Anathema - falling deeper

Our new album FALLING DEEPER will be released on 5th September!

Falling Deeper continues where Hindsight left off. The album features brand new arrangements of songs and haunting melodies from our earliest days. It?s a mesmerising blend of the orchestral - majestic and at times ethereal - with beautiful vocal arrangements and our unique ‘feedback’ lead guitars, all centred around a grand piano and a huge rhythm section. All the layers work together to convey the haunting internal landscapes Anathema have become renowned for.

This is an album which we hope will excite old and new Anathema fans equally. A fresh musical and lyrical approach has transformed songs such as Crestfallen, Kingdom and Sunset Of Age. This record reveals how, even from the very start, the band wrote melodies which would always have a universal magic and emotional impact.

Another highlight of the album, Everwake, features the incredible voice of Anneke van Giersbergen and has brought a higher dimension to one of the band?s earliest and simplest acoustic pieces.

The record has been produced by Daniel Cavanagh and was recorded and mixed by Andrea Wright at the legendary Parr St Studios, Liverpool (where the likes of Elbow, Coldplay and Echo and the Bunnymen have also recorded albums). The orchestral arrangements are from Dave Stewart who worked so successfully with Anathema on We?re Here Because We?re Here.

Falling Deeper, in the words of Daniel Cavanagh, is:
??a nod to our past and a look to our future all at the same time, with a sound that is designed to transport you to the heart of the present moment.??

FALLING DEEPER - COMING 5TH SEPTEMBER

Tracklist
Crestfallen / Sleep in Sanity 7.21
Kingdom 4.23
They Die 2.10
Everwake 3.06
J?ai Fait une Promesse 4.22
Alone 7.15
We The Gods 3.01
Sunset of Age 7.39

Πιο παραπλανητικό δε θα μπορούσε να είναι… Στην ουσία, και όπως όλοι ξέρουμε, πρόκειται για album διασκευών.

Eνα πρώτο δείγμα για το τί παίζει με το δίσκο [B]εδώ[/B]

Τι έχουν πάθει γαμώτο με αυτά τα διασκευοάλμπουμ… ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΑΜΗΣΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ όπως μας έχουν συνηθισει άλλωστε.

Εμετος.

Αμεση διαλυση εδω και τωρα. Τερμα οι συνταξιουχοι στο rock / metal μας.

ΣΚΑΤΑ Κ ΑΠΟΣΚΑΤΑ!

Ντάξει… ό,τι να ναι πάει κ κυκλοφορεί ο καθένας. Παίρνουν παλιά ωραία doom κ πονεμένα τραγούδια κ τα κάνουν νερόβραστα. Κ φέρνουν κ την άλλη τη νερόβραστη την Anneke κ τα κάνει ακόμα χειρότερα.

Δεν ξέρω τί θα κάνουν αλλά καλό είναι να συγκεντρωθούν κάποια στιγμή. Κ ν’αφήσουν ήσυχα τα παλιά κομμάτια όπως τα ξέρουμε.

[COLOR=“White”]-----------[/COLOR]

Προσωπικά μόλις άκουσα το sample από το Sunset Of Age άρχισα τα γαμωσταυρίδια…

Τι το’θελα βραδυατικα, εκνευριστικα πιο πολυ και απο το 3-4 με την Οντενσε.

Δεν μπορουν να συνεχισουν την νεα γαματη σουπερ ψαγμενη πορεια τους και να αφησουν ησυχα εκεινα τα ανωριμα και βαρβαρα τραγουδια? Τι τους φταινε?

Θα το μεταφρασω σε απλα μαθηματικα…

CD με ακουστικες επανεκτελεσεις = $$$$$$$
Νεος δισκος με ποστ ροκ επιρροες (παμε να πιασουμε το mainstream και καλα) = $$$$$
Δευτερο CD με ΠΣΑΓΜΕΝΕΣ ακουστικες επανεκτελεσεις αρχαιων τραγουδιων = $$$$$
Ολα μαζι μας κανουν… = $$$$$$$$$$$$$$$$$
…εμετο στο κυβο.

Its out there…
Αν δεν έχεις ξανακούσει τα τραγούδια ομολογώ ότι είναι πολύ ευχάριστο άκουσμα.
Αν πάλι αγαπάς το Silent Enigma όσο και γώ, ακούγοντας το Sunset of Age με γκέι φωνητικά θα ξενερώσεις αρκετά πιστεύω.

Μάπα το καρπούζι! Τι’ν’αυτά τα πράγματα ρε παιδιά, δε ντρέπεστε λίγο? Το άλμπουμ πέρασε κι ούτε άγγιξε κάν. Ποιός θα το αγοράσει αυτό το άδειο πράμα? Το cd δε πρέπει να έχει τίποτα μέσα, λίγο πιανάκι και τα γυναικεία φωνητικά μόνο. Δεν έχουν λόγο ύπαρξης πλέον.

29 Αυγούστου;

welcome to the world of internet, where magic happens.

:-k Αγγλικά ξέρω, αλλά αυτό δεν το έπιασα :stuck_out_tongue:

σ ρθε το πμ?:smiley:
παντως δεν τ ακουω,δεν τ ακουω,δεν τ ακουω[-X

Μου ‘ρθε, μου ‘ρθε! :slight_smile:
Θα τ’ ακούσω, θα τ’ ακούσω, θα τ’ ακούσω! :smiley:

Σε ευχαριστώ φανταστικέ μεσονύχτιε γ!

Edit: Για να μην φύγει νταμπλ ποστ, στο Crestfallen έφυγε δάκρυ.

Τέλος πρώτης ακρόασης. Όπως είπε και ένας φίλος από εδώ μέσα, αν ξεχάσεις τη μορφή που είχαν τα κομμάτια αρχικά, τότε θα έχεις απέναντί σου ένα φουλ ατμοσφαιρικό/συναισθηματικό/σκοτεινό/μελωδικό κλπ. δίσκο.

Κορυφαιότατη στιγμή το Crestfallen κατ’ εμέ, παγωμάρα στο Sunset Of Age (Μα καλά, αυτό βρήκαν να διαλέξουν από το Silent Enigma), αισιοδοξία για την τελική αίσθηση.

-1 για την ιδέα της κυκλοφορίας, +1 για το περιεχόμενο της κυκλοφορίας από εμένα, έστω και αρχικά.

Eίναι αυτό που σου είπα, αν το ακούσεις χωρίς καμία προκατάληψη και προφανώς χωρίς καμία ιδέα των original τραγουδιών, τότε πιστεύω είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής δουλειά.
Αν πάλι έχεις λιώσει τις οriginal εκδόσεις, δεν ξέρω αν αξίζει να το ακούσεις.

Ας πούμε προσωπικά μου άρεσαν τα Crestfallen και Kingdom, αλλά όταν άκουσα το Sunset of Age ξενέρωσα απίστευτα. Μου ήρθε στο μυαλό το live in Krakow και η φοβερά παθιασμένη εκτέλεση του, και πως γίνονται οι ίδιοι άνθρωποι πλέον να ακούγονται στα αυτιά μου σαν πουστάρες.
Σορρυ για την έκφραση αλλά αλήθεια τσατίστηκα.

Και λίγα λες. Η επιλογή του Sunset Of Age ήταν εντελώς άστοχη για εμένα. Το Silent Enigma δεν τους έκανε; Δεν μπορώ να καταλάβω… Το Sunset Of Age δεν θα έπιανε με ΤΙΠΟΤΑ σε τέτοιου είδους επανεκτέλεση.