Amorphis - Silent Waters

Επειδή δεν μπορώ να περιμένω μέχρι 31 Αυγούστου το κατέβασα! Όταν θα βγεί θα το αγοράσω γιατί πρέπει να τους δούμε και εδώ! Κι αν δεν πουλήσει πως θα έρθουν; Για αυτό όλοι οι fans στα δισκοπωλεία στις 31/8

Τώρα για το album τι να πω; Tο Eclipse έσπειρε,το Silent Waters θερίζει!!! Σε 2 μέρες το άκουσα 11 φορές! Οι υπερτατες μελωδίες Amorphis είναι εκεί με περισσότερο συναίσθημα από ποτέ, τα growls είναι επίσης εκεί στα 2 εναρκτήρια κομμάτια για να σε γραπώσουν κατευθείαν από το λαιμό και ο Tomi Joutsen δίνει ρέστα στα φωνητικά!

Φερτε τους επιτέλους!!! Τώρα που είναι πάλι στα ντουζένια τους!!

RESPECT!!

Εγώ πάντως θα το περιμένω (το συγκεκριμένο)…Και κατι μου λέει οτι θα έιναι ακόμα καλύτερο από το Eclipse…

Με 2 τραγούδια που άκουσα στο ράδιο, δε μου έκανε εντύπωση.

Φοβερός δίσκος, once again !!! Λύρα εκατό ο Γιούτσεν. Δίνει ρέστα και ούτε που με ενοχλεί που λείπει ο Pasi.
Στα του δίσκου. Το λιώνω καιρό τώρα και μου αρέσει τρελά. Στα ίδια επίπεδα με Eclipse και λιγο ακόμα πιο κοντά στις ατμόσφαιρες του παρελθόντος. Η θεματολογία γνωστή, λιώνουν το Καλεβαλα.
Μεγάλη μπάντα = μεγάλοι δίσκοι.
Όσοι πιστοί σπευσατε χωρίς σκέψη :slight_smile:

Υ.Γ.: Και γαμώ τα εξώφυλλα. Πιάνει την ατμόσφαιρα του δίσκου 100%

ειναι οντως καλυτερο απο το eclipse…οι μελωδιες που εχει ειναι πραγματικα απιστευτες!!!

Αν και δεν ειμαι μεγαλος φαν του συγροτηματος 3 δισκοι που εχω ακουσει μου αρεσουν οποτε θα το τσεκαρω και αυτο!

Ένας από τους δίσκους που περιμένω με ανυπομονησία. Τώρα ειδικά με τον νέο τραγουδιστή…

Μεγάλη μπάντα, αλλά ρε γμτ αν και το προηγούμενο ήταν πολύ ωραίο άλμπουμ, τα μεγαλεία της μέχρι και Am Universum εποχής δύσκολα θα τα ξαναφτάσουν. Κάθε άλμπουμ τους ήταν τελείως διαφορετικό, ενώ τώρα βασίζονται πάνω στο μνημειώδες “Elegy” και πάνω κάτω ξέρεις τι θα ακούσεις.
Ο νέος τραγουδιστής είναι γαμάτος πάντως και στα brutal φέρνει πολύ σε Pasi.

Ο Esa ξέρει καλύτερα.

για μενα παντως ειναι φυσικη συνεχεια του eclipse με λιγη παραπανω εμφαση στις κιθαρες…

Πάρα πολύ καλός δίσκος, όπως και ο προηγούμενος!! Ο νέος τραγουδιστής έχει δέσει για τα καλά!

Κορυφή οι Amorphis :respect:

Γαμάτος δίσκος. Αυτός ο Jοutsen τελικά έχει δέσει με την μπάντα. Ας τους φέρουν και για κανα live μες στον χειμώνα.

Δισκάρα. Τελος.

Στην αρχή με παίδεψε λίγο, αλλά τελικά με κέρδισε αν και ακόμα πιστεύω πως είναι ένα κλικ κάτω από το φανταστικό περσινό Eclipse…

Οτι και να λέμε δεν είναι η καταλληλότερη περίοδος για να εκτιμήσω αυτό το δίσκο…Να κρυώσει λίγο…

Ρε σεις τι ΔΙΣΚΑΡΑ είναι αυτή;
Να 'σαι καλά Ζάρκα μας! :slight_smile:

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Πόσο γαμάτη φωνή έχει αυτός ο Joutsen???8)

τρομερο ευρος…αν δεν ηταν αυτος δε θα μιλουσαμε για δισκαρα

Πααααααρααααα πολυ καλος δισκος!!!Απο το εξωφυλλο μεχρι τη μουσικη…!!!Εχω κολλησει…

Λοιπόν, το “Silent Waters” είναι ακόμα καλύτερο από το “Eclipse”, πράγμα που σημαίνει ότι οι Amorphis περνάνε δεύτερη εντυπωσιακή φάση δημιουργικότητας κάτι που οφείλεται σίγουρα στον Γιούτσεν και φυσικά στην αστείρευτη πηγή έμπνευσης, που ονομάζεται Esa Holopainen.

Μελωδιάρες, φωνητικά που σπέρνουν, φολκ ρυθμοί και αλα Elegy ξεσπάσματα που καθηλώνουν.
Αυτό το άλμπουμ είναι μνημειώδες.

Και φυσικά, όχι ότι περιμέναμε το “Silent Waters”, ιδού ποιοί είναι οι άρχοντες της φινλανδικής σκηνής.

Να πω την αληθεια περιμενα κατι παραπανω αυτη την φορα απο τους Amorphis Το Silent Waters ειναι ενα πολυ καλο αλμπουμ αλλα το Eclipse μου ειχε αφησει καλυτερες εντυπωσεις, θα μου πειτε οτι ακομα ειναι νωρις και οτι αλλη εποχη που εβγαινε το Eclipse και αλλη το Silent Waters.

Τι κομματάρα το Τhe White Swan!!