Artension!

Ενα γκρουπ με παιχταραδες και αρκετα ενδιαφερουσα σε πολλα σημεια μουσικη! Δεν ειμαι ο μεγιστος φαν τους αλλα θεωρω οτι αξιζει να τους τσεκαρει κανεις! Παιζουν ενα power-prog πραγμα στο οποιο τα πληκτρα ειναι ψηλα. Αν γουσταρετε προτεινω ανεπιφυλακτα το Future World στο οποιο παιζει και ο Μεγας μπασσιστας Steve Di Giorgio! :smiley:

Καλή μπάντα, με τον Vitalij Kuprij να είναι ο φυσικός ηγέτης της μπάντας, γι’αυτό και τα πλήκτρα είναι τόσο ψηλά. Όντως έχουν συμμετάσχει/συμμετέχουν μουσικάρες στη μπάντα, όπως ο John West και ο Mike Terrana. Από albums όποιο κι αν ακούσει κάποιος πού του αρέσει το συγκεκριμένο είδος δε’νομίζω να απογοητευθεί, μιάς και δεν υπάρχει ιδιαίτερη απόκλιση στον ήχο τους από άλμπουμ σε άλμπουμ. Το ντεμπούτο τους, Ιn το The Eye Of the Storm του 1996 είχε κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως. Προσωπικά, μάλλον προτιμώ το New Discovery, ίσως επειδή αυτό είχα ακούσει πρώτο.

Τα δύο πρώτα άλμπουμ τους Into the eye of the storm και Phoenix Rising απλά σπέρνουν. Τρομεροί παίκτες, μπόλικη έμπνευση και ένας John West σε δαιμονισμένη φόρμα.Τα επόμενα (Forces of Nature, Machine, Sacred Pathways, New Discovery,Future World) έχουν κάποιες φοβερές στιγμές αλλά σαν σύνολο δεν φτάνουν τα δύο πρώτα τους έπη. Ίσως έπαιξαν ρόλο τα πολλά projects του mainman τους Vitalij Kuprij , η είσοδος του West στους royal hunt, δεν ξέρω. Πάντως ανυπομονώ να ακούσω ένα καινούργιο άλμπουμ από αυτούς.

Ωραια μπαντα!!Συμφωνω για τα 2 πρωτα τα οποια ειναι οντως δυναμη!Υπαρχουν ακομη?
Το Future World αν θυμαμαι καλα ειχε κυκλοφορησει το 2004…