Αγαπημένο τραγούδι από Anathema

Anathema re…νιώστε…
είναι ωραίο να φαίνονται τόσο ποικίλες απόψεις αποδεικνύεται η μεγαλοσύνη της μπάντας…από μουσικής και από συναισθηματικής άποψης…

Τεραστια μπαντα! Αυτη ειναι η μονη εκφραση που την χαρακτιριζει! Εχουν γραψει τραγουδαρες που δυσκολα ξεχωριζεις! Δεν θα αναφερω Top 5 μου γιατι μπορω τωρα να βαλω δισκογραφια στο iTunes να την ακουσω κ να μου αρεσουν τα παντα!

Αλλα εχει ενα κακο για εμενα…δεν ειναι μπαντα που μπορω ν’ακουσω καθε στιγμη! Δηλαδη…ναι…εμμμμ…ειναι μπαντα για πολυ σπεσιαλ στιγμες! Με νιωθετε πιστευω…

Λοιπόν εγώ προσκυνώ και την παλιά εποχή και ειδικά το Silent Enigma (έχω καταντήσει γραφική με αυτό τον δίσκο αλλά τι να κάνω, αφού είναι respect :stuck_out_tongue: ) οι Anathema είναι λατρεία και αγαπημένα μου κομμάτια είναι: Regret, Alternative 4, One Last Goodbye, Forgotten Hopes, Temporary Peace, Eternity I ΙΙ ΙΙΙ και Are You There από τα καινούργια και Sleepless, Sweet Tears, We The Gods, Kingdom, Mine Is Yours To Drown In, Everwake από τα παλιά…και όλο το Silent Enigma :D:D

Θα πω το regret γιατί δεν το έχω ακούσει live πέρα από την εισαγωγή του που φιλοτιμίθηκε να παίξει ο Danny στη Κρήτη μετά από προτροπή-παρακάλι εμού και ενός φίλου μου. :smiley:

αυτα . .

:slight_smile:

Κι εγω φανμποης ως το κοκκαλο:

Θα πω 3:

Beloved - από το δισκο Eternity, τρελα αδικημενο τραγουδι για μενα… Αλλα ζωντανα δεν προκειται να το ακουσω ποτε!

Wings of God - με κανει να ριγω…

One last goodby - απ’το Hindsight ομως γιατι ειναι η γυμνη ομορφια της μουσικης. Εχω κλαψει με αυτο, εχω σπασει κατι με αυτο. Κλαιει η φωνη του ρε οταν το τραγουδαει. Τι να λεμε τωρα…

Πω νταξει η Νεφελη κανει πασα σε μενα και εγω στον αποπανω μου γιατι το wings of god ειναι τρελη κομματαρα…Kicking and screaming out of control…No one can find me here in my soul…Αλλα και emotional winter…Γενικως το judgement ειναι απιστευτος δισκος και ειμαι πολυ δεμενος μαζι του:!:

Απίστευτη συναυλία…όταν το έπαιξε τρελάθηκα αλλά στο One Last Goodbye ήταν που έγινα λιώμα…

ειπε κατι σοφο το παλικαρι
αλλα δεν παυουμε να ειμαστε φανμπογια:D

είναι δισκάρα!!! Deep, Forgotten Hopes, One Last Goodbye, Parisienne Moonlight, Judgement, Emotional Winter. Βασικά όλο το άλμπουμ τα σπάει. Και το ένα κομμάτι ενώνει με το επόμενο :wink:

και εγώ φωναζα για angelica στην Κρήτη αλλά με έγραψαν κανονικά. Τους έκανα παράπονα όμως μετά τη συναυλία :stuck_out_tongue:

[οφ τοπικ]
Bασικα οτι ο Danny ειδικα ειναι-δεν θα πω μαλακας- θα πω βλακακος το πιστευω και γω…Απο κει και περα η αλλαγη στον ηχο τους περα απο το αν σ αρεσει βαση του γουστου σου ηταν επιτυχημενη αφου βγαλαν πολυ καλους δισκους +το natural disaster(γεια σου kid a)…Παρολαυτα δεν πιστευω οτι οι τελευταιες τους κινησεις γιναν για την προσελκυση γυναικων οσο για την προσελκυση λεφτων:p…Δηλαδη ειναι αρκετα κοροιδια να εχουν γραψει τρια κομματια για τον νεο δισκο τα οποια εχουμε βαρεθει να ακουμε(προσωπικα θα ηθελα να μην περιλαμβανονται πλεον) και να μας λενε καθε χρονο οτι θα βγει ο δισκος και καθε χρονο να βγαζουν ακουστικα και ντιβιντι η να κανουν συναυλιες.Οσο για αυτα περι εταιριας λογικα ειναι της πλακας…Αν θελαν να βγαλουν δισκο θα βγαζαν…Μια χαρα ονομα ειναι…[οφ τοπικ]

Ανετα στα αγαπημενα.

η αλλαγη στον ηχο τους εμενα προσωπικα δεν με χαλαει
ωραια τα doom, αλλα προτιμω τα ‘‘νεα’’

αλλα η ξαφνικη αλλαγη στο ντυσιμο και το ολο στυλακι της μπαντας, ειναι ‘‘καπως’’

Παληκαρια και κορασιδες απλα απο περιεργεια, σε ποσους αρεσει το The Beloved???

Δεν μας αρέσει απλά, είναι κομματάρα :wink:

Ναι, όντως κομματάρα… και στιχάρες !

ο ρυθμος ειναι ‘‘κεφαλια πανω-κατω’’
:smiley:

Ειδικά το Pentecost III είναι κανονικότατο άλμπουμ, με 5 κομματάρες ανάμεσα στις οποίες είναι αδύνατο να διαλέξεις. Μαζί με το Alternative 4 είναι τα δυο αγαπημένα μου από μια μπάντα την οποία συγκαταλέγω στις τοπ-5 favourites. Μεγάλωσα με τους δίσκους τους.

Γάμησέ τα, σε νιώθω απόλυτα.
Αγαπημένο μάλλον όχι, μια “αρρωστημένη” σχέση μαζί του θα έλεγα. Όπως και με το Re-Connect.

ααααα είναι ωραίοι οι Anathema…
αγαπημένο: Flying

Ws latrhs twn (old) Anathema psifizw to A Dying Wish gt einai apla kommatara…ta logia einai peritta…genikotera gia to album The Silent Enigma! Best of the Best apla paides! 8)