Anime

Aκριβως. Η σκηνη στο συντριβανι ουσιαστικα ξεκινα το main story, ειναι ο καταλυτης για οτι ακολουθει απο δω και περα.

Θα το ξαναδω με ψησατε τελικα :stuck_out_tongue:

1 Like

Aυτο το κομματι παιζει 2 επειδοσια μετα στο φλασμπακ για το παρελθον της Κασκα. Μου σφιχτηκε το στομαχι. Εχουν κανει φοβερη δουλεια και με την μουσικη και ειναι και το μονο στο οποιο πιστευω θα χανει το manga. Πραγματικα εχει φοβερες μουσικες μεσα

3 Likes

Ναι, και ο Susumu Hirasawa που ειναι ο βασικος συνθετης του OST ειναι εξαιρετικος και εδεσε πολυ καλα στο Berserk. To forces πχ ειναι κλασικο ανιμε κομματι πλεον γενικα. To μονο που παντα μου φαινοταν παραταιρο ειναι το opening, ενω αντιθετως το ending κομματι waiting so long ειναι υπεροχα μελαγχολικο και ταιριαστο.

1 Like

To Forces ειναι επος οπως κ η μουσικη του μενταγιον. Εχεις δικιο κ για το οπενινγκ

1 Like

Επειδή έχω μπερδευτέί λίγο. Ψάχνω berserk και βρίσκω πολλές εκδόσεις… με τί ξεκινάω;

Berserk 1997 ψαξε. Aυτο εδω πρεπει να βρεις. Το βλεπεις κ youtube αν θες. 1080αρι ειναι. Πολυ καλη ποιοτητα. Εν τω μεταξυ καθε επεισοδιο πλεον ειναι αριστουργημα. Ειμαι στο 15ο

1 Like

Μακρια απο τις σειρες του 2016-2017, δεν βλεπονται. Αισθητικα αλλα και ως μεταφορες ειναι πολυ κακες δουλειες δυστυχως.

Βλεπεις το κλασικο που λεει ο @Red_Viper παραπανω.

Υπαρχουν 3 ταινιες που ειναι remake της σειρας του 1997, αλλα με καποια προσθετα στοιχεια που εβγαλαν απο το manga. Οι ταινιες (κυριως η 3) αν και συνολικα μετριες βλεπονται, αλλα δεν ειναι ιδανικες για πρωτη επαφη, τρεχουν αρκετα σε σημαντικα γεγονοτα και ειναι καπως σαν περιληψεις του υλικου που καλυψε η 1η σειρα, απλως με συγχρονο animation, που καποιες φορες ειναι πολυ καλο, αλλες δυστυχως κακο λογω χρησης CGI.

Αρα δηλαδη μετα την σεζον του 1997 πιανουμε το μανγκα;

Ναι, αλλα απο την αρχη γιατι εχουν βγει εκτος σημαντικα γεγονοτα και χαρακτηρες και δε θα μπορεις να παρακολουθησεις αν το πιασεις απο κει που τελειωνει η σειρα.

Αν σε ψησει οταν τελειωσεις τη σειρα μπορεις να δεις τις ταινιες η μερος αυτων σε κανα youtube, καποια σκηνικα τα εχουν κανει καλα και εχουν και ωραια μουσικη. Αλλα συνολικα μετριες δουλειες.

1 Like

Ξεκίνησα Berserk, έχω φτάσει στο 14 και η φάση είναι…

3 Likes

περιμενω ανυπομονα τις αντιδρασεις και τα σχολια σας για τα τελευταια επεισοδια, απο το 19 και μετα :stuck_out_tongue:

K γω δε μιλαω δε μιλαω, αναμενω στο σκοταδι :stuck_out_tongue:

Τελείωσα με Berserk.

Οκ στο τέλος αυτό που έγινε δεν έχει προηγούμενο. Αληθινός τρόμος, πάρα πολύ σκληρές φάσεις και μαυρίλα παντού. Δεν το περίμενα να γίνει ΤΟΣΟ σκοτεινό και μιλάμε για σειρά που είχε δώσει αρκετές ενδείξεις σε προηγούμενα επεισόδια πως πρόκειται για κάτι αρκετά σκληρό και εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα και όχι απλά σε βια/αίμα. Ο πούστης ο Grifith πάντως από την αρχή δεν μου είχε αρέσει.

Είχα εκτιμήσει ιδιαίτερα τον πιο μελαγχολικό τόνο που έδινε στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με αυτό το καταπληκτικό theme του Guts να παίζει συχνά από πίσω, τόσο που πολύ ήθελα (και περίμενα για να πω την αλήθεια) ένα ίσως πιο γλυκόπικρο φινάλε. Από την άλλη όμως τούτο το πράγμα είναι ότι πιο κοντινό μπορεί να δει κανείς σε Lovecraft-ικό εφιάλτη. Δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να το προτείνεις σε κάποιον για να δει.

Το μόνο που μου την έχει σπάσει είναι που δεν υπάρχει συνέχεια (προφανώς σε μορφή anime). Όπως έχω καταλάβει και οι ταινίες αλλά και μια ακόμα σειρά που έχει βγει δεν συνεχίζουν την ιστορία αλλά αποτελούν remake της original σειράς. Έχω δει μερικά κλιπάκια που φαίνεται πως πρόκειται για remake. Ωστόσο είδα πως έχουν χρησιμοποιήσει πολύ cgi και μάλιστα απαίσιο cgi (σε βαθμό επικού facepalm μάλιστα σε ένα clip που είδα youtube) και μάλλον δεν αξίζει καν τον κόπο.

Δυστυχώς αυτό αφήνει πολύ έντονη την αίσθηση του ανικανοποίητου και σχεδόν σε υποχρεώνει να ασχοληθείς με το manga (αλήθεια πόσο εύκολο είναι να βρεθούν; ). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπήρχε ποτέ συνέχεια ως anime σειρά. Μου φαίνεται παράξενο ειδικά από την στιγμή που φαίνεται να έχει σημαντικό fan-base.

2 Likes

Ημουν 16 οταν ειδα το berserk, δεν ημουν προετοιμασμενος για οσα εγιναν στα τελευταια επεισοδια, το αντικτυπο ηταν τεραστιο. Ηταν η 1η μου επαφη με το dark fantasy, αλλα η σειρα εδειξε πως δεν ειναι κατι τυπικο απο την αρχη. Νομιζω πως ακομα και τωρα το τελος μπορει να πιασει απροετοιμαστο το θεατη πανευκολα, το σκοταδι ειναι ασφυκτικο και αξεπεραστο, ο Lovecraft θα νιωθει υπερηφανος σε οποια κολασμενη διασταση βρισκεται :stuck_out_tongue: Γενικα το horror στοιχειο παραμενει φρικαλεο ακομα και σημερα στο manga, 30+ χρονια μετα.

Σχετικα με τη συνεχεια, καλως η κακως, το manga ειναι μονοδρομος οπως εχω πει και σε προηγουμενα ποστς. Και πρεπει να διαβαστει απο την αρχη. Οι 3 ταινιες ειναι remake της σειρας του 1997, προσθετοντας καποια σημαντικα στοιχεια που ελειπαν (χαρακτηρες-κλειδια πχ) αλλα παραλληλα κρατησαν και παλι πολλα εκτος για καποιο λογο που μονο οι υπευθυνοι γνωριζουν. Τα αποτελεσματα ειναι μετρια γιατι τρεχουν πολυ τα γεγονοτα (η σειρα 25 επεισοδια, η ταινιες ειναι μονο 3 οποτε καταλαβαινετε) και ανα φασεις το CGI δεν ειναι καλο, ειδικα στις πρωτες 2 ταινιες, αλλα η 3η ταινια που περιλαμβανει την Εκλειψη ειναι γενικα καλη, με εντυπωσιακο animation και soundtrack. Γενικα οποιος ειναι σε berserk mode μετα τη σειρα, δεν θα περασει και ασχημα η βαρετα με τις ταινιες, και λογω διαρκειας και λογω των διαφορων που υπαρχουν. Εχουν και πολυ καλη μουσικη, o Susumu Hirasawa γραφει παλι ενα εξαιρετικο theme.

Μετα εχουμε την αχαρακτηριστη σειρα του 2016 που συνεχιζει την ιστορια, αλλα πραγματικα ειναι κριμα να τη δει καποιος γιατι θα χαλασει η εικονα του για τα επομενα γεγονοτα, χωρις να φταιει το υλικο που κανουν μεταφορα απο το μανγκα. Απλως, σε καθε τομεα, ειναι μια απαραδεκτη δουλεια, το CGI δεν βλεπεται. Μακρια.

Το manga βρισκεται ευκολα σε απτη μορφη αν αυτο εννοεις. Η anubis ειχε βγαλει τους πρωτους 5 τομους πχ αλλα φυσικα δεν υπηρξε συνεχεια. Τωρα ειναι πολυ φθηνοι, μπορεις να τους πετυχεις και στα 5ε νομιζω. Αν επιλεξεις το δρομο του πειρατη οκ, παιζουν πολυ καλα scanlations των τομων.

2 Likes

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με τα anime όλην όσων βλέπαμε μικροί στην τηλεόραση που ήταν λατρεμένα ( kabamaru , Dragonball κλπ )

Υπάρχει κάποια καλή πρόταση που να μην περιέχει

  1. φουτουριστικό σκηνικό
  2. Τέρατα ή ρομπότ
  3. Να είναι ενήλικο
  4. Να είναι ρεαλιστικό
  5. Όχι φουλ μίζερο - όχι φουλ ευχάριστο

Μου αρέσουν πάρα πολύ τα σχέδια των Γιαπωνέζων αλλά είναι ιδιαίτερα υπερβολικοί για τα γούστα μου . Για αυτό δεν έχω ασχοληθεί πιστεύω

Και για να μην λέω μόνο τι δεν θέλω , αν υπάρχει κάτι είτε σε post apocalyptic survival είτε detective story είτε ακόμα και ninja / samurai αλλά χωρίς supernatural στοιχεία θα το παρακολουθουσα

Κατι σε τσοντα!

3 Likes

Ε καλά εκεί δεν θα ζητούσα προτάσεις . Μάλλον εγώ θα σου έδινα καμία :rofl:

2 Likes

Συνέχεια είναι λοιπόν η σειρά. Το τελευταίο clip-ακι που είδα ήταν όντως από την σειρά και ήταν απίστευτα κακό. Κρίμα γιατί έχω ψηθεί άσχημα για συνέχεια σε μορφή anime. Σε φυσική μορφή για να τα βρω όλα λίγο δύσκολο μου φαίνεται (και δαπανηρό) αν είναι όντως 40 τόμοι όπως διάβασα παραπάνω, αλλά γαμώτο δεν μου αρέσει καθόλου να διαβάζω βιβλία/κομικ σε οθόνη.

Θα πρότεινα δύο ανιμε που τα θεωρώ κορυφαία, paranoia agent και monster. Το πρώτο σχετικά λίγα επεισόδια είναι κάτι σε μυστήριο αλά David Lynch με κοινωνικές προεκτάσεις, ενώ το δεύτερο απλά ένα έπος, με χαρακτήρες που σου μένουν αξέχαστοι.

2 Likes

Ευχαριστώ πολύ, θα τα τσεκαρω