Arcane Angels Fest II - 16/09/17, 17/09/17 - Κυτταρο

Δεν ξερω γιατι το φεστιβαλ αυτο δεν εχει προωθηθει οσο θα επρεπε, δεν υπαρχει καν στο προγραμμα συναυλιων στην κεντρικη του Rocking… Κριμα γιατι πολλοι μπορει να μην το εχουν μαθει, επρεπε να ειχα ανοιξει και εγω το thread νωριτερα.

Διημερο φεστιβαλ με ονοματα απο τον black metal ηχο που θα ενδιαφερει πολυ κοσμο. Εχουμε και λεμε την πρωτη μερα το Σαββατο 16 Σεπτεμβριου το lineup εχει ως εξης

DAY 1 - 16/09/2017:

PRIMORDIAL (Irl)

ZEMIAL (Gre)

NAHTRUNAR (Aus)

DEMONOMANCY (It)

NEFARIOUS SPIRIT (Gre)

ενω την δευτερη μερα την Κυριακη 17 Σεπτεμβριου θα παιξουν οι

DAY 2 - 17/09/2017:

TAAKE (Nor)

AGATUS (Gre)

BLACK CILICE (Por)

ANCIENT RITES (Bel)

VOID PRAYER (BiH)

MEFITIC (It)

Εισιτηρια μονο ηλεκτρονικα απο Viva

Εγω θα ειμαι εκει την πρωτη μερα ειδικα για τους Primordial, με εψηνε και η 2η αλλα δεν θα μπορεσω λογω υποχρεωσεων…

Έχει και το rockoverdose νομίζω συνέντευξη Αλαν.

Γιατι τοση νεκρα, δεν θα παει κανεις αλλος? Οσο πλησιαζει το Σαββατο τοσο περισσοτερο δεν κρατιεμαι να περασουν οι ωρες και να φτασει η στιγμη που θα δω παλι τους Primordial να κανoυν καταθεση ψυχης επι σκηνης…

Επισης ξερει κανεις προγραμμα, ωρες εμφανισης των συγκροτηματων κτλ?

θα παω εγω
δεν ξερω για προγραμμα

Από την επίσημη σελίδα του event στο Facebook :

Schedule is as follows:
Saturday 16/09/2017
18:00 - doors open
18:10 - 18:40 | Nefarious Spirit
19:00 - 19:40 | Demonomancy
20:00 - 21:00 | Nahtrunar
21:30 - 23:00 | Zemial
23:20 - end | Primordial

Sunday 17/09/2017
17:00 - doors open
17:20 - 18:00 | Mefitic
18:20 - 19:00 | Void Prayer
19:20 - 20:20 | Ancient Rites
20:40 - 21:20 | Black Cilice
21:40 - 22:55 | Agatus
23:15 - end | Taake

Το θεωρώ πραγματικά αστείο να μην πετύχει αυτό το λάηβ…μιλάμε για φοβερό λάην απ.

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι, πολύ δυνατό line up…

Thanks, λιγο αργα μου φαινεται οτι βγαινουν οι Primordial αλλα προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα. Μετραω αντιστροφα…

Εφτασε η μερα των Primordial, θα δω σιγουρα και τους Zemial για πρωτη φορα, δεν ξερω αν θα προλαβω κατι αλλο. Και στις 23:20 η καρδια μου θα αρχισει να χτυπα πιο δυνατα. Παμε μωρη μπανταρα αρρωστια…

2 Likes

για πειτε πως πηγε χτες?

Διάβασα ότι δεν πήγε και τόσο καλά, αλλά ας μας πει καλύτερα ο @angus7pl

Για πειτε τι εγινε οσοι ησασταν εκει γιατι ακουσα εξωφρενικα πραγματα.

Primordial νομιζω οπως και να εχει τιμησαν την φανελα. Κατι ακουγεται για το θεμα του διοργανωτη. Απλα περιμενω να ακουσω και αποψεις και απο αυτους που πηγαν.

Μεταφερω κατι που διαβασα μολις…

ωρα 19:30 που μπήκα στο Κύτταρο δεν είχε πολυ κοσμο, αν και είχαν ξεκινήσει να παίζουν οι Έλληνες Nefarious Spirit!
Το πρωτο πράγμα που παρατήρησα η παντελης έλλειψη merch! Μόνο αντίκρυσα έναν “γνωστό άγνωστο” με το που μπαίνεις αριστερά να πουλάει βινύλια με πιο underground black metal υλικό…
…αυτο μου φάνηκε πολυ παράξενο για ενα φεστιβάλ με 5 μπάντες…να μην υπάρχει καθόλου merch…
Μετα βγήκαν οι Ιταλοί Demonomancy και κατόπιν οι Αυστριακοί Nahtrunar! Μεχρι εκείνη την στιγμή τα πραγματα ηταν cool αν και δεν είχε αρκετό κοσμο…
Τότε πριν βγουν οι Zemial, μια διακοπή για παραπάνω απο μια ωρα…Ο κόσμος το πολυ να ηταν 300 άτομα…
Τότε λοιπον συνέβη μπροστά στα μάτια του κοσμου ενα απίστευτο περιστατικό, αλλα δεν θα αναφερθώ σε αυτο αν δεν βγει ο “διοργανωτής” να τοποθετηθεί…
Το νοημα ειναι οτι βγήκαν αρχικά στην σκηνή ο Archon Vorskaath (Zemial) μαζι με τον Nemtheanga (Alan Averill -τραγουδιστή των Primordial) και ζήτησαν συγνωμη για την καθυστέρηση και διαβεβαίωσαν οτι το live θα συνεχιστεί κανονικα…
…Οι Zemial βγήκαν στην σκηνή περίπου μετα τις 23:00 και με μια μεγαλη εισαγωγή ενημέρωσαν τον κοσμο οτι απο χθες ειναι απλήρωτοι, αυτοί και οι Primordial και δεν θα παίξουν όλο το σετ οπως είχε προγραμματιστεί και οτι ζητούν συγνωμη απο τον κοσμο, που εχει πληρώσει οχι φθηνά, αλλα ακριβά για να βρίσκεται εκει…
.ο κόσμος εννοειται οτι ηταν παγωμένος και ξενερώμενος…αλλα κανεις δεν διαμαρτυρήθηκε στις μπάντες που οχι μόνο έδειξαν επαγγελματισμό και αξιοπρέπεια αλλα και απόλυτη ειλικρίνεια…!!!
Οι Zemial έπαιξαν περίπου μεχρι τις 00:30… το timeline ειχα ξεφύγει τελείως…σε καθε διακοπή για την επόμενη μπάντα… το κύτταρο ηταν σαν να άδειαζε τελείως… προτογνωρα πραγματα…
…πάντως πριν βγουν οι Zemial το merch εμφανίστηκε καθυστερημένα με αρκετό υλικό απο zemial και primordial t-shirts
Συνομιλώντας με τα παιδια στο merch μου ειπαν οτι γενικά συμβαίνουν απίστευτα πραγματα…
Για να μην κουράζω κανέναν θα πω οτι οι Primordial βγήκαν επιτέλους στην σκηνή λιγο πριν την 01:00 τα μεσάνυχτα…
Η μπάντα μοναδικη…οπως παντα ξεσήκωσε τον παγωμένο κοσμο…
Πολυ καλός ήχος… μοναδικη παρουσία απο τον Alan…
οι Primordial κοντα μεχρι τις 03:00 η ωρα ολόκληρο το setlist οπως ανακοίνωσαν επι σκηνής…

Τα διάβασα κι εγώ στο φουμπου αυτά, περίεργα πράγματα

Ναι και εγω πριν λιγο, αλλα περιμενω και τον Angus μηπως εχει και κατι παραπανω. Κριμα κριμα. Ηθελα παρα πολυ να παω, ομως 2ιημερο εισητηριο και φεστιβαλ δεν μπορω πλεον να βγαλω περα. Ισως καλυτερα που δεν πηγα, και οπως επισης εαν αληθευουν και τα παραπανω που διαβασα και δεν μεταφερω εδω εαν θελει ας βγει να τα πει δημοσια ο διοργανωτης, δεν νομιζω να πατησω ποτε σε διοργανωση Arcane Angels.

και στη Θεσσαλονικη τα ιδια εγιναν

Θολό το τοπίο απ τη στιγμή που δεν ξέρουμε τι συνέβη

Το θέμα είναι να μην γαμανε τις μπάντες που σε καμία περίπτωση δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια να παίζουν για να τους κοροϊδεύει ο ΧΨ

Ομοίως και για εμάς τους θεατές

Τους τιμάει όλους που έπαιξαν ( όσο έπαιξαν ) και που βγήκαν και απολογήθηκαν - εξηγηθηκαν

σε παρακαλω δωσε περισσοτερες πληροφοριες για τα περιστατικα οταν μαθεις

Δεν ξερω κατι παραπανω οτι εχω ακουσει για την ωρα τα εγραψα και πιο πανω. Η ουσια ειναι οτι ο διοργανωτης δεν πληρωσε ουτε την headline μπαντα γιατι προφανως μπηκε μεσα με τα μπουνια, απο οτι ακουσα επισης δεν εβαλε καν μεταφορικο μεσο να τους φερει απο το αεροδρομιο…και αναρωτιεμαι εαν μπαντες σαν τους Primordial αξιζουν μια τετοια αντιμετωπιση…ο Angus που ειναι?

κατι ακομα που βρηκα

http://metalinvader.net/τι-συμβαίνει-με-το-arcane-angels-fest-ii/

βιντεακια απο την εμγανιση στην Θεσσαλονικη τοσο των Primordial οσο και των Zemial