Αφιέρωμα asia

Χίλια μπράβο στον εκλεκτό συνάδελφο (μου αρέσει ο όρος) και φίλο Κωστή Αγραφιώτη τόσο για το φοβερό του αφιέρωμα, όσο και για το φοβερότερο κείμενο-αφιέρωμα στους deep purple που θα παρουσιαστεί στο άμεσο μέλλον στις σελίδες μας.

Φίλε μου είσαι γνώστης, σπουδαίος και δουλευταράς και σου αξίζει κάθε μπράβο. Το ρόκιν θα ήταν φτωχότερο χωρίς εσένα.

Αν δεν ήσουν και τόσο άμπαλος, θα ήταν καλύτερα, αλλά πόσα ταλέντα να έχει πια ένας άνθρωπος ;;;[size=1][/size]

Πολλά μπράβο και πάλι.

Υπογραφή : ένας “επώνυμος” θαυμαστής…

Είσαι γραφικοί άμπαλοι και ρεμάλια! Και οι 2 σας!

ΧΑΧΑΧΑ!! Α, ρε Λουκ είσαι Θεός! Thaaaanks!! (Το ξέρεις βέβαια πως είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός των κειμένων/παρομοιώσεών σου :wink: )

οι ASIA ηταν και ειναι απο τα καλυτερα group στο ειδος του με παρα πολυ καλους μουσικους παντα να πλαισιωνοιυν το σχημα ,
o DOWNES ειναι μαγος των keybords ,και με πολυ εξυπνο παιξιμο , ενω οι ηχοι που
διαλεγε παντοτε ηταν το ‘κατι αλλο’ ,
οποιος θελει να ακουσει ενα απο τα κορυφαια rock cd ολων των εποχων , να ακουσει
το chasing the dragon ,του WETTON απο τις καλυτερες δουλειες στο χωρο του μελλ.ροκ,πραγματικα γεννημενος καλλιτεχνης
Η φωνη του ειναι εκπληκτικη ,και πολυ καλες συνθεσεις ,
αλλα και η συνθεση των ASIA me PAYNE εδωσε καλα στοιχεια , με καλυτερη στιγμη
για μενα το ARIA , ενα cd που ειναι ο ορισμος του μελλ-hard rock-aor .
ΕΡΩΤΗΣΗ - δυστυχως εχασα την συναυλια των Asia στο Βεακειο το 1993 ,καπου εκει ,
εχω βεβαια bootleg , ξερει καποιος να με πληροφορησει ποιος ανοιξε την συναυλια ?
Ακουγεται καποιος τραγουδιστης σε στυλ ‘οπερας’ να τραγουδαει , ηταν καποιος
Ελληνας ? ηταν playback ?

Το Silent Nation θεϊκό αν και πολύ λίγοι το πήραν είδηση…

καλο , αλλα συμφωνα με τα προγενεστερα αλμπουμ της ‘β’ περιοδου ,δηλ με Payne ,
το βρισκω κατωτερο , αλλα γουστα ειναι αυτα , αλλωστε οι Asia ειναι κορυφαιοι .

Το aria ηταν ,εκπληκτικο , και σαν στυλ επισης ,ηχος , αποψη , ακουγοταν σε μενα
τουλαχιστον πολυ φρεσκο .

Αραγε υπαρχει καμια επλιδα να ξαναρθουν ?

Και το Silent Nation είναι φοβερό και το Aria! Όπως και το Arena! Το Aura πιστεύω πως είναι μέτριο, ενώ το Aqua απλώς καλό νομίζω!!
Φίλε AOR, φαντάζομαι με το reunion όλο και κάποιος θα τους φέρει…αλλά για αυτό θα πρέπει να κάνουμε υπομονή μιας και η περιοδεία τους θα αρχίσει Δεκέμβριο μάλλον!!
Και thanks για τη συμβουλή για το Chasing The Dragon!! Δεν το έχω, αλλά θα σε εμπιστευτώ :wink:

φιλε Cozy, το κορυφαιο αλμουμ για μενα του Wetton ,ειναι το΄battlelines’ , εκανα
λαθος! καλο και το chasing the dragon (live) , αλλα η studio δουλεια του που ελεγα ηταν το battelines .Ενα απο τα καλυτερα που εχω ακουσει ,βεβαια παντα υπαρχει το
προσωπικο γουστο στη μεση ολα ειναι υποκειμενικα .
στο chasing the dragon υπαρχει , οπως και σε αλλα μια ακουστικη διασκευη του
heat of the moment πολυ καλη .

E τότε το Battlelines!! Ελπίζω μόνο να το βρω!!
Πάντως δε ξέρω αν άκουσες το Icon, αλλά εμένα με κούρασε… :?

φανατικος του Wetton ,μεχρι και εγω το βρηκα οπως το λες , επισης πολυ ‘μελλοδραμα’
εχει πεσει απο οτι φαινεται…

Απορία:
Το έχουν τάμα οι Asia να ονομάζουν τα albums τους με μικρές δισύλλαβες-τρισύλλαβες λέξεις που αρχίζουν από “Α” όπως το όνομά τους??? :?: :roll: :roll: :?:

Απορία:
Το έχουν τάμα οι Asia να ονομάζουν τα albums τους με μικρές δισύλλαβες-τρισύλλαβες λέξεις που αρχίζουν από “Α” όπως το όνομά τους??? :?: :roll: :roll: :?:[/quote]

ναι ,ως το τελευταιο τους που εσπασε την παραδοση , ολα τα στουντιο ηταν απο A ,
ASIA,ALFA,ASTRA,ARENA ,ARIA κτλ ,ακομα και καποια ‘leftovers’ ακυκλοφορητα ,
μπηκαν σε συλλογη με τιτλο archiva 1 και archiva 2 . Ενδιαμεσα υπηρχαν και καποια
best , oπως και ‘παμπολλες’ live κυκλοφοριες ,ποιοτητος bootleg (δεν καταλαβα ποτε
γιατι) live in Osaka,Notingham,και αλλες πολλες πολεις …τα υπολογιζω γυρω στα
7-8 live
σαν καλυτερο live της πρωτης περιοδου ειναι το live στην Μοσχα οπου και ο ηχος ειναι
καλος