Apocalyptica - 7th Symphony (2010)

Το album διέρευσε, μάλιστα στην deluxe edition με extra 2 tracks. Απο μια ακρόαση συνεχίζουν στο ύφος του Worlds Collide, έχουν 4 κομμάτια με φωνητικά, προορισμένα για ραδιόφωνο( τουλάχιστον τα 3 με τα καθαρά φωνητικά) και instrumental συνθέσεις με στρωμένη μουσική, περισσότερο βατή για τον ακροατή ίσως, αλλά σίγουρα καλογραμμένη, δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αλλιώς. Το συγκρότημα συνεχίζει να είναι μια κατηγορία μόνο του, απο την άλλη βέβαια γράφει πλέον περισσότερο συμβατική μουσική για να αγγιξει και τον μέσο μεταλλά-ροκά, καθόλου κακό αυτό, το κάνει πολύ καλά, η τραγουδοποιϊα του είναι σε καλό επίπεδο.

Special Edition

  1. “At the Gates of Manala” - 7:03
  2. “End of Me” (ft. Gavin Rossdale of Bush) - 3:29
  3. “Not Strong Enough” (ft. Brent Smith of Shinedown) - 3:36
  4. “2010” (ft. Dave Lombardo of Slayer) - 4:32
  5. “Through Paris in A Sportscar” - 3:52
  6. “Beautiful” - 2:19
  7. “Broken Pieces” (ft. Lacey Sturm of Flyleaf) - 3:55
  8. “On the Rooftop With Quasimodo” - 5:00
  9. “Bring Them to Light” (ft. Joe Duplantier of Gojira) - 4:42
  10. “Sacra” - 4:22
  11. “Rage of Poseidon” - 8:49
  12. “The Shadow of Venus” - 6:06

τα ινστρουμενταλ, αν και καλα, με κουρασαν, δεν ειναι βεβαια και του γουστου μου αυτα…

τα κομματακια με τον ροσντεηλ και τον σμιθ μου, χωνουν καλα

Για μια πληρέστερη εικόνα, παραθέτω και το πρώτο official clip:http://www.youtube.com/watch?v=efojzMwLIK0&p=76B3C5BC1302CAC5&playnext=1&index=38

Διέρρευσε κιόλας??8O το end of me πάντως που είχα ακούσει δε με είχε ενθουσιάσει…δεν άκουγα και ιδιαίτερο τσέλο!
Θα το ακούσω όμως αν είναι και ολόκληρο…πότε κυκλοφορεί κανονικά?

Στην Ελλάδα άυριο 23/08, μέχρι τέλος εβδομάδας θα πρέπει να υπάρχει στα δισκοπωλεία.

Bump
Σήμερα το άκουσα πρώτη φορά. Δεν είναι κακό και μοιάζει στο ύφος με το προηγούμενο. Το End of me μου αρέσει πολύ. Χώνουν αρκετά πλέον τα ντράμς και οι κιθάρες και τα τσέλο έχουν αρχίσει να μπαίνουν σε δεύτερο επίπεδο. Αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, γιατί μου φαίνονται πιο ολοκληρωμένα τα κομμάτια με πιο πολλά μουσικά όργανα.

Βασικά περισσότερο φέρνει στο Reflections και στο Apocalyptica. Είναι αρκετά σκοτεινό και δεν έχει αυτή την αμερικανιά, που είχε στον ήχο του το Worlds Collide.

Και εκτός απ’ την ατμόσφαιρα και τους γρήγορους ρυθμούς, κάνανε τις δομές των κομματιών πιο πολύπλοκες απ’ ότι παλιότερα, με περάσματα και γυρίσματα που δεν συνήθιζαν… τα πιο ανάλαφρα κομμάτια καλά είναι (το Not Strong Enough προορίζεται άνετα για χιτάκι) αλλά τα δυνατότερα του δίσκου είναι τα οργανικά, με ιδιαίτερη προτίμηση στα Gates of Manala, 2010 με τον Θεο Lombardo, Sacra και Rage of Poseidon με το άπειρο χώσιμο στη μέση.

Και μια σημείωση, τα μόνα έγχορδα που ακούγονται στο δίσκο είναι τσέλα… κιθάρες δεν.

Λάθος δικό μου, μπάσο ήθελα να γράψω. Το οποίο σίγουρα υπάρχει γιατί από το πρώτο κομμάτι ακούγεται τρελά :-s

Το άκουσα κι εγώ και μου άρεσε, αλλά όχι τόσο όσο το Apocalyptica.
Είναι ωραίος δίσκος αλλά προτιμώ τα κομμάτια που έχουν μόνο τσέλο…δε με ενθουσιάζουν τόσο τα ντουέτα που κάνουν, εκτός του I don’t care στο προηγούμενο cd.
Πάντως μπορώ να πω ότι από εξώφυλλο σκίζει!

Νεφέλη, εγώ βρίσκω φοβερό και το I’m not Jesus, που είναι με τον Corey, από τον προηγούμενο δίσκο

Xμ…δε μου άρεσε τόσο. Προτιμώ ίσως το sos (anything but love) με τη Scabbia…:-k

Να το προσέξεις αυτό :stuck_out_tongue:

Τρελό άλμπουμ 8)
Πέρα απο τις εξαιρετικές συνθέσεις των Apocalyptica, ξεχωρίζουν κυρίως οι συνεργασίες με τον Dave Lombardo στο 2010 και τον Joseph Duplantier στο Bring Them To Light!
Απλά αγοράστε το! :stuck_out_tongue: