Archive Live στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα

όχι ρε. για τον ηχολήπτη της μπάντας τον εγγλέζο λέω.

“don’t touch it”

ναι σόρρυ είναι πρωί ακόμα.

αναμνησεις απο γυμνασιο, να’ σαι καλα.

ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος να κρίνω γιατί ποτέ δεν με κέρδισε ο εν λόγω χώρος (post rock).
χτες πήγα με διάθεση ότι μετά το live θα τρέξω να βρω το τάδε τραγούδι που με κέρδισε, το δίσκο που ακουγόταν ενδιαφέρον κλπ.
σε διαβεβαιώνω πως προς το τέλος (με είχε κόψει και η πείνα) σκεφτόμουν να σαβουριάσω κανά σουβλάκι, πράγμα όχι και τόσο θετικό θεωρώ.
πάντως μην τους αδικώ, σε σημεία ήταν καλοί και ο ήχος ήταν αξιοπρεπής θα έλεγα.

Kαλά εννοείται ότι οι επαναλαμβανόμενες μελωδικές γραμμές είναι μέρος της μουσικής τους, αλλά όχι και post rock oι Archive.

Για πείτε τίποτα απο το setlist γιατί δεν ξέρω αν θέλω να πάω ή όχι. Τους είχα δει και το 2006 αν θυμάμαι καλά στην Υδρόγειο και δεν ξέρω τώρα. Και 30 ευρώ… :-k

P.S Ε ναι, ποστ τους Αρχείο δεν τους λες.

και πως να τους πεις ρε Μάνο;
με τι θα τους παραλλήλιζες π.χ.;

ρε συ outshined

εισαι και εσυ πατρα ωρε παλικαρ μ ?

αμα το ηξερα θα ειχα σκασει στη συναυλια :stuck_out_tongue:

εχει μαζεψει ολες τις ροκοφατσες η μιναρουπολη τελικα…

αμ, εμενα πού με πας;;; 8)

Κι εγώ έτσι;8)

Κοίτα δεν τα φτιάχνω εγώ τα genres και μικρό το κακό αν τα μπερδεύει κανείς, αλλά νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σχετικά με το αν οι Archive παίζουν trip hop ή όχι.

Όχι το Trip Hop των (θεών) Portishead ή Massive Attack, αλλά κάτι παρεμφερές με αρκετές alternative rock επιρροές.

Επειδή αρκετά post rock συγκροτήματα έχουν ηλεκτρονικομπλιμπλίκια μέσα, αυτό δε σημαίνει ότι αυτά είναι στοιχεία του ποστ ροκ. Περισσότερο είναι επιπλέον επιρροές των ποστ ροκ συγκροτημάτων.

Αλλά γενικά πάμε σε βαρετές συζητήσεις σχετικά με το τι είναι τι, οπότε δεν έχει και νόημα.

Anyway, παίξαν την κομματάρα Collapse/Collide από το τελευταίο τους;

awake πες μου ότι είσαι πατρινός.

θα έβαζες δλδ πιο κοντά στους Massive Attack τους Archive παρά στους Mogwai?
Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω. Πάντως, στο κοινό του post rock έχουν μεγαλύτερη απήχηση μου φαίνεται.

ο dots είναι τουρίστας από ότι μαθαίνω.γιατί φοιτητής στο πολυτεχνείο που δε χρωστάει δεν υπάρχει. period.

ευτυχως οχι

απλα τελειωνω το πολυτεχνειο εδω.

αμα ψηνεσαι κανονιζουμε καμια μπυριτσα το σκ να λυθουν και οι παρεξηγησεις μεταξυ μας :stuck_out_tongue:

pm

Yeap, κυρίως λόγω του οι μεν είναι περισσότερο ηλεκτρονική μουσική και οι δε περισσότερο ροκ.

Τεσπα, ρώτησα Collapse/Collide παίξανε? Ε μεσιέ νομιστεράκυε, που πάτε μόνο για ένα κομμάτι σαν τσι γκομενίτσες? :Ρ

εγώ είμαι ο dots.

το έπαιξαν…με προηχογραφημένα τα φωνητικά οφ κορς…και με βίντεο στο backround να δείχνει την κοπελιά να τραγουδάει…απο τις καλές στιγμές μιας και δεν τραγουδoύσαν τα ομορφόπαιδα…ε outshined ?

ηταν φανταστική στιγμή. το είχαν ηχογραφήσει τόσο καλά, λες και το άκουγα live!
μπορεί από φωνή να μην το είχαν αλλά από φράτζα μια χαρά.

awake, όποτε θες. Θύμησε μου και σε τι είχαμε παρεξηγηθεί όμως. :Ρ

ντοτς, ναι εσύ εισαι ο ντοτς.

επειδη εισαι μπερδεμενος, οι archive σε 2 αλμπουμ εχουν παιξει καθαρο τριπ-χοπ. στο Londinium και στο Take My Head, στο Noise παιξανε alternative οπου και απο κει ξεκιναν και τα πρωτα radiohead στοιχεια να παρουσιαζονται, στο You All Look The Same To Me τα ιδια radiohead στοιχεια και σιγα σιγα να φτιαχνουν μια ταυτοτητα, στο Lights και στο καινουργιο γινεται ενα μπασταρδεμα ολων αυτων.
στο κοινο του ποστ ροκ δε ξερω τι απηχηση εχουν, μπορει και να μην εχουν καν, δλδ και τους ιδιους να ρωτησεις αν ξερουν τι ειναι ποστ ροκ, ισως και να μην ξερουν.

σταματα! νιωθω ασχημα.

περι αρκαιβ

να πω μια αληθεια

το londinium ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ

αλλα απο κει και μετα το σκισανε , με την κακκη εννοια

αλλα το londinium για μενα ειναι καλυτερο και απο το 1ο των portishead (ειναι μαγκες,αρκει να πεταηουμε το hype - ιερη αγελαδα γυρω απο τους ph)

προφανώς δεν προσπαθώ να πω ότι ξέρω κάποια πράγματα που δεν ξέρω.
χάνω λίγο τη διαχωριστικη γραμμή απλά στο πότε πχ οι radiohead είναι alternative και πότε φλερτάρουν με το trip hop και πότε με το post rock (ακόμα και με το progressive rock).
Η σχέση μου με το trip hop είναι ανύπαρκτη.
Προφανώς και δίκιο θα έχετε, αλλά η ουσία είναι πως είχα όλη την καλή διάθεση να τους εκτιμήσω αλλά δεν…
Πάντως ούτε εγώ ξέρω τι ακριβώς είναι το post rock.