Anathema - Weather Systems

Τί να σου πω, προτιμώ απείρως περισσότερο το Natural Disaster - το Fine Day to Exit μου φάνηκε κάπως ανέμπνευστο - με απλά laternative rock τραγουδάκια και έλλειψη του “θλιμμένου” στυλ τους που καταφέρνουν καλύτερα απ τον καθένα.

Για εμένα το AFDTE είναι το πρώτο στο οποίο οι Anathema δεν ηχούν σαν Anathema. Το Pressure, όσο και αν αρέσει σε αρκετούς, είναι ένα εμετικό κομμάτι για εμένα. Είναι η πρώτη και μοναδική φορά μέχρι το WHBWH που υπάρχουν κομμάτια που θα προτιμούσα να λείπουν. Έχει όμως πολύ καλές στιγμές με αποκωρύφωμα τα δύο κομμάτια που κλείνουν το άλμπουμ. Όσο για τα Panic και Underworld, είναι ωραία κομμάτια, αλλά πολύ πιθανόν να τα δεχόμουν αν είχε προηγηθεί το A Natural Disaster. Ήταν βίαιη η μετάβαση από Judgement σε AFDTE που μέχρι φέτος, μαζί με το WHBWH, παραμένουν τα πιο ανέμπνευστα άλμπουμ τους. Έκανα ειδική αναφορά στο Pressure, όχι τυχαία, θέλω πολύ να βγάλω την απέχθειά μου σε αυτό το τραγούδι. Τι ήχος είναι αυτός Θεε μου:!:

Τι έχει ο ήχος του, μια χαρά είναι.
Και το “Release” είναι το καλύτερο ANATHEMA κομμάτι στη μετά Patterson εποχή.

Όλες οι μπάντες του κάποτε “ατμοσφαιρικού” μέταλ, έκεινη την περίοδο άλλαζαν τον ήχο τους σε μεγάλο βαθμό, οι LOST είχαν βγάλει το “Host”, οι GATHERING τα “How To Measure…”/“If_Then_Else”, οι THERION είχαν γίνει πιο συμφωνικοί από ποτέ κ.ο.κ.

Το νόημα βρίσκεται εδώ

Το Release είναι όντως κομματάρα. Το άλμπουμ περιέχει 5 κομματάρες. Δεν είναι μετριότητα, είναι Anathema όμως και είμαι πιο απαιτητικός όταν μέχρι και το Judgement η δισκογραφία τους ακούγεται χωρίς ούτε ένα skip track.

Ωραίο τραγούδι το καινούργιο, The Beginning and the End, ξέρουν να βγάζουν συναίσθημα οι π…

Για μένα στην μετά Judgment εποχή μου άρεσε περισσότερο το AFDTE.

πω ρε συ το παραπανω ποστ αυτουσιο σχεδον θα μπορουσε να ειναι δικο μου 8O:lol:
απλα οπου εσυ γραφεις Pressure εγω θα εγραφα Barriers…θυμαμαι ποσο σπαζομουν που επρεπε να το κανω σκιπ στο σιντι, δν το αντεχα μια μιλαμε, εσυ τουλαχιστον με το πρεσουρ καλυτερα, πρωτο κομματι στο σιντακι απλα το εβαζες απο το 2 κ ολα οκ…ακομη κ τωρα να το ακουσω θα μου’ρθει ξερασω, ποσο κακογουστο, βαρετο, φλωρικο, δηθεν, οκ φτανει χαχα

To Pressure ειχε το κακο οτι ηταν επιτηδευμενα radio friendly και αυτο φαινοταν.

Απο την αλλη εμενα μου αρεσε το AFDTE, το Disaster σαφως ανωτερο αλλα δεν ημουν απο αυτους που εκραξαν οταν βγηκε, εχει μερικες πολυ καλες στιγμες μεσα.

Η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση το κομμάτι γιατί περίμενα να με πιάσει ύπνος. Αλλά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Fingers crossed λοιπόν και προχωράμε.

Αν είναι να θεωρηθεί και το AFDTE μέτριο άλμπουμ, τότε καλά κάνουν και βγάζουν δίσκους σαν το προηγούμενο…

Ούτε χαρακτήρισα το AFDTE μέτριο, ούτε προτιμώ το προηγούμενο συγκριτικά με αυτό. Λάθος μου αν έδωσα τέτοια εντύπωση.

Στο AFDTE αρχίζει να διακρίνεται η ανθρώπινη φύση τους, τίποτα παραπάνω.

Πάντως, για όσους έχουν βιαστεί να κράξουν το album βασιζόμενοι στην κριτική του rocking.gr, το περιοδικό @ClassicRockProg έχει μάλλον αντίθετη άποψη:

Anoother classy piece of work.

We’ve got the new Anathema album Weather Systems. And it’s bloody brilliant!

Οπότε αναμείνατε για νεότερα.

Από την άλλη, οι ίδιοι έβγαλαν το προηγούμενο “άλμπουμ” με τις επανεκτελέσεις στα καλύτερα της χρονιάς (πρώτη 10άδα αν θυμάμαι καλά).

Θεωρώ, πάντως όσο το ακούω, πως τα points της κριτικής είναι σωστά, αν και εμένα μου άρεσε λίγο περισσότερο το συνολικό αποτέλεσμα.

Παντως αν και πολλοί απο μας στραβώνουμε με αυτή την πιο “ελαφριά” προσέγγιση, παρατηρώ πως με αυτή τη στροφή έχουν αποκτήσει ένα κοινό που δεν τους ήξερε στην doom φάση τους και ειδικά σε πιο prog κύκλους το τελευταίο άλμπουμ θεωρείται πολύ καλό.

μηπως αυτο ειναι αποδειξη οτι οι prog κυκλοι ειναι λιγακι γτπ? :-k

:lol:

Πολύ πιθανό…:lol::lol::lol:

Γενικα οι Dream Theater, οσο κι αν αγαπω τους παλιους τους δισκους, εκαναν ενα μεγαλο κακο στην ανθρωποτητα.

-Πως σου φαινεται ο ταδε δισκος;
-Εχει παρουσιασει ΠΡΟΟΔΟ… ΕΞΕΛΙΞΗ… ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ…

Οι Πανος και Χρηστος που ειναι Theaterακηδες ας με συγχωρεσουν :lol:, προφανως αστειευομαι αλλα εχω κουραστει ν ακουω για εξελιξη σε μια σκηνη που ολοι εξακολουθουν να παιζουν τα ιδια. Σταματαω εδω, τα ξαναλεμε Μαρτη/Απριλη με το καλο που θα εχει κυκλοφορησει.

Δεν φταίνε οι Theater όμως που σε μια εποχή που το prog σαν ήχος έχει αρχίσει να επανέρχεται δυναμικά και να παράγει γκρουπάρες και αλμπουμάρες (όχι απαραίτητα στο απόλυτο progressive metal πλαίσιο που είχε όντως γεμίσει Dream Theater κακέκτυπα) τα αγγλικά κυρίως περιοδικά σαν το classic rock και το prog ανακάλυψαν τους anathema με την τελευταία τους μετριότητα και τις ακουστικές κοροιδίες τους. Γιατί η αποθέωση στα συγκεκριμένα έγινε κατά βάση στο Ηνωμένο Βασίλειο και όχι γενικά από το σύνολο του τύπου. Απλά το γεγονός ότι οι Άγγλοι θέλουν και αυτοί να δείξουν ότι συνεχίζουν να παράγουν υψηλής ποιότητας “prog συγκροτήματα”, λογικό να προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο ότι οι “αναγεννημένοι” anathema μπορούν να σταθούν σε αυτό το πεδίο. Γιατί, πόσο ακόμα θα αποθεώσουν τον Wilson, τους PT και με ό,τι αυτός καταπιάνεται! Α, όχι! και στους anathema έβαλε το χεράκι του…! Κάπως έτσι.

Απλά όπως και να’χει ,υπάρχει πλέον ένας διαχωρισμός και έχει σταματήσει αυτή η διαρκής αναπαραγωγή γκρουπ με βάση την theater-ίλα και γενικώς κάπου αυτή η progressive metal ταμπέλα έχει λιγάκι υποχωρήσει και έχει δώσει τη θέση της σε άλλες μόδες που ανακυκλώνουν άλλα πράγματα, πχ heavy, epic κτλ.
Το progressive δεν ανοίχτηκε ξαφνικά σε τεράστιο κοινό και έγινε μοδάτο και όλα αυτά. Το κοινό παραμένει το ίδιο πάνω κάτω, απλά η επιρροή του ιντερνετ απλοποιεί τις καταστάσεις. Και επειδή όχι το είδος, αλλά η ταμπέλα “progressive” ηχεί πλέον καλύτερα στον τύπο και στο κοινό, βάζουν κάτω από αυτόν τον όρο δίσκους σαν το προηγούμενο anathema και όχι πχ το Judgement, το οποίο ενδεχομένως να πλησίαζε αρκετά κοντά.

Πλάκα με κάνετε ???
Από το Flying είχα να ακούσω τέτοια κομματάρα…
Αν είναι έτσι όλος ο δίσκος μιλάμε για αναγέννηση.
Για να δούμε !!!

Αυτό ισχύει.Αλλά και σε μας που τους ξέραμε απ την doom φάση τους και γουστάρουμε prog δε μας χάλασε καθόλου η αλλαγή.Το τελευταίο προσωπικά το βρήκα εξαιρετικό.

:lol3::lol3::lol3::lol3:

Βρε πως τα λες έτσι παναθεμά σε βρε τζαναμπέτικο…!!

Το νέο κομμάτι το βρήκα επίσης πολύ ενδιαφέρον btw.Όμορφη μελωδία και στην κιθάρα και στη φωνή…

Νέο κομμάτι από τον επερχόμενο δίσκο [U]Untouchable, Part 1[/U]

Μέχρι το 3:00 ήμουν κάπως έτσι -> :expressionless:

Συνολικά δεν θα το κρίνω με μια ακρόαση. Φαίνεται πάντως κατώτερο του The Beginning and the End.