Antimatter-leafblade

ANTIMATTER KAI LEAFBLADE (project του Danny Cavanagh των Anathema)…

live 21 σεπτεμβρη θεσσαλονικη
22 λαρισα
23 αθηνα

Εγώ λίγο που άκουσα μόνο,γούσταρα!!
Μάλλον θα πάω!
Τι είναι 8 ευρώ για ένα live από ξένες μπάντες…

Βασικά ο Patterson δεν έπιαζε σε αυτούς?:-k (Και αποχώρησε κιόλας νομίζω…)

Ναι, έτσι θυμάμαι και γω, οτι έπαιζε στην αρχή τουλάχιστον. Δεν ήξερα οτι υπάρχουν ακόμα οι Antimatter…

τα 8 ευρω που τα ειδες να αναφερονται; εγω δε βλεπω τιποτα τετοιο…

http://collect.myspace.com/index.cfm?fuseaction=music.showDetails&Band_Show_ID=18930394&friendid=34014074

α, οκ θενκς. χτες κοιταξα μονο για αθηνα και δεν εχει ανακοινωθει ακομα τιποτα για εδω οσον αφορα την τιμη…

ε, αν εχει πανω απο 10 ευρω με τιποτα. αν εχει 8 σαλονικα, αντε να δωσω 10 για εδω. παραπανω…χλωμο…

ας παει λιγο πιο επανω το θεμα…νομιζω οτι αξιζει…

Διορθώστε τον τίτλο κάποιος…

Αξιζουν και με το παραπανω. Οι Antimatter λοιπον υπαρχουν ακομα και προσφατα βγαλαν και το καταπληκτικο 4ο αλμπου ‘‘Leaving Eden’’ το οποιο θυμιζει ‘‘Anathema’’ στις κιθαρες και αυτο γιατι παιζει στο δισκο o Danny Cavanagh των Anathema.
O Patterson μαζι με τον Mick Moss ξεκινησαν την μπαντα και μετα απο 3 αλμουμ και 2 ιντερνετ e.p. και ενα live αποχωρησε για να κανει το σολο project που λεγετε ‘‘ion’’. Στην ουσια βεβαια δεν ηταν ποτε μια μπαντα αφου ο καθενας εγραφε και υχογραφουσε τα δικα του κομματια και απλα τα βαζαν σε ενα αλμουμ και καναν καποιες περιοδειες μαζι.
Τωρα μονος πλεων ο mick συνεχιζει το συγκροτημα και περιοδευει με φιλαρακια του. Αλλες φορες με μελη των Anathema καμια φορα και με τον Patterson και αυτη την εποχη περιοδευει με τους Leafblade, ενα project στο οποιο συμμετεχει και παλι ο Danny (αλλα οχι σε αυτα τα live).
Παντως μιας και ο Patterson ειναι Θεσσαλονικη (γραφωντας το νεο αλμουμ των Ion) δεν θα παραξενευτω αν τον δω και αυτον μαζι να παιζει με τα αλλα παιδια.

Αλλη μια καταπληκτικη μελανχολικη βραδυα μας περιμενει.

εντυπωσεις απο την χθεσινη μερα στην θεσσαλονικη κανεις???

Λοιπον ολα ηταν παρα πολυ ωραια. Η συναυλια ξεκινησε κατα τις 21:40 αν θυμαμαι καλα. Αφου βγηκε ο Dunny Anathema και μας παρακαλεσε να πλησιασουμε στη σκηνη γιατι η ολη κατασταση ηταν ακρως οικογενειακη αρχισαν οι Leafblade που παιξαν λιγο πανω απο το μισαωρο. Τραγουδια ατμοσφαιρικα και ταξιδιαρικα για λιγη ωρα μεχρι τελικα να βγουν οι Antimatter. Τελικα Mick Moss με την καταπληκτικη φωνη του λοιπον (one man band) και με τη συνοδεια του Dunny στην κιθαρα στα περισσοτερα τραγουδια, παιξαν μεχρι τις 12:00 ακριβως τραγουδια των Antimatter και κανα 4 διασκευες, ολα παιγμενα αψογα. Αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα ειναι οτι η ολη ατμοσφαιρα ηταν οικογενειακη. Γυρω στα 50 ατομα, αλλοι μπροστα μπροστα κατω στο πατωμα αλλοι λιγο πιο περα στα σκαμπο κτλ, χαλαρα και ωραια λες και ησουνα στο καθιστικο σου με μερικους πολυ κολλητους.
Αυτο που με χαλασε ιδιαιτερα ειναι το ιδιο πραγμα. Τετοια φωναρα σε τετοια βραδια και τοσος λιγος κοσμος. Κατι αλλες απαραδεκτες συναυλιες να γεμιζουν και εκει τοσος λιγος κοσμος. Πως περιμενουμε να ερχονται κατι τετοια μικρα ονοματα οταν οι διοργανωτες μπαινουν μεσα. Τελος παντων αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο. Εγω παντως το ευχαριστηθηκα ιδιαιτερα μιας και δεν μπορεσα να τους δω στις παλιοτερες συναυλιες τους την Ελλαδα.

εμ αφου εχουν καταντησει να ρχονται καθε χρονο.εσυ θα δινες τα λεφτα σου καθε χρονο για να δεις την ιδια μπαντα?επιπλεον οι antimmater δεν ειναι και μπαντα για πολλους!οταν πρωτοκανανε οι anathema τα ακκουστικα λαιβ στην αθηνα,θυμαμαι παιξανε 2 φορες και τις 2 γεμισε!απο τοτε συνεχεια καποιος ερχεται για ακουστικο λαιβ!!!μην εχουμε και τρελες απαιτησεις!! :slight_smile:

Ok, εχεις δικιο αν ερχονται καθε χρονο. Εδω φταει ισως και κατι αλλο…οι διοργανωτες ισως, ισως πιο φτηνο εισητηριο η να μην τους φερνουν τοσο συχνα. Παντως η συναυλια ηταν στο 8ball. Ποσο κοσμο να χωραει εκει, 300 ατομα η εβαλα πολλα?

οι antimatter παντως δεν εχουν δα και καμια βαση οπαδων εδω. πολλοι γουσταρουν και ακουνε τα τραγουδια τους όπως εμενα π.χ. μου αρεσει τρομερα το lights out (το δευτερο αλμπουμ τους) μεταξυ αλλων αλλα δυσκολα θα εδιναν 20 ευρω για ακουστικο σοου.

εγω παλι αν βλεπω οτι ειναι και ο ντανι, οσο και να τον εκτιμω, οσο και να μου αρεσει η μουσικη του, ειναι γεγονος ότι εχω δει τους anathema 7 φορες μεσα σε 3μιση χρονια. κατα μεσο ορο μας επισκεπτονται καθε 6 μηνες.

αν ξαναρθουν ισως παω αν ειναι φτηνο το εισιτηριο. στο τεξας π.χ. ειχε 10 ευρω (νομιζω) το ακουστικο του ντανι. παρολα αυτα, ε δε θα δινα 20 ευρω για ακουστικο σετ των αντιματτερ με ντανι. ισως ουτε και των αναθεμα. να ρχοντουσαν για κανονικο να τα δινα ευχαριστως. υπαρχουν και ορια.

παντως δε τους κατηγορω. αυτοι την δουλεια τους κανουν. στη θεση τους το ιδιο θα εκανα και γω.

Υ.Γ. οσον αφορα το θεμα των 20 ευρω μιλαω για την τιμη στο λαιβ της αθηνας. εκει ποσο ειχε;

Θεσνικη ειχε 15 Ευρω αν και εχω την εντυπωση οτι καπου ειχα διαβασει για 8 Ευρω. Τελος παντων εμενα μου αρεσε για πρωτη φορα. Αν ερθουν παλι συντομα δεν νομιζω να ξαναπαω βεβαια, αλλα κυριως λογο αποστασης μιας και δεν μενω Θεσνικη.