Andre Matos - TIme To Be Free

Λοιπον…Κυκλοφορησε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!
Το βρηκα μονο στο Ροκ Σιτυ και μονο 11ε!!!Η τιμη που θα επρεπε να ειχε καθε νεο cd…

αυτό που βρήκες ήταν η γιαπωνέζικη έκδοση χωρίς obi… όμορφο δισκάκι…

χωρίς τι?

ομπι.πιστευω οτι ηταν σαφεστατη η απαντηση του. :lol: :lol: :lol: :lol:

ζομπι?
χομπι?
χομπιτ?
λόμπι?
μπομπι?

ε?

όμπι γουαν κενόμπι

Το obi αν δεν κανω λαθος ειναι αυτο το χαρτακι στα Γιαπωνεζικα που εχουν καποιοι δισκοι που ερχοντε απο εκει…ειναι συλλεκτικο υποτιθετε γι αυτο και στο ebay γινετε χαμος με τα obi…εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου…ειδικα εφοσον βρηκα νεο δισκο (και τι δισκο) στα 11ε!

τζάμπα τα μαθήματα δλδ?

γενικά είναι full, από booklet κλπ?

Ναι ρε!!!Κανονικο ειναι!!Πληρες Booklet,κανονικη κυκλοφορια!!!

Είχα μιλησει με τον Matos μετα το πρωτο sha(a)man, το οποιο μου αρεσε και ο ιδιος τοτε ελεγε πως αυτο ειναι το στυλ που γουσταρει. Το δευτερο (που μετονομαστηκαν σε shaaman) κατα την γνωμη μου ηταν προσπαθεια για αρπαχτη. Αλλο στυλ, πιο radio friendly ηχος και ουτε ενα καλο κομματι. Βαρετο.
Εφυγε απο τους Shaaman και αυτοι μετονομαστηκαν παλι σε Shaman και κυκλοφορησαν ενα μετριο αλμπουμ με τραγουδιστη τον Thiago Bianchi κοντα στο υφος των angra και του πρωτου shaman το οποιο ειναι μετριο.
Δεν εχω ακουσει το Time to be free αλλα νομιζω γενικα πως οι επιλογες του matos (αποχωρηση απο angra κλπ) μαλλον δεν του βγηκαν σε καλο και λογικα θα προσπαθησει να μαζεψει οσους παλιους οπαδους μπορει να ενδιαφερονται ακομη…

Ετσι είναι τα πραγματα.
καποιοι μουσικοι,υπερεκτιμωντας λιγο τις δυναμεις τους νομιζουν οτι το κοινο τους θα τους ακολουθει παντου αν φυγουν απο το συγκροτημα που τους καταξιωσε και φτιαξουν αλλο. Και οκ, φευγεις απο τους angra παιρνωντας μαζι σου το μισο band για να κανεις τους shaman. Μετα παιρνεις τους 2 απο τους 3 μουσικους που σε ακολουθησαν και φευγεις απο τους shaman για να κανεις solo album… Ειναι λιγο ανουσιο, ασε που ετσι χανεσαι απο τον οριζοντα… Παντως οι angra χωρις τον matos τα καταφεραν μια χαρα…

Μου θυμιζει τις γελοιοτητες των Grapow και Kusch που εφυγαν απο τους Helloween για να φτιαξουν τους Masterplan και μετα ο Kusch τσακωθηκε και με τον grapow και εφτιαξε τους Ride the Sky που ειναι Ε-Ν-Τ-Ε-Λ-Ω-Σ ιδιος ηχος με Masterplan… (για να μην μιλησω για το οτι ο Kusch ηθελε οι Helloween να αλλαξουν ηχο και να παιζουν πιο μοντερνα αλλα στο νεο του συγκροτημα εδωσε το ονομα ενος απο τα πιο παλιομοδιτικα helloween tunes…) . Μας δουλευουν μερικοι

Αρχικά, για να μην το ξεχάσω να διαφωνήσω με το ότι το Reason δεν έχει αξιόλογα τραγούδια. To Turn Away είναι δυναμίτης, το Reason είναι πανέμορφο και το Innocence μου σηκώνει την τρίχα κάγκελο, από τα καλύτερα τραγούδια του Matos για εμένα, ενώ έχει και άλλα όμορφα τραγούδια.

Κατά τα άλλα δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου.
Για τις απορείες σου όλα ξεκινούν και τελειώνουν στα φράγκα.
Όταν θα μπουν μέσα μερίδια, management, ποιος γράφει και ποιος όχι τραγούδια, το ύφος και λοιπές ιστορίες όη η ουσία είναι πως τα φράγκα δεν είναι πλέον αρκετά για να είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Καλή πηγή μου είπε πως το reunion των Angra είναι πιο κοντά από ποτέ.
Σχεδόν γεγονός.
Από την άλλη για τον αν θα είναι ο Confessori σε αυτό δεν ξέρω…

οσο και να φαινεται χαρμοσυνο γεγονος,εχω τις επιφυλαξεις μου!
σε τι στυλ θα ναι το αλμπουμ που θα ηχογραφησουν?
θα ναι στο στυλ των τελευταιων angra?
θα ναι μια επιτηδευμενη προσπαθεια να φτιαξουν ενα καινουργιο Holy land.
ή θα να μια προσπαθεια να πειραματιστουνε και αλλο?

οπως και οσοι μιλανε για το reunion των sepultura!εχουν στο μυαλο τους τις εποχες του arise και πισω.
και αυτοι θα βγαλουν κατι μεταξυ roots και soulfly και θα λενε ολοι τους μαλακες τους sepultura!

λοιπον το ακουσα σημερα και μπορω να πω οτι γαμαει

θα το ξανακουσω καμποσες φορες ακομα για να επιβεβαιωσω την πρωτη εντυπωση (οτι γαμαει δηλαδη)
και τα ξαναλεμε :smiley: :smiley:

:thumbup:

O δισκος σπερνει…πραγματικα απολαυστικος δισκος!!!

Αυτό το ποστ δεν το είχα πάρει χαμπάρι …

you make my day (night) man :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Ένα reunion των Angra δεν ξέρω αν είχε κάτι να “δώσει” πέρα από ευχαρίστηση σε πολύ νέους οπαδούς που δεν τους έχουν δει με Matos… :-k

Πιστεύω ότι και οι τωρινοί Angra είναι αρκετά ευχαριστημένοι με αυτό που κάνουν, αλλά και ο André κάνει τα δικά του! :wink:

Αν πάλι, το θέλουν οι ίδιοι, καλώς να γίνει! :dunno:

On topic:
Το How Long (Unleashed Away) γκρεμίζει κάστρα! :metal:

[SPOILER][SIZE=“4”]André, γύρνα πίσω στους πραγματικούς Θεούς, να πέσουν κεφάλια!!! :twisted: :smiley: :lol: [/SIZE]

[SIZE=“5”]Vipeeeeeeeer!!!:band:[/SIZE][/SPOILER]

πωπω αυτο ακουγα σημερα και ελεγα

ΤΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?!??!?!

ο δισκος ειναι απιστευτος!!!

και γαματη η διασκευη στο καραχιτ των journey!!!

πορωθηκα mode on :

someday love will find you,break those chains that bind you
one night will remind you
how we touched and went our separate ways

To σχόλιο αυτό το είχα κάνει διστακτικά μετά τη δεύτερη ακρόαση.

Ευτυχώς από τότε το άκουσα άπειρες φορές. Ε και μιας που το θυμήθηκα τώρα είπα να το γράψω μην έχετε την εντύπωση ότι δε μου άρεσε (λες και σας ένοιαξε θα μου πείτε χαχα)

Είναι φοβερός ο δίσκος! Όλος. Το How Long έχει λιώσει τόσο πολύ που παίζει να υπάρχει καμιά τρύπα σ αυτό το σημείο του cd