Anti-Christmas

http://www.youtube.com/watch?v=_e2glhfGf-o

Ως προς το θέμα της υποκρισίας έχει ένα δίκιο ο FREAKHOOD. Τέτοιες μέρες θυμούνται ξαφνικά οι περισσότεροι το συνάνθρωπο, τους άστεγους, τους φτωχούς κ.ο.κ. Ακόμα και στις διαπροσωπικές σχέσεις, η υποκρισία όντως… γιγαντώνεται αυτές τις μέρες. Είναι έτσι κι αλλιώς η υποκρισία ένα χαρακτηριστικό του νεοέλληνα, τώρα γίνεται υποκρισία εις τη νιοστή δύναμη.

Βεβαια αυτο αποτελει παγκοσμιο φαινομενο, αρα δεν ειναι μαλλον νεοελληνικο φαινομενο (που ειναι γενικα αλλα τελος παντων), αλλα ειναι ενα θεματακι της ανθρωπινης φυσης. Δεν θα το ελεγα υποκρισια, πραγματικοτητα ειναι. Ομως επειδη με τη δικαιολογια της υποκρισιας ‘‘ακυρωνουμε’’ πολλες καλες πραξεις που γινονται, ας πουμε οτι απο το ολοτελα καλη ειν και η Παναγιωταινα. Καλα κανει, οποιος κανει ‘‘καλες πραξεις’’ εστω και τετοιες μερες, μπορει σε καποιον εν γενει ‘‘σκατοψυχο’’ να του μεινει και συνηθειο, οποτε να και κατι καλο απο τα Χριστουγεννα.

Και μην ειστε μιζεροι γαμωτο, και τα δωρακια καλα ειναι, η χειρονομια που λενε, δεν ειναι που μετραει; Το να ‘‘ξοδεψεις’’ εστω και χρονο για να σκεφτεις κατι που θα μπορουσε να ευχαριστησει εναν ανθρωπο που εκτιμας, δειχνει αρκετα.

Α και οπως λεγανε και οι παλιοι, ''βιος ανεορταστος μακρα οδος…κατι… τελος παντων :stuck_out_tongue:

Σε αυτό έχεις δίκιο. Άλλα όπως είπαν και οι προλαλήσαντες δεν γιορτάζεις τη θρησκευτική γιορτή. Είναι μια ευκαιρία να βρεθείς με φίλους, οικογένεια κλπ και να περάσεις καλά. Και προσωπικά πιο υποκριτικό βρίσκω το Πάσχα παρά τα Χριστούγεννα.

Αυτό, σόρρυ κιόλας, αλλά το θεωρώ μεγάλη μαλακία. Δεν έχει να κάνει με το αν πιστεύεις ή όχι έχει να κάνει με το να είσαι ευγενικός (ή αν δεν θες ευγενικός, τότε τυπικός) σε αυτούς που σου ευχήθηκαν (όχι εσύ προσωπικά, γενικά το λέω) . Δλδ αν σου πει κάποιος “χρόνια πολλά” και του πεις “επίσης” δεν θα σε κάψουμε και στην πυρά. Ούτε εγώ πιστεύω αλλά κάτι τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ τελείως καθυστερημένες και ανώριμες και γενικά πρέπει να είσαι μεγάλος douchebag όταν αντιδρας έτσι (και πάλι, δεν στο λέω προσωπικά, γενικά μιλάω)

Μια χαρα ευγενικος ειμαι, ωστοσο δεν έχω καμία διάθεση να μπω στο mood που επιτάσσει ο περιβάλλοντας χώρος. Το θεωρεις μαλακια?

Ναι, προσωπικά το θεωρώ μαλακία γιατί ένα “επίσης” δεν σε βάζει σε κάποιο mood. Δεν σου είπε κανείς ούτε να φορέσεις σκουφάκι Αη Βασίλη ούτε να τραγουδάς το Last Christmas. Αντιθέτως, το να κάθεσαι να εξηγείς πως δεν αντεύχεσαι επειδή δεν πιστεύεις το βρίσκω εξίσου υποκριτικό και λίγο “δηθενια”.

Τα Χριστούγεννα έχουν απωλέσει την όποιο θρησκευτικό τους χαρακτήρα δεκαετίες τώρα. Κανείς δεν ασχολείται με το θρησκευτικό κομμάτι.
Αντίθετα το Πάσχα στην Ελλάδα και γενικά στις Ορθόδοξες χριστιανικές χώρες διατηρεί αρκετά τον θρησκευτικό του χαρακτήρα λόγω του όλου show με την ανάσταση, την περίφημη “μεγάλη” εβδομάδα, το “άγιο” φως κλπ
Τα χριστούγεννα είναι καθαρά μια εμπορική γιορτή και μια ευκαιρία για τον κόσμο να διασκεδάσει λίγο και να συναντηθεί, εν μέσω οινοποσίας και μεζεδοφαγίας, με αγαπημένα του πρόσωπα.
Freakhood η άποψή σου περί χριστουγέννων και η εξηγησή σου για τα χρόνια πολλά είναι ότι πιο ακραίο έχω ακούσει! Γίνεσαι αγενής χωρίς λόγο και το βλέμμα αυτών που τους τα λες αυτά και κομπάζεις κιόλας, μάλλον δείχνει λύπιση αν και απορώ πως και δεν σ’έχουν διαολοστείλει ακόμα!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ το χριστουγεννιάτικο δωράκι μου το πήρα ήδη :D:D

και γενικά γαμάνε τα χριστούγεννα γιατί έχει μελομακάρονα (αν και φέτος δεν έφτιαξε η μάνα αλλά αγόρασε κάτι μέτρια) και γενικά πολύ και καλό φαί!

αν παίξει και κανά καλό παρτάκι ακόμα καλύτερα.

όσο για τις ευχές και για αυτά, είναι σαν τα γενέθλια/γιορτές. σε θυμάται και ο πιο παλιός σου γνωστός και γεμίζει ο τοίχος στο φουμπου και τα εισερχόμενα με ευχές χωρίς ουσία. στείλε ρε άνθρωπε ένα μήνυμα να δεις τι κάνω και άσε τα “καλή χρονία, χρόνια πολλά, κλπ κλπ”

Τώρα που το λες, θα έπρεπε να σκεφτόμαστε τελείως διαφορετικά σ’ αυτές τις περιπτώσεις. Δυστυχώς είμαι και εγώ μία από αυτούς που λειτουργούν έτσι και χωρίς ιδιαίτερο λόγο στέλνουν τα “χρόνια πολλά” στους πάντες, ακόμα και αν στην πραγματικότητα δεν έχω καμία διάθεση να στείλω. Συνήθεια πες το, όπως θες πες το, έτσι είναι.

Καλό θα ήταν όμως, με αφορμή το μήνυμα αυτό που έγραψες, να κρατήσουμε την ουσία του πράγματος. Εγώ φέτος δε σκέφτομαι καθόλου ποιοι θα μου στείλουν στο φβ και ποιοι όχι. Εντάξει, μία μικρή περιέργεια την έχω, περισσότερο για να δω αν θα πέσω μέσα στις “προβλέψεις” μου, αλλά πραγματικά είναι ό,τι πιο ανούσιο, και “χάσιμο-χρόνου-το-λέγω-εγώ”, υπάρχει.

Σημασία έχει να σε θυμηθούν αυτοί οι 5-6 που σημαίνουν κάτι για σένα…
Αυτό που θέλω για εκείνες τις μέρες, με αφορμή τα “χρόνια πολλά” και όλα αυτά τα κοινότυπα που συνηθίζουμε να λέμε, είναι να μάθω τί κάνουν κάποιοι άνθρωποι. Ούτε ένα παγερό “χρόνια πολλά” ούτε τίποτα άλλο, μόνο ένα ανθρώπινο “τί κάνεις;”… σε φίλους, σε λιγότερο φίλους και γνωστούς που δεν έβρισκες το θάρρος να στείλεις πιο πριν, αναίτια. Αυτό είναι το νόημα των εορτών. Ούτε οι βαρύγδουπες ευχές ούτε τα πολλά-πολλά.

Οχι ρε μαλακα, δε γουσταρω να το παιζω χαρουμενος, επειδη πηγε 25/12 …αι στο διαολο, εδω ο κοσμος καιγεται και το μουνι χτενιζεται. 8)

O κοσμος πειναει, ειναι ανεργος, καταπιεζεται ολη τη χρονια, οποτε τα λαμπακια σας το πολυ πολυ να αναψουν τα δικα μου.

Επισης, μαλλον στα “καλη χρονια” οφειλεται στο οτι εχουμε πηξει στις καλες χρονιες τελευταια. :stuck_out_tongue:

Προσωπικά έχω να ομολογήσω ότι το πνεύμα των ημερών το ένιωσα πρώτη φορά τόσο πολύ στο πετσί μου καθώς για πρώτη φορά ντύθηκα Άϊ Βασίλης και το καταχάρηκα, χοχοχο

Ιδού τα αποτελέσματα…


Για να συνειεφέρω στο πνεύμα του τόπικ, καθώς επί προσωπικού έχω αποστροφή στις χαρουμενιές των ημερών, παραθέτω δύο σχετικά λινκ…

http://strangejournal.wordpress.com/2013/12/23/καταναλωτισμοσ-και-χριστουγεννιατικ/

https://www.adbusters.org/blogs/bnd-xmas-2014.html

http://www.comedycentral.com/video-clips/jwxg4r/comedy-central-presents-honesty

:razz:

:lol::lol:

Αντε να σου κανω το χατηρι και να ευχηθω

[SPOILER]

[SPOILER] :stuck_out_tongue: [/SPOILER]

[/SPOILER]

Τα Χριστουγεννα ειναι ισως η πιο περιεργη εποχη του χρονου για μενα. Απο τη μια μου αρεσει το γιορτινο κλιμα απο την αλλη αισθανομαι αφορητα μονος. Με πιανει μια μελαγχολια που δε περιγραφεται.

Αυτο μεχρι την αλλαγη του χρονου, οταν μπαινει η νεα χρονια αλλαζω παλι διαθεση σε φαση νεος χρονος νεα ξεκινηματα καλη αρχη κλπ.

…δεν είσαι ο μόνος:):!:

Νομίζω πως ο Jack τα έχει πει όλα για τα χριστούγεννα

https://www.youtube.com/watch?v=ZuWD-mSUtrU

[SPOILER][I]What’s this? What’s this?
There’s color everywhere
What’s this?
There’s white things in the air
What’s this?
I can’t believe my eyes
I must be dreaming
Wake up, Jack, this isn’t fair
What’s this?
What’s this? What’s this?
There’s something very wrong
What’s this?
There’s people singing songs

What’s this?
The streets are lined with
Little creatures laughing
Everybody seems so happy
Have I possibly gone daffy?
What is this?
What’s this?

There’s children throwing snowballs
instead of throwing heads
They’re busy building toys
And absolutely no one’s dead

There’s frost on every window
Oh, I can’t believe my eyes
And in my bones I feel the warmth
That’s coming from inside

Oh, look
What’s this?
They’re hanging mistletoe, they kiss
Why that looks so unique, inspired
They’re gathering around to hear a story
Roasting chestnuts on a fire
What’s this?

What’s this?
In here they’ve got a little tree, how queer
And who would ever think
And why?

They’re covering it with tiny little things
They’ve got electric lights on strings
And there’s a smile on everyone
So, now, correct me if I’m wrong
This looks like fun
This looks like fun
Oh, could it be I got my wish?
What’s this?

Oh my, what now?
The children are asleep
But look, there’s nothing underneath
No ghouls, no witches here to scream and scare them
Or ensnare them, only little cozy things
Secure inside their dreamland
What’s this?

The monsters are all missing
And the nightmares can’t be found
And in their place there seems to be
Good feeling all around

Instead of screams, I swear
I can hear music in the air
The smell of cakes and pies
Are absolutely everywhere

The sights, the sounds
They’re everywhere and all around
I’ve never felt so good before
This empty place inside of me is filling up
I simply cannot get enough

I want it, oh, I want it
Oh, I want it for my own
I’ve got to know
I’ve got to know
What is this place that I have found?
What is this?
Christmas Town, hmm…[/I]
[/SPOILER]

https://www.youtube.com/watch?v=u66IqJBMTj0

[SPOILER][I]Christmas time is buzzing in my skull
Will it let me be? I cannot tell
There’s so many things I cannot grasp
When I think I’ve got it, and then at last
Through my bony fingers it does slip
Like a snowflake in a fiery grip

Something here I’m not quite getting
Though I try, I keep forgetting
Like a memory long since past
Here in an instant, gone in a flash
What does it mean?
What does it mean?

In these little bric-a-brac
A secret’s waiting to be cracked
These dolls and toys confuse me so
Confound it all, I love it though

Simple objects, nothing more
But something’s hidden through a door
Though I do not have the key
Something’s there I cannot see
What does it mean?
What does it mean?
What does it mean?
Hmm…

I’ve read these Christmas books so many times
I know the stories and I know the rhymes
I know the Christmas carols all by heart
My skull’s so full, it’s tearing me apart
As often as I’ve read them, something’s wrong
So hard to put my bony finger on

Or perhaps it’s really not as deep
As I’ve been led to think
Am I trying much too hard?
Of course! I’ve been too close to see
The answer’s right in front of me
Right in front of me

It’s simple really, very clear
Like music drifting in the air
Invisible, but everywhere
Just because I cannot see it
Doesn’t mean I can’t believe it

You know, I think this Christmas thing
It’s not as tricky as it seems
And why should they have all the fun?
It should belong to anyone

Not anyone, in fact, but me
Why, I could make a Christmas tree
And there’s no reason I can find
I couldn’t handle Christmas time[/I][/SPOILER]

Ως συνηθως εριξα εναν υπνο ξεγυρισμενο οταν αλλαξε ο χρονος, το συνηθιζω τα τελευταια χρονια εκτος απο μια χρονια που ημουν πιτσιρικι και ηρθε ο daddy, με ξυπνησε, μου ειπε οτι αλλαξε ο χρονος και τον κοιταξα με μια απορια εκδηλη σα να του ελεγα: γιατι μου γαμας τον υπνο? Γυρισα πλευρο χωρις να του πω κατι και εριξα αλλον εναν υπνακο μουρλια. Μια απο τα ιδια χθες λοιπον.
Ευτυχως η επομενη παπαρια που λεγεται ανασταση αργει καπως αν και εδω στο Λονδινιουμ δεν την γιορταζουν οπως στο Ελλαντα, ευτυχως κιολας γιατι κανα δυο φορες με ειχαν ξυπνησει τα βεγγαλικα.
Θα μου πεις εφαγα στην μαπα Χριστουγεννα στην Αγγλια, Γαμησε τα…