Anime

Υου’re welcome, anytime…! Βασικά εμένα μου άρεσε πολύ το σχέδιο στο Perfect Blue, αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά! :slight_smile:

Ενοούσα ότι είχαν χαμηλό προυπολογισμό οπότε δεν ήταν στο επίπεδο που θα μπορούσε να 'ναι.Μεθαύριο θα πάω Solaris να πάρω κανά Manga (και θα πάρω και κάποιο αμερικάνικο)οπότε ή το Berzker θα πάρω ή τα 2 πρώτα από Tokyo Mew Mew που το λατρεύω:D

Καμία πρόταση.όχι μόνο από αυτά τα 2…?

Να προτείω επίσης 1 τρομερό manga,το Sweat & Honey,που είναι yuri αλλά με έμεσο τρόπο,όχι δλδ. μόνο σκηνές πορνό κτλ.Τσεκαρέ το.

Αν Και όχι Films αλλά σειρές που αξίζει με τα χίλια κάποιος να παρακολουθήσει είναι οι παρακάτω:

Death Note

Elfen Lied

Samurai Champloo

Cowboy Bepop

Monster

Ghost In tHe Shell - Stand Alone Complex

Αυτά για την ώρα…

Gungrave και Trigun
θα κατεβασω και το paranoia agent


τελος το προτο μου anime

NARUTO!!!:tomato: :tomato:

dragonball και One Piece φανατικα.

Λοιπόν, όσοι και όσες θέλετε να δείτε μια σειρά anime που απευθύνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες και άφησε εποχή, προτείνω το[SIZE=“2”] Neon Genesis Evangelion[/SIZE].

H σειρά, που αποτελείται απο 26 επεισόδια και 2 ταινίες-συνέχειες, θεωρείται μια απο τις σημαντικότερες σειρές στην ιστορία του animation. Είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω την υπόθεση, σε γενικές γραμμές εδράζεται σε έναν μετα-αποκαλυπτικό κόσμο, ο οποίος δέχεται τις επιθέσεις γιγαντιαίων πλασμάτων που ονομάζονται “Angels”, και στις προσπάθειες μιας παραστρατιωτικής οργάνωσης να τους αντιμετωπίσει, με τη χρησιμοποίηση mecha που αποκαλούνται “evangelions”…

Το δυνατό σημείο της σειράς ωστόσο δεν είναι η δράση τόσο, όσο οι χαρακτήρες της, και η έντονη (σε βαθμό ψυχανάλυσης) ενδοσκόπηση στον εσωτερικό τους κόσμο, τις συγκρούσεις και τα προβλήματα τους, προβλήματα όπως η κατάθλιψη, η μοναξιά, η εγκατάλειψη απο γονείς, υπαρξιακά ζητήματα και άλλα. Αυτά εμπλέκονται με πάμπολλους συμβολισμούς, θρησκευτικές και φιλοσοφικές αναφορές (ειδικά στη φιλοσοφία του υπαρξισμού), και απο την επιστημονική φαντασία. Απο ένα σημείο και έπειτα γίνεται αρκετά πολύπλοκη, και το νόημα δεν είναι πάντα σαφές. Το τέλος της σειράς (τα επεισόδια 25 και 26), αν και δέχτηκαν πολύ κριτική, είναι απο τα πιο έξυπνα και πρωτότυπα κινηματογραφικά φινάλε που έχω δει ποτέ μου.

Δεν είναι για όλους, ακόμα και γω δε το θεωρώ το καλύτερο anime που έχω δει, έχει τα ελαττώματα του, έχει όμως αφήσει εποχή, η επιρροή του υπήρξε τεράστια, και για τα τελευταία και μόνο επεισόδια θέλησα να κάνω αυτό το μίνι αφιέρωμα… Όσοι πιστοί τσεκάρετε.

Αγαπημενο Μου Anime

Neon Genesis Evangellion και Akira σκίζουνε!Εγώ απ’ την άλλη θα προτείνω την δικιά μου αγαπημένη σε manga και anime σειρά.

[SIZE=“4”]KARE KANO[/SIZE]


Η Yukino είναι μια κοπέλα που εδώ και χρόνια υποκρίνεται κάτι που δεν είναι:ευγενική,η καλύτερη μαθήτρια,όμορφη,φινετσάτη αλλά και φιλοσοφιμένη,τέλεια θα έλεγε κανείς.Μόνο που στη πραγματικότητα είναι παράξενη,πολύ παράξενη.Ο λόγος που υποκρίνεται είναι ότι θέλει να δέχεται την λατρεία και τον θαυμασμό των άλλων.Το σχολείο και η ζωή σε αυτό είναι ένας διαγωνισμός δημοσιότητας.
Μόλις όμως ξεκινάει η πρώτη λυκείου,βρίσκει ένα ανταγωνιστή,τον Arima.Έτσι θα ξεκινήσουνε μια κόντρα με πολλά απρόοπτα και ακόμη περρισσότερο γέλιο.

Η συγκεκριμένη σειρά αποτελεί μια από τις πιο έξυπνες του είδους,μάλλον το πιο αξιόλογο ρομάντζο που υπάρχει και όσο και α σας ακούγεται τυπικό,στη πραγματικότητα αξίζει πολύ περρισσότερα.Το manga έφτασε 21 τόμους,δείγμα του πόσο επιτυχιμένο είναι.Η σειρά δυστηχώς σταμάτησε τη πρώτη χρονιά παρά την επιτυχία της,λόγω διαφωνίας μεταξύ σκηνοθέτη-δημιουργού του manga-εταιρίας παραγωγής.Την έχει σκηνοθετήσει ο σκηνοθετης του Neon Genesis Evangellion.

Getter Robot

Astro boy

Συμφωνώ για το N.G.E. είναι εξαιρετικό…Επίσης αντίστοιχα ψαγμένο είναι και το Ergo Proxy.Έχει και λίγο περίεργο σκίτσο.Αυτό τον καιρό βέβαια το αγαπημένο μου είναι το elfen lied…Από ταινίες το καλύτερό μου είναι το Urotsukidoji :the legend of the overfiend με διαφορά.I just love the jap perversion…:)it’s my thing

8O Ok,now I’m shocked!!!

Αναφορά και σε μιά ακόμη θρυλική ταινία,το Ghost in the shell.

Μια μηχανή που ψάχνει για σώμα και για να ανακαλύψει τη ψυχή της,πολιτικές συνομοσίες,μάχες,και μια κοινωνία του μέλλοντος στα πρόθυρα της κατάρευσης.Εντάξει,απλά πρέπει να το δείτε για να καταλάβετε πόσο γαμάτο είναι.Κορυφαία και η μουσική.

Καλά χαίρω πολύ δε συζητάμε για τέτοια μεγαλειώδη πράγματα!!!ΕΠΟΣ!!!και θέλει πολύ προσοχή για να το καταλάβετε αλλά αξίζει every bit.Το Ghost in the shell είναι must see…

NINJA SCROLL

Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο!!!

στην φεουδαρχικη ιαπωνια ενας μοναχικος περιπλανωμενος ninja ονοματι Jubei,μπλεκεται σε μια περιπετεια συνομοσιας και προδωσιας!!
η πλοκη ειναι πορωτικη,οι χαρακτηρες φοβεροι (οι κακοι ειναι ολοι ενας και ενας με ξεχωριστες ικανοτητες)
και ο πρωταγωνιστικος χαρακτηρας θεος!!!
μοναδικο ελλατωμα οι μικρες μαχες!!
αλλα το εργο αξιζει τρελα!!!
νομιζω οτι ειναι απο τα πιο διαδεδομενα anime!!!

Ναι είναι από τα πιο κλασσικά…

To Urotsukidoji είναι απίστευτο πραγματικά, το πρώτο μέρος του τουλάχιστον (η τριλογία, όχι η ταινία όμως, καθώς η ταινία έχει λογοκριθεί βαριά)… Διεστραμμένο, αλλά ρε γμτ, φοβερή πλοκή και χαρακτήρες! Και ειδικά αυτή η ατμόσφαιρα του σκοτώνει, ελάχιστα anime έχω δει με τέτοια ατμόσφαιρα!

Όσο αφορά το Ghost in the Shell ήταν η πρώτη ταινία anime που είχε δει και θυμάμαι δεν είχα καταλάβει πολλά πράγματα τότε, είχα μπερδευτεί πολύ! Βέβαια, το έβλεπα σε βιντεοκασέτα, χωρίς υπότιτλους… αλλά μου είχε κάνει εντύπωση ωστόσο… Όντως, είναι πολύ βαθύ και φιλοσοφημένο. Έχει δει κανείς το δεύτερο μέρος του?

Akira δεν έχω δει ΑΚΟΜΑ, και ασφαλώς ντρέπομαι γι’ αυτό. Για το astro boy γνωρίζω απλά την ιστορική του αξία, μια που υπήρξε το πρώτο manga αν δεν κάνω λάθος. Όσο αφορά το Ninja Scroll που ανέφερε ο signal, έχω ακούσει καλά λόγια, θα το τσεκάρω κάποια στιγμή να δω τι λέει…

Έχω δει και το δευτέρο μέρος του ghost in the shell και τώρα ετοιμάζομαι να δω το stand alone complex…Εννοείται ότι αξίζει…

Για το urotsukidoji έχω να πω το εξής : you fucking makai are all the same…one little sniff of pussy and you loooooooose it…
THIS IS THE VERY PINNACLE,DARN!!!
Τέλος,ellanor θέλω να σου κάνω πρόταση γάμου.Μαγείρευω μερικά φαγητά και τα ρέστα αλλά το κυριοτέρο είναι ότι θα σου κάνω δώρο 2 γκομενίτσες τύπου tutti frutti on demand:)

8O Και θα δίνουμε στα παιδιά μας να βλέπουν το urotsukidoji?! Χαχαχαχααχααα!!!

Ποιος μίλησε για παιδια???

Το ghost in the shell 2 είναι απίστευτο…Νουαρια τύπου blade runner!