Ashes of Ares - Ashes of Ares


Αυτό το άλμπουμ είναι αρκετά μακριά από το να είναι φιλόδοξη. Είναι γυαλισμένο, κομψή, και σφιχτά τοποθετημένα με τρόπο που σίγουρα μιλάμε για ένα metalhead της πειθούς Maiden / Priest / Iced Earth. Αν έρθουν σε αυτό το άλμπουμ περίμενα κάτι πιο σκοτεινό και προοδευτική με τον τρόπο που Nevermore μπορεί να είναι μερικές φορές τότε θα είναι απογοητευμένοι, αλλά κάθε οπαδός της Dark Saga-Horror Show εποχή Iced Earth θα βρείτε πολλά για να απολαύσετε εδώ. Matt Barlow είναι αναμφισβήτητα ένα από τα ωραιότερα και πιο μοναδικό μέταλλο τραγουδίστριες των τελευταίων 20 ετών και αυτός είναι στα καλύτερά του εδώ. Τεράστια αρμονίες, piercing ψηλά, χαλικώδη κραυγές esque Hetfield, και ένα Hella βαθιά ηχεί χαμηλό εύρος ως μπόνους, μπορείτε να περιμένετε κάποια προσδοκίες που είχαν από αυτόν που πρέπει να πληρούνται και στη συνέχεια κάποιες. Επίσης, βρήκα τις μελωδίες εδώ για να είναι λίγο πιο αξέχαστες και μοναδικές ήχο από ό, τι τα τελευταία αρκετά άλμπουμ Iced Earth. Ορισμένα σημεία στα τραγούδια όπως «δεινή θέση Νεκρού" και “The Answer” μου θύμισε ένα κομμάτι του stint Barlow στην Pyramaze.

Άνοιγμα σε κλασικό metal μόδας, “The Messenger” ξεκινά με αραιή όργανα και πένθιμη μελωδία των φωνητικών πριν την έκρηξη σε ένα mid tempo σύνοικος. Αμέσως είναι αρκετά σαφές ότι η πρωτοτυπία δεν είναι στην κορυφή της λίστας εδώ, αλλά οι επιδόσεις είναι αισθητά αναζωογονημένη. riffing Freddie εδώ είναι αξιοπρεπές αλλά πολύ παίζει αντιγράφων ασφαλείας στα φωνητικά, η οποία ισχύει και για πολλά άλμπουμ στην πραγματικότητα. Αν είστε ένα riff καθαρεύουσα τότε αυτό πιθανότατα δεν θα έκκληση σε σας.

Τα καλύτερα κομμάτια έρχονται στο τελευταίο μέρος του άλμπουμ. «Δισκοπότηρο του ανθρώπου» έχει μια επική, Horror Show χορωδία τύπο και την οδήγηση riff 7 εγχόρδων. Απλή πράγματα και πάλι, αλλά γαμώτο, αν η χορωδία δεν θα κολλήσει με σας, και υπάρχει μια πολύ γλυκιά σόλο πάρα πολύ. Αυτή η περιγραφή ισχύει και για το πρώτο single, “δεινή θέση Dead Man”, το οποίο έχει κάποια καταπληκτική ψηλές νότες και κάποια σχεδόν ευρώ μελωδίες PM στυλ. άλλο αγαπημένο μου είναι το “The Answer”, το οποίο καταδεικνύει περισσότερο καθαρών τραγούδι Barlow, η οποία φαίνεται να έχουν αναπτύξει μια πολύ πιο ποτέ από την πρώτη επιστροφή του στο metal σκηνή με Pyramaze. Έχει, επίσης, κατάφερε να προσαρμοστεί μελοδραματικό φωνητικό στυλ του σε αυτές τις μπαλάντες πολύ καλύτερα τον τελευταίο καιρό. Δεν ακούγεται χυμώδης πια, αλλά, αντίθετα, πολύ γνήσια και τα φωνητικά του “The Answer” είναι από τα πιο ανάδευση του μέχρι σήμερα. Αυτό το τραγούδι διαθέτει επίσης μερικά από τα δροσερά αρμονίες θα ακούσετε όλο αυτό το άλμπουμ το οποίο είναι κάτι σαν Maiden αλλά η χρήση τετάρτων λίγο περισσότερο, η οποία δίνει το μελωδικό περιεχόμενο αυτής της μπάντας μια ελαφρώς πιο ξεχωριστή άκρη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτό το άλμπουμ είναι ότι ουσιαστικά ξέρουμε πώς κάθε τραγούδι πρόκειται να προχωρήσει μετά από ένα λεπτό ή έτσι. Τα riffs όπως προανέφερα σειρά από κάπως αξέχαστες να είναι καθαρά στο παρασκήνιο, και ως επί το πλείστον ακριβώς σύνοικος μαζί. Αυτό μπορεί να προκληθεί από Freddie Vidales που είναι περισσότερο από ένα μπασίστα από ένα κιθαρίστα, αλλά νομίζω ότι έκανα μια αξιοσέβαστη δουλειά, δεδομένου ότι ούτως ή άλλως. “Τι είμαι”, “The One Eyed King” και “Μετακινήστε τα Αλυσίδες” έχουν τις πιο αξέχαστες riffs θα έλεγα. Επίσης, το γεγονός όλα τα τραγούδια είναι παρόμοια σε μήκος τα καθιστά είδος τρέχουν μαζί, και αυτό δεν βοηθά ότι στάχτες δεν έχουν ακόμη αποδειχθεί συγκεκριμένη δεξιότητα στην παραλλαγή δομή τραγούδι. Παρόμοια ρυθμούς, παρόμοια μήκη και παρόμοιες δομές δώσει σε αυτό το άλμπουμ ένα κομμάτι ενός από τους αριθμούς αισθάνονται.

Παρ 'όλα αυτά εξακολουθεί να βρω τον εαυτό μου απολαμβάνοντας αυτό το άλμπουμ αρκετά. Είναι ωραίο να ακούσετε ένα metal άλμπουμ που είναι πραγματικά για τους τραγουδιστές αυτές τις μέρες, και αν είστε σε μεγάλο metal φωνητικά και φωνητικές αρμονίες θα σκάψει αυτό. Τα τραγούδια είναι αξέχαστη και πιασάρικα (ακόμα κι αν ίσως χρειαστεί να διπλασιάσει ελέγξετε το tracklisting να γνωρίζουμε ποια ακούτε), και Hella διασκεδαστικό να headbang να. Σίγουρα μια βελτίωση σε σχέση με το Crucible of Man και φέρνει Barlow πίσω στη ζώνη άνεσης του, η μόνη μου ελπίδα είναι ότι την επόμενη φορά είναι λίγο πιο πειραματικό από αυτό. Ακόμα, είναι η εποχή Barlow Iced Earth fanboy που είμαι εγώ ακόμα σκάψει αυτό το άλμπουμ και το συνιστώ ανεπιφύλακτα φωνητικά metalheads προσανατολισμό ή άλλους οπαδούς Iced Earth για να κάνουν το ίδιο.