AUTOPSY - Macabre Eternal - 16 Μαίου!

Αυτά που λέτε για γυαλισμένη παραγωγή τα εννοείτε ας πούμε?
Ή είναι αμπελοφιλοσοφίες νάχαμε να λέγαμε?

Ο δίσκος σπέρνει και ο ήχος είναι [U]όπως πρέπει[/U].

Περισσότερα σύντομα…

Με δύο φορές που έχω ακούσει τον δίσκο,μπορώ να πω με σιγουριά ότι πρόκειται για έναν πολύ καλό δίσκο.Βέβαια αυτό που είπαν τα παιδιά πριν σκετικά με το ότι δε βγάζει τη σαπίλα των παλιότερών τους δίσκων,βασικό στοιχείο που με έκανε να λατρέψω αυτή τη μπάντα, με βρίσκει σύμφωνο.Δεν μπορώ να πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου,κάτι που ήθελα πολύ να συμβεί,αλλά δεν παύει να είναι ένας πολύ καλός δίσκος

γυαλισμένη ίσως είναι υπερβολή αλλά για autopsy είναι πολύ καθαρή παραγωγή. Θα την ήθελα πιο βρώμικη, έχουν χάσει λίγο από αυτόν τον τομέα.

Πρώτον, δεν έχει καμιά διαφορά ο ήχος από αυτόν του ΕΡ όπου κανείς δεν είχε αναφερθεί σχετικά.

Δεύτερον, 40άρηδες είναι οι AUTOPSY, δεν είναι παιδαρέλια να “βρωμίζουν” επίτηδες την παραγωγή. Οι συνθέσεις γαμάνε και στέλνουν για τσάι το 95% των μπουρμπουλήθρων που ποστάρονται στις death metal κυκλοφορίες.

1)Δηλαδή υπάρχουν κι αυτοί που βρωμίζει από λάθος η παραγωγή κι ο ήχος?
2) Πρέπει να σαι/θεωρείσαι παιδαρέλι για να θες να χεις έναν συγκεκριμένο ήχο (στην προκειμένη περίπτωη βρώμικο ή πιο μουντό)?

Ό,τι γουστάρει κάνει ο καθένας, δεν θα τους πω εγώ τι να κάνουν, αλλά εμένα τουλάχιστον η παραγωγή τους ρίχνει.

Ναι ρε δικέ μου, πρέπει νά σαι παιδαρέλι, να μην έχεις τεχνογνωσία, φράγκα και στούντιο της προκοπής για να λες “θα βγάλω ένα δίσκο χυμαδιό και δε γαμιέται”. Και όντως μπορεί να γαμάει ο δίσκος, αλλά γαμάει γιατί βγήκε έτσι όταν έπρεπε.

Εν έτει 2011 οι AUTOPSY έχουν το ίδιο γαμημένο feeling, γράφουν ακόμα κομματάρες (“Sewn Into One” δηλαδή, τι άλλο να ζητήσει κανείς?) και μεις ψάχνουμε να βρουμε γιατί δεν βγάζουν την σαπίλα του '91, ήμαρτον όμως.

Διαφωνώ. Κάθε δίσκος μέσα από τις συνθέσεις και τους στίχους βγάζει μια συγκεκριμένη ατμόσφαιρα και επομένως πρέπει η ίδια η μπάντα να βρει τον ήχο αυτό που της ταιριάζει καλύτερα. Το αν θα επιλέξουν να ακούγονται οι ΟΤΟΨΥ περισσότερο μουντοί δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσα χρήματα έχουν , αλλά και την άποψη που έχουν για τον ήχο τους. Όσον αφορά την τεχνογνωσία με έναν ηχολήπτη λύνεται το πρόβλημα του “τι” θες.
Η μουντίλα ήταν 1000δοκιμασμένη στους πρώτους δίσκους. Ο “νεος ήχος” μόνο στο EP (καλά, στο EP και τα φωνητικά έπιναν λίγο, όχι λόγω φάλτσων). Δεν διαφωνούμε ότι έχουν πάλι συνθέσεις , αλλά για μένα δεν τις αναδεικνύει αυτός ο ήχος, όσο πιστεύω ότι θα κανε αυτός που είχαν.