Antimatter

Αυτό δεν με ενθουσίασε, δείχνουν να απομακρύνονται από το στυλ του Leaving Eden και δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλό αυτό. Πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα από δυο κομμάτια, άλλωστε ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις ετικέτες, αλλά μου φαίνεται ότι βαδίζουν σε κάποια νέα, πιο progressive μονοπάτια πια.

Για όσους ενδιαφέρονται, η Prophecy έβγαλε το νέο δίσκο για streaming στο Youtube:

:smiley:

Δεν έχω τελειώσει ακόμα την πρώτη ακρόαση, αλλά η αίσθηση μου είναι ότι ανεξάρτητα του αν μου αρέσει ο δίσκος ή όχι, οι Antimatter με αυτήν την κυκλοφορία μεγαλώνουν. Είναι στην ατμόσφαιρα, στη φωνή του Mick, δεν μπορώ να το εξηγήσω…

Νομίζω ότι για να φτάσει κάποιος σε σημείο να αγαπήσει τους Antimatter θα πρέπει να έχει πονέσει στην ζωή του. Ειδικά αυτό το “Leaving Eden” βγάζει πολύ συναίσθημα και το νιώθεις καλύτερα αν οι στίχοι σου θυμίζουν προσωπικές εμπειρίες.
Γενικά μου βγάζουν μια μελαγχολία, κάτι το μοναχικό και σκοτεινό επίσης. Δεν είναι, πιστεύω, για να τους ακούς με παρεούλα…για μοναχικές στιγμές μόνο.

Από αυτό το αισιόδοξο ποστ και μετά, πολλά πήγαν στραβά. Το άλμπουμ δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτό που περίμενα. Σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί φυσική συνέχεια του Leaving Eden. Αυτό το στοιχειωμένο συναίσθημα που εξέπεμπε το εν λόγω άλμπουμ εκλείπει από το νέο. Παραμένει μελαγχολικό, αλλά του λείπουν πολλά για να χαρακτηριστεί επιτυχημένο. Σίγουρα με απογοήτευσε πολύ. Κρίμα γιατί από το Lights Out και δώθε, ό,τι είχε γράψει ο Mick μου άρεσε τρελά και περίμενα ανάλογη συνέχεια τώρα που είναι ολομόναχος.

Αισιόδοξο ποστ + Antimatter δεν πάνε μαζί! :wink:

Σοβαρά τώρα, τον έχω ακούσει αρκετές φορές τον δίσκο (βοηθάει και ο καιρός) και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω απογοητευμένος. Ίσα-ίσα, ο δίσκος μεγαλώνει με κάθε άκουσμα.

Στο Leaving Eden πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιζε η κιθάρα του Danny και θύμιζε άλλα πράγματα (γκουχ), και ίσως αυτή να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά με τον καινούριο δίσκο. Δε λέω καλός κιθαρίστας ο Mick (παίζει κιθάρα/μπάσο/πλήκτρα στο δίσκο), αλλά Danny δεν είναι.

Αυτό όμως δεν τον εμποδίζει να γράψει φοβερές μελωδίες, να κάνει ωραίες ενορχηστρώσεις, κλπ. Φοβερή προσθήκη και η Vic Anselmo στα γυναικεία φωνητικά, ενώ και το βιολί δίνει άλλο αέρα στις συνθέσεις. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι θα προτιμούσα κάνα δυο τραγούδια ακόμα. Η γενικότερη εντύπωση είναι πάντως πολύ θετική και σίγουρα σε βάθος χρόνου θα φανεί η αξία του σε σχέση με το Leaving Eden.

Να σημειωθεί ότι κάποια remix που βρίσκονται στις special εκδόσεις (ακόμα περιμένω την δική μου!) είναι εξίσου καλά με τις εκτελέσεις που βρίσκονται στον κανονικό δίσκο.

Bump γιατί το τελευταίο άργησε να βρει το δρόμο του προς εμένα.

Πανέμορφος δίσκος (αν και μη γελιόμαστε, τίποτα δεν πρόκειται να ξαναείναι Leaving Eden), με φοβερές συνθέσεις όπως πάντοτε και ένα τραγούδι από αυτά που γράφονται κάθε 30 χρόνια [SPOILER]προφανώς εννοώ το Here Come the Men[/SPOILER]

ναι. και εγω είχα αργήσει αλλά δεν πειράζει. πολύ όμορφος δίσκος απλά στα πρώτα λεπτά πάντα ακούω “eddie vedder” στο μυαλό μου. δεν ξέρω γιατί και δεν με νοιάζει κιόλας. βάζω

Ακόμα ψάχνει να τον βρει τον δρόμο.

Δεν ξέρω, ναι δεν είναι κακό και ναι δεν μπορείς να περιμένεις να είναι Leaving Eden, αλλά αναπόφευκτα μπαίνει σε συγκρίσεις μαζί του και προσωπικά όλα τα τραγούδια τα βρήκα από συμπαθητικά εώς αδύναμα.

Από FB

δισκαρος ο προηγούμενος. για να δούμε

Τι κρίμα να μην τους φέρνει κάποιος εδώ να δούμε Leaving Eden live με full band… :frowning:

Επειδή τελευταία βλέπω τις ανακοινώσεις για το tour και κάνω προσευχές, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουν και από Ελλάδα;

Κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες το νέο single με τίτλο Too Late. Ξεχασμένο κομμάτι από άλλες εποχές, ο Moss το θυμήθηκε ξαφνικά και μας το έδωσε. Κατά τη γνώμη μου εξαιρετικό, στο αγαπημένο, μελαγχολικό, ύφος που οι Antimatter έπαιζαν τόσο όμορφα.

http://antimatteronline.bandcamp.com/track/too-late

New song from the new album
Enjoy
http://prog.teamrock.com/news/2015-08-27/antimatter-issue-black-eyed-man-stream