Amorphis - Silent Waters

Φοβερος δισκος απο τουσ φινλανδους θεους.
Μερικα τελεια τραγουδια και ο τραγουδιστης εχει κολλησει
τελεια με την μπαντα.Μπραβο =D>

O kaluteros diskos tou 2007 kata ti gnomi mou

με την επιφύλαξη της σύγκρισης με την επίσης δισκάρα Eclipse κάπως έτσι είναι…

Το ECLIPSE με κέρδισε κατευθείαν με μερικά τραγούδια, δεν το συγκρίνω με το SILENT WATERS αλλά με εντυπωσίασαν οι AMORPHIS για ακόμα μια φορά. Λατρεύω τον ήχο τους, & ο καινούργιος τραγουδιστής σπέρνει!!

Πολυ καλος δισκος με τα πιο πολλα κομματια να σου μενουν στο μυαλο και να σκεφτεσαι τις μελωδιες τους συνεχεια.Το θεωρω πολυ κοντα στην δισκαρα Elegy και καλυτερο απο το Eclipse(εκεινο το Empty opening ειναι τρομερο παντως!!!)…η φωνη του νεου εχει δεσει φοβερα με την υπολοιπη μπαντα και της ταιριαζει γαντι!!!
Παντα τετοια!!!
Νικος Summoning

φοβερο αλμπουμ! καταπληκτικες μελωδιες με πολυ συναισθημα!! αυτο και το eclipse ειναι δισκαρες!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!

Λεπον. Το προηγουμενο ειναι δισκαρα. Το Silent Waters ομως, μια το ψιλουποτιμησα, μια δεν ημουν στο mood να το ακουσω καλυτερα, και τεσπα νταξ, οι Amorphis εχουν επιστρεψει για τα καλα τελικα. Θελω να δω ποσα αλμπουμς θα χωρεσουν σε αυτη τη ρημαδα τη λιστα μου για το 2007.

Το αστειο ειναι οτι οταν εκανα το search για να βρω το τοπικ, ειδα πως ερχονται ελλαδα κατα τις αρχες φλεβαρη. Δε τους εχω δει με το νεο τραγουδιαρη ακομα, και μιας και βγαλαν απανωτα δυο δισκαρες, ε, με βλεπω να μαι εκει.

εγω το τελευταιο Αμορφις που ακουσα ητανε το Far From The Sun. Το οποιο και βρηκα μετριοτατο. Τωρα απο τα τελευταια, τι προτεινετε να ακουσω?

Silent Waters μαλλον. Τα σπαει ομορφα.

οκ Ανγκμαρουλακο! Στα υποψην…

Θα διαφωνήσω…

Καλύτερα άκου αυτό, πιστεύω ότι είναι ένα κλικ πιο πάνω

Νομίζω οτι όποιο και να ακούσει απο τα αυτά 2, έτσι και γουστάρει, θα οδηγηθεί να ακούσει και το άλλο :slight_smile:

Εγώ ρε παιδιά πως γίνεται να βρίσκω ψιλοαδιάφορο το “Eclipse” ενώ το “Silent Waters” με τρέλανε; :-s :-k :-k

Κοιτα το Eclipse μου αρεσε παρα πολυ. Το χα βαλει και στη λιστα μ’ αν θυμασαι. Παρολα αυτα ναι, το Silent Waters παιζει σοβαρα να ειναι καλυτερο (ακα συμφωνω). Δηλαδη μου εκανε μεγαλυτερο ‘‘μπαμ’’ σε σχεση με το προηγουμενο…

Βεβαια αν δε το λιωσω δε μπορω να ειμαι σιγουρος 100%. Αν και δεν εχει νοημα. Καλυτερα να λεμε παλι καλα που περνανε δευτερη φαση δημιουργικοτητας, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Dying.

Ο τραγουδισταράς είναι απίστευτος (πλεονασμος).

Καλό album σε γενικές γραμμές αλλα τα τραγούδια μοιαζουν σαν περισσευματα από το Eclipse…Παντως είναι στον σωστό δρόμο παλι…