Anathema

η αλήθεια είναι ότι είμαι 16 :-s

τους είχα γνωρίσει 3 χρόνια πριν με το alternative 4, μετά συνέχισα με το judgement και ύστερα με τα πρώτα τους. ομολογώ πως το we are here όταν είχε βγει μου καλάρεσε, μιας και κάνανε και περιοδεία για το άλμπουμ και τους είχα δει λάιβ, αλλά μέχρι κάποιο σημείο. δεν τους προτιμώ έτσι. τα τελευταία μου 'ναι αδιάφορα.

εγώ αντιθέτως δεν νιώθω τυχερός που τους έχω δει λάιβ μια φορά στο τεχνόπολις το 2010 που ήταν σαππορτ στους PT. ήταν απαίσιοι με άθλιο σετλιστ και είμαι άτυχος γι’αυτό. δεν έχω επιχειρήσει να πάω σε λάιβ τους ξανά από τότε. και επίσης είμαι άτυχος που είχα κερδίσει backstage pass και το 'χα χάσει για 5 λεπτά.

λατρεύω την πρώτη και την alternative 4-judgement περίοδο. οπότε θα 'θελα και με τους δυο να κάνουν μια ωραία περιοδεία αυτών των δύο περιόδων. αλλά όπως και να γίνει, όπως ακριβώς ήταν τότε δεν πρόκειται να ξαναγίνουν…

edit: http://www.youtube.com/watch?v=E5d61yFk7zY είχα καιρό να το δω. απλά μαγεία.

Αυτό που λες για περιοδεία alternative 4- judgement είναι το ιδανικότερο αλλά μου φαίνεται ουτοπία. Έχω την εντύπωση ότι ξεχνούν στις περιοδείες τους το πιο “βαρύ” περελθόν τους, ενώ θα μπορούσαν άνετα να συνδυάσουν κομμάτια από όλη τους τη δισκογραφία σε μία σετλιστ. Έγω είχα ψιλοαπογοητευτεί στη συναυλία που είχαν κάνει τον Οκτώβριο που πέρασε. ‘Επαιξαν όλο το We’ re here because we’re here με τους περισσότερους να τραβάνε βίντεο και μετά πρόσθεσαν και ένα sleepless (θετικό αυτό). Αλλά αυτό που με στενοχώρησε ήταν το ότι έλειπε αυτό το παλιό απολαυστικό τρίωρο με τη συναυλία να τελείωνει λίγο απότομα και χωρίς κάποια έκπληξη διασκευή.:frowning:

ουτοπία είναι ναι. αν έβλεπα τέτοιο πράγμα μετά θα μπορούσα να πεθάνω ευτυχισμένος. τουλάχιστον αυτό και ξεχνάμε την πρώτη περίοδο, διότι στο στυλ που είναι τώρα προσεγγίζουν περισσότερο την alternative4-judgement περίοδο. δε μπορώ να καταλάβω γιατί παίζουν λάιβ fragile dreams και δεν παίζουν ποτέ το ομώνυμο του άλμπουμ. θα πήγαινα σε λάιβ τους γι’αυτό και μόνο.

την πρώτη περίοδο ξεχάστε την. να δω πάνω στην σκηνή τον darren white και τον danny cavanagh με την πάνα στο κεφάλι να είναι συνοφρυωμένος, ψυχάκιας να παίζει το σλίπλεσ, όχι.

maria jane, σε λυπάμαι που άκουσες το σλίπλεσ με τους σημερινούς ανάθεμα.

20 χρόνια μετά…

Πάντως εγώ στο Ρόδον την πρώτη φορά που τους είδα (2003 νομίζω) έπαιξαν τα πάντα! Πρέπει να’ταν απ τις τελευταίες φορές που το’καναν… Πολύ γαμάτο λάιβ (και το μόνο που αξιώθηκα να δω Ρόδον :? )

Τον Απρίλη του 2004 πρέπει να λες, φοβερό λάηβ όντως, αν και σχεδόν το επανέλαβαν την επόμενη χρονιά.

Πάντως, απίθανες μέρες στο Ρόδον τότε, Παρασκευή (και Πέμπτη αν δεν κάνω λάθος) εκρηκτική εμφάνιση MONSTER MAGNET και Σάββατο το απόλυτο ANATHEMA live.

[SPOILER]Και να σου χαλάει την Κυριακή το μουνί ο Δούρος για να χαρίσει πρωτάθλημα στον βάζελο :!:[/SPOILER]

καλά τότε είχαμε χάσει τη μπάλα με τα live τους, εγώ πάντως στο Ρόδον τους πρωτοείδα απρίλιο του 1999 με σαπόρτ Septic Flesh, γενάρη του 2002 πάλι εκεί και το 2003 σε ακουστικο σετ που είχε γίνει στο ΑΝ και να μας παρακαλάει να μην φωνάζουμε τα γνωστά hey hey σε κάθε κομμάτι λες και είμαστε σε power metal live :slight_smile:

Γενάρη του 2002 ήμουν επίσης μέσα, ενώ στο ακουστικό είχα πάει τη δεύτερη βραδιά όπου λόγω πολύ υψηλής προπώλησης τελικά είχε μεταφερθεί στο Club 22 (τότε στην αρχή της Βουλιαγμένης).

Θυμάμαι που οι κλασικοί στόκοι ζητούσαν επίμονα το “A Dying Wish” με τον Vincent να παίζει ένα από τα βασικά riff στην ακουστική κιθάρα του για να μας πείσει (και καλά έκανε) ότι δεν κολλάει με το ύφος της βραδιάς.

[SPOILER]ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ κατα της ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ειχατε διαπραξει εκεινα τα χρονια. Με τοσες διαιτησιες μαιμου ακομα τα δοκαρια βαρεσαν πεναλτι. [/SPOILER]

Η εμφανιση του 2005 ηταν καλυτερη πιστευω. Και 2 ωρες και 20 λεπτα, πρωτη φορα που ειχαν παιξει τοσο. Και Maiden στο τελος, αλλα δεν θυμαμαι ποιο τραγουδι.

Λογικά το Phantom of the Opera λες Angmar. Εγώ τι φταίω που πήγαινα δημοτικό τότε γαμώτο; :frowning:

Ωραίο να έχεις τέτοιες εμπειρίες όπως οι παραπάνω καταγεγραμένες στον εγκέφαλό σου και ακόμη καλύτερο να τις ανακαλείς. Ίσως είναι ο μοναδικός λόγος που θα ήθελα να ήμουν μεγαλύτερη σε ηλικία.

Πως, το να είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία έχει άπειρα θετικά, θα πρεπε να το προτιμούν όλοι. Άπειρα λέω.

[SPOILER]…οκ, δεν έχει. Πάω να βάλω τώρα το Restless Oblivion και να αφεθώ στη μαύρη σκατοψυχίλα του. :P[/SPOILER]

On topic, Γενάρης του 2002 η πρώτη για μένα. Αυτή και εκείνη που έδωσαν πριν 4 χρόνια νομίζω στο Gagarin οι δύο καλύτερες τους, από όσες έχω δει.

Εγω την πρωτη φορα που ακουσα Anathema ήταν με αυτο το κομματι:)

κουφο εε;;

Και εγω το 2005 πρεπει να ηταν η πρωτη φορα. Ας μην αρχισω να παραληρω για τα συναισθηματα εκεινου του λαηβ η το πως ηταν τοτε και πως τωρα γιατι θα φανει ποζερια και μου την σπαει. Θα αρκεστω στο οτι ηταν απλα απιστευτο λαηβ.

Δεν θελω να τρολαρω, αλλα προφανως και τα 3 πρωτα τους - μαζι κα τα ΕΡ δηλαδη - ειναι ο,τι καλυτερο εχουν βγαλει οι τυποι. Ελπιζω να βρω υποστηρικτες! :smiley:

Δεν είναι καθόλου “προφανές”.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Συμφωνώ.
ANHEDONIST έχεις ακούσει?

στηριζω.

χαχαχα… ερώτηση παγίδα! :stuck_out_tongue:
Amarantos πες ναι και πήγαινε ψάξε τους

Οχι, δεν τους ξερω καν, αλλα δεν ψαχνομαι με το ειδος. Περισσοτερο μου αρεσουν τα πρωτα Anathema λογω της αυθεντικοτητας τους, οπως και π.χ. στην περιπτωση των Paradise Lost που μου αρεσουν μεχρι και το… Gothic :D. Δεχομαι να με πειτε καποιοι κολλημενο, αλλα τι να κανουμε; Ετσι αντιλαμβανομαι σε μερικες περιπτωσεις την μουσικη.