Arcturus 04-02-2012 @ Gagarin 205 in Athens

+1!!!

Να μαστε καλά με υγείες και φανταρικά, να μπορέσω να τους δω.

Αυτό που περιγράφεις είναι οι δικοί σου Arcturus. Είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά δε χωράει καμία αντικειμενικότητα, επομένως το να χρησιμοποιείς την 100% αντικειμενική λέξη “πραγματικό” μου φαίνεται άκυρο.

Εμένα και το 2005 μια χαρά πραγματικοί μου φάνηκαν πάντως.

Κι εμένα, τί κρίμα που τελικά δεν ήμουν όταν αποκαλύφθηκε “Η Αλήθεια”.

χωρις να εχω παει σε κανενα live τους απο αυτα που περιγραφετε, θα συμφωνησω με Angmar. για το live της Θεσσαλονικης μετανιωνω οσο τιποτε αλλο, γιατι εκεινη την εποχη ηταν η αγαπημενη μου μπαντα και ο Oyvind ενας απ’ τους αγαπημενους μου τραγουδιστες. ζηλεψα τους τυπους που οταν γυρισαν ειπαν οτι αυτο το λαηβ ειναι το σημαντικοτερο της ζωης τους, ακομα ζηλευω οταν μετα απο τοσα χρονια μου ξαναλενε το ιδιο πραμα. στο δευτερο λαηβ δεν πηγα οικειοθελως. το μισος μου για τον Βορτεξ ειναι πολυ μεγαλο, ειναι πραγματικα οτι χειροτερο εχει συμβει σε αυτη τη μπαντα. μπορει ο ντουμ δισκος του να ειναι πανεμορφος, αλλα στους Αrcturus δεν εχει καμια θεση. και αυτα τα 2μιση λεπτα του lmi ειναι ενας απο τους λογους που το sham mirrors θα βρισκεται ενα σκαλι απο πανω του, πειτε με οσο υπερβολικο θελετε.

Τί σκατά πίνεις ρε!

Εμένα πάντως η ένστασή μου ήταν μόνο στη χρήση της λέξης “πραγματικοί”. Για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τον Angmar και όσους άλλους έχουν μεταφέρει τις ίδιες εντυπώσεις από εκείνο το live.

Ωραια, θα το θεσω αλλιως.

Οι πραγματικοι Arcturus θα ηταν εκεινοι που θα ειχαν τον Garm για studio και τον Oyvind για τα live. Με Ulver οκ, ειμαι fanboys, ειδα Garm ζωντανα κι ειχα αυτα τα μεγαλα τα ματια που βλεπεις στις manga τις ταινιες, αλλα αν θες να δεις τα πραγματα λιγο στεγνα τη φωνη αυτη δεν τη βγαζει live. O Oyvind βγαζει τα παντα, πιανει το feeling επ ακριβως κι εχει και τη σκηνικη παρουσια που αρμοζει σε μια μπαντα του τυπου των Arcturus καταληγοντας οσο μετρημενος χρειαζεται για να μη χανεται η επιβλητικοτητα τους. Ο Vortex δεν εχει τιποτα απ ολα αυτα, απλα λεει καταπληκτικα το Chaos Path.

Ξερετε πως τα τελευταια 75.372 χρονια της ζωης μου μιλαω για ‘‘αποψεις’’ κι οτι η αντικειμενικοτητα που θα βρειτε σε πραγματα αφορα πτυχες τους, μονο. Ε ειναι η πρωτη φορα που θα πω οτι για τους Arcturus η Αληθεια ειναι Αυτη. Αν θελετε να μη μ ακουσετε, δικαιωμα σας. Αν θελετε απλα να νοιωσετε καλυτερα και να γουσταρετε για το live, παλι δικαιωμα σας. Η Αληθεια ομως ειναι Αυτη, οι Arcturus υπαρχουν μονο με Garm γιατι το οραμα του ηταν η μιση ουσια της μπαντας. Ο Vortex εχει φωνη, αλλα οραμα, για κανεναν απολυτως λογο κι ενω ο Oyvind ενδεχομενως και να αδυνατουσε να καλυψει το κενο σε studio δισκο, σε live ηταν απλα η εννοια της Αποκαθηλωσης, ειδικα απο τη στιγμη που σου πεταγε επιπροσθετως το στοιχειο της ‘‘εκπληξης’’. Ο Vortex παλι, μονο χασμουρητα μου προκαλεσε οταν τον ειδα. Κι ειδα μετα και κεινο το DVD που βγαλανε κι ειπα δεν ηταν η ιδεα μου τελικα, πως κατεληξαν σα μια κοινοτυπη μπαντα οπως ολες οι αλλες.

Jesus, τί διαβάζω.

ΟΚ, ο καθένας ακούει στο καθετί ό,τι θέλει, στους Arcturus με Hestnaes στο σανίδι κάποιοι άκουσαν μια “συνηθισμένη” μπάντα με έναν τραγουδιστή “υπερβολικό” και που “δεν έπιανε το φίλιν”, μπλαμπλαμπλα. Εγώ άκουσα τη μπάντα που είχα λατρέψει στο Aspera, το Masquerade και το Mirrors, απλά με λίιιιγο πιο “ραφιναρισμένο” ήχο και λογική στο στήσιμο, απόλυτα δικαιολογημένο αυτό για μένα απ’ τη στιγμή που έπρεπε να αποδώσουν ΑΥΤΑ τα κομμάτια στο σανίδι κι όχι στην ευκολία του studio, άκουσα έναν τραγουδιστή να ερμηνεύει τέλεια τα παλιά κομμάτια, πολλές φορές ακόμα καλύτερα σε σχέση με τις αυθεντικές εκτελέσεις (μ’ αυτά που έχω διαβάσει δω μέσα, σιγά μην κωλώσω να το γράψω), με σκηνική παρουσία “ψυχωτική” ΧΩΡΙΣ να γίνεται καραγκιόζης, μ’ ένα show όμορφα νοσηρό στις εικόνες και τα νοήματά του, με μια μπάντα σε άψογη απόδοση κτλ. κτλ. Όσοι σπάστηκαν που έφυγε από το γκρουπ ο Garm ή ο Oyvind ή οποιοσδήποτε άλλος κατανοητό να ψάχνουν λόγους να απαξιώσουν την τωρινή μορφή της μπάντας, αλλά οι υπόλοιποι δε θα κάτσουν να σκάσουν κι όλας, πόσο μάλλον να νιώσουν “ενοχές” που υποτίθεται “προσπαθούν να νιώσουν καλύτερα για το live”.

Και η Αλήθεια είναι Αυτή, μέχρι την Επόμενη κτλ. κτλ.

Δεν ξερω τι λετε, δεν τους εχω δει και δε με πολυνοιαζει απο τωρα τι και πως θα γινει. Περιμενω τοσο καιρο την ευκαιρια να τους δω και ακομα και με τη Μαρινελα να ερθουν, πραγματικα νομιζω θα το χαρω. Δε με παιρνει καθολου να γκρινιαζω για Garm και Vortex. Εχω κωλοχαρει απο χτες που το διαβασα.

Διαβάζω με ενδιαφέρον και σέβομαι την άποψη καθενός. Δεν θα πάρω θέση για το ποιός είναι καλύτερος και ταιριάζει καλύτερα στο ύφος της μπάντας αλλά…ξέρω σίγουρα ότι οι Arcturus είναι μια μπάντα που κρατήθηκε μέχρι το 2005 και επανενώθηκε το 2011 χάρη στην μεγάλη αγάπη και πάθος του Σίμεν. Πραγματικά δίνει τον καλύτερό του ευατό στα live γιατί πραγματικά γουστάρει αυτή την μπάντα και το ύφος της. Είτε άρεσει σε κάποιους, είτε όχι, Arcturus θα ξαναδούμε εξαιτίας του και καινούργιο άλμπουμ θα ακούσουμε εξαιτίας του.

Το να λέμε τι μας αρέσει είναι προσωπικό δικαίωμα καθενός αλλά ας αποδίδουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι…

Μεχρι τo 2007, βασικα. Κι επανασυνδεθηκαν αυτοι οπως ξανασμιξαν οι Borknagar με τον Vortex επειδη τον εδιωξαν απ’ τους Borgir. Με το καλημερα οταν εφυγε εβγαλε ανακοινωση.

Το reunion των Arcturus αρχισε να ψηνεται λιγο αφ’ οτου διαλυσανε, γιατι δυο διαφορετικα μελη δηλωσαν σε διαφορετικες χρονικες περιοδους οτι θα ηθελαν να κανουν ενα τελευταιο δισκο με τον Garm. Εφαγαν πορτα ομως, εδιωξαν και τον αλλο απο τους Borgir και καπως ετσι κατεληξε το θεμα.

Edit: Anyway δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο στο θεμα, τα λεμε ξανα το Φλεβαρη μετα το live. Αν καποιος δεν εχει ξαναδει τους Arcturus παντως πιστευω πως αξιζει να παει να τους δει εστω και τωρα. Κι εγω εκει θα μαι for old times’ sake.

Μα εννοείται ότι ευγνωμονούμε τους Borgir που έδιωξαν τον Simen! Έτσι τώρα θα μπορέσουμε να απολαύσουμε την καλύτερη φωνή στο μέταλ σε πραγματικά καλούς δίσκους (με Arcturus, Borknagar, και, hopefully, με Lamented Souls). Βέβαια ο αθεόφοβος πρόλαβε ήδη να βγάλει μούφα δίσκο (φέτος), αλλά εγώ το εκλαμβάνω περισσότερο ως παρενέργεια από τον χρόνιο (αυτο)εγκλωβισμό σ’ ένα σκατά συγκρότημα.

Δεν με χαλασε που θα δω αρκτουρους.

επειδη ημουν και Θεσσαλονικη και Αθηνα. Ναι ηταν καλυτεροι στην Θεσσαλονικη, ομως δεν παραγνωριζω το γεγονος οτι ηταν η πρωτη φορα που τους εβλεπα και μου ειχε πεσει το σαγονι στο πατωμα. Αυτο που με χαλασε στην Αθηνα δεν ηταν ο Βορτεξ οσο το σετ (που ειναι το Kinetic μωρε?). Κατα τα αλλα μια χαρα λαηβ ηταν (πλακα πλακα ο χωρος δεν ηταν κακος, γινονται ποτε συναυλιες εκει?).

Εκεί θα είμαστε :smiley: !! Αλλό ένα απωθημένο φεύγει για αυτό το φθινόπωρο μετά απο Sanctuary, Candlemass, Symphony X, Emerald Sun, Iced Earth και Tokyo Blabe!!

Offtopic: Θέλω να δω Hammerfal και Rhapsody Of Fire και Powerwolf το καλοκαιρακι, πολλά ζητάω;; :papas: :bow2:

Ε φερτε τους και Θεσσαλονικη τους τρελαρες μωρε !!

[B]Powerwolf[/B] δε λεει καλοκαιρι, σε κλειστο χωρο πρεπει να τους δουμε, ωστε να αποδοθει τελεια η μοναδικη ατμοσφαιρα τους. Σε χαμηλο κοκκινο φωτισμο… 8)

Θα συμφωνησω απόλυτα απλά είπα καλοκαιράκι επειδή έχω πανελλήνιες και δεν θέλω να πιεστώ ανοιξιάτικα :smiley: !!

Έντιτ: Ξέχασα τους Anthrax, πραγματικά μου άρεσε πολύ ο καινούριος τους δίσκος και θέλω αν τους ακούσω λαιβ.

Ναι ρε μην αγχώνεσαι, θα το παίξουνε :!: