Aor

Ωραία από Bon Jovi έχω ακούσει δύο άλμπουμς το Slippery when wet και το New Jersey και κάτι άλλα ψιλά.
Δεν σας τι λέω απεγνωσμένα(όπως καταλαβαίνετε) αλλά το poser δεν στηρίζεται sto ΑΟR?
???

xa xa xa xa xa xa !! :lol: :lol: :lol: :lol:

Πανάθεμά σας, μου φτιάξατε το κέφι Δευτεριάτικα!! :lol: :lol:
Ρε παλικάρια μου, καλοί μουσικοί κι “ωραία αγόρια” έχουν περάσει απ’την AOR, αλλά η γαμημένη η μουσική που παίζουν μου ακούγεται ένα ακατάπαυστο τρομπάρισμα!! :stuck_out_tongue:
Δεν λέω πως δεν έχω ακούσει καλά AOR κομμάτια, αλλά σε γενικές γραμμές είναι μία ξενέρωτη μουσική που δεν μπορεί να σου προκαλέσει ούτε πόρωση, ούτε μελαγχολία!!

Την ακούς το πρωί (…αντί για ν’ακούσεις το Cafe Del Mar) και τρώς το παξιμαδάκι με το ελληνικό σου!! :wink: :lol: :lol:

Με λίγα λόγια…Γ.Τ.Π.Κ. !! :twisted: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8O :lol: :P[/quote]

:lol: :lol: :lol: eeeettsssiiiiii

8O 8O …τι είπε πάλι ο ρήτορας!!! :lol: :lol: :lol:
Θες να σε βάλω υπεύθυνο του γραφείου τύπου του κόμματος των Τρελλοποζεράδων που θα ιδρύσει ο Σειρινάκης!!! Θα μιλάς και δεν θα σε καταλαβαίνει κανένας…όπως όλοι οι υπεύθυνοι γραφείων τύπου!! :lol: :lol:[/quote]

eisai theos reeee!!!
kai an ton rotiseis tha sou pei :“ego pozeras??ti les tora…”

  1. Κάτω τα χέρια από τον Αντρέα!

xa xa xa xa xa xa !! :lol: :lol: :lol: :lol:

Πανάθεμά σας, μου φτιάξατε το κέφι Δευτεριάτικα!! :lol: :lol:
Ρε παλικάρια μου, καλοί μουσικοί κι “ωραία αγόρια” έχουν περάσει απ’την AOR, αλλά η γαμημένη η μουσική που παίζουν μου ακούγεται ένα ακατάπαυστο τρομπάρισμα!! :stuck_out_tongue:
Δεν λέω πως δεν έχω ακούσει καλά AOR κομμάτια, αλλά σε γενικές γραμμές είναι μία ξενέρωτη μουσική που δεν μπορεί να σου προκαλέσει ούτε πόρωση, ούτε μελαγχολία!!

Την ακούς το πρωί (…αντί για ν’ακούσεις το Cafe Del Mar) και τρώς το παξιμαδάκι με το ελληνικό σου!! :wink: :lol: :lol:

Με λίγα λόγια…Γ.Τ.Π.Κ. !! :twisted: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8O :lol: :P[/quote]

:lol: :lol: :lol: eeeettsssiiiiii[/quote]

Το Aor είναι σαν το sex… Δεν χρειάζεται ούτε πόρωση, ούτε μελαγχολία…

  1. Τέλη τελικά είσαι μεγάλος φιλόσοφος !!!
  1. Τέλη τελικά είσαι μεγάλος φιλόσοφος !!![/quote]

Θα έλεγα μεγάλος σοφιστής του SEX…

Οκ, δεν χρειάζεται να μας πεις τίποτ’άλλο για να καταλάβουμε πόσο ξενέρωτος είσαι στο κρεββάτι, Τέλη!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οκ, δεν χρειάζεται να μας πεις τίποτ’άλλο για να καταλάβουμε πόσο ξενέρωτος είσαι στο κρεββάτι, Τέλη!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Δηλαδή το να είσαι τεχνίτης και επιδέξιος είναι ξενέρωμα; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Οn topic… Για μένα επειδή έχει γίνει παρεξήγηση, συγκροτήματα όπως οι Bon Jovi, οι Europe, οι Def Leppard και τα συναφή που έχουν χαρακτηριστεί ως ποζεράδικα, (εντελώς αδόκιμος όρος, αφού δεν υφίσταται μουσικά) δεν έχουν σχέση με το Αor…
Για μένα Aor είναι πχ οι Toto και οι Foreigner αμφότερα γιγαντιαία συγκροτήματα (ειδικά οι πρώτοι)…
Σειρηνάκη please παίζε περισσότερο Τoto…

Το Aor είναι τελείως διαφορετικό είδος από το poser-glam-street και όπως θέλει να το πει ο καθένας. Το Aor προϋπήρχε του poser, υπήρχε παράλληλα με το poser, και συνεχίζει να υπάρχει. Μπάντες όπως, ανέφερε και ο Τέλης, Toto, Foreigner, αλλά και 38 Special, Styx, Journey!!!, Asia, Supertramp, Boston, Survivor κτλ αποτέλεσαν τις επιρροές για τα γρουπ του “μελωδικού ροκ”. Το Aor είναι ένα μουσικό ιδίωμα που γεννήθηκε στην Αμερική στα 70?s, και οι μπάντες που ανέφερα, μέχρι και σήμερα γεμίζουν στάδια (σίγουρα όχι όπως παλιά) και όχι μόνο στην Αμερική, αλλά και στην Ευρώπη. Σίγουρα η αγορά που αποβλέπουν είναι η Αμερικάνικη, αλλά η διαχρονικότητα της μουσική τους, τους έχει χαρίσει οπαδούς σε όλο τον κόσμο. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Toto, το dvd για τα 25α γενέθλια τους το γύρισαν στην Ολλανδία. Φέτος στη Σουηδία, η Styx είχαν όσο κόσμο είχαν ο Malmsteen και οι Hammerfall που έπαιζαν στη χώρα τους. Δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα δύο μουσικά ιδιώματα που εξήγαγε εκείνο το διάστημα η Αμερική, και να τα βλέπουμε σαν ένα. Οι προαναφερθείσες μπάντες αλλά και μεταγενέστερες (Giant, Night Ranger, Loverboy) ή που προέκυψαν από παράλληλα project ή από διάλυση σχημάτων (Bad English, Hardline, Damn Yankees κα), ακόμα και το διάστημα που τα δύο ρεύματα συνυπήρχαν, έχουν τεράστιες διαφορές και στον ήχο και στο ύφος. Πως μπορεί να συγκρίνει κάποιος τους Foreigner με τους Poison? Τους Toto με τους Danger Danger? Τους Styx με τους Bon Jovi ή τους Europe? Τα παραδείγματα είναι ακραία για να δείξω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ του Aor και του poser στις αρχικές τους μορφές. Σίγουρα, αλλα μεταγενέστερα, υπάρχουν groups που παρουσιάζουν αρκετές ομοιότητες αλλά παρουσιάζουν και άλλες τόσες διαφορές.

θες να μου κανεις μαθηματα? :smiley:

Αν αλλάξεις nickname και γίνεις Aor boy και αν έχεις 50 ΕΥΡΩ την ώρα για τα δίδακτρα, όλα γίνονται…

manager του petros_kar…

Εμείς οι “εμπορικοί” ως γνωστόν κοιτάμε πάνω απ’ όλα τα φράγκα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

κοιταξε, εγω τωρα θα παρω τηλ την τραπεζα στην Ελβετια και μεσα σε 1 ωρα θα χει γεμισει ο λογαριασμος με…

[size=1]10 Ε κανουν? :oops: [/size]

Με 10 ΕΥΡΩ πήγαινε πάρε από το Metropolis ένα aor cd
… Δεν τα παίρνω από το Metropolis…

οχι ρε θα τα κατεβασω… :oops:

απλωσ ριξε καμια 10 τραγουδια να κατεβασω… εκτοσ απο bon jovi και europe τα οποια ακουω απο καιρο…

Αν αλλάξεις nickname και γίνεις Aor boy και αν έχεις 50 ΕΥΡΩ την ώρα για τα δίδακτρα, όλα γίνονται…

manager του petros_kar…

Εμείς οι “εμπορικοί” ως γνωστόν κοιτάμε πάνω απ’ όλα τα φράγκα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

!!!

απλωσ ριξε καμια 10 τραγουδια να κατεβασω… εκτοσ απο bon jovi και europe τα οποια ακουω απο καιρο…

Ξεκίνα με τα γρουπ που ανέφερα. Μετά, αφού δώσεις εξετάσεις στην επιτροπή (εμένα, τον sir_jim, και τον jim_lick) και περάσεις θα σου δώσουμε την επόμενη λίστα. (ταινία του Θου-Βου μου μοιάζει,χαχαχα)

Αν αλλάξεις nickname και γίνεις Aor boy και αν έχεις 50 ΕΥΡΩ την ώρα για τα δίδακτρα, όλα γίνονται…

manager του petros_kar…

Εμείς οι “εμπορικοί” ως γνωστόν κοιτάμε πάνω απ’ όλα τα φράγκα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

!!! θες και συ Ευρα? :frowning: παει! ξοφλησα! :cry: :x θα βγω εξω στο δρομο με την κιθαρα για να βγαλω το ψωμακι μ…

απλωσ ριξε καμια 10 τραγουδια να κατεβασω… εκτοσ απο bon jovi και europe τα οποια ακουω απο καιρο…

Ξεκίνα με τα γρουπ που ανέφερα. Μετά, αφού δώσεις εξετάσεις στην επιτροπή (εμένα, τον sir_jim, και τον jim_lick) και περάσεις θα σου δώσουμε την επόμενη λίστα. (ταινία του Θου-Βου μου μοιάζει,χαχαχα)[/quote]
εννοεις toto foreign κλπ? …κ.καθηγητα? :expressionless:

[size=1]μεταξυ μας τωρα… μπορω να βρω ρευστο… ποσα θεσ για να μην με κοψεις?[/size]

Ναι παιδί μου, και λίγο Journey. Μη σου πέσει και πολύ ύλη και δεν προλάβεις κιόλας.

Όσο για το λάδωμα, αυτό το τέχνασμα είναι δάκτυλος των metal-trash-death κλπ κύκλων, που έχουν σα σκοπό να διαβρώσουν την ηθική των τίμιων aorάδων!!! Αίσχος!!! Να επικοινωνήσει ο κηδεμόνας σου με τον sir_jim για να δούμε τι θα κάνουμε με σένα…

[size=1]Αλήθεια, πόσα μπορείς να βρείς?[/size]

Συνέχισε με VENOM και MANOWAR… Κι αυτοί κατά βάθος Aor θα ήθελαν να είναι αλλά δεν τα κατάφεραν… Άκου και λίγο Supertramp, Jefferson Airplane…

[quote=“petros_kar”]

Ναι παιδί μου, και λίγο Journey. Μη σου πέσει και πολύ ύλη και δεν προλάβεις κιόλας.

Όσο για το λάδωμα, αυτό το τέχνασμα είναι δάκτυλος των metal-trash-death κλπ κύκλων, που έχουν σα σκοπό να διαβρώσουν την ηθική των τίμιων aorάδων!!! Αίσχος!!! Να επικοινωνήσει ο κηδεμόνας σου με τον sir_jim για να δούμε τι θα κάνουμε με σένα…

[size=1]Αλήθεια, πόσα μπορείς να βρείς?[/size][/quote]
μαλιστα κυριε! καταλαβαινω ποσο σημαντικο σας ειναι αυτο στον ηθικο σας τομεα… λαθος μου συγχωρεστε με :cry: :x :frowning:

[size=1]σαν προκαταβολη 500 Ε κανουν?[/size]