Anathema - falling deeper

Μωρε όσο δεκτικός και αν είμαι στους πειραματισμους, στην αλλαγη ύφους ακόμη και στις αποκηρύξεις του παρελθόντος, ε… silent enigma & πισω θελει θράσος για να τα αγγίξεις…

δεν τρελάθηκα με τις διασκευές…(δεν ξέρω αν δεν είχα ακούσει τα original πως θα μου φαινόταν…:p) μου άρεσε πάντως το εξώφυλλο του δίσκου…:D:D

Πρώτο άκουσμα σήμερα.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες (που μάλλον είμαστε στο ίδιο ηλικιακό γκρούπ, έχοντας ακούσει anathema από τότε που ξεκινάγαν).

Ο δίσκος είναι αρκετά experimental αλλά ακούγεται ευχάριστα.
Για μένα το Sunset of Age είναι η ευχάριστη έκπληξη !
Του αλλάξαν τα φώτα αλλά μπορώ να πω οτι με κέρδισε !

Πιο εμπεριστατομένη άποψη μετά από μερικές ακροάσεις…

Sleep in Sanity.

Έχοντας μεγαλώσει με τους Anathema από το Silent Enigma και πέρα, μπορώ να πω ότι δεν με χάλασε ο δίσκος. Απεναντίας, ευχαριστήθηκαν τις ωραίες ενορχηστρώσεις που έκαναν και την όλη μελαγχολική ατμόσφαιρα που αποπνέει - είναι ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι που μας αποχαιρετά…

Βέβαια, αν πρέπει να γκρινιάξω για κάτι - εξαιρούμενου του γεγονότος ότι το να βγάζεις 2ο album με διασκευές δικών σου τραγουδιών είναι μια όχι και τόσο καλή ιδέα - είναι η μικρή του διάρκεια. Το κάνεις που το κάνεις ρε αδερφέ, βάλε 2-3 τραγούδια ακόμα.

Ας ελπίσουμε ότι μετά το Νοέμβριο που τελειώνει (:wink: η περιοδεία, θα στρώσουν τον κώλο τους να γράψουν καινούριο υλικό.

Σπέρνουν όλα. Όλα όμως. Το εγχείρημα κατ’ εμέ επέτυχε. Και δεν ήταν και καθόλου εύκολο μάλιστα. Άντε να βγάλουν και τίποτα καινούριο μετά την περιοδεία να μου μείνουν τα μυαλά στα χέρια.

Γίνεσαι κακός τώρα.
Αντικειμενικά είναι όμορφο cd, για cd με διασκευές.
Ελπίζω όμως να μη βγει και 3ο…το κουράσαμε λίγο. :stuck_out_tongue:

J?ai Fait Une Promesse+ Αlone .-

Τραγελαφική κίνηση, αστείο αποτέλεσμα. Ακριβώς οι Anathema των τελευταίων ετών δηλαδή.

Κοιταξτε, ειναι ωραιο σε πρωτη εντυπωση, αλλα θα πληρωνατε 15 ευρω για να το αγορασετε; Γιατι για μενα αυτο σημαινει ‘‘το εγχειρημα πετυχε’’. Να το βαλω να παιζει ετσι στο background το κανω, αλλα να πληρωσω γι αυτο ουτε 5 ευρω δεν θα δινα.

Εμενα δυστυχως οι Anathema με εχασαν με αυτη τη κυκλοφορια. Ισως τους ξαναδω live καποτε, αν δω οτι εχουν κανα καλο setlist. Κατα τ αλλα να ζησουμε να τους θυμομαστε οπως ηταν.

Όταν κυκλοφορείς έναν τέτοιο δίσκο, οι εμπορικές σου φιλοδοξίες δεν μπορούν παρά να είναι περιορισμένες. Εγώ αυτό που περιγράφεις θεωρώ επιτυχία για ένα νέο άλμπουμ. Με καινούριο υλικό και όχι επανεκτελέσεις. Γενικά πριν κυκλοφορήσει έφαγε πολλή λάσπη και αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος που το θεωρώ επιτυχημένο. Για εμένα ξεπέρασε τις φιλοδοξίες του κοινού τους, καθώς ένας τέτοιος δίσκος νομίζω πως απευθύνεται στους φαν της μπάντας. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος που θα ασχοληθεί με έναν τέτοιο δίσκο, ούτε νομίζω πως οι Anathema περιμένουν να προσελκύσουν κοινό με αυτήν την κυκλοφορία.

Επίσης μιλάω εντελώς προσωπικά. Κατά τη γνώμη μου, αφού μου αρέσει σαν άλμπουμ, επιτυχημένο είναι και το We Are Here Because We Are Here. Κάπως έτσι, αφού μου αρέσει σαν δίσκος επανεκτελέσεων το Falling Deeper, το θεωρώ επιτυχημένο. Και π.χ., όταν καταφέρνουν να κλείσουν το Sunset Of Age τόσο θεϊκά και όχι αντιγράφοντας στεγνά το επίσης θεϊκό κλείσιμο της πρώτης τους εκτέλεσης, κάτι έχουν καταφέρει προφανώς. Και φυσικά στιγμές σαν αυτή που ανέφερα υπάρχουν αρκετές στο άλμπουμ. Είμαι φαν τους και ναι, θα το αγοράσω. Και όχι απλά για να μη λείπει από τη συλλογή μου…

Πάντως, αν αληθεύει η ιστορία στο Blabbermouth, σε λιγότερο από χρόνο θα έχουμε νέα τραγούδια!!! :slight_smile:

Προκλητικά αδιάφορη και τελείως ανούσια κυκλοφορία. Ντάξει, κάνατε μια στροφή και το δηλώσατε ήδη με ένα μέτριο άλμπουμ, το οποίο έκανε 7 χρόνια να κυκλοφορήσει. Πρέπει να “πειραματιστείτε” και τις παλιές, σοβαρές στιγμές; Δηλαδή επόμενη κίνηση θα 'ναι η νέα εκδοχή του Restless Oblivion με τσέλο και ποστ ροκ; Ακόμα και το Everwake με ΤΗ ΦΩΝΗ, το κάνατε πιο αδιάφορο και από τις κυκλοφορίες της Anneke.

μόνο 2 τραγούδια άκουσα και το μόνο που σκέφτηκα είναι [B]“γιατί???”[/B] :stuck_out_tongue:

και να η απάντηση.
Το μόνο που θέλω τώρα είναι να βάλω να ακούσω το We The Gods [B] όπως πρέπει[/B].

Καληνύχτα κύριοι Αnathema…να επέμβει επίσης εισαγγελεας για να τους απαγγελθεί κατηγoρία βιασμού αυθεντικών εκτελέσεων…


Το αγαπημένο μου απο το καινούργιο τους

Επιστρέφω μετά από ολοκληρωμένη ακρόαση του δίσκου, ο οποίος μου φάνηκε το λιγότερο ανούσιος. Δε νομίζω ότι έχει να προσφέρει τίποτα απολύτως στους φανατικούς της μπάντας. Επίσης ορισμένα τραγούδια όπως το Alone είναι σχεδόν ίδια οπότε δε μπορώ να καταλάβω με τι κριτήριο τα επέλεξαν. Το μόνο που μου άφησε κάπως θετική εντύπωση είναι το J’ai Fait Une Promesse αλλά και πάλι προτιμώ την αυθεντική εκτέλεση. Το Sunset Of Age είναι απλά εκνευριστικό. Αυτά.