Amon Amarth, 9/5/2014 Αθηνα - 10/5/2014 Θεσσαλονικη

Τι θα γίνει, δε θα έχουμε τελικά φέτος thrash ολοκαύτωμα? Πολύ death καταστάσεις βλέπω τώρα τελευταία. :slight_smile:

The day has come to feel the wrath of the Norsemen… Μετραω αντιστροφα και δεν περνανε οι ωρες σημερα…

ελα υπερβολικε,ουτε 12 ωρες δεν εχουν μεινει. σε 8 ωριτσες θα ειμαστε εκει…

Θα σκάσω κι εγώ να τους δω πρώτη φορά κι έχω πάθει παράκρουση!

Στάλθηκε από το GT-S6310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για Θεσσαλονίκη,

DOORS OPEN: 20.45
SHOW STARTS: 22.00
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ SUPPORT

ΦΥΓΑΜΕ! SEE YOU THERE! :smiley:

Παμε να περασουμε και γαμω σημερα, μην ξεχασετε τα σπαθια, τις ασπιδες και τα δορατα σας. [B][SIZE=4] ΠΑΜΕ ΡΕ ΜΠΑΝΤΑΡΑ…[/SIZE][/B] :vibrate:

First. :stuck_out_tongue:

Τοσο πολυ κοσμο με τοσο παλμο και καυλα ειχα πολλα χρονια να δω, ολος ο κατω οροφος ηταν πιτα και πηγαινε πανω-κατω, απιστευτο, θυμηθηκα τα νιατα μου. Ακομα και το σετλιστ που δεν ηταν ιδανικο για εμενα δεν με χαλασε με τετοια αποδοσαρα απο την μπαντα και τετοιες αντιδρασεις απο τον κοσμο. Τρομερα θερμες και οι αντιδρασεις απο το μεγαλυτερο μερος του κοινου στα κομματια του τελευταιου, πολυ καλο σημαδι αυτο.

κριμσον και wintersun σήμερα θεσσ,. την αγάπη σας εκεί.
bastard με ξέρει, ο scourge έχει τηλ, paoktsis, την αγάπη σου?? θα έρθεις?

*η θύρα 4 παρακαλείτε να φέρει ελαφρύ οπλισμό… :stuck_out_tongue:

AMON AMARTH
10 May 2014 at Principal Club Theater
Doors open at 20:00, Show starts at 21:30
Tickets available at the door 25?

Έχω μπερδευτεί, θα με κάνουν να πάω εκεί από τις 9.15 και τελικά να αρχίσει στις 10+ το λάιβ

αυτό εδώ είναι το σωστό φίλε

DOORS OPEN: 20.45
SHOW STARTS: 22.00

:drunk::drunk::drunk::lightsabre::lightsabre:

ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΜΑΧΗ ΣΗΜΕΡΑ…!!!

γκρίνιας

[SPOILER]αλλάξτε επιτέλους λίγο το σετλιστ.[/SPOILER]

Όταν τελείωσε το λάιβ έπρεπε να συγκεντρωθώ για να κατέβω τα σκαλιά!

Τωρα που βρηκα λιγο χρονο ας γραψω και εγω για αυτο το [B][SIZE=4]ΕΠΟΣ[/SIZE][/B] που ζησαμε… Ηταν η πρωτη φορα που ειδα τους Amon Amarth, ηθελα να παω στα live του 2009 και του 2012 αλλα για διαφορετικους λογους δεν μπορεσα και ηταν κατι σαν απωθημενο. Σε τετοιες περιπτωσεις φοβασαι μην απογοητευτεις μετα απο τοσα χρονια αναμονης αλλα ευτυχως αυτο δεν συνεβη εδω, αυτο που ενιωθα δεν περιγραφεται ευκολα. Αξεχαστη βραδια με τους Amon Amarth να μας δινουν τα μυαλα στα χερια.

Ας τα παρω απο την αρχη ομως. Τους Karma Violence δεν τους ειχα ξαναδει και ηξερα μονο 1-2 τραγουδια. Δεν με τρελαινουν αλλα ειναι καλοι σε αυτο που κανουν. Οταν μπηκα μεσα στο χωρο αρχισαν να παιζουν διασκευη στο Raining Blood που υπηρξε το καλυτερο καλωσορισμα στην βραδια. Σε ολη την διαρκεια του set τους επαιζαν παθιασμενα και παρα τον κακο ηχο τα εδωσαν ολα. Μπραβο στα παιδια, θα τσεκαρω τις κυκλοφοριες τους.

Και παμε στους αγαπημενους μου Vikings. Απο την στιγμη που βγηκαν στην σκηνη μεχρι το τελευταιο κομματι τους οι λεξεις δεν ειναι ικανες για να περιγραψουν αυτο που ακολουθησε. Ας προσπαθησω ομως. Ολεθρος, μακελειο, χαμος στο ισιωμα ρε παιδι μου. Μπαντα και κοσμος εγιναν ενα και για 1 ωρα και 40 λεπτα βιωσα μια απο τις καλυτερες συναυλιες της ζωης μου. Το setlist μου αρεσε παρα πολυ, βασισμενο κατα ενα μεγαλο μερος στην τελευταια δισκαρα τους το Deceiver Of The Gods απο το οποιο επαιξαν 6 κομματια και ακομα 11 απο τους προηγουμενους δισκους. Βασικα δεν επαιξαν ουτε ενα εστω μετριο κομματι, μονο κομματαρες. Μοναδικο παραπονο οτι θα ηθελα κατι και απο τους 3 πρωτους δισκους τους. Η αποδοση τους ηταν για 10 με τονο και ο ηχος πολυ καλος εκτος απο καποιες φασεις που μπουκωνε καπως, αλλα εστρωνε σχετικα γρηγορα. Ολα τα μελη της μπαντας ηταν αψογοι στα καθηκοντα τους, ο Andersson εδινε τον πολεμικο ρυθμο στα τυμπανα, ο Lundstrom εκανε και τους 9 κοσμους να τριζουν με το μπασο του, ο Soderberg με τον Mikkonen αψογοι σαν κιθαριστικο διδυμο με τις riff-αρες και τις μελωδιες των κομματιων να αποδιδονται σε ολη τους την μεγαλοπρεπεια. Οσο για τον μπροσταρη Johan Hegg αυτο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για εναν απο τους καλυτερους frontmen εκει εξω, με επιβλητικη παρουσια, σωστος Viking, αψογη σκηνικη παρουσια και εξαιρετικη φωνη. Μας ευχαριστησε πολλες φορες, ηπιε απο το κερας του και τα εδωσε ολα, τεραστιο respect, η αποδοση του ηταν αψεγαδιαστη. Και παμε στον κοσμο που ηταν εκπληκτικος. Η συναυλια εγινε sold out, το Fuzz ηταν πιτα, δεν επεφτε καρφιτσα και κατω και πανω στους εξωστες. Το κοινο φωναζε, χτυπιοταν, τραγουδαγε δυνατα σε ολα τα κομματια της μπαντας και οπως ειπε και ο morgoth ηταν απο τα πιο πωρωμενα και ενεργητικα κοινα σε συναυλια. Ειχαν φερει τσεκουρια, σφυρια και ολοι ειχαν τρομερο παθος, το ευχαριστηθηκα απιστευτα.

Μετα την συναυλια βγαλαμε φωτογραφια με Hegg και Andersson, τους υπολοιπους δεν τους προλαβαμε και μου εκανε εντυπωση που και οι δυο τους ηταν πολυ συνεσταλμενοι και ντροπαλοι, καμμια σχεση με την σκηνικη τους παρουσια.

Μαλλον η καλυτερη συναυλια της χρονιας εως τωρα για εμενα και ηδη ανυπομονω να τους ξαναδω. Θα την μνημονευουμε αυτη την συναυλια ως “Η Επικη Επιδρομη Των Viking Την 9η Μαιου 2014”. [B][SIZE=4]SKOLL!!![/SIZE][/B]

Τι να πεις και τι να μην πεις, τι να ξεχασεις και τι να πεις παραπανω. Τα λογια νομιζω ειναι πολυ λιγα μπροστα στην εικονα και στο να το ζησει κανεις αυτο.
Ηταν η 2η φορα που τους ειδα και φυσικα δεν τους χορτασα.
Ας τα παρω απο την αρχη ομως. Εφτασα στο Fuzz γυρω στις 8.30 με ενα φιλαρακι. Κατσαμε και ηπιαμε μια μπυριτσα απ’εξω και μετα μπηκαμε μεσα. Για καλη μου τυχη ειδα τους Karma Violens απο την αρχη, που οι τυποι οχι απλα ηταν καλοι, αλλα εσπειραν,τα εσπασαν ολα και ολοι οσοι ειμασταν εκει μεσα εκεινη την στιγμη καραγουσταραμε. Δεν τους ηξερα η αληθεια ειναι, αλλα θα φροντισω να τους μαθω καλα απο εδω και περα, γιατι αξιζουν και με το παραπανω.

Παμε τωρα στους Amon Amarth…!!!

Δεν εχω να πω τιποτ’αλλο…ενα τεραστιο RESPECT στους Vikings…ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ,ΦΩΝΑΡΑ,ΜΠΑΝΤΑΡΑ

Υ.Γ. Εντυπωση μου εκανε που το προγραμμα κρατηθηκε ακριβως οπως ειχαν πει, ουτε λεπτο δεν επεσαν εξω.
Υ.Γ. 2 Το Fuzz ηταν τιγκα, εγω που ημουν πανω στον εξωστη δεν επεφτε καρφιτσα. Μπραβο και παλι μπραβο

Τιμιότατο το λαηβ της παρασκευής. Πραγματικά, από τις πιο σταθερά δυνατές λαηβ μπάντες οι σουηδοί. Μερικά παράπονα για το μονόπαντο σετλιστ ή τον μπουκωμένο ήχο -προς τη μέση που ήμουν εγώ τουλάχιστον- υπάρχουν, αλλά με τέτοιο κέφι και τέτοια απόδοση δεν έχουν να πουν πολλά. Και ναι, έστω και με προηχογραφημένα τσέλα, παίξανε Live for the Kill.

Επίσης μιλάμε για πολύ κόσμο. Τόσο κοπάνημα και σινγκ-αλονγκ είχα καιρό να δω.

τι παιξανε λεει; :frowning:

edit, τώρα είδα ότι τα 2 σετλιστ είχαν διαφορά σε 3 κομμάτια. άντε γαμηθείτε μωρέ :(:frowning:

το τίμημα του να έχεις ελαφρώς χαμηλότερο ticket ρεσυ :stuck_out_tongue: εχει γίνει πολλές φορές, μερικές φορές με άδικο τρόπο, πχ στους electric wizard είχαμε το 25λεπτο extra encore!