Arch Enemy - Rise Of The Tyrant

Λοιπόν αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread γιατί έπεσε στα χέρια μου το promo και πορώθηκα. Στο τέλος του thread υπάρχει torrent link με το promo, έχει βέβαια κάθε 1 λεπτό περίπου ένα ενοχλητικό beep-beep αλλά έχει μια χαρά ήχο και το beep αν το λιώσεις στο άκουσμα όπως εγώ δεν σε πολυενοχλεί. (@admin Φαντάζομαι οτι επειδή είναι promo δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε είναι τίγκα στο beep για αυτό το λόγο, παρόλ’ αυτά αν υπάρχει problem you know what to do of course…)

Πολλές classical μελωδίες από τα αδέλφια Ammot στο στύλ Malmsteen αλλά και πολύ αγριάδα από την Angela, δεν ξέρω αν η παραγωγή θα παραμείνει έτσι μέχρι το επίσημο release αλλά δεν είναι και άσχημη. Πάντως έχουν 2-3 κομμάτια που παίζει πολύ “μελωδικό” σπάσιμο, ειδικά το 2ο κομμάτι, The Last Enemy, είναι διαμάντι καθώς και το 3ο επίσης , I Will Live Again, όπου στο ρεφραίν η Angela βγάζει τα άντερα της φωνάζωντας “I Will Live Again…”…ρε δε κάνουν κανένα reunion οι Carcass να την πάρουν για τα vocals και να βγάλουν κανένα Necroticism 2 να γουστάρουμε λιγάκι…

Και λίγο english μπλα μπλά για το album:

The CD was produced by Fredrik Nordström at the new Studio Fredman in Hyssna, Sweden and will feature artwork by Niklas Sundin of Cabin Fever Media. This release comes as a satisfied end to the band’s scheduled eight-week stint at the notorious metal factory, where they recorded.

Vocalist Angela Gossow previously stated about the upcoming LP, “I experimented quite a bit with doubling vocal lines on the last album, which I now feel kind of took personality and vocal attack away. So this time it’s the classic, one-vocal-track, no-frills, no-effects approach.” This album has Arch Enemy reuniting with Nordström, who last worked with the band on 2001’s breakthrough “Wages of Sin”. “Fredrik produced that record and I think the material we have is a little bit more in that vein,” guitarist Michael Amott told Decibel magazine. “It’s more intense than what we’ve seen on the last couple of albums. We went back a little bit to what we did on ‘Burning Bridges’ and ‘Wages of Sin’, with more riffs, more melodies, a bit more stuff going on, more action-packed.”

Tracklist:

01 - Blood On Our Hands                        04:41
02 - The Last Enemy                               04:16
03 - I Will Live Again                               03:32
04 - In This Shallow Grave                      04:54
05 - Revolution Begins                            04:12
06 - Rise Of The Tyrant                          04:34
07 - The Day You Died                            04:53
08 - Intermezzo Liberte                          02:51
09 - Night Falls Fast                                03:18
10 - The Great Darkness                         04:47
11 - Vultures                                            06:35

Και μια φώτο της Angela :naughty: :metal:

Torrent Links:

http://www.greek-tracker.com/download.php/34559/Arch_Enemy-Rise_Of_The_Tyrant-(Promo)-2007-MTD.torrent
http://www.newtorrents.info/down.php?id=24492

Για να δούμε…
Εγώ πάντως συγκρατούμαι για να το ακούσω όταν κυκλοφορήσει κανονικά:)
Ελπίζω να μην είναι το πρώτο τους στραβοπάτημα και να διαδεχθεί άξια το πολύ καλό Doomsday Machine, αλλά αυτά που διαβάζω για leads στο στιλ του Malmsteen με ψιλοτρομάζουν, μήπως το ρίξουν στηνεπίδειξη και οι Enemy…

Αν ψαξετε θα το βρειτε και χωρις τα beeps. Πολυ καλο!!!
Καλυτερο απο το Doomsday Machine για μενα

In this Shallow Grave :bow2:

Για να δουμε τι λεει ο νεος δισκος. Αν ειναι οντως καλυτερος απο το “Doomsday Machine” τοτε θα ειναι δισκαρα και αυτο.

Αμα ειναι και καλυτερο απο το Doomsday τοτε θα σπαει κοκκαλα!
Θα περιμενω μεχρι την κυκλοφορια!

Πρωτο μου post στο site…
Επιτελους το πολυαναμενομενο album,ανυπομονω να το ακουσω.Για να πω την αληθεια βεβαια στο doomsday machine με χαλασαν λιγο τα φωνητικα.Ητανε τιγκα στα εφε ρε παιδι μου,καταντουσε πολυ ψευτικο.Ελπιζω στο καινουριο η Angela να ειναι οπως την εχουμε συνηθισει στα παλαιοτερα album.

Τον δίσκο τον άκουσα κάνα 2-3 φορες.Δεν με ενθουσίασε.Τους παρακολουθώ πριν
γίνει η Angela τραγουδίστρια τους.Είναι σίγουρα καλύτερος δίσκος του Doomsday
το οποιο όμως μάλλον με “αποογοητευσε”.Το Wages Of Sin είναι ακόμα το καλύτερο
τους…Θα τον ακούσω και άλλο τον δίσκο και θα επανέλθω.

Και μενα αγαπημενος δισκος το Wages και μετα to Burning Brides!

πες μας σε ποιο site το βρηκες

ΡΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ???
σπερνανε οι arch enemy τοτε!!!johan liiva στα φωνητικα σαρωνε!οχι οπως τωρα η κυρια angela gossow που ειδα το dvd τους και τα φωνητικα δεν τα βγαζε με την καμια!
το ακουσα το αλμπουμ δυστυχως με beep!φαινεται πολυ καλο.σαφως καλυτερο απο την προηγουμενη μετριοτητα.το καλυτερο αλμπουμ τους με την τυπισσα στα φωνητικα ειναι το wages of sin.

Δεύτερο thread που συμφωνούμε.Να σου πω την αλήθεια είχα πολύ
καιρό να ακούσω τα 2 πρώτα τους.Μόλις τελειώνω την ακρόαση του
Stigmata.Φοβερό!Τα 2 πρώτα είναι πολύ καλοί δίσκοι αλλα νομίζω
ότι το Wages είναι το καλύτερο.Η πρόσληψη της Angela τότε έδωσε
μια νέα πνοή στην μπάντα αλλα και ασχολήθηκε και ο κόσμος μαζί τους.
Όσο νάναι γυναικα τραγουδίστρια σε death μπάντα δεν είναι καθημερινό
φαινόμενο.Aσε που τότε δεν ξέραμε/δεν είχαμε δει τι λέει η Angela live.

οποιος το θελει χωρις beeps να μου στειλει μηνυμα να του το στειλω

και σαφως πιστευω οτι δινει αλλον αερα η Angela στους Arch Enemy. Πριν ηταν μια παρα πολυ καλη death band τωρα ομως ειναι η καλυτερη female fronted death metal band

και εγω που την εχω δει live ειχα εντυπωσιαστει, καμια σχεση με το dvd
Aκου μονο το diva satanica sto youtube απο Angela να δεις την διαφορα στον τροπο που το “τραγουδαει”

ακουσα και γω το νεο album στην κανονικη του μορφη…
Κατα τη γνωμη μου προκειται για το καλυτερο Arch Enemy album μεχρις στιγμης…
Τα φωνητικα της Αngela δεν ειναι καθολου πειραγμενα και ακουγονται εντελως ωμα=D> =D>
Σε καθε τραγουδι γινεται σωστος συνδυασμος μεταξυ κλασικομεταλλικων κιθαριστικων μελωδιων και agressive
riffs…:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
Tα solo ειναι πιο περιορισμενα και πιο τεχνικα…
Παντως ο δισκος ειναι αρκετα επιθετικος και σε καμμια περιπτωση πιασαρικος,οπως τα προηγουμενα album…
Α,και η παραγωγη ειναι πιο φυσικη,καμμια σχεση με τη ψηφιακιλα του Doomsday Machine…

καλα,οχι οτι υπαρχουν και πολλες female fronted death metal bands!!! :slight_smile:
στο μυαλο μου ειναι οι sinister,οι sinister και οι sinister!!!χαχα :smiley: :smiley:
πλακα πλακα οποιος ξερει καμια αλλη death metal μπαντα με γυναικα τραγουδιστρια ας μας ριξει κανα info!
death metal ομως,οχι walls of jericho,otep ή holy moses! :slight_smile:
αν και οι arch enemy δεν ειναι καθαρη death metal μπαντα οπως οι sinister.τεσπα.ελπιζω να τους δουμε καποτε λαιβ.
παντως για τα φωνητικα της που λες και βιντεο που δα απο το download festival παλι δεν με επεισε.

Mετά το Anthems of Rebellion έπαψα να ασχολούμαι…