Μassive Attack

Ισως το πιο κορυφαίο συγκρότημα στον χώρο του trip-hop (αν και οι ταμπέλες είναι περιοριστικές για αυτήν την υπερμπάντα…)…Προσωπικά έχω λιώσει το Blue lines και το Mezzanine και χτυπαώ το κεφάλι μου που δεν τους εχω δει ακόμα live…Aκούω τις γνώμες σας…(Αγαπημένα κομμάτια τα Unfinished sympathy.Angel και Safe from harm…)

Το Mezzanine το τοποθετώ ανάμεσα στους 20 καλύτερους δίσκους που έχω ακούσει στην ζωή μου! :bow: :bow: :bow: Δύο λέξεις μπορώ να χρησιμοποιήσω που να περιγράφουν την αίσθηση που αποκομίζω: ηχητική πρέζα. 8) 8)

Και το Blue Lines επίσης αξιολογώτατος δίσκος, αλλά σαν το Μezzanine…:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Δε τους έχω ψάξει ακόμα ιδιαίτερα, αλλά μου άρεσαν οι Portishead, επομένως υποθέτω θα γουστάρω και τους Massive. Για πρώτο άκουσμα λοιπόν προτείνετε Mezzanine?

Xαλαρά…:wink: (Και καλό μουσικό ταξίδι)

Καλα, αν σου αρεσουν οι Portishead θα παθεις πλακα με Massive Attack. Αφου ακουσεις το Mezzanine, ακου και μια γαματη διασκευη που εχουν κανει στο New Dawn Fades…

Τρομερή ατμόσφαιρα ο ήχος τους, γεμίζει το χώρο που βρίσκεσαι. Παρόλο που είναι λίγο για κλειστό χώρο, το λαιβ τους, όχι το περσινό αλλά εκείνο νομίζω στο Λυκαβητό, θεωρείται απο τα κορυφαία. Νομίζω ότι βρίσκονται σε φάση ετοιμασίας νέου δίσκου. Μακάρι να φτιάξουν κάτι καλό…

απλα ενα απο τα καλυτερα γκρουπ στο ειδος τους και ενα απο τα αγαπημενα μου ανεξαρτητου ειδους . εχω ακουσει τα παντα που εχουν βγαλει απο το Blue lines μεχρι και το collected και εχω να πω μονο ενα …απλα γαμανε!!!:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bow2: :bow2: :papas:

Μόλις τώρα την ακούω! Πωπω, όντως, έχεις δίκιο! 8O

Πωπωπωωω, ήρθε πια ο καιρός και πήρα και γω τη δόση μου απο το ναρκωτικό που ονομάζεται Mezzanine! Τι ταξίδι ήταν αυτό? Φοβερός δίσκος!!!

Κάνω quote το μήνυμά μου για να συμφωνήσω ακόμη περισσότερο με αυτό που λες, αγαπητέ! :thumbup: :thumbup:

Καλοί οι portishead, καλοί οι Archive, καλοί και άγιοι όλοι. Οι Massive όμως ανακάλυψαν το trip-hop. Τέλος. Το Blue Lines, αν και πιτσιρίκι θυμάμαι την επανάσταση που είχε φέρει. Και όντως, αν κάτσεις να δεις τις μουσικές σκηνές πριν και μετά το Blue Lines θα δεις διαφορές. Το Mezzanine είναι και για μένα καλύτερο, γιατί πολύ απλά στηρίχτηκε στις πλάτες του Blue Lines και έκανε το βήμα παραπάνω. Στα αυτιά μου όμως, υπάρχει μία σαφέστατη ανοδική πορεία του trip-hop με κομματάρες που διαδέχονται η μία την άλλη (τελευταίο χρονικά για μένα έπος του trip-hop είναι το secret track του Mighty Rearranger των Strange Sensation) και όπου όλα ξεκίνησαν από ένα δίσκο:

Blue Lines! Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι για κάποιον που ακούει μόνο Ροκ και καθόλου χιπ-χοπ και ηλεκτρονική μουσική, δεν είναι τόσο ευκολοχώνευτος δίσκος… Το teardrop από τα αγαπημένα βίντεοκλιπ ever…

ΥΓ. Τα τελευταία τους πάντως, ειδικά αυτό από τη ταινία Danny the dog, δε μου άρεσαν :oops:

Μονο το unfinished sympathy εχω ακουσει. τραγουδαρα

Aνακαλυψα τυχαια το Safe From Harm στο pc μου και κατεβασα το Mezzanine το οποιο και ακουω συνεχομενα απο χτες. :respect:
Να κατεβασω Blue Lines λοιπον για συνεχεια;:-k

Μετά το Mezzanine, αν και το Blue Lines έχει μέσα τα “Safe From Harm” και “Unfinished Sympathy” που είναι και γνωστά, νομίζω πως προτιμώ 100th Window και Protection. :-k :-s

εντιτ: από το Protection άλμπουμ. :cry:

ακου πρωτα το blue lines και μετα protection και 100th window . τα 2 τελευταια ειναι πιο electro φαση , αν και εχουν μια 10ετια διαφορα .

Άν και ανήκουν στο ίδιο είδος, καμία σχέση τα 3 συγκροτήματα… :wink:

Οι Massive Attack το πάνε προς το πιο ηλεκτρονικό το πράμα… Με μεγάλη μαεστρία αναμφίβολα… :wink:

…και φυσικά το Mezzanine μόνο για αποθέωση είναι… :wink:

Δεν εχω ακουσει ποτε μου τι παιζουν?

To Mezzanine όπως είπατε γαμάει και δέρνει! Άλλα άλμπουμ δεν έχω ακούσει. Μόνο σκόρπια κομμάτια. Εξαιρετικοί σίγουρα αλλά εγώ είμαι τρελός Prodigy φαν και γι αυτό όλα τα υπόλοιπα industrial γκρουπς μου φαίνονται απλά καλά.

Ο Λιάμ Χόουλετ (πληκτράς και mastermind των Prodigy) πάντως έχει δηλώσει ότι το Mezzanine ήταν η μεγαλύτερη επιρροή γι’ αυτόν.

Blue Lines και τα μυαλα στα μπλεντερ. Δεν μπορω να τους ενταξω, δεν χωραει ταμπελα πανω τους. Τι δε θα δεινα να τους δω live. Κατι φιλοι του φαδερ μου ειχαν πει οτι επειδη ηθελαν μεγαλη μηχανικη υποστηριξη γι’ αυτα που παιζουν επεσε το ρευμα οταν ειχαν ερθει :S Φανταστειτε.