Arch Enemy - Khaos Legions

http://www.metalhammer.gr/magazine/news/1029-----album–arch-enemy.html

?Khaos Legions? θα λέγεται τελικά το νέο album των Arch Enemy, το οποίο ηχογραφείται αυτόν τον καιρό στα Sweet Spot Studios στα νότια της Σουηδίας και αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Μάιο. Ο drummer των Σουηδών, Daniel Erlandsson, σχολίασε σχετικά: «Είχαμε ιδιαίτερη έμπνευση και δημιουργικότητα όταν γράφαμε το album και νομίζω πως αυτό είναι κάτι που ακούγεται στα νέα τραγούδια. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στο υλικό, το οποίο εκτίνεται από το πολύ μελωδικό μέχρι το ακραία heavy. Όπως φαντάζεστε, τα δολοφονικά riffs και η περίπλοκη κιθαριστική δουλειά είναι πράγματα που υπάρχουν σε αφθονία, τα αδέρφια Amott είχαν μερικές πολύ cool και απαιτητικές ιδέες! Αυτό το album έχει μερικά από τα πιο γρήγορα τραγούδια που έχουμε ηχογραφήσει, μαζί με αρκετά heavy και mid-tempo. Όπως πάντα, είναι δύσκολο να περιγράψεις την μουσική με λέξεις όμως να είστε σίγουροι, this album will be one heavy fucker! (αμετάφραστο)»

Μακαρι να ειναι καλο οπως λενε, αλλα κραταω μικρο καλαθι αυτη τη φορα γιατι το τελευταιο τους Rise of the Tyrant δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις

εμένα προσωπικά το rise of the tyrant μου άρεσε και αρκετά μάλιστα, περισσότερο από το doomsday και το athems. Περιμένω το καινούριο ελπίζω να είναι καλό και όπως το περιγράφη ο drummer

“this album will be one heavy fucker”… Δεν μπορώ να ακούω τέτοιες γραφικότητες όμως πλέον. Ήμαρτον

νομιζω πως εβγαλαν δισκαρα :-s

ζηλευεις που δεν εχεις;

ον τοπικ:

Ο δισκος πλησιαζει το doomsday. Τον καλυτερο δισκο τους δηλαδης.

Thorns In My Flesh__Υμνος :smiley:

το ντουμσντει εχει μερικα απο τα καλυτερα τους κομματια αλλα νομιζω πως σε πολλ για το καλυτερο τους αλμπουμ, το Wages Of Sin (και τα πριν και μετα του) παιρνει ανετα τον τιτλο…

Ωραιο το Αρκ Ενεμι ,αλλα χωρις να ειμαι κανενας ειδικος (απο την εποχη της Αντζελα και μετα εχω ακουσει μονο το προηγουμενο),νομιζω πως ειναι αρκετα “safe” δισκος και αυτο σε ξενερωνει λιγο οταν το καταλαβαινεις.Επισης χωρις καν να εχω εντρυφησει σ αυτους μου φαινονται πως επαναλαμβονται λιγο.

Παρ ολα αυτα το ακουω ευχαριστα,εχει και καποιες ριφαρες,ωραια σολο και μελωδιες και εχει και ΑΝτζελα (<3 <3 ) οποτε οκ ειμαστε.

Α,

[SPOILER]ακουνε και Gamma ray ή (ακομα πιο κουλ ) Pet Shop boys καθως φαινεται ! 8)

>> [B][U]Thorns In My Flesh(Κλικ )[/U][/B] και [B][U]κλικ[/U][/B] :p[/SPOILER]

μετα απο 4-5 ακροασεις μπορω να πω οτι ειναι απροσδοκητα καλο…
κλασσικες δομες κομματιων οπως και τα προηγουμενα arch - αλλωτε πιο επιθετικα και αλλωτε μελωδιες/ιντερλουδια και ευκολα ρεφρεν…
νομιζω απο το 9ο-10ο κομματι και μετα κανει 1 κοιλια…
γενικοτερα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση το αλμπουμ σε σχεση με τα προηγουμενα και μαλλον παει για αγορα…
ελπιζω να μην ξεφουσκωσει στο μελλον…:wink:

εμενα παντως παιδια μαρεσε απιστευτα!!! δισκαρα!!! :slight_smile:

Σε μερικά πράγματα οι Arch Enemy είναι πολύ καλοί, αλλά κατά την γνώμη μου έχουν τυποποιηθεί επικίνδυνα.

Υπερεκτιμημένη μπάντα.

Ωραίοι οι “επαναστατικοί” στίχοι, αλλά πλέον κουράζουν.