Audrey Horne - "Devil's Bell"

Ξέχωρα από τις άλλες κυκλοφορίες και αυτό. Γιατί έτσι κι επειδή δεν το έχω ακούσει ακόμη, αλλά πρέπει να ετοιμάζουμε το έδαφος.

@apostolisza8 διαβάζοντας το κείμενο, μ’ έβαλες στην έντονη διάθεση το Σ/Κ να ετοιμάσω το ποδήλατο. Η υποψία για τις κιθάρες ήταν φανερή από τα δύο singles και ειδικά από εκείνο το υπέροχο σημείο στο 3:19 του “Danse Macabre”.

Να δω πως θα καταφέρω να ψήσω ένα φίλο να το ακούμε στο αμάξι του, καθώς θα κατεβαίνουμε εις τα νότια για ένα γάμο. Θα τη βρω την άκρη. Θα του το “πουλήσω” καλώς και δελεαστικώς.

5 Likes

Πες του ότι έχει φοβερό εξώφυλλο :wink:

2 Likes

Μόλις ξεκολλησω απ το hellacopter θα ασχοληθώ

Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα να του πλασάρω. Θα πράξω έτσι. Θα τον ψήσω με την θάλασσα.

Νομίζω είναι η πρώτη φορά που σε δίσκο τους, (“Youngblood” συμπεριλαμβανομένου) πραγματικά ενθουσιάστηκα με τις κιθάρες και με θεωρώ οπαδό ξέρω γω.

Το γεγονός δε πως, παρτάρει μεν, αλλά πιο obscure και σκοτεινά, ο δίσκος, θυμίζοντας (ατμοσφαιρικά, όχι ηχητικά) το ομότιτλο αριστούργημα (αν και χωρίς μπαλάντες - με μελαγχολία/εσωστρέφεια όμως αμέ), μου έκανε ακόμη μεγαλύτερο κλικ.

Είμαι από τα άτομα που βαριούνται τα εκτεταμένα twin guitar solos/leads πλέον, και με τους τύπους εδώ περιμένω να μπουν.

Νομίζω βέβαια πως όλα αυτά λένε περισσότερα για μένα παρά τον δίσκο αλλά ναι.

Θα έμπαινα και σε εμπρηστικές συγκρίσεις σχετικά με άλλους hard/heavy rock δίσκους της χρονιάς από Σκανδιναβία μεριά που έκαναν αίσθηση αλλά κρίμα είναι, μην προκαλώ τόσο…

3 Likes

Το pop ξέχασες σύντροφε.

1 Like

Απαξιώ :stuck_out_tongue:

Παίζουν σε άλλο γήπεδο πάντως.

Κατα τ’αλλα από τα single και το εξωφυλλο έχει φανεί ότι πάνε για μεγάλα πράγματα. Λατρείες.

1 Like

Καλά ναι, για αυτό και δεν μπαίνω σε συγκρίσεις, ούτε καφενειακά, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο.

και μικρά έπη :upside_down_face:

Στο Spotify βρήκα 2 τραγούδια

Το danse macabre δεν μου άρεσε

Το devil’s bell τούμπανο, γαμάτο

Στην (και πάλι απολαυστική) κουβέντα που είχα με τον Toschie επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του Αποστόλη στο review λέγοντας πως θεωρεί το “Devil’s Bell” κάτι σαν το χαμένο άλμπουμ μεταξύ “Audrey Horne” και “Youngblood”.

What’s not to like about it? :smiley:

6 Likes

Καλά, κανείς σας δεν μιλάει; Έτσι είπαμε;

4 Likes

Ερχόμουν να ρωτήσω μπας και το πήρε κανένας, επειδή το βλέπω διαθέσιμο από τώρα.

Μάλλον άργησα να το παραγγείλω όμως και θα φύγει αύριο, να πάρει!

Τουλάχιστον, έχουμε νέο κομμάτι. :grin:

Πολύ πολύ ωραίο! Αν έχει κάποιος τον δίσκο και μπορεί να τον προωθήσει… ας στείλει κάνα μήνυμα

Το βλέπω στον μεταλοτράκερ. Και Fer de Lance. :grin:

1 Like

Παρακαλώ πολύ να δοθεί η απαραίτητη προσοχή (σιγά που δεν θα την τραβήξει) στο τελείωμα του “Break Out”.

2 Likes

Από το ομώνυμο μέχρι το τέλος παίζει μια μόνιμη… κορύφωση. Και ειδικότερα, με το All Is Lost και το From Darkness έχουν ανέβει επίπεδο συνθετικά.

Από κοντά το εναρκτήριο, το instrumental και το Break Out. Μεγάλη η αναμονή, αλλά επιτέλους ήρθε και είναι δισκάρα!
Αρκετά με τα λόγια. Πάμε άλλη μία. :grin:

2 Likes

As promised, μια - πιστεύω χορταστική - συνέντευξη με τον Toschie για όσους απολαμβάνουν το νέο άλμπουμ των Audrey Horne.

Λέει πολλά και ενδιαφέρονται νομίζω.

6 Likes

Ωραία συνέντευξη!!!

2 Likes

Γενικά δεν με είχαν κερδίσει οι Audrey Horne . Είναι για μένα ίδια κατηγορία με Ghost, δλδ δεν αντέχω τη φωνή των τραγουδιστών . That’s just me και κλείνει εδώ το θέμα …

…διότι ο δίσκος αυτός είναι υπέροχος με σούπερ κιθάρες και ωραία παραγωγή και heavy όπως σωστά είχατε πει . Άνετα στα καλύτερα της χρονιάς

3 Likes