Audioslave στην...Κούβα?

Με τη σπάνια έγκριση των κυβερνήσεων ΗΠΑ και Κούβας οι Audioslave κατέκτησαν τον τίτλο του πρώτου αμερικανικού ροκ συγκροτήματος που παραχώρησε το βράδυ της Παρασκευής υπαίθρια συναυλία στην Αβάνα για να αποθεωθεί από χιλιάδες Κουβανούς θαυμαστές.

Η συναυλία δόθηκε στην Αντι-Ιμπεριαλιστική Πλατεία της Αβάνα, η οποία οικοδομήθηκε και «βαφτίστηκε» σχετικώς προ πέντε ετών για τη φιλοξενία μαζικών συγκεντρώσεων κατά της κυβέρνησης των Ηνωμένων Πολιτειών, επισημαίνει το BBC.

Το βράδυ της Παρασκευής η πλατεία «γέμισε» με τον ήχο ενός εκ των πλέον επιτυχημένων προϊόντων εξαγωγής των ΗΠΑ: του ροκ ν’ ρολ…

Όταν ο βασικός τραγουδιστής του συγκροτήματος Κρις Κόρνελ ρωτήθηκε εάν υπάρχει πολιτικό μήνυμα πίσω από την επίσκεψη στην Κούβα απάντησε ότι «όλα είναι για τη μουσική».

Το ροκ είχε εξαιρετικά καχύποπτη αντιμετώπιση κατά το παρελθόν στην Κούβα. Τις δεκαετίες του '60 και του '70 τα μακριά μαλλιά ή η κατοχή ενός άλμπουμ των Beatles θεωρείτο σχεδόν κίνηση αντι-επαναστατική. Όμως οι καιροί άλλαξαν και η Κούβα φιλοξενεί σήμερα άγαλμα του Τζον Λένον.

Όταν προ τεσσάρων ετών έπαιξαν ζωντανά στην Αβάνα οι Manic Street Preachers ο Φιντέλ Κάστρο καθόταν στην μπροστινή σειρά…

Από το in.gr

Καλά ρε παιδιά, δεν πήγαν ως RATM και το κατόρθωσαν ως audioslave? Φαντάζομαι πως θα είναι ο Rocha :stuck_out_tongue:

και κάτι άσχετο…Rocha-Morello δεν ήταν στην ουσία η δύναμη των RATM? Γιατί στο site τους τον rocha τον έχουν γραμμένο και δίνουν την εντύπωση ότι οι RATM ήταν η μπάντα του TOM?

καλα το ελεγα εγω να σκασω μυτη Κουβα και να μη ξαναγυρισω… :lol:

τωρα για αυτο που γραφεις οτι και καλα παραμεριζεται μελος του group και φαινεται πως ειναι μπαντα του tom…ε και?? οπως και να εχει παραμενει καλη μπαντα…γιατι παντα να τα χαλαμε εκει και να ψαχνουμε τον master του συγκροτηματος?? αυτο ισως να ειναι και η καταστροφη των μεγαλυτερων συγκροτηματων!

Ναι αλλά πως να το κάνουμε τώρα που υπάρχουν κάποια μέλη σε όλα τα συγκροτήματα που ξεχωρίζουν? Και after all, RATM χωρίς De La Rocha δε νοούνται! Ακριβώς όπως Metallica χωρίς Hetfield…

Oι RATM δεν υπάρχουν εδώ και 4,5 χρόνια!!!

Απλά εννοούσα ότι οι τελευταίες προσθέσεις στο επισημο site τους(έχει τάχα να ανανεωθεί 4 χρόνια αλλά έχουν γίνει αλλαγές στα άρθρα από το 2000)παραμερίζουν τον Rocha υπέρ του Tom και φυσικά διαφημίζουν τους audioslave…
ο rocha έκανε κανα σχήμα?Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν είχε κρατήσει?

tell me something new…

snufleeva συμφωνω απολυτα μαζι σου…πω πω εφαγα μια φρικη…Metallica χωρις hetfield…απλα γ****** τα!!!

Metallica χωρίς Hetfield δεν πρόκειται να υπάρχουν…
Το κακό στην υπόθεση είναι ότι και χωρίς Ulrich δεν θα υπάρχουν, whatever :?

Ναι σωστά! Πώς να πας μπροστά χωρίς τον προσωπικό σου μαλ**α άλλωστε??!

Στο θέμα μας όμως γιατί ξεφύγαμε…

Στην Ελλάδα να έρθουν γιατί εγώ εκεί δεν πάω… :roll:

γιατί ρε συ; έχει κατι κουβανές εκεί… :wink:

Δεν το σκέφτηκα έτσι, κουβανές , Audioslave , και Havana Club!
Καλό ακούγετε 8)

Απλώς εκέι έχει πολλούς αντάρτες και δεν πολυπάνε κάτι ροκάδες/μεταλλάδες. Το έδειξε σε ένα εδιαφέρον ντοκυμαντέρ! :o

Ena epanastatiko sigrotima se mia epanastatiki xwra apla ta pragmata!

mi 3exnate oti rock einai epanastasi kai oxi opws theloun na mas to parousiasoun kapoioi m*****s…

Ντάξει νομίζω τα πράγματα δεν είναι και τόσο αγνά.Καταρχήν δε θεωρώ πλέον την Κούβα μια επαναστατική χώρα και το οτι παίξαν οι Audioslave εκεί δεν μου λέει κάτι απ’τη στιγμή που είπαν ότι παίξαν μόνο και μόνο για τη μούσικη.Έχω την εντύπωση οτι μάλλον το κάνανε για τη μόστρα και μόνο.Δεν θέλω να είμαι μηδενιστής και ίσως και να είμαι λάθος,πάντως αυτή η εντύπωση μου δίνεται γενικά.

Koita en meri exeis dikio alla kai pali to goustarw apisteuta poli

signomi alla to rock-metal itan epanastatiko to 70 pou ipirxe o polemos, ke oloi oi periorismoi mias sintiritikis koinonias…

…to rock simera ine apla gia diaskedasi, sillogismo ke mikro-epanastaseis