όπως Zak Wylde και Μax Cavalera περι υποστήριξης των Αμερικάνων στον πόλεμο.
Δε μπορω να καταλάβω πως γίνετε να παίρνουν τέτοιες θέσεις άτομα που εκφράζονται με αυτή τη μουσική!
Ο Zak εντάξει το καταλαβαίνεις και από τους στιχούς των τραγουδιών του ότι είναι λίγο εθνικιστάκος αλλα για τον Cavalera που εκφράζεται μέσα από τους στίχους του για την αδικία που επικρατεί δεν το περίμενα. Εξάλλου είναι Βραζιλιάνος και όχι Αμερικάνος :frowning:
Για τον Cavalera δε ξέρω κατα πόσο είναι αξιόπιστο αλλά το’χα διαβάσει σε ένα Metal Hammer.
Τουλάχιστον να αναγνωρίζουν τι κάνουν και όχι να πιστεύουν ότι έχουν δίκιο. Μετά από κάτε τέτοια περιστατικά θίγεται νομίζω η μουσική μας και το κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί αντισυμβατική και ενάντια σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!
Μήπως τελικά άρχισε να καταλήγει και το metal απο κάποιους εκφραστές του προϊόν του επεκτατισμού και του πλύσιμου εγκεφάλων από τις ΗΠΑ;

Μάλλον το παρατράβηξες :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
Απλά ο καθένας έχει τις απόψεις του. Δηλαδή οι Black μεταλλάδες είναι βαλτοί απο την σατανιστική κοινότητα να μεταδώσουν το μύνημα του Σατανά ή απλά έχουν κάλο στο κεφάλι :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Μπά, δεν νομίζω. Αν εξαιρέσεις μερικούς μαλάκες (στο χαρακτήρα) δεν νομίζω να αποσκοπούν στον επεκτατισμό των ΗΠΑ. Πιό πολύ έχει να κάνει με πατριωτικά συναισθήματα παρά σε δημαγωγικούς σκοπούς. Τρανό παράδειγμα ο Schaffer που με τον τελευταίο του δίσκο μας τα 'πρηξε με την αμερικάνικη υπερηφάνεια και ιστορία (ποιά ιστορία;;;;;).
Αλλά και πάλι μόνο η μουσική μετράει.Αν ήταν έτσι τα μισά συγκροτήματα δεν θα τα ακούγαμε γιατί δεν θα ήταν δυνατόν να συμφωνούμε με ακραίες απόψεις.

'Ισως αλλά νομίζω ότι αυτή η μουσική θα έπρεπε να είναι ενάντια σε κάτι τέτοια!
Το metal πάντα έκφραζε μία αντίδραση και το Black metal εκφράζει μία αντίδραση καλώς ή κακώς ενάντια στο χριστιανισμό που είναι μία από τις επικρατούσες θρησκείες.
Δε κατακρίνω απλώς αναφέρω αυτο που μου πέρασε από το μυαλό. Και τους 2 μουσικούς τους εκτιμώ και ο ίδιος έχω albums :smiley: τους και μου αρέσουν αλλά πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο διαφορετικά και βαθύτερα από τους άλλους! :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ αυτό για τον επεκτατισμό το παίρνω πίσω :wink:

Εγώ συμφωνώ με τον SabbARTH. Ο κάθε καλλιτέχνης έχει τις δικές του απόψεις/συναισθήματα και η μέταλ μουσική είναι ιδανική για να εκφραστεί ο καθένας όπως θέλει… Καλά θα ήταν να περνάγανε μόνο θετικά μηνύματα μέσω αυτής της μουσικής αλλά αυτό είναι αδύνατο. Πάντα θα υπάρχουν και τα “διαβολάκια”.
Όσο για τα αντιχριστιανικά μέταλ συγκροτήματα, αν τελικά επικρατήσει η δικιά τους άποψη και και γίνει mainstream η θρησκεία τους, τότε θα υπάρξει μεγάλη αντίδραση από την άλλη όχθη με τα χριστιανικά μέταλ συγκροτήματα (τα οποία ήδη είναι ισάριθμα αλλά αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζει ο πολύς ο κόσμος!)

kai mono pou dinete aksia se aytous (tous dinete aksia milontas gia aytous) tous <<den bazw xaraktirismous giati tha mou parei 5 seires brisidiou>> einai malakia re paides… :?

black metal ουξουξουξουξ…
Ε εντάξει δεν πάω τις ιδέες του στερεώματος…Όχι ότι είμαι υπέρ του Χριστιανισμού

Πρώτος πρώτος στη μαύρη λίστα είναι (ποιός άλλος μετριόφρων?!) ο Lars Ulrich, πουστάκι κλάσης ΑΑΑ, ο οποίος με το διεστραμένο του μυαλό, τον κομπλεξισμό του και τη βοήθεια του καράπουστα No2 Bob Rock, γαμήσανε μία μπάντα η οποία θα μπορούσε να είχε πάει πολύ πιο μπροστά…

Οι Αμερικάνοι είναι ακόμα πιο γελοίοι από τους Blacksters… Διότι οι πρώτοι το κάνουν για τα χρήματα, ενώ οι δευτεροι για εντυπωσιασμό…

Ολο αυτο με τον σατανισμο ειναι (για το 90% των συγκροτηματων)για οικονομικους λογους.Μερικοι τυποι στις συναυλιες κανουν τα "κερατακια’ χωρις καλα καλα να ξερουν τι σημαινει.Απλα για να κανουν κατι.

Εχει βγαλει και το Black παντως μερικα ωραια κομματια.
Εχετε ακουσει τους Sigh (Ιαπωνες) ή τους Old Man’s Child ;
Στο κομματι της μουσικης ειναι ωραιοι.Τωρα τα φωνητικα ισως να μου ξυνιζουν και μενα.

Αν το κανουν για τα λεφτα ή αν ξερουν μερικα πραγματα, τι να πω.
Πριν απο ενα χρονο ειχα γνωρισει τραγουδιστη Black Metal συγκροτηματος απο Σουηδια, ο οποιος δεν ηταν και ο διαολος ο τρικερατος, αλλα ο κιθαριστας τους ηταν ολα τα λεφτα.Μου εδειξε φωτο απο συλλογη κρανιων που εχει στο σπιτι του 8O .

Γιαυτο παιδια μου, αφηστε τα γραμματοσημα και τις τηλεκαρτες και παρτε σβαρνα τα νεκροταφεια!! 8)

Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω την black metal ιδεολογια.Υποτιθετε οτι ειναι κατα του χριστιανισμου αλλα υιοθετει αποψεις και προκαταληψεις που εχει περασει ο ιδιος ο χριστιανισμος.Απο τα λιγα Black συγκροτηματα που μου αρεσαν σαν στιχο ειναι οι bathory εποχης hammerheart και twilight of the gods.

Οι Βathory σε αυτα τα αλμπουμ ειχαν ξεφυγει τελειως απο αυτο που ονομαζοταν τοτε black metal.

Σαν μουσικη ναι δεν μπορουν να χαρακτηριστουν black ομως αυτα τα αλμπουμ ηταν και ειναι πολυ σημαντικα για το χορο.

Το Under The Sign… ηταν αυτο που επηρεασε στον χωρο του black metal, αυτα τα δυο αλμπουμ δεν μπορουν καν να χαρακτηριστουν black metal, τουλαχιστον για εκεινη την εποχη. Το οτι οι Bathory εχουν επηρεασει το black metal ομως ειναι σιγουρα αδιαμφισβητητο.

Δεν είναι ανάγκη να τα ρίχνουμε στον Αμερικάνικο λαό για το θέμα του πολέμου. Όλοι οι πόλεμοι είναι άσχημο πράγμα, όμως αν πχ Η Ελλάδα ψάχνει αφορμή να πάρει την Τουρκία και ενα ανάλογο χτύπημα από την Τουρκία γίνει η έναρξη ενός πολέμου, εσένα θα σε νοιάξει το αν θα πολεμήσεις για τουε πολιτικούς, ή μήπως για εκδίκηση που σκοτώθηκε ένας φίλος/συγγενής/γνωστός σου, όπως και πολλοί συμπατριώτες σου; Εγώ προσωπικά θα πολεμούσα.

me xalase i sinexeis prospatheia ton bon jovi na vgaloun kati kainourio…