Amon Amarth - Deceiver of the Gods

Leakαρε και δεν το πηρα χαμπαρι;

ω ναι :smiley:

Αν έχεις την καλοσύνη στείλε μου ένα λινκ στο ινμποξ γιατί δεν το βρίσκω :wink:

Και σε μενα παιδια ενα λινκ ινμποξ…
Ανετα στις τοπ 5 μπαντες μου… με αυτο ακριβως που ειπωθηκε απο πανω… ενα σερι καταπληκτικων δισκων χωρις κανενα μετριο… AMON AMARTH ΡΕΕ!! :stuck_out_tongue:

το father of the wolf με θυμισε grand Magus,running wild κατι τετοιο δε ξερω γιατι αλλα γαμαει!!! :metal:
το Warriors of the North νταξη τι να λεμε αν μια μπαντα ειναι επος απο μονη της φυσικα θα γραφει επη…!!!

η μελωδιες πολυ μειντενιλα παντως,πραγμα πολυ καλο…

δισκαρα με τα ολα του βγαλαν οι amon amarth,καλυτερο απτα προηγουμενα

ΥΓ:στο As Loke Falls deja vu απο Rime of the Ancient Mariner στο couple κανεις?

Το we shall destroy μου θυμίζει κάποιο παλιότερο τους στο κουπλέ. Ωραίος δίσκος.

Είναι όλα τα κομμάτια ένα κι ένα. Πάρα πολύ καλός δίσκος.

@Paoktsis
Ναι, οι μεηντενίλα στις μελωδίες και κυρίως στο As Loke Falls ξυπνάνε αρκετές ευχάριστες μνήμες :wink:

Πολύ καλό άλμπουμ… έπος το Warriors of the North

Αυτό μόνο… Τίποτ’ άλλο! ΤΕΛΟΣ!!! 8)

Χαλαρά στα τοπ της χρονιάς.
Το να γράφεις τόσο κολλητικές μελωδίες -σε βαθμό που να θεωρείσαι mainstream με brutal φωνητικά- είναι ταλέντο.

Ωχ Ωχ Ωχ…τοπ 5αδα 2013 ισως…και δεν θεωρουσα ΠΟΤΕ τον εαυτο μου οπαδο. Κοιτα να δεις…

Ετσι καυλωστε με… Τετοια να ακουω…

[B][SPOILER][SIZE=“5”]ΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΜΟΥ!!! ΝΑΙ!!![/SIZE][/SPOILER][/B]

Σπέρνει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο κομμάτι. Βρίσκω αρκετά πορωτικό το δίσκο σε σχέση με τον Σούρτουρο, που ήταν κάπως υποτονικός.

Το Warriors of the North είναι μεγάλο άσμα.

Angus, κάβλωσε άφοβα.

To Warrios of the North ειναι για μενα απο τα καλυτερα κομματια που εχουν γραψει τα τελευταια χρονια…!!
ΕΠΟΣ

Το HEL έχει επικό ρεφραίν με ντουμπλάρισμα από Μαρκολίν.

Ο δίσκος είναι κορυφαίος.

Αρέσουν δεν αρέσουν αυτοί είναι οι (νέοι - εδώ και τέσσερα συνεχή αλμπουμ) Amon Amarth. Εμπορικοί - mainstream με τρελή προώθηση από την METAL BLADE να γράφουν χιτάκια για 16χρονους και ότι άλλο θες να τους προσάψεις μπορείς να το κάνεις, δεν θα σου πει κανείς τίποτε.
Δεν αμφισβητείς όμως την ποιότητά τους και το πόσο πολύ δουλεύουν (και τις τρομερές λαιβ εμφανίσεις τους).

Τέταρτος σερί δίσκος λέμε και πάλι στο γνωστό ύφος.

Τρομερό ξεκίνημα με την ομώνυμη κομματάρα που ξέραμε εδώ και δύο μήνες (άλλο ένα χιτ που γράψανε για πλάκα, όπως λέει και ειπώθηκε σοφά πάνω είναι ταλέντο να γράφεις τέτοιες κομματάρες - χιτ τόσο συχνά έχοντας brutal φωνητικά), συνέχεια με το γαμηστερό [I]“As Loke Falls”[/I] με την maiden-ική μελωδία του, το [I]“Father of the Wolf”[/I] αρχίζει με τυπικό Σουηδικής σχολής death metal ριφφ, έχει γαμάτο ρεφραιν και μετά οι κλασικές μελωδίες στα σόλο, γουστάρουμε.

Μετά θαρρώ κάνει μια κοιλιά, αναπόφευκτο για το είδος που παίζουν εδώ και τόσο καιρό. Το [I]“Shape Shifter”[/I] δεν μου λέει τίποτε, στο [I]“Under Siege”[/I] κρατάω το επικό κλείσιμο, [I]“Blood Eagle”[/I] τίποτε ιδιαίτερο.

Το [I]“We Shall Destroy” [/I] τυπικό αλλά καλύτερο από τα προηγούμενα,[I]“Ηel”[/I] μεγάλη έκπληξη, κομματάρα με τον Μαρκολιν να το απογειώνει.
[I]“Coming of the Tide”[/I] συμπαθητικό γενικά και στο τέλος το καλύτερο σημείο με σολο του που σε σημεία θυμίζει το αντίστοιχο του “She - Wolf”.
Και τέλος το [I]“Warriors of the World”[/I] είναι έπος…

(πάντως πιστεύω το [I]“Prediction of Warfare” [/I]δεν θα το ξεπεράσουν).

Το προηγούμενο το χα ακούσει βιαστικά λόγω στρατού αλλά δεν μου έκανε εντύπωση να το ξαναπιάσω μετά, για να κάνω σύγκριση.

Γενικά όταν έχεις ένα συγκεγκριμένο αναμενόμενο στυλ σαν τους Motorhead, ACDC και παρουσιάζεις 5 κομματάρες στον νέο δίσκο σου το πρόσημο είναι θετικότατο.

[SIZE=“6”][B]\m/
[/B][/SIZE]

Το Blood Eagle εχει ριφφαρα καπου στη μεση.

Τρελο κολλημα με το We Shall Destroy που το χω λιωσει, μιας και μου θυμιζει πολυ το αγαπημενο μου Amon Amarth κομματι, το Gods of War Arise.

Χυσαμε ολοι με τα φωνητικα του Μεσσια νταξ, οσο για το τελευταιο κομματι, αν συγκριθει με προηγουμενα 7λεπτα και 8λεπτα Αmon Amarth, δεν θα πει και πολλα.

Παρ’ολα αυτα ομως, δεν παυει να κραταει το επικ φιλιν ψηλα, και να εντυπωσιαζει, οπως κανει ολος ο δισκος. Cheers, μεχρι τωρα πιανει ανετα 5αδα. 8)

Τα bonus τα έχει ακούσει κανείς; Είναι αρκετά διασκεδαστικά και πολύ έξυπνη η ιδέα τους να “αντιγράψουν” τους metal legends.

Το πρώτο κομμάτι, [B][U]Burning Anvil of Steel[/U][/B]είναι tribute στους Judas Priest που στο κουπλέ θυμίζει κάτι breaking the law.

To δεύτερο, [B][U]Satan Rising[/U][/B] είναι tribute στους Black Sabbath με τον Johan (?) να μιμείται τη φωνή του Ozzy

Τρίτο είναι το [B][U]Snake Eyes[/U][/B] το οποίο είναι το tribute στους Motorhead.

Τελευταίο είναι το tribute στους AC/DC με το [B][U]Stand up to go down[/U][/B].