Archive Live στην Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα

Την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου λοιπόν, οι Archive θα εμφανιστούν στην Ακτή Δημαίων στην Πάτρα και αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για την πόλη και την ευρύτερη περιοχή. Την επόμενη μέρα θα παίξουν στο θέατρο Badminton, το οποίο προσωπικά θεωρώ άστοχο σαν επιλογή για το συγκεκριμένο συγκρότημα, μιας και έχει αρκετά δυναμικά κομμάτια, τα οποία δε νομίζω ότι θα αναδειχθούν στο χώρο αυτό. Ίσως να θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό. Παρ’ όλα αυτά, περί ορέξεως… Τέλος, το Σάββατο 12 του μήνα, το συγκρότημα ανεβαίνει στη Θεσσαλονίκη και εμφανίζεται στο Principal Club.

Δεν τους έχω δει ποτέ και θα γούσταρα. Τώρα ίσως να ήρθε η ώρα.

O τελευταίος τους δίσκος ήταν αρκετά συμπαθητικός και περιέχει και το χιτάκι Bullets που είναι πολύ όμορφο.

Δεν καίγομαι να τα σκάσω να τους δω λάηβ, αλλά ανάλογα τα κέφια αν μας τη δώσει εκείνη την περίοδο να ακούσουμε ΕΠΗ όπως τα Again και Lights, γιατί όχι…

Άλλο ένα γαμάτο λαιβ για την πάτρα…

Ωραία μπάντα, και είναι καλοί live, τους είχα δει στο Gagarin πριν 2-3 χρόνια…Κατά 99% θα είμαστε εκεί :slight_smile:

Γαμώτο τι badminton, ελπίζω το εισιτήριο να μην είναι κάνα 50άρι…

Το 2005 στο Γκαγκάριν, καιο γαμώ τις συναυλίες ήταν:!:

4 χρόνια είναι? 8O

Και του 2006 στο Καραισκακη,με κορυφαιο σημειο την αφιερωση στον Syd Barett(το συγκεκριμενο live εγινε κανα-δυο μερες αφου πεθανε).

προτιμω να βαλω να ακουσω κανα bootleg pink floyd wall tour 1980-81

ετσι και αλλιως τους floyd κλεβουν δεν παιζουν και τπτ το τρομερο εδω που τα λεμε…

Τους αδικείς πολύ εδώ που τα λέμε…

τρελλο κλεψιμο απο floyd και τρελλο υπνο εριξα στο live που ειχαν κανει στο λυκαβηττό ουτε που θυμαμαι ποτε (βαλτε και ενα smilie για τον υπνο γιατι εψαξα και δεν βρηκα τπτ,thanx)

Και εγώ τους είχα δει το 2006 στο Καραϊσκάκη…Ήταν πάρα πολύ καλοί live…Άκουσα και το καινούργιο τους cd…
Ξεχώρισα το bullets και κόλλησα με το dangervisit…Στο καινούργιο τους cd μου έκανε εντύπωση η αλλαγή του ύφους τους σε μερικά κομμάτια, έχουν προσθέσει rap στοιχεία…Εννοείται ότι θα πάω, αρκεί να μην είναι πολύ ακριβό το εισητηριο. Αν θυμάμαι καλά το 2006 ήταν γύρω στα 30 ευρώ…

Πιθανότατα θα πάω αν και από το νέο cd έχω ακούσει μόνο το Bullets που είναι αρκετά καλό.
Πάντως στη fnac που τους είχα δει όταν είχαν βγάλει το Lights τους είχα λατρέψει οπότε το ψήνω…

παιδια εγω θα παω σημερα σ’ αυτο, ας ελπισουμε να παιξουν το lights και οκ δεν θα κλαψω τα λεφτα που δεν εδωσα.

Moνο σε μενα φανηκαν πολλα τα 25? που ειχε το τικετ στην Πατρα;;;

Μπορει να κανω λαθος, βεβαια γιατι δε γνωριζω τα στανταρ τους ξεροντας μολις 2-3 τραγουδια τους.

ποτε δεν τους είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση και αυτό το live δε μου άλλαξε γνώμη.

ο ηχος καταπληκτικος, δεν ξερω αν φταιει ο χωρος (ο οποιος ειναι καλυτερος απ’ ολους της Αθηνας), η αποδοση τους κι αυτη δυνατη. επισης δεν ηξερα οτι παιζουν με 2 κευς,τα οποια γεμιζαν κυριολεκτικα το χωρο.
τα πολλα θαμπςνταουν πανε στο σετιλιστ. παιζεις που παιζεις μεσα απ’τις μετριοτητες το again, παιξε το ολοκληρο.

Καλή ήταν η συναυλία. Όχι τπτ ιδιαίτερο. Όντως ο χώρος είναι καταπληκτικός για συναυλίες. Δεν έχω καμια ιδιαίτερη τρέλα για αρκαιβ όμως μ’άρεσε πολύ όλο το στησιμό τους στη σκηνή και τα βίντεο που πρόβαλαν πίσω.

γέλασα τρελά όταν ξεκίνησαν που ο ηχολήπτης είχε ξεχάσει να ανοίξει τα φωνητικά.
αφού ψαχνόταν ανοίγει το volume και αρχίζει στο άσχετο να κράζει ένα παλικάρι που καθόταν από πίσω σε φάση “don’t touch it”, λες και το παλικάρι είχε καμια όρεξη να πάει να πειράξει την κονσόλα για να είσπράξει ένα μεγαλεπίβολο “τράβα γ…σου ρε μλκ”.

νταξ, ωραίο το σκηνικό με τα video, αλλά στα μισά τραγούδια έπαιζαν τρια ακόρντα σε επανάληψη για κανα 3λεπτο λες και δοκίμαζαν τις αντοχές μας.
επίσης, είναι άφωνοι. νταξ, το ένα παλικαράκι δεν ήταν τόσο κακό αλλά ο άλλος στα δεξιά μιλάμε για απαράδεκτη φωνή.

ο χωρος είναι μπουζουκτσίδικο κύριοι. μπορείτε να το επισκέφτεστε συχνά.
επίσης, ο χώρος αν πληρωσεις παραχωρείται για live. όπως παραχωρείται και η πολιτεία (που είναι μια χαρά) μόνο που αυτοί που “φέρνουν τη συναυλία” προτιμούν αλλού γιατί κοστίζουν.
και με το μουσικό κοινό που έχει η πάτρα τους καταλαβαίνω.

Ο Ηχολήπτης είναι μεταπτυχιακός Ηλεκτρολόγος δεν μπορείς να τον σχολιάζεις :stuck_out_tongue:

Εμένα προσωπικά αυτο με τα video μου άρεσε, αν και δεν έκατσα σε όλη τη συναυλία (ούτε μπηκα απο την αρχη). Είχα να δω κάτι παρόμοιο απο μια support μπάντα που είχα δει στο Gagarin. Γενικά γουστάρω αυτο το στήσιμο σε συναυλίες με τέτοιο στυλ μουσικής.

Στην πολιτεία δεν έχω πάει. Αλλα και η Ακτη είναι καλός χώρος. Το ωραίο είναι οτι δεν θυμίζει σε καμια περίπτωση συναυλιακό χώρο μέχρι να μπεις μέσα.