Anathema - Were you there? DVD

Μου άρεσαν αρκετά οι Anathema, και όταν άκουσα για το DVD δεν πολυ ψηνόμουν να πω την αλήθεια. Αλλά η τιμή του (μόνο 11,20 Ε) με έκανε να το πάρω.
Αποτέλεσμα μέσα σε 10 μέρες το έχω δει 20 φορές και με έκανε να νοιώσω πολύ μ…ς που ήρθαν τόσες φορές οι Anathema στην Έλλαδα και δεν τους είδα ποτε!

Τέσπα η συναυλία είναι από το 2004 στην Κρακοβία και οι Anathema ήταν σε τρελά κέφια. Για μένα αν έπαιζαν και το Deep θα ήταν το τελειότερο playlist.
Περιέχει και πολλά καλούδια στα extras.
Για την τιμή του είναι διαμαντάκι! :wink:

Καλούλι είναι, αλλά λόγω προβλήματος με εταιρείες, δικαιώματα κτλ το setlist δεν είναι ολοκληρωμένο.
Έχει κομμάτια μόνο της περιόδου των τριών τελευταίων δίσκων.
Στο φετινό “A Moment In Time” έχει καταπληκτικό setlist και στα bonus, κομμάτια από το “Were You There” που δεν μπήκαν για τους παραπάνω λόγους.

Συναυλία των Anathema χωρίς Dying Wish δεν γίνεται.

Ωραια, αφου καποια εταιρεια κυκλοφορει το DVD αυτο, γιατι δεν τους υπογραφει και συμβολαιο για νεο δισκο???

Η εταιρία είναι η Music for Nations αλλά νομίζω παλαιότερα ήταν σε άλλη, δεν θυμάμαι τώρα και δεν τους επέτρεψαν να χρησιμοποιήσουν στο DVD τραγούδια από εκείνη την επόχη, θαρρώ… :roll:

Oι Anathema παλιά ήταν στην Peaceville. Το Were you there? δεν είναι καινούριο αλλά κυκλοφορία του 2004. Φέτος το καλοκαίρι κυκλοφόρησαν νέο DVD ονόματι A Moment In Time απ την Metal Mind Productions.
Rychehead ο λόγος που δεν τους έχει υπογράψει κάποια εταιρία ακόμα είναι απλός. Για να μη χάσει τα λεφτά της. Οι Anathema είναι απ τις μπάντες που μόνο στην Ελλάδα γίνονται μεγάλες. Στο εξωτερικό δεν πουλάνε και δεν τους ξέρουν.

Άνοιξες συζήτηση τώρα, που ταιριάζει στο Υποτιμημένα συγκροτήματα topic.

κακώς δεν τους ξέρουν.

Είναι και αυτή μπάντα - εύκολος στόχος.

Οι κυκλοφορίες τους είναι σχεδόν πάντα ποιοτικότατες (το A Natural Disaster είναι φανταστικό) και αυτή η κυκλοφορία ακόμα και με το setlist - κοψοχρονιά είναι πάρα πάρα πολύ καλό και στην αναλογία value for money αξίζει και με το παραπάνω.

Και όποιος τουε έχει δει live ξέρει ότι αξίζουν όσες φορές και αν τους δει…

Όντως, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Παρακολουθώντας την εξέλιξή τους τα τελευταία 10 περίπου χρόνια, πιστεύω ότι αφού δεν έκαναν το μπαμ με το Alternative 4 ή έστω το Judgement, μάλλον δεν θα το κάνουν ποτέ.
Πάντως είναι τεράστιο γκρούπ σε προσφορά, ποιότητα και ανανέωση του ατμοσφαιρικού ήχου.

Και κάθε τους συναυλία (τουλάχιστον Ελλάδα) είναι καλύτερη από την προηγούμενη.
Αλλά αυτό το “Regret” πότε θα το ακούσουμε;;;

Το ακούσαμε σε μιά από τις unplugged συναυλίες και ήταν τρομακτική εμπειρία όπως και το hope[/u]

θα το πάρω…!!! :smiley:

[quote=“crabsody”]

Το ακούσαμε σε μιά από τις unplugged συναυλίες και ήταν τρομακτική εμπειρία όπως και το hope[/u][/quote]

full band εννοω προφανώς.

Μπορεί κανείς να μου πει πόσο περίπου έχει το a moment in time dvd ? Θέλω να το πάρω, αλλά σκέφτομαι να το παραγγείλω από νέτ…

Dying σε εμπιστεύομαι, γιατί ξέρεις πολλά καντάρια μπάλα…

Λουκιανέ, το χα βρεί metropolis σε δύο εκδόσεις.
Μια limited με cd της συναυλίας και μια κανονική χωρίς το cdάκι.
Το ένα νομίζω 25 ευρώ και το απλό 20.
Τα ψιλοσπάει, γιατί έχει ωραία κομματάκια μέσα.

  • Τη διασκευή στο Comfortably Numb. :wink:

Και θεϊκό εξώφυλλο ως συνήθως.

thanks mate. σε εμπιστεύομαι. θα το πάρω…

Sto hmv.co.uk tin limited tin exei 12 lires(18 eyro).

ντακσ, καλό το dvdακι…μου άρεσε οτι δε πειράξανε το show και κρατήσανε λαθη και ατελειες. 11 ευρω τσαμπα πραμα…εγω ημουν απο τους τυχερους που το προλαβανε στα 8 στο rock city, στο οποιο το moment in time νομιζω εχει 17-18 ευροπουλα…

πραγματικά όμως…έχω λιγο κουραστει απο τους anathema…τους εχω δει 5 φορες live μεσα σε 3 χρονια…οι τρεις ακουστικές.

καπου το παρακανουν…την τελευταια τους ειδα μονο και μονο επειδη παιζανε με τους the mission, οι οποιοι ειναι θεοι…respect…

Moou irthe shmera kai to “A moment in time” kai einai arketa kalo. Ta 14 apo ta 18 tragoudia einai me synodeia egxordwn(ta opoia dystyxws einai ligo hxhtika thammena) kai perlamvanetai(stin ltd. edition) kai cd me ta 14 songs. Aksiologo borw na pw.