Anathema - Weather Systems

server busy…

#@$@#%#@#^@^@#@#%%@#@#%

Ορίστε…

εντιτ : Συμπαθές στο πρώτο άκουσμα…

εντιτ : αμα γεράσει ο άνθρωπος, quote εκανα ο μαλακας…

να σαι καλα ρε isis :slight_smile:

edit:2η ακροαση και μου αρεσει πολυ αυτο που ακουω

Αντικειμενικα σαν κομματι ειναι ωραιο αλλα μου φαινεται σαν μια τερμα up tempo μιξη Natural Disaster με Dredg και ξερωγω. Σε πρωτη εντυπωση δε μ αρεσει.

φερνει λιγο κ κατι σε τζαντζμεντ νομιζω, οκ βλασφημια…θενξ φορ σερινγκ

Πολύ ωραίο το τραγούδι, με φανταστική ερμηνεία από Vinnie (ίσως η κορυφαία των τελευταίων πολλών ετών), και απίστευτες κιθάρες από Danny. Μάλιστα, σε τέτοιο ήχο τον Danny έχουμε να τον ακούσουμε από το album των Antimatter αν δεν κάνω λάθος.

Πρώτο δείγμα θετικό, αναμένουμε ολόκληρο το δίσκο τώρα (και ντροπή που δε θα έχει 5.1 μίξη αυτή τη φορά)!!! :slight_smile:

Πολυ καλο το κομματι,αρεσκουμε και αναμενουμε. :slight_smile:

Ελπιζω μονο να μην εχουμε ακουσει ολα τα τραγουδια διασπαρτα πολυ πριν κυκλοφορησει ο δισκος,οπως εγινε με το WAHBWAH .Nα χουμε και λιγο αγωνια …

Ωραίο τραγουδάκι, πιο μελαγχολικό απ’όσο περίμενα από τους Anathema μετά το χάλι των πουστρέ επανεκτελέσεων. Μου άρεσε αρκετά.

ρε τι γινεται στον κόσμο. μου άρεσε υπερβολικά.!

ελπιζω να μην ήταν το πιο έντονο κομμάτι στον δίσκο(δεν εννοώ σε συναισθήματα)

[B]*The server is very busy due to high demand. Please wait a few hours before trying again.[/B]

Αυτό το ελπίζω και γώ. Πάντως μου άρεσε πολύ, μίξη της νέας προσέγγισης των Αnathema με τα παλιά γνώριμα μελαγχολικά συναισθήματα.

Άμα καταφέρουν και κάνουν ένα πάντρεμα “παλιών” επιρροών (alt. 4, judgement) στο μελαγχολικό, εσωτερικό στυλ αρπισμάτων, σολο κλπ, με το αφαιρετικό ποστ στήσιμο του τελευταίου αλμπουμ (που η διφορούμενη “κενότητα” του έυκολα παλαντζάρει μεταξύ άπιαστου βάθους και νερόβραστης επιφάνειας) το αλμπουμ μπορεί να βγει δυνατό…και πραγματικά μια “νέα” πρόταση - οπτική πάνω στο anathema feeling.

Οχι ισχυει, το σκεφτηκα κι εγω. Τα Floyd στοιχεια του Judgement για την ακριβεια.

Το κομματι το ακουσα 10 φορες απο χθες και παλι δε με εχει πεισει. Εχει μερικα πολυ ωραια σημεια, ειδικα στο τροπο με τον οποιο αρχιζει αλλα οταν φτανει στη κορυφωση νοιωθω πως περιμενω να ακουσω κατι που τελικα δεν ερχεται. Κι ειναι λιγο ασχημο συναισθημα αυτο.

Χαμηλες? Εσενα δεν σου ειχε αρεσει το WHBWHκαι πλακωνομασταν η δεν θυμαμαι καλα? :stuck_out_tongue:

Δεν με συγκλονισε το κομματι, ωραιο το σολακι του Danny, συμπαθητικο, τουλαχιστον δεν με πηρε ο υπνος. Θετικη εντυπωση.

Εντάξει, δεν είναι τόσο χάλια όσο λεγόταν εδώ μέσα και κρατούσα μια φανμποϊκή στάση άμυνας 8) Αλλά μαζί με A Fine Day to Exit παραμένουν οι πιο αδύναμες κυκλοφορίες τους κατ’ εμέ. Και ας περιέχουν από 2-3 κομματάρες το καθένα. Κομμάτια σαν Pressure ή Thin Air δεν μπορούν να είναι των Anathema.

Από την άλλη το δείγμα από το νέο δίσκο είναι πολύ μικρό για να πω ότι «Οι Anathema επέστρεψαν» ή κάτι τέτοιο. Όμως μπορώ να πω πως αυτά που έχω ακούσει ως τώρα ακούγονται σαν Anathema. Αυτό, ούτε κομματάρες, ούτε αποθέωση. Απλά Anathema και στη συγκεκριμένη φάση πιστεύω πως αυτό από μόνο του είναι αρκετό…

Για όσους δεν βλέπουν κεντρική, ορίστε το [B][U]review[/U][/B].

Κατατοπιστικο review στο πως ακουγεται, αλλα ρε συ Αλκη δεν καταλαβα αν σου αρεσε ή οχι.

Ρωταω πολυ σοβαρα, επειδη ξερωγω βλεπω συνεχεια κοσμο στη φαση του, οι Αναθεμα δεν ειναι πια μεταλλαδες, και δεχθειτε το, και ο δισκος εχει παρα πολυ ενδιαφερον, και δεν ξερωγω τι. Θα μου πεις οτι βγαζω περισσοτερη χολη απ οσο πρεπει και θα εχεις δικιο, αλλα αυτη ακριβως η μετριοπαθεια με εχει κανει να αντιδρω ετσι ρε γμτ.

Από ότι καταλαβαίνω του άρεσε, αλλά δεν τρελάθηκε και βρήκε λίγο κουραστική την επαναλαμβανόμενη δομή/λογική πίσω από τις συνθέσεις.

Παρόλο που λόγω περιορισμένου χρόνου και πολλών κυκλοφοριών δεν το έχω ακούσει όσο θα ήθελα, εμένα το άλμπουμ μου έχει κάνει αρκετά καλύτερη πρώτη εντύπωση από την αντίστοιχη του “We’re Here, Because We’re Here”.

Ο Άλκης βεβαίως το έχει ακούσει περισσότερο και προσεκτικότερα.

Επειδη ακουσα το The beginning and the end και επειδη ακουσα το επαναλαμβανομενο μετριο, μετα απο αρκετα χρονια απουσιας, WAHBWAH, μαλλον θα ειναι λιγοτερο νανουριστικο το καινουργιο απο το προηγούμενο. Επίσης, οταν βγήκε το A natural disaster, ενώ οι υπολοιποι το εθαβαν, εγώ το ελιωσα τότε στο ακουσματα!

Με αλλα λόγια, οι φωνητικες χροιες του τραγουδιστη μαλλον μπερδευει πολύ κόσμο για το τι θέλουν και αυτό πρεπει να το λαβει υποψην ενας φανμποις που δεν είμαι φανμποις!:-k

Ήταν αρκετά ευχάριστο άκουσμα, αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι ούτε πρωτότυπο, ούτε δίσκος που θα σηκώσει συζητήσεις. Λίγο επαναλαμβανόμενο, όπως σωστά είπε και ο Χρήστος. Αραιά και που δηλαδή θα παίζει, αλλά όχι στο βαθμό που παίζει ένα “Natural Disaster”. Live δεν ξέρω πως θα βγει, πιο ήρεμο δηλαδή ή με περισσότερη κιθάρα. Θα δούμε σύντομα λογικα :slight_smile: