Anathema

Τι να σου πώ εγώ προσωπικά το sleepless και live που το βλέπω να το παίζουν με τον νέο “ελαφρύ” τρόπο, όπως και το a dying wish ξενερώνω πάρα πολύ.

Δεν έχει υπάρξει καμία επανεκτέλεση των Anathema ως τώρα που να μου άρεσε… Πραγματικά δε προσδοκώ και πολλά απο το νέο άλμπουμ (αν και οκ, ποτέ δεν ξέρει κανείς).

Για μενα οι Αναθεμα μεχρι το 2003 ηταν απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα, με δισκαρες μονο, ειτε εκπληκτικες ειτε απλα πολυ καλες.

Απο τοτε ΜΟΝΟ απογοητευση για ολες τις κινησεις της μπαντας… φημολογουμενη αλλαγη ονοματος σε We Are Anathema, ελεημοσυνες επι 3 χρονια για χρηματοδοτηση απο τους οπαδους, μεχρι και donation κουμπακι στο επισημο site, επανεκτελεσεις παλιων επιτυχιων για το χρημα (αν και δεν ηταν κακες), αδιαφορο εως μετριο αλμπουμ, τωρα επανεκτελεσεις ξανα… ενας οπαδος λιγοτερος. [-X

Πολυ ακυρη κινηση να βγει αυτος ο δισκος με τις επανεκτελεσεις.Δεν βρισκω τον παραμικρο λογο να το κανουν :-s

ο τίτλος πάντως τα λέει όλα.
Falling Deeper στην κυριολεξία.

αν και αυτό, ντάξει, δεν το λες και άσχημο:

Another highlight of the album, Everwake, features the incredible voice of Anneke van Giersbergen and has brought a higher dimension to one of the band?s earliest and simplest acoustic pieces.

αχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα
αχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχ
αψαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχα
αχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχ

το kingdom ακουστικο και μαλιστα χωρις darren white αχαχαχχαχαχαχαχα

0 απο τωρα.

Ναι ενω το Crestfallen…

Τι να πεις…

07-10-2011 Fuzz Club, Athens, GREECE
08-10-2011 Principal Club, Thessaloniki, GREECE
link
Δε μας χάλασε :stuck_out_tongue:

Δείγματα από τον επερχόμενο δίσκο διασκευών
http://soundcloud.com/kscopemusic/anathema-falling-deeper-album-montage

[SPOILER]Sunset of Age [-X[-X[/SPOILER]

Οι Anathema, βλέποντας στις αρχές της δεκαετίας του '90 ότι το μέταλ τους δεν έχει αντίκτυπο στο ευρύ κοινό, το γύρισαν σε πιο απαλές μελωδίες, ώστε το κοινό να τους αγκαλιάσει και να ανακαλύψει τους doom/death δίσκους τους. Στη συνέχεια και αφού απέκτησαν αρκετούς φανς το πήγαν παραπέρα. Γύρισαν σε έναν λιγότερο μελαγχολικό ήχο, γράφοντας μουσική που θα προσελκούσε και ραδιοφωνικό κοινό! Μόλις το έκαναν αυτό έβγαλαν στη φόρα και μια συλλογή των μέταλ εποχών τους, αναγκάζοντας όλους τους φανς τους να το ψάξουν λίγο! Εν συνεχεία γύρισαν σε ακόμη πιο ευχάριστες μελωδίες και πλέον ετοιμάζουν προσιτές εκτελέσεις των μεταλλικών τους ύμνων, που θα φέρει ακόμη πιο κοντά τους φανς τους σε εκείνες τις ημέρες! Όλα γίνονται για να είναι έτοιμο το κοινό να αγκαλιάσει την επιστροφή τους στο χώρο του doom/death! :stuck_out_tongue:

Ένα αστέρι πέφτει πέφτει. Πραγματικά, πρέπει να συνέλθουν λίγο και να κάνουν καμία σωστή κίνηση. Πολύ radiohead ρε γαμώτο. Και όσο φωνάρα και να είναι η Anneke δεν σώζεται η φάση. Πάντως θα το ακούσω το cd γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Για τη συναυλία τώρα, πραγματικά γέλασα όταν το είδα. Πέφτει σε χάλια περίοδο, με πολλές συναυλίες, αλλά αν έρθει και η Αννέκε μαζί τους, θα προσπαθήσω να πάω.

Ήθελα να το αναφέρω κάποια στιγμή αλλά συνεχώς το ξεχνούσα…

Metal & Heavy Metal Hammer. Τεύχος Νο 285 - 9/2008.

Συνέντευξη με Danny Cavanagh, με αφορμή την επερχόμενη κυκλοφορία του “Hindsight”.

Επικεφαλίδα:

Always look on the bright side of life

Με το “Hindsight” να μην έχει κυκλοφορήσει ακόμα το Hammer με έναν σαφώς ειρωνικό τίτλο προετοιμάζει τον αναγνώστη για το είδος της μουσικής του συγκροτήματος, συνεχίζοντας την πολιτική πλήρους απαξίωσης των “A Natural Disaster” και “A Fine Day To Exit”. Τα “Flying” και “Temporary Peace” είναι πολύ “φωτεινά” για τους σκοτεινούς του συντάκτες.

Πρόλογος συντάκτη:

Εξαργυρώνουν ακόμα - και μάλιστα πολύ ακριβά - την αγάπη μας για το “Silent Enigma” και το “Alternative 4”. Και δεν τους αξίζει.

Ουδέν σχόλιο.

Danny αναφορικά με το τωρινό ύφος των Anathema:

Είμαστε χαρούμενοι που βρήκαμε έναν καινούριο τρόπο για να δημιουργήσουμε βαθύτατα συναισθηματική, συγκινητική μουσική που στοχεύει στην καρδιά και μπορεί να είναι ταυτόχρονα εξυψωτική [B](σ.σ.: νιώθετε κι εσείς μία αναγούλα)[/B]

Οι φωστήρες του ελληνικού κοινού προφανώς δεν καταλαβαίνουν από μελωδίες και πράσινα άλογα. Γουστάρουν περισσότερο μια άτεχνη βαβούρα με κλάψα στο μικρόφωνο (φυσικά οι Anathema δεν κυκλοφόρησαν ποτέ κάτι τέτοιο), αλλά στο Hammer γουστάρουν να δείχνουν πόσο γουστάρουν, όταν γουστάρουν να ακούνε ένα συγκρότημα που γουστάρει τον πόνο και τα βαριά φωντητικά, ανεξαρτήτως ικανοτήτων που θα γούσταραν να έχουν. Γιατί έτσι γουστάρουν!

Danny αναφορικά με το track “A Natural Disaster” (μετεφρασμένο από το Hammer):

[B]O Lee Douglas είναι ένας σπουδαίος τραγουδιστής.[/B] Το ίδιο και η Anneke van Giersbergen. Και οι δύο τραγουδούν αυτό το τραγούδι με διαφορετικό αλλά πάρα πολύ όμορφο τρόπο.

Ανίδεοι συντάκτες. Πριν πάρετε το ακουστικό και το στυλό στο χέρι μάθετε δυο πράγματα για το συγκρότημα από το οποίο παίρνετε συνέντευξη. Το ότι τότε οι Anathema είχαν προσθέσει στο συγκρότημα γυναικεία φωνητικά με τη Lee Douglas φαίνεται να έμεινε για πάντα κάτι άγνωστο στους τόσο έγκυρους πληροφοριοδότες μας. Δείχνοντας έτσι πόσο μαύρα μεσάνυχτα έχουν σχετικά με τους Anathema από τη στιγμή που έκαναν στροφή από τον πόνο. Μπορείτε και να σταματήσετε να ασχολείστε κύριοι με ένα συγκρότημα του οποίου η μουσική πλέον δεν σας αφορά. Κάφροι.

ΥΓ.: Ήταν το τελευταίο Hammer που αγόρασα! Ούτε Αύγουστο από τότε!

Edit: Τα είπα και ξαλάφρωσα! Αχ!

Ανιδεοι βεβαιως, απο την αλλη περιοδικο Metal & Heavy Metal Hammer δεν υπαρχει. Heavy Metal & Metal Hammer, το συζηταμε. Επισης εφ’οσον εισαι αναγνωστης θα πρεπει να θυμασαι τις αποθεωτικες κριτικες για τις τελευταιες δουλειες τους απο τον Χρονοπουλο (ακομα και στο τελευταιο εκτρωμα τους εβαλε 8 αν δεν κανω λαθος). Οσο για την απαξιωση του A Natural Disaster, 9 δεν ειχε παρει? Και το Fine Day To Exit καπου εκει ηταν, αντε να ηταν 8αρι.

Για την συγκεκριμενη συνεντευξη κατι ειχε παιχτει μεταξυ Ντανυ-συντακτη, καποιο στησιμο απο μεριας μπαντας αν θυμαμαι καλα. Κακως τα νευρα του του βγηκαν στο κειμενο, απο την αλλη δεν ειχαν να κανουν με την μουσικη κατευθυνση οπως αφηνεις να εννοηθει. Τα ειρωνικα “σσ:” ανεκαθεν εδιναν και επαιρναν στα ελληνικα μεταλ περιοδικα, δεν μου αρεσει ουτε εμενα, μην πεφτεις και απο τα συννεφα ομως.

Οσο για το typo με την Lee Douglas, πολυ nitpicking ρε φιλε, η λεξη singer παει και για τα 2 γενη, λαθη στην απομαγνητοφωνηση γινονται, ηταν η πρωτη φορα που συμμετειχε σε δισκο τους (το Hindsight ηταν πριν το A Natural Disaster, η κανω λαθος?), τα press releases πολλες φορες ειναι ελλειπεστατα, οκ σιγα την προσβολα που σηκωνει και μανιφεστο για την ποιοτητα της ελληνικης δημοσιογραφιας (λες και αυτο περιμεναμε για να την μαθουμε).

Οσο για τις ατεχνες βαβουρες θα το αφησω αναπαντητο. Οσο ψευτοπρογκ-ποστ και να το παιξουν οι νεοι αναγεννημενοι πλεον Αναθεμα το συναισθημα και την καλλιτεχνικη αξια του Silent Enigma δεν την βλεπουν ουτε με κυαλια πλεον. Θα ελεγα και καμια πιο βαρια κουβεντα αλλα δεν μου φταινε τιποτα ατομα που τους αρεσε ο τελευταιος δισκος.

Καμια καουρα δεν εχω να υπερασπιστω κανενα Χαμερ btw, ουτε εγω τους αγοραζω πολυ καιρο τωρα.

Όταν βγήκε το A Natural Disaster δεν γνώριζα καν ότι υπήρχε το εν λόγω περιοδικό (δεν μου το επέτρεπε η ηλικία μου δηλαδή), οπότε δεν διάβασα ποτέ εκείνην την κριτική. Επίσης μπορεί ο τελευταίος τους δίσκος να ήταν έκτρωμα για εσένα, όμως για εμένα είναι ένας δίσκος που αρμόζει στο όνομα των Anathema. Γενικά οι Anathema έχουν λάβει σχόλια απαξιωτικού περιεχομένου στο παρελθόν για το ύφος που απέκτησαν στην πορεία. Μπορεί κάποιος να πει, κοίταξε, αυτήν τη γνώμη είχαν και την εξέφραζαν. Π.χ. εσύ ακούς “We are here because we are here”, βγάζεις σπυράκια και το λες! Όμως εσύ πού απευθύνεσαι; Σε 5 φίλους! Έστω διαδικτυακούς! Αλλά δεν πουλάς τη γνώμη σου… Ούτε επηρεάζεις κόσμο. Γιατί το Hammer επηρεάζει! Και μιλάω από προσωπική πείρα!

Οι τύποι με το αφιέρωμα που είχαν κάνει κάποτε για τα 100 μεγαλύτερα συγκροτήματα του χώρου (πριν την κυκλοφορία του ΑΝD και αφού κυκλοφόρησε το AFDTE) και τη γενικότερη αντιμετώπιση απέναντι στο συγκρότημα με είχαν πείσει ότι τα ΑND & ΑFDTE είναι για πέταμα, πριν καν τα ακούσω! Φυσικά τα άκουσα με αρνητική προδιάθεση, αποφάσισα ότι είναι όντως για πέταμα και χρειάστηκε δεύτερη ακρόαση μετά από έναν ολόκληρο χρόνο για να νιώσω ότι είναι δισκάρες!

Για να τεκμηριώσω την άδικη αντιμετώπιση θα σου πω το εξής: Οι Paradise Lost είναι ένα συγκρότημα που υπεραγαπώ! Οπότε πρόσεχα οτιδήποτε έγραφαν για εκείνους. Κατά τη γνώμη μου στο Believe In Nothing οι Lost έκαναν ξεκάθαρη στροφή προς το mainstream κοινό. Στο Χάμερ το αναγνώριζαν αυτό, έλεγαν ότι ήταν η κορυφαία πατάτα που έκαναν, αλλά μιλούσαν και για ανθρώπους που δεν έμεναν στάσιμοι και δοκίμαζαν πράγματα! Για το A Fine Day To Exit δεν υπήρχε η δικαιολογία του τύπου “Από Eternity μέχρι Judgement κινήθηκαν σε ένα ύφος που τώρα αλλάζει , είναι εμπορικό, αλλά δοκιμάζουν κάτι διαφορετικό”! Ναι, ξέρω… Όταν οι PL κυκλοφόρησαν το BIN είχαν κατακτήσει την κορυφή! Αλλά πώς; Κυκλοφορώντας το Lost Paradise, το Gothic, το Shades Of God, το Icon, το Draconian Times, το One Second και έχοντας ήδη κάνει τη στραβή του Host. Τι είχαν κυκλοφορήσει οι Anathema πριν το AFDTE; Serenades, The Crestfallen/Pentecost III (ως EPs), το Silent Enigma, το Eternity, το Alternative 4, το Judgement. Έπη ΟΛΑ! Δεν τολμάω να πω ότι οι Anathema ήταν τότε μεγαλύτεροι από τους Paradise Lost, αλλά συγκρίσιμα μεγέθη ήταν! Γιατί λοιπόν στο Χάμερ να μην συγχωρούν και στους Anathema τη λεγόμενη κατ’ εκείνους στραβή; Για να μην πω ότι το BIN κάνει κρα ως εμπορικός δίσκος, ενώ για το AFDTE δεν μπορώ να πω το ίδιο.

Επίσης το A Natural Disaster κυκλοφόρησε πριν από το Hindsight και μάλιστα το 2ο περιείχε κομμάτια από το 1ο (τουλάχιστον το ομότιτιλο) Άρα κατά τη συνέντευξη η Lee είχε ήδη έναν γεμάτο δίσκο με τους Anathema. Μιλώντας για άτεχνη βαβούρα φυσικα δεν αναφερόμουν στους Anathema! Το Silent Enigma είναι ο λόγος που άκουσα μέταλ. Όπως καταλαβαίνεις αυτός ο δίσκος είναι κάτι ξεχωριστό για εμένα και ανώτερο του οτιδήποτε κυκλοφόρησαν μετά το Eternity!

Δεν μπορώ να σου φέρω συγκεκριμένα παραδείγματα. Μιλάω για τη γενική ατμόσφαιρα που υπήρχε γύρω από τους Anathema στο Hammer…

Η πρώτη φορά που η Lee Douglas, αδερφή του drummer John Douglas, συμμετείχε σε δίσκο των Anathema, ήταν στο Judgement του 1999, και σε όλα τα υπόλοιπα από εκεί και πέρα.

Για το Hammer, δεν έχω να πω κάτι, πέραν του ότι γνώμη εκφράζει ο συντάκτης - όπως γνώμη εκφράζει και ο morgoth, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστή. Το Eternity είναι album του '96. Αλίμονο αν θέλαμε 15 χρόνια μετά να ακούμε τα ίδια από ένα συγκρότημα. Υπάρχουν άλλοι που το κάνουν αυτό και με μεγάλη επιτυχία, σε όλα τα παρακλάδια του σκληρού ήχου.

Άλλωστε τα Serenades/Silent Enigma/Eternity/Alternative 4/Judgement είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους και δείχνουν ένα συγκρότημα που ψάχνεται. Γιατί από εκεί και πέρα η αλλαγή του ήχου θεωρείται κατακριτέα δεν το καταλαβαίνω.

Σίγουρα διαφωνώ με κινήσεις τύπου Hindsight I, II, …, (ν), όμως το συγκρότημα κατά τα άλλα έχει σταθεί τίμιο απέναντι στον εαυτό του πρωτίστως και απέναντι στους οπαδούς του δευτερευόντως. Δεν παίζουν αυτά που οι οπαδοί τους περιμένουν (αλλιώς θα ακούγαμε την νιοστή επανάληψη του Silent Enigma ή του Eternity), δεν παίζουν κάτι για να γίνουν ευρύτερα γνωστοί (αν και μεταξύ μας, πολύ θα το ήθελαν…), δεν καταπιέζουν τους εαυτούς τους για να γράψουν διαφορετική μουσική από αυτήν που πραγματικά θέλουν να γράψουν, δεν υπέγραψαν με κάποιο δισκογραφικό κολοσσο (με την ψιλο-ανεξάρτητη KScope υπέγραψαν).

Αν θα πρέπει να ψέξω τους Anathema για κάτι, είναι για το ότι δεν δείχνουν να έχουν κάποιο όραμα. Βρίσκω ανεξήγητο το γεγονός του να κάνεις 7 χρόνια να βγάλεις δίσκο λόγω έλλειψης δισκογραφικής, να βρίσκεις δισκογραφική, να κυκλοφορείς ένα δίσκο που κατά γενική ομολογία ήταν τουλάχιστον αξιόλογος, να σε παίρνουν οι Porcupine Tree μαζί τους και αντί να στρώσεις τον πισινό σου να κερδίσεις το χαμένο έδαφος και να χτίσεις πάνω στην δεύτερη ευκαιρία που σου δόθηκε, κάθεσαι και βγάζεις δεύτερο δίσκο διασκευών.

Υ.Γ. Η διαμόρφωση γνώμης από το Hammer ή και άλλα περιοδικά μπορεί να ήταν γεγονός παλαιότερα, όμως οι εποχές άλλαξαν και οι περισσότεροι πλέον ενημερώνονται από το διαδίκτυο με πιο φρέσκα νέα και reviews και συνεντεύξεις. Του Hammer όταν κυκλοφορήσουν είναι μπαγιάτικα και όλοι έχουν ήδη διαμορφώσει την άποψή τους ό,τι και να λέει το Hammer.

Υ.Γ. 2 Επίσης, ό,τι και να λέει το Hammer, η Ελλάδα για τους Anathema είναι από τους πλέον δημοφιλείς προορισμούς, και δεν έχει αλλάξει παρόλο το θάψιμο ή τη γκρίνια για τις πρόσφατες δουλειές τους.

Δεν κανω κουβεντα για τους Αναθεμα και την πορεια τους, με χαλασε ο χαρακτηρισμος, αλλωστε και εμενα το Judgement ειναι το αγαπημενο μου, αρκετα διαφορετικο απο το Silent Enigma προφανως.

Επισης δεν προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν, ομως ολες οι δουλειες των Αναθεμα (συμπεριλαμβανομενης και της τελευταιας) εχουν απο αποθεωτικη εως πολυ θετικη αντιμετωπιση απο το περιοδικο, με ποια λογικη λες λοιπον το αντιθετο? Αφου δεν ισχυει, τι να κανουμε τωρα. Πως μπορεις να λες οτι “δεν διαβαζα το περιοδικο αλλα πιστευω οτι διαμορφωνε αρνητικη αποψη”, ε ειναι ακυρο, ασε που δεν ισχυει, ξαναλεω.

Λαθος μου για το Hindsight, ημουν σιγουρος οτι ειχε βγει πριν το A Natural Disaster.

Δεν σταμάτησαν να ασχολούνται με τους Anathema μετά την κυκλοφορία του A Natural Disaster φυσικά. Και μια χαρά το διάβαζα για δύο χρόνια. Και σε εκείνα τα δύο χρόνια αυτή ήταν η αίσθηση που έδιναν στο κοινό.

Τωρα θες να με κανεις να ψαξω τα παλια μου Χαμμερ να βρω βαθμους? :stuck_out_tongue:

αν μια μπαντα δεν πρεπει να εχει κανενα μα κανενα παραπονο απο την αντιμετωπιση της απο τον ελληνικο μουσικο τυπο αυτοι ειναι οι Αναθεμα.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι τις κριτικές των δίσκων δεν τις πρόλαβα. Ίσως να έχεις εσύ δίκιο, δε λέω. Αλλά το Hammer απέπνεε συνεχώς για τους Anathema ένα συναίσθημα του στυλ “Γυρίστε ή διαλύστε το” για εμένα. Αίσθησή μου, might be wrong…