Annihilator - 15/11/19 - Αθήνα, Piraeus Academy, 16/11/19 - Θεσ/νικη, Principal Club Theater

Φίλος πουλάει εισιτήριο προς 21,5 ευρώ. Όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει PM.

Θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό, πραγματικά ήταν απογοητευτικό άλμπουμ σε σχέση με τα εκπληκτικά 2 προηγούμενα και ειδικά το Never Neverland. Οπότε, ναι, τους έκοψε τα φτερά ο συνδυασμός πιο μελωδικών συνθέσεων και ο ψευδισμός του Randall και δεν κατάφεραν να απογειωθούν όπως όλοι περίμεναν. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με τους Crimson Glory και τους Helloween. Όταν ήρθε η ώρα του make or break, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, τελικά, έσπασε. Δε θεωρώ, ωστόσο, αισχρό το συγκεκριμένο άλμπουμ, κάθε άλλο. Και, γενικά, ό,τι έβγαλαν προ-Padden μου άρεσε από αρκετά μέχρι πάρα πολύ και ας μην έπιασαν ποτέ τα απίστευτα ύψη των δύο πρώτων. Αν κάτι πάντως πραγματικά τους έκανε ανεπανόρθωτο κακό, για εμένα ήταν η περίοδος του Padden. Πιστεύω έφυγε πολύς λαός τότε. Ενώ, μετά το Set the World on Fire, με άλλη διαχείριση των πραγμάτων από των Waters, θα μπορούσε να επανέλθει το συγκρότημα σε ευρύτερα κοινά. Εν τέλει πάντως, ναι, ο αλλοπρόσαλλος, ταλαντούχος κ. Waters ευθύνεται για την καθοδική του πορεία και κανένας άλλος, αφού όλα τα τα προαναφερθέντα συνέβησαν κατόπιν δικών του επιλογών.

Ακριβώς και Helloween με το pink bubbles και Crimson Glory με το τρίτο τους, ουτε θυμαμαι τον τίτλο του κ.λ.π. Πολλοί την πάτησαν αρχες δεκαετιας 90.

Αντικειμενικά η μαγεία των Annihilator του Alice in Hell δεν υπαρχει στα επομενα, χωρίς να μειώνει την αξία τους. Για μένα ακόμη και το Never Neverland ακούγεται αστείο σε σχέση με το Alice in Hell, άσχετα αν γαμαει σαν άλμπουμ, ήχος, συνθέσεις κλπ. Είναι κάτι σαν την τεράστια διαφορά μεταξύ του Justice του βλακ και του Load, όχι ποιοτική αλλά μουσική. Ειδικά δε αν συγκρίνεις το Alice in Hell με Set the world on fire η διαφορά είναι λες και έβαλες να ακούσεις τα στρουμφακια. Ασχετο που το set the world θεωρείται και είναι δλδ γενικά πολύ καλός δίσκος .

Περασα πολύ ωραία χθες , πήγα με χαμηλές προσδοκίες αλλά τους βρήκα αρκετά καλούς

Ποσο κόσμο ειχε ? Άνοιξε ο εξώστης ?

Παιδες κατι ασχετο επειδη εχω να παω κανα 2 χρονια στο pricipal . Eχει μεσα χωρο parking?

έχει, αλλά έχε στο νου πως το πρινσιπαλ είναι το φιξ πλεον και όχι ο μύλος. Είναι πολύ κοντά όμως. Δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχει που άλλαξε! Εγώ ειμαι εξωτερικό, να περάσετε καλά!!

Εγώ νομίζω ότι έχει, αλλά ας απαντήσει κάποιο παιδί από Θεσσοναλίκη για σίγουρα, αφού εκεί θα βρίσκονται οι Annihilator σήμερα!

πέρασα γαμώ, ο Τζεφ κεφάτος, σετλιστ πολύ καλό… για 25 ευρώ πολύ καλά!!

Είναι εντυπωσιακό πάντως πως οι Annihilator καταφέρνουν να διατηρούνται σε τέτοια επίπεδα δημοφιλίας στη χώρα μας μετά από τόσον καιρό.

Δεν άνοιξε , ειχε κόσμο αλλά μην φανταστείς κάνα χαμό . Υπήρχε αρκετή άνεση

Μου άρεσε και ο ήχος τους , καθόμουν μπροστά δεξιά

Δλδ πάνω απο 1500 … ? μπράβο.

Περασα παρα πολυ ωραια σε αυτη την συναυλια, καλυτερα απ’ οσο περιμενα. Το 2016 ηταν επισης καλοι αλλα λιγο οι συνεχεις διακοπες που χαλαγαν την ροη της συναυλίας, λιγο οι ελλειψεις στο setlist και η μικρη γενικα διαρκεια αυτης με ειχαν αφησει με ενα “ναι μεν αλλα” συναισθημα στο συνολο.

Αυτη την φορα ολα ηταν καλυτερα, γενικα μου εβγαινε μια αισθηση οτι oι Annihilator εχουν επενδυσει λεφτα και προγραμματισμο σε αυτο το tour και ισως να εχουν αλλαξει και management και να προσπαθουν να μεγαλωσουν το status της μπαντας. Αυτη η αισθηση μου βγηκε απο το γεγονος οτι ειχαν παρα πολυ merch με μεγαλη ποικιλια, 5 σχεδια αν θυμαμαι καλα σε T-shirt, 1 μακρυμανικο, 1 Hoodie, σκουφι, bundle με patch, αυτοκολλητα και αναπτηρα, πολυ οργανωμενη φαση που συνηθως συναντας στις πολυ μεγαλες μπαντες. Επισης στην σκηνη ειχαν εντυπωσιακο backdrop και διαφορα σκηνικα με σκαλακια στα ντραμς και τα κλασικα banner δεξια και αριστερα, ωραιο φωτισμο, ενω ο Jeff και ο μπασιστας ειχαν σε μια κιθαρα και σε ενα μπασο σχεδια απο το εξωφυλλο του τελευταιου τους δισκου For The Demented, γενικα φανηκε οτι εχει πεσει περισσοτερο χρημα.

Στα της αποδοσης η μπαντα ηταν αψογη παικτικα, πιο δεμενη απο το 2016, τα υπολοιπα μελη πιο ανετα και με περισσοτερη επικοινωνια με το κοινο, ενω ο Jeff ηταν αρκετα καλος στα φωνητικα και αψεγαδιαστος κιθαριστικα με πολλα κεφακια και συνεχεις πλακες οταν απευθυνοταν στο κοινο. To setlist ηταν πολυ ωραιο αλλα και παλι ειχε χτυπητες ελλειψεις, λογικο βεβαια για μια μπαντα με 16 δισκους… Θα μπορουσαν να παιξουν λιγο παραπανω αλλα η διαρκεια ηταν ΟΚ και οι διακοπες στην ροη της συναυλιας αναμεσα στα τραγουδια πιο μικρες και πιο ομαλες απο το 2016. Γενικα παρα πολυ δυνατη εμφανιση που με εκανε να περασω μια υπεροχη βραδια. Περισσοτερα εν καιρω…