Anime

Εγω δεν τρελαθηκα με το urujokijoji οταν το ειδα! Αλλα μπορει να το ξαναδω

Πάμε για κάτι αρκετα διαφορετικό από αυτά που προτείνονται συνήθως
Ai no kusabi

Σε μια μελλοντική κοινώνια τον έλεγχο των πάντων τον έχει ένας υπολογιστής ονόματι Jupiter.Ο Jupiter έχει δημιούργησει πολύ αυστηρές κοινωνικές δομές μέσα από τις οποίες καθορίζονται το ποιος έχει εξουσία και ποιός όχι.Μέσα σε όλα τα άλλα ένας παράγοντας να καθοριστεί ποιος θα έχει εξουσία είναι το χρώμα του μαλλιού.Έτσι έχει δημιουργηθεί μια ομάδα ονομάτι Bloondies οι οποίοι είναι η ανώτερη κάστα στη κοινωνική δομή.Οι Bloondies έχουν το δικαίωμα να έχουνε σκλάβους(και των 2 φύλων)για δικιά τους χρήση,και σεξουαλική μέσα.Ο ανώτερος από τους Bloondies,που λέγεται Iason,μέσα από ένα συμβάν που σώζει τη ζωή ενός απλού άντρα,του Riki,γίνεται ‘αφέντης’ του και από εκείνη τη στιγμή και μετά ξεκινά το σενάριο της ταινίας.



Δεν είναι εύκολο έργο,ούτε πρόκιται στα σίγουρα να σας αρέσει αλλά είναι απ’ τα πιο ενδιαφέροντα του όλου στυλ και όπως και να 'χει αξίζει το κόπο να το τσεκάρετε για να έχετε γνώμη.


Honey and clover,μάλλον ότι καλύτερο έχω δεί το τελευταίο καιρό…σύντομα παρουσίαση…

Ξεκίνησαν οι προβολές της δεύτερης σειράς anime στο nosotros, το Death Note, το οποίο με εντυπωσίασε απο τα πρώτα 2 του επεισόδια, φαίνεται να έχει πολύ σκοτεινή και ενδιαφέρουσα πλοκή. Κάποια στιγμή θα κάνω και μια μίνι παρουσίαση σ’ αυτό το τόπικ, γι’ αυτούς τους λίγους που μπορεί να ενδιαφέρονται.

(παιδιά, ό,τι γράφουμε στο εξής για τις προβολές σ’ αυτό το τόπικ καλύτερα, μια που ταιριάζει περισσότερο απ’ ότι σε εκείνο για τα κόμικς)

Και κάνω παρουσίαση του Honey and clover


Η σειρά ασχολείται με μια ομάδα ανθρώπων που σπουδάζων σε σχολή τέχνης,όλοι έχουν είτε μόλις τελιώσει την εφηβεία είτε μόλις αποκτάνε δουλιές τελιώνοντας τις σπουδές τους.Μέσα σε αυτή την ομάδα αναπτύσονται διάφορες σχέσεις και ως παρατράγουδα.

Λοιπόν,καταρχάς να πώ ότι τη θεωρώ τη καλύτερη σειρά που έχω δεί γενικά απο anime αλλά και απο τις καλύτερες σειρές έβερ.Στην αρχή μπορεί να σας φανεί ελαφρύ,αλλά μετά όσο πάει και γίνετε ποιο συναισθηματικό και πιο έντονο.Αν υπάρχει κάτι που λατρεύω στη σειρά αυτή χωρίς καθόλου δράση καταφέρνει να σε κρατάει συγκεντρωμένο,και έχει μια απίστευτη αισιοδοξία για τη ζωή.Απλά respect,τσεκάρετε οπωσδήποτε…

Για δείτε αυτό…http://www.youtube.com/watch?v=kk9fGI90qdM

[SIZE=“5”]ΠΡΟΒΟΛΕΣ ANIME ΣΤΟ NOSOTROS ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ!!![/SIZE]

Μόλις ανακοινώθηκε το πρόγραμμά Ιανουαρίου για τις προβολές anime στο χώρο του Nosotros(Θεμιστοκλέους 66,Εξάρχεια).

Το προγραμμα εχει ως εξης…

Κυριακη 6 Ιανουαριου 2008 και ωρα συμμαζωξης 21:00

Kakurenbo ταινια, με υποτιτλισμο της Animeclipse

2 Genshiken Ova να σκασει λιγο το χειλακι σας…

Κυριακη 13 Ιανουαριου 2008 και ιδια ωρα συμμαζωξης

4 επεισοδια Genshiken 2 season

Κυριακη 20 Ιανουαριου 2008 το αυτο για την ωρα…

4 επεισοδια Genshiken 2 season

Κυριακη 27 Ιανουαριου 2008…μην τα ξαναλεμε…

4 επεισοδια Genshiken 2 season

Ελπίζουμε να έρθετε όσοι το δυνατόν περισσότεροι,μιάς και για τέτοιες προσπάθειες η συμμετοχή αποτελεί τη καλύτερη επιβράβευση.

Για περρισσότερα εδώ

http://www.anime.gr/forums/meetings-��������/3475-���������-��������-����������.html

ακουω εδω λοιπον

οσοι ξερουν το elfen lied να πουν αποψη. Εγω μονο το τρεηλερ ειδα και αρρωστησα.

Εγώ την άποψη όσων έχω ακούσει στην ξαναλέω.Βίαιο,στην αρχή μάλιστα και χωρίς λόγο,με αρκετό γυμνό,μακάβριο.Η σειρά διαρκεί 13 επισόδεια και βασίζεται στο ομώνυμο manga,το οποίο και δεν προβλέπεται να βγεί (όχι σύντομα τουλάχιστον) στα αγγλικά.

Αξίζει πάντως να τη τσεκάρετε τη σειρά έστω κι απο περιέργεια.

Appleseed κανεις?λιγο περιπλοκο το σεναριο αλλα τα εφε του 2004,η μουσικη και οι ιδεες δερνουν ασχημα…πραγματικα πολυ καλη δουλεια,παλι σε εναν μεταπυρηνικο κοσμο,με ρομποτ,ανθρωποειδη ,κυβερνητικους μηχανισμους(cyborg) και εναν υπερυπολογιστη με ονομα Γαια ,ελεγχομενος απο μια ομαδα σοφων ανθρωποειδων…αναρωτιεμαι αν τα σχεδια της πολης του Ολυμπου θα τα εφαρμοσουν στην Ιαπωνια σε λιγα χρονια,με την εξελιξη που εχουν εκει…
Νικος Summoning

Το Appleseed είναι πάρα πολύ καλό σαν υπόθεση, όμως το 3-D σκίτσο με ξενερώνει, αν και αναγνωρίζω την τεχνική του αρτιότητα… (απόψεις είναι αυτές)…

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με του προλαλήσαντες σε ό,τι ανέφεραν από σειρές και ταινίες…Θέλω να προτείνω μια ενδιαφέρουσα σειρά που έχει καλό σκίτσο και ενδιαφέρουσα υπόθεση…Βlack Lagoon…

Πρόκειται για την ιστορία ενός στελέχους μια ιαπωνικής εταιρίας που μπλέκεται με μια ομάδα παρανόμων στην περιοχή της Νοτιοανατολικής Ασίας και συγκεκριμένα στην πόλη Roanapur που βρίθει από κάθε λογής παράνομα στοιχεία. Η σειρά επικεντρώνεται στην σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στον πρωταγωνιστή Rock και στην Revy (γνωστή και ως Two-Hands, αφού συνηθίζει να χρησιμοποιεί 2 όπλα κατά την διάρκεια της κάθε μάχης…). Το μεγάλο ατού της σειράς είναι ό,τι σε μερικά σημεία θυμίζει έντονα την απύθμενη και αδικαιολόγητη βια του Tarantino, όμως δεν λείπουν οι φιλοσοφικές αναφορές των πρωταγωνιστών σε σχέση με τις επιλογές της ζωής και σε σχέση με το “στρατόπεδο” που ο καθένας μας καλείται να επιλέξει…

Περισσότερες πληροφορίες --> http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Lagoon

+Μερικές Εικόνες:

[SIZE=“4”]Υ.Γ.:[/SIZE] Δεν σχολιάζω τα προηγούμενα post της corpsette γιατί δεν χρειάζεται να γίνω κακός την συγκεκριμένη χρονική στιγμή…:smiley: :smiley: :smiley: :stuck_out_tongue:

Abgel’s Egg



Σε ένα μακρινό κόσμο,ένα κορίτσι φυλάει ένα αυγό.Ένας στρατιώτης έρχετε στο κόσμο της και προσπαθεί να καταλάβει το λόγο που το φυλάει και να λύσει ένα αρχαίο μυστήριο.Πολύ αργό έργο,με ελάχιστα λόγια,απο τα πιο ενδιαφέροντα που μπορεί να βρεί κανείς.

stoneman,και γαμώ τα ποστς το προηγούμενο:thumbup:

Μόλις τελείωσα το Death Note. Εντάξει, τι να πω τώρα. Ακόμα δεν έχω συνέλθει. Τι φοβερή σειρά, απίθανη, τι να πω!!! Αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει με anime, ας ξεκινήσει απο δω…

Ένας νεαρός που μια μέρα ανακαλύπτει το death note, ένα σατανικό σημειωματάριο το οποίο έχει τη δύναμη κάθε ανθρώπο το όνομα του οποίου γράφεται στις σελίδες του απο τον κάτοχο του, ο άνθρωπος αυτός να πεθαίνει… Και ο νέος αυτός αποφασίζει να το χρησιμοποιήσει για να εξοντώσει μέσω αυτού όλους τους εγκληματίες του κόσμου. Και με αυτό τον τρόπο, θα έκτιζε έναν νέο κόσμο ατελείωτης δικαιοσύνης, στον οποίο και θα βασίλευε ως θεός…

Απίστευτη σειρά, είναι εξάλλου απο τις γνωστότερες στον χώρο των manga και anime. Σκοτεινή ατμόσφαιρα, μυστήριο, ανατροπές, φοβεροί χαρακτήρες… Μάλλον απο τα καλύτερα ανιμε που έχουν γίνει.

Διαφωνώ για το Death Note,για εμένα,που δεν άντεξα να το τελιώσω,πέρα απο ψευτοκουλτουρέ περιτύλιγμα πιο πολύ έμοιαζε με καμιά shonen σειρά χωρίς το πολύ ξύλο παρά με κάτι πραγματικά αξιόλογο.Και δεν μου άρεσε καθόλου η όλη οπτική του κεντρικού πρωταγονιστή,η όλη ματιά του στο πως θα ξεκαθαρίσει το κόσμο θυμίζει πιο πολύ Χίτλερ παρά ήρωα σειράς.

Αφού βρε Πυραμίδα δε το τελείωσες πως είσαι τόσο σίγουρος γι’ αυτά που λες για την οπτική του ήρωα? Αφού δεν ξέρεις ποιά είναι η κατάληξη της σειράς και τι απογίνεται ο πρωταγωνιστής στο τέλος. Από την αρχή κιόλας φαίνεται πως ο κεντρικός πρωταγωνιστής είναι αντιήρωας στην ουσία, το ίδιο δαιμονικός όπως το βιβλίο που έχει στα χέρια του. Ασφαλώς και δεν αντιπροσωπεύει αυτός τη δικαιοσύνη (αυτό είναι ξεκάθαρο απο την αρχή κιόλας). Ή μήπως είναι ο ίδιος δικαιοσύνη, όπως φτάνει σ’ ένα σημείο να φανεί, καθώς η λατρεία του απλώνεται σιγά σιγά στα πέρατα της οικουμένης.

Αυτό όμως είναι και το νόημα της σειράς. Να σε κάνει να σκεφτείς: είναι δικαιοσύνη η πράξη του να εξαφανίζεις κάθε ίχνος κακού απο τον κόσμο και να την έχεις δει θεός, που μπορείς να κρίνεις όπως εσύ θες τους πάντες? Τελικά η δικαιοσύνη βρίσκεται απλά όπου υπάρχει η δύναμη, η ισχύς? Αυτό θέλει να σε βάλει να σκεφτείς η σειρά.

Αν πρόσεχες λίγο παραπάνω τη σειρά μπορεί να το καταλάβαινες. Απο κει και πέρα το οτι δε σου άρεσε είναι άλλο θέμα, θέμα γούστου θα λεγα. :wink:

Οκ,τότε αν είναι θα κάνω την υπομονή να δώ και ότι έχει απομείνει και θα δούμε αν θα έχω άλλη άποψη.Και τότε θα έχουμε debate για αυτό;):)Αν και πάλι,ότι είπα το είπα έχοντας δεί τη μισή σειρά κοντά,οπότε κι έχει διαγράψει μαι άλφα διαδρομή η όλη ιστορία.

Ήθελα να ποστάρω και μια σειρά και εγώ,αλλά το αφήνω για αύριο που θα έχω πιο πολύ υπομονή και δυνάμεις…

Γεια σας παιδια,ειμαι ενας νεος φαν των ανιμε,παρολο που εβλεπα κλασσικα ποκεμον στη παιδικη μου ηλικια,τωρα ανακαλυψα τα ενηλικα ανιμε(οχι τσοντες,αλλα σαν κανονικες ταινιες).Θα θελα να μου προτεινεται καποια ανιμε,τα οποια εχουν δραση,υπερφυσικο,επιστημονικης φαντασιας και τετοιου στυλ με θανατους.

Αν μπορειται να μου προτεινεται κατα βαση ταινιες ή επισοδεια τα οποια ειναι ορισμενα(10 ας πουμε,γιατι δεν εχω και τοσο χρονο να βλεπω μπολικα )

Λοιπον,θα ηθελα να μαθω επισης τις αποψεις σας για την ταινια ανιμε Howl’s Moving Castle

Hey, welcome to the club!~ :slight_smile: Βασικά στο τόπικ έχουμε προτείνει μερικά απο τα καλύτερα άνιμε που έχουν βγει, αν κάνεις τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες θα πάρεις μια καλή γεύση πιστεύω…

Όσο αφορά το Howl’s Moving Castle, είναι ταινία του Miyazaki, και ως τέτοια αποτελεί εγγύηση ποιότητας. Όλες οι ταινίες του βασικά είναι ορόσημα στον χώρο των κινουμένων σχεδίων (γενικά). Ωστόσο τη θεωρώ ελαφρώς υποδέεστερη σε σχέση με τις προηγούμενες ταινίες του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν τη θεωρώ καλή πάντως.

Ρίξε μια ματιά λοιπόν στις προηγούμενες σελίδες για αρχή, και τα ξαναλέμε :wink:

Τις προηγουμενες σελιδες τις ειχα δαιβασει ολες,αλλα τα περισσοτερα ηταν σειρες με μπολικα επεισοδια.Ειχα σημειωσει τα μισα που μου εκαναν ενδιαφερον και αλλα μισα μπηκαν στη λιστα τωρα.Για αυτο περιορισα αυτα που ηθελα σε ταινιες η μικρες σειρες.

Το Final Fantasy:Advent Children anime δεν ειναι?Τιποτα αλλο σα και αυτο

Ναι,το Advent Children anime είναι,μόνο που είναι ιδαίτερα κλισέ στη πλοκή του λόγω του ότι πολύ απλά είναι ένα δημιούργημα φτιαγμένο ειδικά για κατανάλωση απο τους φανατικούς του παιχνιδού(όχι ότι με χάλασε αυτό).

Θα προτείνω τώρα τη σειρά που προβάλει αυτό το καιρό η ομάδα του anime.gr στο Nosotros(τα ξαναλέμε,κάθε Κυριακή στις 21:00,Θεμιστοκλέους 66 στα Εξάρχεια),η οποία είναι comedy.Το όνομα της
Genshiken


Η σειρά ουσιαστικά είναι μια παρουσίαση μέσα απο ένα χιουμοριστικό πρίσμα της ζωής και του τρόπου σκέψης των otakus,δλδ των οπαδών τν anime στην Ιαπωνία.Προσοχή,otaku στην Ιαπωνία σημαίνει αυτός που δίνει και ρυθμίζει τη ζωή του 100% γύρω απ’ τα anime και τα manga.Μέσα στη σειρά υπάρχουν πράγματα με τα οποία ταυτίζονται σχεδόν όλοι οι φανς της 9ής τέχνης(π.χ.δεν παίρνω το ταξί γιατί με τα 15 ευρώ θα μπορούσα να αγοράσω 1 manga,άσε καλύτερα,πάω με τα πόδια:lol:).Η σειρά χωρίζεται σε 2 σεζόν των 15 επισοδείων η κάθε μια αν θυμάμαι,και πέρα απ’ το γεγονός ότι μπορεί να σου εξηγήσει και να σου μάθει αρκετά πράγματα γύρω απ’ το κόσμο των anime,είναι και απόλυτα ξεκαρδιστική για όσους έχουν ήδη επαφή με το αντικείμενο,ειλικρινά είναι απίστευτο το πόσο μεγάλη ταύτιση του θεατή υπάρχει με το πως νιώθουν και σκέφτονται οι πρωταγωνιστές.

Paoktsis,δεν είμαι και τόσο ειδικός για να σε βοηθήσω πολύ,αν θές πάντως μπορείς να ψάξεις στο

www.anime.gr

ενώ υπάρχουν και τα

www.animeplanet.gr
www.animeclipse.gr
www.animenewsnetwork.com

:slight_smile: