Anime

Dead Leaves

Το τελευταίο anime που είδαμε στο Nosotros.Ότι και να πώ για αυτό είναι λίγο,είναι το απειροελάχιστο για να περιγράψει το μεγαλείο αυτού του αριστουργήματος.Μιλάμες για μια ταινία 50 λεπτών που άνετα σκίζει σειρές με 200+ επισόδεια,είτε σε animation είτε σε real action.

Το σενάριο:Ένας τύπος με μια τηλεόραση για κεφάλι και μια τρελή τύπισσα,ξυπνάνε με αμνησία,γυμνοί στη έξω απ’ τη πόλη.Αφού σκοτώσουν άπειρο κόσμο συλλαμβάνονται και τους οδηγούν σε μια φυλακή του φεγγαριού που λέγεται Dead Leaves.Τα υπόλοιπα 45 λεπτά απλά δεν περιγράφονται.Τρέλα,ψυχεδέλεια,βία,τρελό splatter,ειρωνία,χιούμορ,σεξ,διαστροφή,επιστημονική φαντασία,χρώματα απίστευτα δυνατά και έντονα,συνεχή κίνηση,αναφορές σε κόμιξ εκτός Ιαπωνίας και τόσα μα τόσα ακόμη περνάνε απ’ την οθόνη.Δεν είναι απλά ένα έργο,είναι τέχνη,είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ

Όποιος κατηγορεί τα anime για ελαφρότητα απλά δεν έχει δεί Dead Leaves.Κάτι παραπάνο απο απαραίτητο.Respect.

Τώρα ξεκινάω και το Elfen Lied,μαζί με κάμποσες ακόμη σειρές,οπότε μια απο τις επόμενες μέρες θα γίνει παρουσίαση ώστε να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται8) Faceless Rania,αν το έχεις δεί ως τώρα αν θές πες 2 λόγια…

Elfen Lied



Μια κοπέλα η Nyu βρίσκεται γυμνή σε μια παραλία,εκεί που τη βρίσκουνε ο Kouta Και η ξαδέλφη του.Η Nyu έχει 2 μικρά κέρατα στο κεφάλι τις και δεν μπορεί να επικοινωνίσει όπως οι άλλοι άνθρωποι.Απο τη στιγμή που τι βρίσκουνε η ζωή τους παίρνει μια εντελώς διαφορετική τροπή,σεν ένα κόσμο τρομακτικό που ξεχειλίζει απο πόνο και αίμα.

Αυτό είναι το βασικό σενάριο.Τώρα αν με ρωτάτε για κριτηκή εγώ δεν μπορώ να μιλήσω πολύ μιάς και είναι μια σειρά που με άγγιξε πολύ και πιστεύω ότι σε πολλά πολλά χρόνια απο τώρ θα τη λατρεύω το ίδιο πολύ.Σίγουρα μέσα στο τοπ 5 μου με σειρές και ταινίες γενικά,το λάτρεψα και πιστεύω είναι μια πολύ καλή πρόταση και για όσους θέλουν να ξεκινήσουν τα anime.Τσεκαρετέ το.

Λοιπον, οσες φορες κι αν εχω κατσει να δω κανα βιντεακι κλπ στο youtube δεν μου λενε τιποτα…

Μου αρεσει η ιδεα να κατσω να δω ας πουμε 3 συνεχομενα επεισοδια κλπ, και γενικως να ασχολουμε, αλλα τα manga δεν με εχουν πεισει…Το μονο anime που βλεπω και πορωνομαι ακομα και τωρα ειναι τα Pokemon! :stuck_out_tongue:

Τεσπα, ζηταω προτασεις για το ποιο να δω πρωτο, αλλα δεν παιρνω καποια απ αυτα που προταθηκαν γιατι μαλλον δεν θα μ αρεσει…Προτεινετε λοιπον οσοι ξερετε απο ανιμε κατι γι αυτη τη σπεσιαλ περιπτωση. Επισης οποιος εχει λινκ για Direct Downloading οποιωνδηποτε επεισοδιων ποκεμον εκτος απτα 25 πρωτα να δωσει σε πμ γιατι τα εχω μονο σε βιντεοκασσετες…

Τι στυλ anime θές?

Δεν ξερω τι να σου πω…:stuck_out_tongue:

Δεν θελω:

  • να ειναι παλιο κλπ. Θελω να εχει καθαρη εικονα. Ειμαι παιδι νεας γενιας :stuck_out_tongue:

  • να ειναι υπερβολικα χαζοχαρουμενο

  • καλο θα τα να μην μιλανε ιαπωνεζικα αλλα νταξει δεν με πειραζει και τοσο

Θελω

  • να ειναι ειτε δρασης. Θα μπορουσα να ζητησω να μοιαζει σε Pokemon ας πουμε αλλα δεν περιμενω να μου προταθει τιποτα καλο.

Γενικα δεν τα παω καλα μαζι τους γι αυτο ειμαι και τοσο περιεργος στις προτιμησεις μου. Γενικως δεν ξερω τι θελω…

εντιτ: το οτι με πορωνουν τα ff βοηθαει?

Χμ…κάποιες προτάσεις

Full Metal Alchemist
Vision of Escaflowne
Loveless

αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο νού αν και αυτά που ζητάς δεν είναι και τόσο του στυλ μου για να βοηθήσω πολύ.

Λοιπον μαγκες,οσοι γουσταρετε μαχες με τερατα σε διαφορετικους κοσμους,κατεβαστε το Karas.Ειναι εξι επεισοδια των 25 λεπτων…και εχουν παρα πολυ ενδιαφερον.

Με το που είδα το θρεντ ήμουν τοοοοόσο σίγουρος ότι το άνοιξε ο πυραμιδοτέτοιος…

Ξεκινησα το Death Note και μου αρεσει παρα πολυ! Τωρα κατεβαζω τα ep 3 και 4. Παντως το οτι καταφερε απτο πρωτ κιολας επεισοδιο να με κερδισει με κανει να περιμενω πολλα :slight_smile:

Το 'χω καταλιώσει μιλάμε!
Έχουν βγεί κ δύο ταινίες (με ηθοποιούς εννοώ κ τους shinigami τους έχουν φτιάξει με 3d anime)
Η ιστορία είναι λίγο αλλαγμένη αλλά σε όσους άρεσε η σειρά αξίζει τον κόπο (4 ώρες μαζεμένες ούτε νερό ούτε κατούρημα λέμε :stuck_out_tongue: )


http://wwws.warnerbros.co.jp/deathnote/

Τελιωσα και το 4ο επεισοδιο και περιμενω να κατεβουν τα υπολοιπα. Αν καποιος εχει λινκς για direct downloading του Death Note ας μου τα στειλει σε πμ. Οπως και λινκ για green green αν υπαρχουν…

Οποιος ενδιαφερεται για τρελα λινκς pm me. Μπορει καποιοι να τα ξερουν ηδη και να φανω εξυπνακιας, απλα θελω να προσφερω την χαρα μου.

ελεος ρε, μεταγλωττισμενα anime δεν βλεπονται, δες το gungreave εχει και γαμω τα σεναρια

Αν είσαι ακόμα στα πρώτα επεισόδια όπως λες, τότε έχεις πολύ ακόμα μπροστά σου! (αυτό είναι καλό). Για το Death Note έγραψα κανα-δυο σελίδες πριν, πραγματικά ένα απο τα καλύτερα ανιμε που έχω δει ως τώρα.

Βασικα το τελειωνω οπου να ναι :stuck_out_tongue:

@Vagelis: Ναι, οκ, συνηθησα τα γιαπωνεζικα :slight_smile: απλα ημουν εντελως απειρος και νομιζα οτι δεν θα ταν ωραια.

κιόλας?! είσαι αλάνι τελικά…! έτσι ρε να γινόμαστε πιο πολλοί φανς :lol:

Αν και δεν ειμαι μυημενος στο ειδος παρακολουθησα ‘naruto’ μετα απο προταση φιλου και δεν μπορω να πω πως δεν μου αρεσε

Ενταξει δεν ειναι και πολλα τα 37 επεισοδια. Θα μπορουσα ανετα να το χω τελειωσει ηδη αλλα δεν “με αφηνω” να δω πολλα μαζι :p.

Τωρα βλεπω και Elfen Lied (πολυ ασκοπο αιμα), ξεκινησα Bleach και green green και κατεβαζω και Dragonball :stuck_out_tongue:

:smiley: :smiley:

Αφού απο ότι βλέπω γουστάρετε κυρίως shonen,ας προτείνω ένα απο τα καλά του είδους.
Black Blood Brothers

Ντάξει,δεν χρειάζεται να πώ ότι είναι σχετικό με βρυκόλακες.Υποτίθεται ότι στο κοντινό μέλλον οι άνθρωποι έχουν χωριστεί σε 3 φυλές,αυτούς του κόκκινου αίματος(κανονικοί) του μαύρου(βρυκόλακς) και τα Kowllon children που είναι ουσιαστικά κάτι σαν βρυκόλακες με πολύ πιο βίαιες τάσεις.Το όλο σενάριο εξελίσεται στην Special Zone που οι 2 πρώτες φυλές ζούνε μαζί,όταν καταυθάνει ο ήρωας Silver Blade εκεί μαζί με τον αδελφό του.
Η σειρά εξελίσεται γρήγορα και βλέπεται ευχάριστα γενικά,καλό και το soundtrack.Αξίζει.

Αν σας αρέσει τόσο πολύ αυτό το στυλ τσεκάρετε και τα Trigun,Tenjo Tenge,Air Gear,κτλ,ενώ λογικά αρκετοί απο εσάς θα γουστάρετε με το Loveless.

Εμένα απ’ την άλλη αυτό καιρό μου άρεσε αρκετά το Kasimasi,απο τα πολύ χαριτωμένα shojo-ai δλδ ιστορίες μεταξύ γυναικών.Σε μια μικρή πόλη της Ιαπωνίας ύστερα απο ένα ‘ατύχημα’ ο Hamuzu αποκτάει γυναικείο σώμα και ερωτεύεται μια συμμαθήτρια του.Απο εκεί και πέρα η ιστορία περιπλέκεται.Δεν του λείπουν τα κλισέ αλλά παραμένει απο τις αξιόλογες ιστορίες του είδους.