Arcane Angels Fest II - 16/09/17, 17/09/17 - Κυτταρο

Τι μαλακας… :sweat_smile:

2 Likes

https://m.popkey.co/a818d6/4Vvbx.gif

Καμία έκπληξη, εγώ θυμάμαι από παλιά αρκετούς που τον ξέρανε να λένε ότι ο εν λόγω γκουρού έβαζε το χέρι στη τσέπη μόνο όταν κρύωνε. Αλλέτζεντλι. Αλλά ναι μωρέ τι να μας πέφτει λόγος αν φέρεται επαγγελματικά ο διοργανωτής και με σεβασμό στις μπάντες. Δεν είναι δα ότι πληρώνουμε αυτόν ούτε ότι στηρίζουμε κάποιον που γαμάει τη φάση. Είναι και δικό μας παιδί, ξέρει κι απο μπλακ μέταλ, όλα κουλ

IRAE
22 September at 16:49 ·

About the supposed show in Greece: As some of you might know Irae,Ordem Satânica and Mons Veneris (Mons Veneris was not mentioned on the bill??? but yeah the deal was made to play as well) where supposed to play at kyttaro live club in Athens at the Arcane Angels fest II in 6/10 but our participation is cancelled because the organization didn`t comply with his duties claiming that had lost a lot of money in the previous edition…
That´s ok for me since i dont care playing live or not but people and organizations have to think more when they want to organize fest,shows,venues etc sometimes you win and sometimes you lose but the bands need payment or have no show it´s very simple!
The lack of notion in this underground environment is bigger and bigger be it individuals,organizations,promoters,youtubers,bloggers,zines,labels and so on…
Ill be here doing what i´ve always done

Vulturius

Greetings to all.
Aura Noir gig will take place as should. Previously announced opening bands (except for Hellsodomy) are cancelled due to low tickets presale. Presale price is now 20 euros and any difference in paid tickets will be refunded.

Η συνεχεια εδω

https://www.facebook.com/events/1834337400168492/?active_tab=discussion&xt=33.%7B%22logging_data%22%3A%7B%22profile_id%22%3A1834337400168492%2C%22event_type%22%3A%22clicked_view_event_posts%22%2C%22impression_info%22%3A%22eyJmIjp7Iml0ZW1fY291bnQiOiIwIn19%22%2C%22surface%22%3A%22www_events_permalink%22%2C%22interacted_story_type%22%3A%221058178634193603%22%2C%22session_id%22%3A%228b8c175bd6456e8efd8f1c6a4dd10b06%22%7D%7D

Επειδή κάποια στόματα πρέπει να ανοίξουν και επειδή ο Ayloss από Spectral Lore εκτός από εκπληκτικός μουσικός δε μασάει τα λόγια του, παραθέτω αυτούσια αυτά που γράφτηκαν στο FB

Το βράδυ της Τετάρτης 27 Σεπτεμβρίου, ο Γιάννης Καγκελάρης, ιδιοκτήτης της Arcane Angels, εταιρίας παραγωγής δίσκων και διοργάνωσης συναυλιών, με απείλησε με βία για να συνεχίσω να δουλεύω δωρεάν σε μουσικό project που έκανα για λογαριασμό του, και εναλλακτικά μου έδωσε την ευκαιρία να… του επιστρέψω τα μισά λεφτά με τα οποία με είχε πληρώσει για τη δουλειά μου, για να τη γλυτώσω.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ποσό που διατείνονταν ότι με πλήρωσε συνολικά δεν ήταν αληθές και ήταν αρκετά μικρότερο, μου χρωστούσε αρκετές ώρες που δε του ζήτησα, και το project ήταν αντίθετα με αυτά που υποστήριζε για να με εκμεταλλευτεί, σχεδόν έτοιμο.

Αφού βεβαιώθηκε ότι δε θέλω να συνεχίσω (όσον αφορά το λόγο, το χάος του πρόσφατου φεστιβάλ της Arcane Angels, οι μπάντες που έπαιξαν απλήρωτες, ο δυσαρεστημένος κόσμος, είναι ενδεικτικά του ποιού του εν λόγω “επαγγελματία”, χωρίς να χρειάζεται να επεκταθούμε στην πληθώρα συμβάντων επί του προσωπικού τομέα) και παρότι του πρότεινα επανειλημμένα, ακόμη και αφού οι απειλές είχαν αρχίσει, να του στείλω τις ηχογραφήσεις που έμεναν να πάρει και να τελειώσει εκεί η ιστορία, και παρότι τον προειδοποίησα ότι θα δημοσιοποιήσω τα λεγόμενα του, αυτός συνέχιζε με τις απειλές για πολλή ώρα, χωρίς διάθεση να σταματήσει μέχρι να τον μπλοκάρω.

Φυσικά δεν ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό, αλλά η τελευταία πράξη σε μία ιστορία παράνοιας, συνεχών προσπαθειών εκμετάλλευσης και παραβίασης ορίων στην χειρότερη επαγγελματική σχέση που είχα ποτέ. Οφείλω να ζητήσω ειλικρινά συγνώμη σε όσους είπα καλό λόγο στο παρελθόν για το συγκεκριμένο label/άτομο, και για την ανοχή που έδειξα προς το πρόσωπό του για πολύ μεγαλύτερο διάστημα από όσο έπρεπε.

Τραμπούκους, εκμεταλλευτές και απατεώνες δε θα δεχτούμε άλλο στη σκηνή μας και στη ζωή μας, και σε όλους επιστρέφουν κάποια στιγμή πίσω αυτά ακριβώς που τους αξίζουν.

Χρήστος/Ayloss από Spectral Lore και Divine Element.

υγ. Αποφάσισα ως ένα ελάχιστο ποσοστό λύπησης για την ήδη διαλυμένη προσωπικότητα του ατόμου αυτού, να μη δημοσιοποιήσω τα screenshots. Εάν αρνηθεί οτιδήποτε, φυσικά και είναι διαθέσιμα οποιαδήποτε στιγμή.

Και συμπληρώνει με το εξής comment

Στο σημείο αυτό πρέπει να πω ότι αφότου έκανα τη δημοσίευση (και λιγο καιρό πιο πριν είχα ακούσει σχετικές ιστορίες, οι οποίες όλο και πλήθαιναν) μου έχουν έρθει διάφορες μαρτυρίες για τις συμπεριφορές του ατόμου αυτού, από τις οποίες οι πιο σημαντικές είναι παρενοχλήσεις σε γυναίκες. Θα παρακαλούσα να γίνουν δημόσια και να μη φοβηθεί κάποια κοπέλα, αν δε θέλει όμως μπορεί να μου πει προσωπικά, και θα δούμε πώς θα κινηθούμε.

Οπότε από δω και πέρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

3 Likes

φερτε το ποπKORN !

Απιστευτα πραγματα…

νομιζω ηρθε η ωρα οποιος “φιλος” του εχει απομεινει, να βοηθησει αυτον τον ανθρωπο να βγει απ’ ολο αυτο το ξεφτιλικι, να τον παει σε ψυχολογο ή σε ενα βουνο στη Σιβηρια, να αποστασιοποιηθει απο τα παντα και να κανει την αυτοκριτικη του.

2 Likes

Εδώ φίλε μπάντα βγήκε και έλεγε οτι τους έφαγε κασσέτες και τους έλεγε κατι παιδαριώδεις δικαιολογίες.

Ποιός γαμάει αυτά που έκανε σε μπάντες; Λαμογιά, γυφτιά κλπ αλλά ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ, ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.
Από δω και πέρα, καταχωρίζεται αυτομάτως ως περίπτωση ανάλογη (αλλά όχι ίδια) με αυτή του Thrashφαλίτη. Όσο power electronics/black metal/μισανθρωπικά σκουπίδια και να ακούω, αυτό το είδος σκουπιδιού δεν πρόκειται να το ανεχτώ.Γιατί έτσι καταστρέφεται μια σκηνή, από τέτοια παραδείγματα που “στο όνομα του underground” εκφράζουν αρρωστημένες συμπεριφορές. Και ναι, το black metal μπορεί να μην είναι και το πιο φιλάνθρωπο ιδίωμα της μουσικής, αλλά άλλο η (φιλοσοφημένη ή γενικότερα αληθινή ως προς τη θεωρία της) μισανθρωπία και άλλο το ΣΤΟΝ ΠΕΤΑΩ ΕΞΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΡΙΜΩΧΝΩ ΣΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΒΟΛ ΜΠΛΑΚΜΕΤΑΛΛΑΣ.

Καλο ειναι αυτες οι κατηγοριες και προτασεις να λεγονται μονο μετα απο επωνυμες μαρτυριες γυναικων στις οποιες συνεβη κατι τετοιο.

2 Likes

Ντουντ, έχω τρεις (όχι μια, όχι δύο) φίλες οι οποίες μου έχουν δηλώσει ότι τους έχει κάνει τα διάφορα. Και μάλιστα η μία τυχαίνει να είναι και αδερφική μου φίλη και το τι της έκανε και τι της είπε για να την ψήσει ήταν τουλάχιστον σοκαριστικό. Δε θέλω να τις κατονομάσω γιατί μέχρι να πάρουν οι ίδιες την απόφαση να μιλήσουν δημόσια δεν έχω κανένα δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο εν ονόματί τους, οπότε παίρνω αυθαίρετα και υπ’ ευθύνη μου την πάσα να πω αυτά που μου έχουν πει όχι τρίτοι αλλά τα ίδια τα θύματα της παρενόχλησης του.

Δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω τα λεγομενα σου, απλα πιο πολυ δινω εμφαση στο οτι αν λεγονται τοσο σημαντικα πραγματα, πρεπει να ειναι οντως επαληθευμενες και ακριβεις οι κατηγοριες. Απο κει και περα δεν ειναι δικο μου θεμα, το παλικαρι δεν το ξερω, και ειναι γενικα πολυ στεναχωρο να γινονται τετοια πραγματα.

1 Like

In the light of facing a serious financial hit, AAR has a sale offering a total of 27 cds for the price of 100 euros postpaid worldwide registered. Vinyl deals are possible too. Please email me at arcaneangelsrecords@gmail.com in case of interest for a deal suiting your needs better

1 Like

Aura Noir παπαλα

To our fans in Greece:
We are extremely sorry about this, but we will not perform in Greece this weekend.
The Athens show is already cancelled from the promoter´s side, and we have made an evaluation of the whole
situation together with our management.
For many reasons, our conclusion is that we have to cancel the Thessaloniki show as well.
We had really been looking forward to this, and we are very disappointed.
We hope to return to Greece in the near future in a different setting.
Serious promoters: please contact us so we can deliver, like you deserve, both in Athens and Thessaloniki.
Buttocks up!
Aura Noir + management.

Πολλα εχουν γραφτει για τον προγραμματισμο και για τα οσα εγιναν σε αυτο το φεστιβαλ, ειχα γραψει και εγω για ολα αυτα τα θεματα και πλεον δεν νομιζω οτι εχει μεινει κατι να συζητησουμε. Τωρα ηρθα για να γραψω ενα πιο αναλυτικο post καθαρα για το μουσικο κομματι του φεστιβαλ και μονο.

Ειδα το μεγαλυτερο μερος της εμφανισης των Zemial που επαιξαν 1 ωρα και 20 λεπτα, εχασα καποια κομματια οταν πηγα στα καμαρινια και βρηκα τους Primordial. Δεν εχω ακουσει ολες τις κυκλοφοριες της μπαντας, αλλα μου αρεσει πολυ το ντεμπουτο LP τους For The Glory Of UR και το In Monumentum που ηταν αφιερωμενο στον ΜΕΓΑΛΟ Quorthon. Με τις υπολοιπες κυκλοφοριες τους δεν ειμαι ιδιαιτερα εξοικειωμενος, εχω ακουσει διαφορα κομματια απο εδω και απο εκει. Highlights του setlist τους για εμενα προσωπικα ηταν το ομωνυμο απο το In Monumentum, το Breath Of The Pestilence και το Sleeping Under Tartarus. Απο εκει και περα η εμφανιση τους ηταν αρκετα ιδιαιτερη και περιεργη, σε καποια σημεια γουσταρα, σε πολλα αλλα σημεια ομως βαρεθηκα πολυ. Η μπαντα εχει πειραματιστει πολυ στην πορεια των χρονων και εχει προσθεσει πολλα avant-garde στοιχεια, διαφορους ηλεκτρονικους ηχους οπως και progressive rock με μπολικο τζαμαρισμα και τα κομματια που επαιξαν στο live δεν ηταν my cup of tea, με κουρασαν αρκετα. Απο θεμα αποδοσης ηταν πολυ καλοι παντως, ειδικα ο mainman και ουσιαστικα το μοναδικο κανονικο μελος της μπαντας ο Archon Vorskaath. Τραγουδιστης και ντραμερ δεν ειναι ποτε ευκολο και εβγαλε την αποστολη του με πληρη επιτυχια. Ο κιθαριστας και ο μπασιστας θετικοι και οι 2, ο μπασιστας ηταν και ψαρωτικος στην εμφανιση του φορωντας μανδυα με κουκουλα. Βεβαια ολοι τους στατικοι χωρις ιδιαιτερες κινησεις πανω στην σκηνη πραγμα που ταιριαζε ομως με την ολη ατμοσφαιρα που προσπαθουσαν να δημιουργησουν. Ειχαμε και 2 quest στην σκηνη, ο αδερφος του Archon Vorskaath, ο Eskarth Τhe Dark One που εχει τους Agatus επαιξε κιθαρα σε ενα κομματι, ενω σε καποιο αλλο επαιξε πληκτρα η κοπελα του Archon Vorskaath. Φανταζομαι οτι καποιον οπαδο ολων των περιοδων της μπαντας η εμφανιση θα τον ικανοποιησε, προσωπικα μου αρεσαν σημεια αλλα σαν συνολο με κουρασε.

Και παμε στους μεγαλους πρωταγωνιστες της βραδιας του λατρεμενους κελτες Primordial. Αν και βγηκαν αργα στη 01:00 το βραδυ στην σκηνη δεν χαριστηκαν και η εμφανιση τους ηταν το λιγοτερο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ. Τους ειχα δει το 2015 και ειχα παθει την πλακα μου αλλα αυτη την φορα ηταν ακομα καλυτεροι, πραγματικα δεν ξερω πως το καταφεραν αυτο. Ο Alan μου ειπε μετα την συναυλια οτι ηθελαν να δωσουν ο,τι δυναμεις ειχαν και να κανουν το κατι παραπανω για να αποζημιωσουν τον κοσμο για την ταλαιπωρια και την καθυστερηση του προγραμματος και ας μην ηταν δικο τους φταιξιμο. Και πετυχαν τον στοχο τους και με το παραπανω. Οπως επανελαβε πολλες φορες και απο την σκηνη αποφασισαν να μην κοψουν κανενα κομματι απο το setlist και επαιξαν 2 ωρες γεματες.

Μετα το Dark Horse On The Wind παραδοσιακο ιρλανδικο τραγουδι που ακουστηκε σαν εισαγωγη βγηκαν στην σκηνη με φορα και εναν πολυ καλο ηχο που υπηρξε συμμαχος τους καθολη την διαρκεια της εμφανισης τους. Το setlist ηταν με best-of λογικη και με με κομματια απο ολους τους δισκους τους εκτος του ντεμπουτου Imrama. Παιρνοντας τα με χρονολογικη σειρα επαιξαν το Autumn’s Ablaze απο το A Journey’s End, τα Gods To The Godless και The Burning Season απο το Spirit The Earth Aflame, το Sons Of The Morrigan απο το Storm Before Calm και φυσικα το κορυφαιο τους κομματι ever το τιτανιο The Coffin Ships απο το The Gathering Wilderness. Καλυτερη κυκλοφορια τους σαν συνολο θεωρω οτι ειναι το To The Nameless Dead απο το οποιο επαιξαν 4 κομματια τα Empire Falls, Gallows Hymn, As Rome Burns και Heathen Tribes, απο το Redemption At The Puritan’s Hand ειχαμε τα No Grave Deep Enough και Bloodied Yet Unbowed, ενω την πιο προσφατη κυκλοφορια τους το Where Greater Men Have Fallen εκπροσωπησαν το ομωνυμο κομματι και τα Babel’s Tower και Wield Lightning To Split The Sun. Μου ελειψαν κομματια αλλα με τετοια δισκογραφια και 4 ωρες να επαιζαν το ιδιο θα ελεγα, οποτε δεν γκρινιαζω.

Ο καλος ηχος καθως και το δεμενο παιξιμο της μπαντας συνετελεσαν στο να ακουστουν ολα τα κομματια οπως επρεπε, ενω η αποδοση ολων των μελων ηταν υποδειγματικη. Ο Simon O’Laoghaire ακριβεστατος στο παιξιμο του στα ντραμς και πολυ σημαντικος για τον ηχο της μπαντας, ο βασικος συνθετης Ciaran MacUiliam οπως και ο Micheal O’Floinn αψογοι στα κιθαριστικα τους καθηκοντα, ενω ο Gerry Clince των Mael Mordha που αντικαθιστουσε τον Pol MacAmlaigh ο οποιος ειχε εναν τραυματισμο στο χερι, στο μπασο τα πηγε περιφημα στον ρολο του. Ο,τι και να πω για τον Alan Averill Nemtheanga θα ειναι λιγο για να περιγραψει αυτα που κανει επι σκηνης, τοσο οσο αφορα την εκπληκτικη φωνητικη αποδοση του, οσο και την γενικοτερη σκηνικη του παρουσια. Επικος, επιβλητικος, σκοτεινος, με μια τρομερη επικοινωνια με το κοινο, δεν μπορεις να παρεις τα ματια σου απο πανω του. Νιωθει την καθε λεξη που τραγουδαει και ειναι τοσο εκφραστικος που σε συνεπαιρνει. Απο τους καλυτερους frontmen που υπαρχουν και ο ιδανικος για μια μπαντα οπως οι Primordial. Η μουσικη τους ειναι τοσο συναισθηματικα φορτισμενη, οι στιχοι τους τοσο δυνατοι σαν εικονες και νοηματα που δεν θα μπορουσα να φανταστω αλλον τραγουδιστη να τους τραγουδαει. Μιλαμε για μια μπαντα που αν της δωσεις χρονο για να πιασεις την μουσικη και την ουσια της, θα την λατρεψεις. Το μουσικο DNA των Primordial ειναι μπολιασμενο με το πνευμα των Bathory της επικης περιοδου αλλα χωρις περιπτωσεις αντιγραφης και οι συνθεσεις τους ειναι τοσο μοναδικες και ιδιαιτερες που δεν μπορω να σκεφτω αλλη μπαντα που να τους θυμιζει. Στην συναυλια “χαθηκα” κυριολεκτικα μεσα στις μουσικαρες τους και τραγουδαγα τους στιχους με ολη μου την δυναμη,μιλαμε για συναυλια που την βιωνεις στο πετσι σου.

Ενω πριν βγουν οι Primordial δεν ειχε πολυ κοσμο, πολλοι καθοντουσαν εξω απο το Κυτταρο, οταν ηρθε η ωρα τους, μαζευτηκαν ολοι μεσα. Φοβερη ανταποκριση απο το κοινο στα μουσικα καλεσματα των Ιρλανδων με μονο αρνητικο λιγες αμηχανες στιγμες απο καποιους λογω κουρασης οσο περναγε η ωρα.

Οπως και να 'χει, αν και υπηρξε ταλαιπωρια και μια παραξενη ατμοσφαιρα στο Κυτταρο με τα οσα εγιναν στο φεστιβαλ, απο την στιγμη που βγηκαν οι Primordial ολα ηταν οπως επρεπε και προσωπικα η εμφανιση τους θα μεινει χαραγμενη με χρυσα γραμματα στην μνημη μου. Ηδη ανυπομονω για την επομενη φορα.

4 Likes