Anathema - Weather Systems

Αραια και που για δισκο των Anathema… ειναι πατος για μενα. Ποσο με εχει απογοητευσει αυτη η μπαντα γαμωτο.

Σαφέστατη τοποθέτηση :!:

Δεν υπάρχει λόγος να απογοητεύεται κάποιος από τη στροφή των ANATHEMA. Πλέον υπάρχει ένας στρατός από overhyped “ατμοσφαιρικές” μπάντες τύπου ALCEST poυ κοπιάρουν ασύστολα τη μεσαία περίοδό τους, οπότε δε μπορεί κάπου θα βρείτε το λιμάνι σας.

Συμφωνώ απόλυτα με Angmar γιατί και εμένα η λέξη που μου βγαίνει τα τελευταία χρόνια για τους Anathema είναι απογοήτευση, δεν ξέρω βέβαια τι φταίει, άλλαξα εγώ? άλλαξαν αυτοί? Ίσως και τα δυο μαζί.

Αλλά δεν παύω να τους σέβομαι γιατί συνεχίζουν να προσπαθούν να εξελίσσονται έστω και μακριά από τα γούστα μου και όχι σαν μερικές μπάντες που το ??ξανα?? γύρισαν σε ασφαλή μονοπάτια (ονόματα δεν λέμε!!).

Αφ’ενος τι σχεση εχουν οι Alcest με τους Anathema και αφ’ετερου overhyped? Που να τους ηξερε και πενταψηφιος αριθμος ανθρωπων δηλαδη, θα ηταν η Barcelona του μεταλ? :stuck_out_tongue:

Ε, τώρα τι να εξηγώ τη σχέση μεταξύ τους, βάλτε το τελευταίο ALCEST, βάλτε κάνα τζάτζμεντ, μετά κάποιο άλλο ALCEST και τούμπαλιν και θα τη βρείτε τη σχέση.

Δεν έχω κάνα θέμα με τους ALCEST (πέραν του ότι όντως τους βρίσκω overhyped κι ας είναι σε τετραψήφια αναγνώριση ακόμα), απλά έχει κουράσει γενικότερα το θέμα με την απογοήτευση από την στροφή των ANATHEMA.

Και το νέο κομμάτι δε μου άρεσε btw, χίλιες φορές το “Everything”.

παίδες εμένα το καινούριο τραγούδι μου άρεσε φοβερά πάντως, μου βγάζει αυτη τη γλυκιά μελαγχολία που νοιώθω πως έλειπε από τον προηγούμενο δίσκο.

Κι εγώ δεν ξετρελάθηκα με αυτή τη στροφή που εχουν κάνει οι Anathema στον ήχο τους, αλλά την ικανότητα τους να γράφουν καλά τραγούδια νομίζω πως δεν την έχουν χάσει ακόμη.

Ποια post-φαση μπαντα τυπου Alcest κοπιαρει τους Anathema της μεσης περιοδου και σε ποιο δισκο; Να πω την αληθεια περισσοτερο ακουω τους Anathema της “νεας στροφης” στο νεο Alcest, παρα δισκους τυπου Judgement. Το βασικο συστατικο αυτης της φασης ειναι το shoegaze και το post rock κι η βαση του Judgement ηταν οι Floyd. Προσωπικα δεν βλεπω καποια σχεση μεταξυ αυτων.

Ντάξει ρε παιδί μου, το τι αποκομίζει κανείς από τη μουσική διαφέρει από άτομο σε άτομο, αλλά το βασικό point μου είναι ότι όσοι απογοητεύεστε από τους ANATHEMA, ατμοσφαιρικές μπάντες υπάρχουν να φαν κι οι κότες, οπότε πείτε στα καβανάγκια “γεια και δεν τα ξαναλέμε”.

Ντάξει, δεν είναι θέμα του ατμοσφαιρικού ήχου γενικά μωρέ. Έτσι κιαλλιώς εδώ και καιρό βγαίνουν μπάντες με copy/paste ήχο και με anathema επιρροές μεταξύ άλλων και όλα αυτά που κάποτε είχαν ενδιαφέρον στα 90’ς κυρίως. Το θέμα με τους anathema είναι ότι άλλαξε όλη η υφή της μπάντας σε θέμα συνθετικής δύναμης και υιοθέτησης ενός άλλου profile που δεν πολυταιριάζει σε μια μπάντα που κάποτε έβγαζε τη μια δισκάρα μετά την άλλη. Τώρα το αν το προηγούμενο άρεσε ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα και είχε εξαντληθεί στο τόπι του δίσκου πολύ αναλυτικότερα.
Πάντως το κομμάτι που ανέβασαν οκ, δεν είναι άσχημο και τουλάχιστον ακούγεται και λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο άλμπουμ. Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές είναι ενδιαφέρον και όχι φάση everything ή κάτι τέτοιο. Βασικά οι προσδοκίες για τους anathema δεν είναι όπως πχ μετά το Judgement, οπότε και με ένα δίσκο του 7 κερδισμένοι είναι. Εξάλλου στην Αγγλία που τους έμαθαν με το προηγούμενο, το έκαναν το κομμάτι τους.

No offence, απλή απορία:

Βλέπω αρκετούς users που ζητούν από τους Paradise Lost κάτι φρέσκο, κάτι με το οποίο θα μας επλήξουν και αναπολούν τις κυκλοφορίες που προηγήθηκαν του ομώνυμου δίσκου τους. Αρκετοί από εσάς λέτε πως έχει χαθεί η μαγεία των Anathema. Δεν διαφωνώ με κανέναν. Συμφωνώ πως έχει χαθεί εν μέρει η μαγεία των Anathema και δεν ξέρω αν θα ήθελα ένα σύγχρονο Symbol of Life (αναφέρομαι στην πρωτοπορία, δεν θέλω Symbol of Life pt.2, αυτό θα παρέμενε αντιγραφή του εαυτού τους) ή ένα σύγχρονο Icon. Για αυτό και δεν τοποθετούμαι. Το θεωρώ πολύ αφελές να μπαίνουμε σε αυτή τη λογική και πολύ φοβάμαι ότι αύριο θα έχω αλλάξει γνώμη αν σήμερα πω «Πού χάθηκαν οι Anathema του Darren White».

Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά που σας κάνει να δυσανασχετείτε ταυτόχρονα και με την ηχητική πρόοδο των Anathema και με την ηχητική επιστροφή στα 90s των Paradise Lost;

Χμ δεν εχει σχεση με προοδο ή κατι τετοιο, το μουσικο υφος ειναι το τελευταιο που με απασχολει αν γραφουν πραγματικα καλη μουσικη. Για να το θεσω απλα, εχουν βγαλει σερι 7 δισκαρες 2 φανταστικα EP και πανε και κανουν δευτερη αλλαγη υφους για να παιξουν κατι στο οποιο δεν ειναι καλοι. Δεν αναφερομαι σε αυτο το album απο τη στιγμη που δεν το εχω ακουσει, αλλα καταλαβες πως το βλεπω, αν θελω ν ακουσω κατι σ αυτο το πεδιο γιατι να μην ακουσω πχ Dredg; Το ιδιο και με τους Paradise Lost, γενικα δεν εχω προβλημα να αλλαξει ο καθενας το υφος του οπως να 'ναι, ας παιξει και χιπ χοπ αμα γουσταρει, αλλα να ειναι χιπ χοπ που να συγκινει. Οι PL το εχουν σωσει καπως, δεν γραφουν γαματους δισκους, αλλα εχουν ακομα 3-4 τραγουδια που θα με “διαλυσουν”. Οι Anathema, ουτε μισο.

Kαι οι δυο ειναι γτπ !

Απλα οι περισσοτεροι ειναι φανμποηδες PL και οχι Anathema.

Εγω ημουν πολυ περισσοτερο φανμποης Αναθεμα παρα PL παντως.

Επισης κανεις δεν ζητησε τους Αναθεμα του Darren White πισω, το Judgement μια χαρα αριστουργημα ηταν και ας μην ηταν μεταλ, δεν ειναι αυτο το θεμα.

Ακόμα περισσότερο το A Natural Disaster :slight_smile:

Μια χαρα δισκαρα ηταν το Disaster αλλα οχι και καλυτερο απο Judgement ρε.

Εννοειται οτι το Judgment ειναι καταπληκτικο Morgoth.

Ναι κι εγώ δεν διαφώνησα σε αυτό. Αριστούργημα έγραψε ο Morgoth, αριστούργημα quotαρα κι εγώ. Απλά υπάρχει ένα παραπάνω δέσιμο με το AND, άλλωστε δεν είναι τόσο χαώδης η διαφορά τους και εύκολα μπορούν να κρίνουν άλλοι παράγοντες ποιο από τα δύο προτιμάς.

Ε για εκεινους που ειχαν απογοητευτει γενικοτερα απο την εναλλακτικη “στροφη”, ή απλα δεν τους τρελαινουν αυτοι οι δισκοι, εχει μια λογικη. Και παλι εγω επιμενω, τα τελευταια Lost εχουν 2-3 κομματια μεσα που σε κανουν να λες, ενταξει στραβοπατουν αλλα δεν το εχουν χασει ακομα. Γι αυτο με βλεπεις και διατηρω υψηλες προσδοκιες απ’ αυτους, τραγουδια σαν τα Last Regret και Silent In Heart θυμιζουν ΧΡΥΣΕΣ εποχες.

Μη βιάζεστε να τους ρίξετε ταφόπλακα πάντως. Αξιοπρεπές ήταν και το “We’re here…” και γενικά ακόμα το παλεύουν, μπορεί να βγει στο μέλλον κάτι φοβερό - και το " fine day to exit" άλλωστε δεν προμήνυε τον ερχομό του διαδόχου “natural disaster”

Δισκαρα το AFDTE, Barriers, Temporary Peace, Leave No Trace, Underworld, ΤΟ ΟΜΩΝΥΜΟ, Panic, κλπ. Γενικα δεν εχω πολυκαταλαβει γιατι δεν εκατσε καλα σε αρκετο κοσμο, ισως επειδη ειχε την ατυχια να βγει μετα το Judgement.