Astral Aeon/Gospel of grief/Nipenthis!

Πρώτα από όλα οι κάσες ήταν τριγκαρισμένες, απλά ήταν τόσο δυνατά που χανόντουσαν οι κιθάρες που ήταν ήδη πολύ χαμηλά. Δεν είπα ότι φταίει η μπάντα γι αυτό! Προφανώς! Αν διαβάσεις καλά και σταματήσεις να βλέπεις φαντασματα θα δεις ότι μιλάω για μια πολύ δεμένη μπάντα. Η γνώμη σου για τους Astral Aeon είναι απόλυτα σεβαστή όπως και για τους πιτσιρικάδες που έγραψα ότι θέλουν δουλειά…ψέμματα?

Το υστερόγραφο σου είναι εντελώς άκυρο και δεν μπαίνω καν στον κόπο να το σχολιάσω.

Το κορυφαίο στο soundcheck ήταν μια φράση του ηχολήπτη αφού ημασταν τρισαπογοητευμένοι από τον ήχο και ευχόμασταν να γίνει κάνα θαυμα και να ακουστούν τα riffs “Δεν φταίει ο ήχος, τα riffs σας φταίνε, να τα αλλάξετε” #-o :lol:

Πάντως πριν πέσετε όλοι να φατε τους “πιτσιρικάδες” ψαχτήτε λίγο και ρωτήστε για τα προηγούμενα Lives, μήπως, λέω μήπως, έφταιγε ο ήχος για το “σκότωμα” στο King of A Stellar War;

Γεια χαρα σε ολους. Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορυμ. (και ειχατε μια σκασιλα χαχαχ)

Ειμαι λοιπον ενας απο τους “ηρωικους” -οπως αποδειχτηκε- που παρακολουθησαν αυτο το λαιβ απο την πρωτη νοτα των Nipenthis μεχρι την τελευταια των Astral Aeon. Τα σημεια που θα ηθελα να σταθω ειναι

  1. ο απαραδεκτος ηχος (για συναυλια ακομα και “μικρων” συγκροτηματων) για τα δεδομενα της τεχνολογιας εν ετη 2009, κυριως στους Gospel of Grief και στα φωνητικα στους Astral Aeon.

  2. η μικρη προσελευση κοσμους, αλλα κυριως η σταση και των μελων των Nipenthis και Gospel of Grief και των φιλων τους που εφυγαν (οι περισσοτεροι) πριν καν αρχισουν οι astral Aeon και οι υπολοιποι μετα το δευτερο κομματι τους. Δεν χαρακτηριζω κανενα για αυτη τη συμπεριφορα, γιατι δεν με εκπλησει καθολου. Προφανως οσοι ειχαν “υποχρεωση” να πανε να δουν τους φιλους τους λαιβ, πηγαν.τους ειδαν.και εφυγαν.
    Ουτε ομως με χαλαει κατι τετοιο, ισα ισα γουσταρω οταν εχει λιγο κοσμο σε λαιβ. ειναι πιο παρειστικη ατμοσφαιρα. Εξ αλλου δεν διοργανωνω εγω την συναυλια για να με νοιαζει (απο οικονομικης αποψης). Εγω με την γυναικα μου μια χαρα περασαμε.

Δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος (εκτος αν ειναι εκπροσωπος περιοδικου που τοτε ειναι υποχρωμενος) να κατσει να δει ενα συγκροτημα που δεν γουσταρει ή που εχει βαρεθει να βλεπει (οντως εδω και 4 χρονια οι Astral Aeon παιζουν τα ιδια κομματια, με εξαιρεση το συγκεκριμενο λαιβ που επαιξαν δυο καινουργια), απλα αυτα ηταν σημεια στα οποια ηθελα να σταθω για ενα λαιβ με τρια πολυ καλα ελληνικα συγκροτηματα.

Σε τετοιου ειδους λαιβ δεν πας για να αποθεωσεις τους αγαπημενους σου σταρ ή να τραγουδησεις τους στοιχους που ξερεις μεχρι και τα σημεια στηξης, αλλα για να γνωρισεις νεα συγκροτηματα στα πρωτα τους βηματα. Και για τους “μυημενους”: για να κρατηθει η φλογα αναμένη.

Τελος αναφερω (αν και τελειως περριτο) οτι δεν ειμαι μελος κανενος απο τα συγκροτηματα που επαιξαν, ουτε ειμαι σε καποιο περιοδικο ουτε ειχα καμια υποχρεωση να παραβρεθω σε αυτο το λαιβ. Φιλικες σχεσεις εχω μονο με τους Astral Aeon γιατι τους εχω δει 10 φορες λαιβ, επειδη μου αρεσει πολυ η μουσικη τους.

Υπαρχουν παρα πολλα ελληνικα συγκροτηματα στον black/death χωρο που αξιζουν πολυ μεγαλυτερη αναγνωριση, σεβασμο και υποστηριξη απο αυτην που ηδη εχουν και απο αυτη που ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι αξιζουν.

Αν και άργησα, θα πω τη γνώμη μου για όσα διάβασα:

  • Ο ήχος ήταν χάλια. Άλλα στο soundcheck και άλλα στο live.
  • Μπράβο στους πιτσιρικάδες Nipenthis για την προσπάθεια, ενδεχομένως μπορώ να κατανοήσω και τους φίλους τους που έφυγαν νωρίς (αν και δεν θα έπρεπε), θεωρώ όμως απαράδεκτο να αποχωρήσει και η ίδια η μπάντα, θα έπρεπε τουλάχιστον τα μέλη να δείξουν την υποστήριξή τους στις επόμενες μπάντες. Βέβαια μπορεί να μην τους άφησε η μαμά τους και ο μπαμπάς τους οι οποίοι έχω την αίσθηση ότι ήταν παρόντες.
  • Στην κοπέλα που λέει πως είδε τη συναυλία αλλά βαρέθηκε τους Astral μετά από 4 χρόνια έχω να κάνω δύο επισημάνσεις: Πρώτον, η συγκεκριμένη συναυλία τους διέφερε αφού έπαιξαν και καινούρια κομμάτια, αν την είχε παρακολουθήσει, θα το είχε καταλάβει. Δεύτερον, τους Satyricon και τους Mayhem αν παρακολουθείς συνέχεια επί 4 χρόνια, θα τους βαρεθείς.
  • Έχω να πω πολλά για την ελληνική σκηνή που θα ταρακουνήσουν κόσμο. Προς το παρόν δεν μιλάω για να μην καταστρέψω το δικαίωμα κάποιων να έχουν ουτοπικά όνειρα.

Υπάρχει πάντως τόπικ όπου μπορείς να μιλήσεις για την ελληνική σκηνή… -> Ελληνική underground σκηνή

Αν μιλήσω για την ελληνική σκηνή, θα πω αλήθειες. Τότε δύο τινά μπορούν να συμβούν: Οι περισσότεροι να αρχίσουν να με βρίζουν διότι αυτά που θα πω δεν θα τους αρέσουν αφού κάθε όνειρο που μπορεί να κάνουν καταστρέφεται. Οι υπόλοιποι να απογοητευτούν και να τα παρατήσουν.

Δώσε μου πάντως ένα link για την underground σκηνή γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω, μην ανοίξω νέο thread…

[SIZE=“3”]
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4148[/SIZE]

Έυχαριστώ αν και όπως το είδα δεν είναι το κατάλληλο για να δημοσιεύσω αυτά που θέλω οπότε ίσως χρειαστεί να ξεκινήσω νέο. Θα πρέπει πρώτα να κάτσω να γράψω ένα παααααάρα πολύ μεγάλο κείμενο…

Ανυπομονω πραγματικα να δω τι εχεις να πεις…Θελω να δω αυτες τις αληθειες που εχεις να ‘‘αποκαλυψεις’’.Για αποφυγη τυχαιων παρεξηγησεων ξεκαθαριζω οτι δεν το ειπα ειρωνικα.Ας μη βγαινουμε οφφτοπικ απ το θεμα ομως.Περιμενουμε το κειμενο.:wink:

Άκου να δεις φιλαράκο.
Άμα κολλιέσαι για ορισμένα θέματα δεν είναι ανάγκη να τα χώνεις σε κάποιον που είναι καλύτερος σου, και άμα θες να κράξεις άντε τράβα να βρεις ποζεράκια σαν εσένα, όχι παλικάρια ποy προσπαθούν να παίξουν σωστά μουσική.
Άντε γιατί μου φαίνεται ότι όλοι την είδατε κράχτες… την έχετε δει true blacksters και κράζετε!

έλεος τι να πω…

αυτό πάει για τον Uninvited_Guest

ELEOC όμως!!!

#-o

:lock::please:

Σκέψου… Και ούτε καν μίλησα, άρχισαν τα βρισίδια. Ούτε καν ξέρεις ποιος είμαι και τι κάνω, τσάμπα μάγκας το παίζεις. Ήσουν στην προαναφερθείσα συναυλία; Αν ναι, πες μου που διαφωνείς μαζί μου. Αν όχι, κάνε μόκο. Για πες για ποια παλικάρια μιλάς γιατί εγώ δεν καταφέρθηκα εναντίον κανενός.

Αν πάλι τα έχεις μαζί μου για όσα (δεν) έγραψα για τα χάλια της ελληνικής σκηνής, περίμενε να τα γράψω πρώτα πριν μιλήσεις γιατί νομίζω αλλού πάει το μυαλό σου από αυτά που θέλω να πω.

Σε κάθε περίπτωση υποστηρίζω ΟΛΕΣ τις νέες μπάντες, ακόμη κι αυτές που δεν μου αρέσουν γιατί πάνω απ’ όλα υποστηρίζω την προσπάθεια.

Χαμός! Και φανταστείτε ότι αυτή η συναυλία είχε γύρω στα 40 άτομα, στην αρχή, για μετά τα είπαμε πιο πίσω…:!:

Κοροϊδεύοντας τα παιδιά για την μικρή τους ηλικία είναι τρομερή ηλιθιότητα. Είναι 16 χρονών και ήδη ξεπερνάνε πολλούς, δεν έχω ξαναδεί παιδιά σε τέτοια ηλικία να γράφουν τέτοια τραγούδια. Τέλως πάντων κράζεις για κάτι που συμβαίνει σε όλες τις συναυλίες. Δεν έχω δει συναυλία που στους τελευταίους να μην έχουν φύγει οι περισσότεροι, σαφώς όμως αυτό δεν είναι σωστο.
Για την συγκεκριμένη συναυλία στην οποία βρισκόμουν έχω να πω οτι ο ήχος ήταν απαράδεχτος. Ειδικά στην αρχή ακουγόταν μόνο φασαρία. Για να γίνει ένα live πρέπει οι συνθήκες κάτω από τις οποίες γίνεται να είναι ευνοϊκές. Κάτω απο τις συνθήκες που επικρατούσαν σε αυτό το club με έναν τόσο άθλιο ήχο live δεν γίνεται.

Ένα Bump για όσους κράζανε τους “πιτσιρικάδες”.
Για τσεκάρετε τους εδώ στο πρόσφατο live τους. http://www.youtube.com/watch?v=UiE3WUUaTY0&feature=related

Πραγματικά φίλε δεν είσαι ο μόνος που νομίζει ότι η ελληνική σκηνή δεν έχει να προσφέρει κάτι αξιοπρόσεκτο που μπορεί να κάνει την διαφορά στο εξωτερικό, ελπίζω όμως και εγώ όπως και άλλοι ότι τα μικρά θα βάλουνε γυαλιά στις τωρινές μπάντες (που αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο αφού οι περισσότερες μπάντες της ‘αφρόκρεμας’ είναι πολύ ερασιτεχνικές)…
Επίίσης άλλος οιωνός ότι στο μέλλον ενδέχεται να καλυτερεύσουν τα πράγματα είναι ότι πλέον υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες μπάντες στην underground κ έτσι δημιουργείται κάποια υποτιπώδης μορφή ‘ανταγωνισμού’.

Οι πιτσιρικάδες θέλουν ΠΟΛΥ δουλειά ακόμη αν κ βρίσκονται σε σωστό δρόμο…